Renesansa JE
13. oktober 2008 ob 23:47 | Urh Maček |Predsednik Ameriškega združenja za jedrsko energijo (American Nuclear Society) William E. Burchill je imel danes predavanje z naslovom Jedrska renesansa v ZDA in izzivi, ki jih le ta predstavlja. Predavanje je pripravilo Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije in je potekalo v Reaktorskem centru Instituta Jožef Stefan v Podgorici pri Ljubljani.
Zanimivo predavanje bomo v celoti objavili prihajajoči konec tedna, danes pa Vam na ogled ponujamo kratek pogovor s predsednikom ANS:
Navidezni prevod:
MU: Zakaj renesansa v pridobivnju električne energije iz jedskih obratov? Je to mogoče zato, ker se bliža konec življenjske dobe druge generacije jedrskih obratov?
WEB: Ne ni zato, ker bi se bližal konec njihove življenske dobe. V bistvu se dovoljenja za obratovanje podalšujejo, obnavljajo in življenska doba jedrskih elektrarn narašča. Obratovanje bo podaljšano vsaj enkrat ali dvakrat.
Renesanso pogojuje povečano povpraševanje po električni energiji. Ne samo v razvitih, ampak predvsem v razvijajočih se državah potreba po električni energiji narašča hitro. V razvitih državah, tipično v Evropi in Ameriki, je predviden porast letne porabe električne energije za en procent, v primerjavi z nekaj deset odstotno letno rastjo porabe električne energije sredi stoletja. V razvijajočih se državah letna poraba električne enrgije raste od 5 do 8 odstotkov. Tako je potrebno dramatično povečevanje proizvodnje elektrike saj se te države šele elektrificirajo.
MU: Govorite o Kitajski in Indiji?
WEB: Kitajska, Indija, Pakistan in vse države okoli Vietnama, Indonezije, Malezije. Celo države v Perzijskem zalivu, ki se smatrajo za razvite, za ohranitev svojih zalog nafte razmišljajo o graditvi jedrskih elektrarn.
MU: V kolikšnem številu elektrarn govorite?
WEB: Na celem svetu je okoli 440 jedrskih elektrarn in 35 se jih trenutno še gradi.
MU: V Sloveniji se odločamo za izgradnjo novega bloka v JE Krško. Kaj Vi mislite o tem?
WEB: To je možnost v kateri je vredno razmisliti. Gotovo ima nuklearna energija prednost, saj je naravi prijazna in ne proizvaja toplogrednih plinov. Vsebuje veliko koncentracijo energije v majhni količini materijala in dnevno proizvaja majhno količino odpadkov, zato je dobra odločitev.
MU: Kakšna je razlika med staro in novo tehnologijo v gradnji jadrskih elektrarn?
WEB: Največja razlika je v izdelavi in uporabi ulitih delov iz težkih kovin, izboljšani elektroniki in nadzoru. V nekaterih elektrarnah uporabljamo sistem, kjer imamo več pomožnih sistemov z vodo, na primer nujni sistem za ohladitev sredice reaktorja. Spet v drugih elektrarnah uporabljamo za prenos vode namesto električnih črpalk gravitacijo. To so napredki za večjo zanesljivost pomožnih sistemov.
Urh Maček
14. oktober, 2008 ob 0:53
Škrat je pojedel YT
14. oktober, 2008 ob 10:02
Novinar je bil malo živčen. Vendar to niti ni pomembno. Škoda, da ni bilo vprašanja o oceni zalog jedrskega goriva.
14. oktober, 2008 ob 19:44
Fant bi vseeno moral povedati, kakšen delež elektrike se danes proizvaja iz nafte in zemeljskega plina. V resnici zanemarljiv.