DNS o svobodi tiska

3. maj 2009 ob 19:03 | Denis Sarkić |

Grega Repovž novinar
Grega Repovž, predsednik DNS in urednik tednika Mladina Foto: DENIS SARKIĆ/VEST

Beg oglaševanja na internet in k novim generacijam uporabnikov, ki imajo manj časa za tradicionalni tisk in televizijo, ruši medijski trg. Klasični mediji se na to odzivajo z rezanjem zaposlenosti in stiskanjem uredniških stroškov na račun kakovostnega novinarstva, opozarjajo v Evropski zvezi novinarskih združenj. Na omenjeno dejstvo je pred prihajajočimi volitvami v Evropski parlament bodoče poslance opozorila Evropska zveza novinarskih združenj, navajajo v Sindikatu novinarjev Slovenije (SNS) in Društvu novinarjev Slovenije (DNS). Kot opozarjajo, se ravnotežje med javnimi in zasebnimi informacijskimi servisi ruši v škodo izvajanja javnega interesa po obveščenosti, kjer trg obvladujejo javni mediji, pa so predmet hujših političnih pritiskov. “Evropska stanovska zveza, ki svoje člane sicer opogumlja s poklicnimi etičnimi zavezami, spoznava, da te same po sebi ne zadostujejo, odkar se interesi profita in trga ne ujemajo več s pravicama do obveščenosti in svobode izražanja,” ugotavljajo v sindikatu in društvu novinarjev. Zato so v krovni evropski novinarski organizaciji politične vodje strank evropskega parlamenta pozvali k razpravi, “ki ne bo omejena le na komunikacijske politike in tehnične vsebine, ampak na prihodnji prispevek medijev k demokraciji”.

Iztok Jurančič novinar
Iztok Jurančič, predsednik SNS in novinar RTV SLO

Kot sta v današnji izjavi za javnost zapisala predsednik novinarskega sindikata Iztok Jurančič in predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž, so problemi v Sloveniji enaki: zagotovitev medijske raznolikosti, uredniške in novinarske neodvisnosti v informiranju, skrb za ravnotežje med kakovostjo obveščanja in tržno konkurenco. V določenih okoljih, predvsem v novih članicah, so že dosegli mejo tržne in lastniške koncentracije, ko prosta tržna konkurenca avtomatično ne zagotavlja medijskega pluralizma. “Političnega in ideološkega orodja ni več mogoče obravnavati le v ekonomskem jeziku,” opozarjata Jurančič in Repovž. Ob tem dodajata, da so zanemarjena tudi vlaganja v človeški kapital, znanje in izobraževanje, v novinarstvu se povečuje delež prekarnega dela samozaposlenih, javni mediji so v krizi zaradi načina financiranja in političnih pritiskov, tiskani mediji so ogroženi zaradi rasti internetnega oglaševanja, kršijo se pravila konkurence.

“Podobna opozorila Evropskega parlamenta jasno kažejo, da si politiki močno prizadevajo, da bi tržne in lastniške koncentracije v evropskem medijskem prostoru in medijski pluralizem obravnavali kot dve plati iste medalje,” pišeta Jurančič in Repovž. “V slovenskem okolju se vse to le potencira, ker je stopnja medijske koncentracije zelo visoka, toliko bolj pa je na omejenem in majhnem medijskem prostoru nujna večja skrb za ravnotežje med javnim interesom, obvladovanjem medijev in tržno konkurenco,” opozarjata Jurančič in Repovž. Ob tem dodajata, da so bili v novinarskih stanovskih organizacijah v preteklem volilnem ciklu prisiljeni odzivati predvsem na problem političnega in lastniškega obvladovanja medijev. “Sedaj upamo in pričakujemo, da se bosta parlament in vlada usmerila k izpolnjevanju lastnih političnih zavez. Odpiranje široke javne razprave o vlogi medijev v demokraciji v evropskem prostoru in volitve v Evropski parlament odlično sovpadajo z njimi,” še dodajata.

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 11 x komentirano
  1. MEFISTO pravi:

    Kaj naj si mislimo o novinarjih, ki za predsednika svojega društva izvolijo kar samega GREGA REPOVŽA.

    Sprašujem, zakaj še ni sprejet Zakon o zašiti dela, imena in lika tega novinarskega genija.

  2. Skala pravi:

    Temelj »svobodnega in neodvisnega« novinarskega poročanja je prikrivanje, zavajanje in manipuliranje

  3. kaktus pravi:

    Repovž, sinek novinarja in novinarke, z genetsko vgrajeno samo -cenzuro, ki ga je prav to ” katapultiralo” med medijske lastnike in zvezdnike ! Kučanoviči ga radi trepljajo po ramenih, to mu gode !

  4. rukar pravi:

    REPOVŽ, SVEŽA NOVICA, JO ZAPIŠI IN OBJAVI NEMUDOMA ! V treh dneh odsotnosti držaVnega manekena št.:1 Pahorja, ni napovedanega nobenega bankrota (stečaja) in smo tako prihranili preko šesto delovnih mest !

  5. lala pravi:

    DEMOKRACIJA IN MEDIJI:

    “We falsley think of our country as a democracy, when it has ewolwed in to a mediocracy, wher a media that is supposed to check pollitycal abuse, is part of a pollitycal abuse.”

    Danny Schechter (former CNN and
    ABC news reporter)

  6. lala pravi:

    MASS REGULATION,
    OF A MASS COMMUNICATION,
    IS THE END OF DEMOCRACY!!!!

    MASS REGULATION,
    OF A MASS COMMUNICATION,
    IS THE END OF DEMOCRACY!!!!

    MASS REGULATION,
    OF A MASS COMMUNICATION,
    IS THE END OF DEMOCRACY!!!!

  7. agrippa pravi:

    Kako hitro so se “novinarske ” razmere v Sloveniji izboljšale! Čez noč!

  8. angie pravi:

    Upajmo, da bosta novi (popravljeni) zakon o medijih in novi zakon o RTV, ki sta nujna za večjo medijsko svobodo pri nas, vsaj približno sanirala dizaster, ki sta ga za seboj pustil “medijski strokovnjak” geograf Branko Grims, bodoči dokror volilnih znanosti in Simoniti s svojo proslulo komisijo za pluralizacijo medijev (slednji bi morali kazensko odgovarjati, tožilstvo pa bi jih moralo ovaditi po službeni dolžnosti- glej poročilo Računskega sodišča!)

  9. kojot pravi:

    @angie - Prečitaj Mencingerja in Kovača v Sobotni prilogi, pa se ti bodo od medijske svobode zasmilili tudi naši koncentratorski nabiralniki. Tu ne pomage ne Grims ne Širca. Denar je sveta vladar.

  10. Pičkolek pravi:

    Angie, a ti si mogoče zavedena, ali samo neumna?

  11. alkara pravi:

    Res neverjetno: prav tistim, ki ves čas najbolj glasno govorijo o problemu prekernosti, o potrebi po zaščiti novinarskega dela in kakovosti, se zdi logično, da je novinarsko delo honorarnih sodelavcev vse manj plačano, da so plačila neredna, da je za honorar potrebno delati predvsem kvantitativno več …

Komentiraj