Thursday 23. January 2025 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 
politika

Šteiner in Patria

27. april 2009 ob 17:03 | Denis Sarkić |

Vlada je na zadnji redni seji na predlog ministrice za obrambo Ljubice Jelušič razrešila načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) generalpodpolkovnika Albina Gutmana. S 1. majem bo Gutmana nasledil dosedanji namestnik načelnika generalštaba SV generalmajor Alojz Šteiner, je na novinarski po seji vlade pojasnila ministrica Jelušičeva. Glede zadeve Patria je ministrica na naše novinarsko vprašanje pojasnila, da je “projekt patria kriv za marsikateri problem na MORS-u že nekaj let, a v primeru razrešitve Gutmana ni bil ključni razlog. Kar se pa tiče prihodnje usode tega projekta, smo v zadnjih dneh pred zelo pomembnimi odločitvami, ki pa smo jih najprej sporočili pogodbenim partnerjem in zdaj čakajo na njihov odgovor v zvezi s prevzemanjem vozil, ki se je dogajal v preteklih dnevih in še poteka. V pogodbenih odnosih je vedno treba upoštevati vse pogodbene strani”, je še dodala ministrica.

Jelušičeva je napovedala, da bo na generalštabu SV oblikovana nova ekipa. V prihodnjih dneh bo za novega namestnika načelnika generalštaba SV imenovan brigadir Branimir Furlan. “S tem želim sporočiti, kakšen tip profesionalcev bomo v prihodnje postavljali v SV,” je dodala ministrica. Gutman po besedah Jelušičeve ostaja na ministrstvu za obrambo (MORS), in sicer na vojaškem delovnem mestu v direktoratu za obrambno politiko, kjer bo sodeloval na projektih, ki zadevajo nekatere strateške projekte s področja obrambne politike v prihodnje. Kot je dejala ministrica, bo Gutman na tem mestu ostal do upokojitve “verjetno enkrat prihodnje leto”.

Pri izboru novega načelnika generalštaba je ministrica upoštevala nekatere kriterije. Kot je pojasnila, lahko to mesto zasede le človek, ki ima ustrezen vojaški čin oziroma mora biti general, kar Šteiner kot generalmajor je. Poleg tega mora imeti za seboj vrsto let delovnih izkušenj na različnih poveljniških delovnih mestih v vojaški hierarhiji. Med pogoji je ministrica izpostavila še, da je moral sodelovati v osamosvojitvi Slovenije. “Pri tem bodočem načelniku je pomembno to, da je bil med glavnimi organizatorji manevrske strukture narodne zaščite leta 1990 in je bil med najbolj aktivnimi udeleženci osamosvojitvene vojne leta 1991.” Ima 30 let vojaške kariere in tudi ustrezno izobrazbo, je navedla ministrica. Šteiner je po njenih besedah univerzitetni diplomirani obramboslovec, ki je na podiplomskem študiju na Industrial College of Armed Forces na National Defence University v ZDA leta 2005 magistriral. Poleg tega je končal najvišje slovenske vojaške šole.

Ministrica Jelušičeva na novinarski konferenci (v celoti za sladokusce):

Ključen razlog za izbor Šteinerja pa je po besedah ministrice “povezan s prihodnostjo SV”. “Na MORS-u smo od januarja dalje izvajali strateški pregled obrambnega resorja, v okviru katerega smo prišli do pomembnih ugotovitev glede dosedanjega razvoja SV. Pripravljamo ukrepe, ki zadevajo spremembo obsega in strukture SV v prihodnje,” je pojasnila Jelušičeva. “Zato potrebujejo novo ekipo, ki se bo spopadla s težkimi, vojaško profesionalnimi in v nekaterih primerih tudi verjetno neprijetnimi nalogami. Potrebni bodo ostri posegi v sedanjo strukturo, na kar nas napotuje tudi dejstvo, da se finančni viri za delovanje obrambnega sektorja zelo zmanjšujejo.” Šteiner je vodil strateški del pregleda resorja in je tisti, ki je v teh mesecih opravil izjemno natančno in analitično vlogo, je dejala ministrica. Dodala je, da je na podlagi tega presodila, da bo v prihodnje lahko opravil nalogo implementacije ukrepov, ki izhajajo iz strateškega pregleda obrambnega resorja.

Jožef Jerovšek o Alojzu Šteinerju in poslu Patria:

Do menjave prihaja v trenutku, ko smo priča hudim pritiskom na neodvisne institucije s strani oblasti, je glede razrešitve načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) Albina Gutmana poudaril predsednik odbora DZ za obrambo Jožef Jerovšek. Alojz Šteiner sicer po njegovih besedah pogoje za funkcijo načelnika generalštaba izpolnjuje. Kot je pojasnil Jerovšek, razlogi za zamenjavo niso bili pojasnjeni, do nje pa je prišlo v času, ko se v cilju, da se omeji neodvisnost institucij, med drugim izvaja pritisk tudi na RTV Slovenija in na Slovensko policijo. Izrazil je razočaranje, da kot predsednik odbora za obrambo o zamenjavi ni bil vnaprej obveščen.

Novoimenovani načelnik generalštaba Slovenske vojske Alojz Šteiner Slovensko vojsko prevzema v dobrem stanju. Kot pa je dejal ob robu Šarhovega pohoda in Festivala miru na Treh kraljih, kjer je bil prvič v novi vlogi, ki jo uradno sicer prevzema šele s 1. majem, slavnostni govornik, pa je mogoče še veliko stvari izboljšati. Šteiner je med drugim vodil strateški del pregleda obrambnega resorja, v zvezi s čemer je povedal, da so v pregledu ugotovili tisto, kar je dobro, ter identificirali vsa tista področja in vprašanja, ki predstavljajo težavo. Kot je dejal, je teh več, povezane pa so s kadri, razvojno paradigmo za v prihodnje in transformacijo vojske. O napovedih ministrice, ki je ob robu razrešitve dosedanjega načelnika Albina Gutmana dejala, da ministrstvo potrebuje ekipo, ki se bo spopadla s težkimi, vojaško profesionalnimi in tudi neprijetnimi nalogami, ter napovedala tudi ostre posege v sedanjo strukturo ministrstva, je dejal, da sam lahko govori o tistem, kar se tiče Slovenske vojske, za načrte na ministrstvu, ki mora po njegovem ravno tako slediti trendom sprememb, pa lahko več pove ministrica.

V zvezi z zadevo Patria je Šteiner na vprašanje, ali sam stoji za stališču Gutmana, ki je dejal, da gre za transparenten posel, odvrnil, da tega ne more in ne želi komentirati, dejstvo pa je, da oklepna vozila potrebujejo zato, ker je to povezano z razvojem vojske. Kakšna bodo in koliko jih bo, pa po njegovih besedah ni odvisno od načelnika generalštaba. “Sam vem, kaj je treba narediti z vozili, ko bodo ta prišla v naše roke, kako jih spraviti v realne zmogljivosti, ki bodo prispevale k temu, da bodo slovenski vojaki lahko doma in na tujih misijah svoje naloge opravljali varno,” je dejal Šteiner. O tem, ali bi bilo treba po njegovem mnenju morda pogodbo s Patrio prekiniti, je dejal, da na to ne more odgovoriti, ker gre za politično vprašanje, na vprašanje, ali Slovenska vojska resnično potrebuje 135 vozil, pa je odvrnil, da jih bo SV imela toliko, kolikor jih bo država lahko plačala. Sicer pa je Slovenija po Šteinerjevih besedah v mednarodnih operacijah in misijah kredibilen partner, slovenski vojaki pa so na vseh območjih, kjer so prisotni, cenjeni kot dobri vojaki in pravi profesionalci.

Denis Sarkić

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 2 x komentirano
  1. Matej pravi:

    Zaradi gospodarske krize se zna zgoditi pritisk na obrambni resor v smislu manjšanja proračunskih sredstev za SV: v taki situaciji bo vojska potrebovala poveljstvo, ki bo sposobno optimalnega izkoristka.

  2. CVEK pravi:

    Mentorica, je postavila svojega varovanca za načelnika general štaba S V . Ta ji bo zvesto služil, njej in interesom njene strank bolj , kot domovini !

Komentiraj