Friday 22. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Pravna država?

17. april 2009 ob 11:16 | Jani Sever |

Kriminalisti in tožilci delajo. Aktivnosti so precej širše od tistih ob znameniti akciji proti gradbenim tajkunom. Čeprav malce manj spektakularne. A odzivi so podobni. Kažejo radikalno nezaupanje slovenske družbe v pravno državo.

Patria, Luka Koper, Mobitel, Vzajemna, ELES, kot da bi se kriminalistom zmešalo. So v manični fazi? Napovedi govorijo, da preiskav še ni konec. Spisek potencialnih preiskovancev je vsekakor dolg. Tu je nova stavba MNZ, pa Kramarjeva nagrada, pa Intereuropa, pa Laško, pa Istrabenz in vedno so na zalogi še kakšna presenečenja. Veliko. Preveč, da bi bilo enostavno sprejeto kot samoumevno. A v čem je problem? Zakaj javnost ves čas govori, da se nikomur, ki krade na veliko, nič ne zgodi, potem pa, ko se začnejo hišne preiskave, najprej nastopijo dvomi. Vprašanje je bolj resno, kot se zdi na prvi pogled.

Odgovor je, da je v Sloveniji vse politično motivirano. Takšno prepričanje je povzročilo padec nekdanje LDS in vzpon SDS na volitvah 2004. In potem je prišla vladavina SDS. Ampak stvari so šle samo na slabše. Prepričanje, da je v Sloveniji vse politično motivirano, se je še dodatno utrdilo. In zdaj je seveda vse ponovno enako. Kriminalistične hišne preiskave enostavno ne morejo biti rezultat utemeljenih sumov, da so bila storjena kazniva dejanja. Tako kot, ko se je preiskovalo Zidarja, Tovšakovo in Černigoja. Le zakaj ne? Je to res popolnoma nemogoče? Pa še eno pomembno vprašanje ostaja. Ali je kriminal samo za to, ker je bil razkrit zaradi političnih motivov, kaj manj zavržen?

Največ težav z neverjetno stopnjo policijske aktivnosti imajo seveda tisti, ki so se trudili minimizirati pomen aretacij gradbenih tajkunov in so se predvsem osredotočili na prevažanje Zidarja v marici, kot da je to ne vem kako problematično. Ubogi direktorji. Kam pa bomo prišli, če bo vsakič nova politična garnitura tako brezobzirno napadla direktorje drugih političnih barv s pomočjo državnega represivnega aparata. Hm. Ali imajo torej direktorji politične barve? Ali mar niso bili vsi ti direktorji nastavljeni strokovno in ne politično? In, ali ni prav tako vsem tajkunom prejšnja vlada prodajala deleže v podjetjih po tržnih in ne politično prijateljskih cenah?

Delo se je v uvodniku vprašalo ali ” … so za politične igre te vrste v gospodarskem peskovniku res dovoljena vsa sredstva? Res cilji včasih upravičujejo sredstva? Če politika meni tako, naj jo spomnimo: mandata za takšno početje od volivcev ni dobila.” V Mladini smo v uvodniku lahko prebrali: “Za zadržanost je več razlogov. Prvo je nezaupanje javnosti, da gre za realne, resne postopke.” In v Dnevniku je Rok Praprotnik zapisal: “Pravi obraz “nove policije” se bo pokazal šele, ko bo naletela na “naše”, na tiste, ki so trenutno na oblasti.” Logika je enostavna in v njenem jedru je prav prepričanje, da je v Sloveniji vse politično motivirano. Enostavno. Živimo v totalno politični državi.

Seveda se lahko strinjamo, da bodo kriminalisti in tožilci, ko bodo opravili preiskavo proti nekomu, ki je blizu trenutni oblasti, postali veliki heroji. In vendarle, ali ni mogoč tudi nekoliko drugačen pogled. Ali ni morda res, da policija in kriminalisti prav v času prejšnje vlade niso mogli opraviti vseh preiskav, ki trenutno potekajo, ravno zato, ker je bila na oblasti neka druga garnitura? In konec koncev, ali ni res, da je bolje, da vsaj čistijo med “ne našimi”. Ko se bo oblast zamenjala, pa naj se postopek ponovi. Če bodo seveda na razpolago utemeljeni sumi. Realnost je kruta. Težko si je zapomniti velike primere, kjer koli po svetu, ki so bili raziskani, če je šlo za “naše”. Čiste roke so vedno tudi rezultat politične volje.

Tudi Domen Zavrl, saj se spomnite, tisti, ki je organiziral svetovanje pri polaganju kablov v Pediatrični bolnici, je šele zdaj dobil odločbo, da mora vrniti denar. Ampak menda je kar naenkrat nekam izginil.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 18 x komentirano
  1. luna pravi:

    Članek novinarja Koširja v DELU je bil precej aktivistično nastrojen.

    Včeraj je Bobovnik na Odmevih spraševal dr. Bojana Dobovška iz Fakultete za družbene vede glede teh preiskav. Dr. Dobovšek je na vprašanje Bobovnika, ali se lahko preiskava uvede na podlagi anonimne prijave, ta odgovoril, da za to morajo obstajati še tehtni dokumenti in na nadaljnje vprašanje ali so morali obstajati kakšni tehtni dokumenti, da je preiskovalni sodnik odredil te preiskave, odgovoril: “Nedvomno”.

    Sicer pa bodo kriminalisti z vsemi temi preiskavami tako zasuti, da itak še dolgo ne bo moglo priti do kakšnega epiloga.

  2. NoMercy pravi:

    Politično motivirano je “špecanje”, anonimne prijave …

    Pa, a nikomur ne pade na glavo, da si direktor večje firme v naprej pridobi mnenja o pravni pravilnosti in davčni znosnosti za transakcije, ki jih naroči? Jasno, da potem ni nobene sodno zaključene teme!!

    Za Kramarjev primer se še vedno ne ve, kdo je drugi (torej plačnik) podpisnik pogodbe o nagradi!!!
    In to je relevantno: kdo je podpisal, da nekdo lahko nekaj dobi ne pa koliko je drugi dobil!!

  3. lala pravi:

    Pravilna ugotovitev, v tej državi namreč je vse politično motivirano, seveda tam kjer politika vtika svoje kradljive prste, naivnost slovencev pa je neizmerna in k temu samo še pripomore, tako je bilo od osamosvojitve pa do danes, vključno z vsemi vladami, tudi današnjo in to dokazujejo vsak dan sproti!!!!

    NOVA POLITIKA s starimi politiki, ta je dobra!!!!

  4. vizionar pravi:

    Meni je ta Janijev komentar všeč. Konec koncev se “političnost” nekega pregona lahko presoja tudi drugače, namreč ne po tem, kako se začne, temveč po tem, kako se zadeva konča. Zato pa je treba službe opremit in pustit, naj delajo svoj posel, pa bomo videli.
    Je pa tudi malo drugače, ali se zadeve uprizarjajo pred volitvami (v upanju, da volivno telo hitro pozablja) ali pa po volitvah. In res je: pa naj vsaka garnitura “očisti hlev” nanovo. Saj zato pa jih ljudstvo menjuje.

  5. neemocije pravi:

    Rdeč zvezda severnice prikriva še enkrat realnost in resnico. Tokrat je precej bolj hudo, ker partija aktivno uporablja policijo in sodstvo za izključno “politične” manevre (postaviti “naše” v nadzorne svete ali ustreči “našim” za karkoli…. $$)

  6. JBTPTKŠNKZDRVJ pravi:

    na žalost izgleda, da je imel Jelinčič še kako prav : POLICIJA, TOŽILSTVO in SODSTVO so, vse tako kaže, v RS, dejansko nesposobni ! _ _ _ _ _ _

  7. Matilda pravi:

    Mislim, da bi bilo najprej potrebno spremeniti tako opevani izraz “demokracija Slovenije” v anarhijo Slovenije. Če bi bil resnično interes poštenega delovanja države in po lestvici navzdol, bi že leta nazaj lahko uredili zakonodajo tako, da bi bile morebitne malverzacije v večini nemogoče. Upam pa, da večinsko prebivalstvo te mikro državice ne bo več dolgo pripravljeno trpeti in preživljati te bede, v katero so bili pahnjeni s strani vladajočih struktur (predvsem prejšnje vlade, ta pa še išče hrbtenico) in seveda teh super managerjev, ki brez sramu kradejo in uničujejo firme, katere bi še vedno lahko uspešno ali pa vsaj dobro delovale. Vlada naj napravi že enkrat oster rez, brez dosti debate, da se ljudstvu počasi vrne tako pomembno zaupanje !

  8. NoMercy pravi:

    pa dobro no, kakšna naj bi pa demokracija bila, če ne enkrat ene politične struje, drugič druge??
    aja, vedno naj bi bila po “mojem” okusu — eh, še samega sebe bi se ORTO folk naveličal :D

  9. medek pravi:

    LDS in “veselinoviči”, razočaranje.

    Ne vem, a je Sova na naši strani ali na strani tajkunov.

    Kresalica, pa taka fejst baba.

    Čakam, da mi razloži kaj so to strogi bančni kriteriji.

    Bio sam naivan :), niti ne, volil sem Zares, čeprav se Pahor gre en Zahec in vse z ritjo podere.

    Pahor je napovedal: Kriza bo in vzel Rupla. Jao, upam na Sovo, da gre v koalicijo z Zares. Šalim se, ampak ni smešno, ker je vojna.

  10. neemocije pravi:

    kateri rdečuh bo prevladal?
    ali pa je vse samo še ena druga-draga stara komunajzerska finta

  11. Podgurc pravi:

    mafija nam je vladala prej, vladala v drugi zasedbi po 1990 in vlada sedaj.

    volitve pa so en san nateg saj dajo volitve samo in le licenco za neomejen cap carap

  12. ProPolis pravi:

    Imamo v državi dovolj kriminalistov in tožilcev, da bodo kvalitetno preiskali vse naštete primere? Hud zalogaj. So se kadrovsko okrepili, ali kaj?

    Morebiti pa imajo to srečo, da so vsi ti primeri plod ene in iste klike novih bogatašev …

  13. Rak pravi:

    Trese se gora, rodil se bi miš…..

  14. 007 pravi:

    @neemocije

    rdeči (komunajzarski ) žandarmi so ti že za petami. najboljše je, da se greš skrit v Kočevski rog.

  15. luna pravi:

    Kresalova trdi, da je banka neodvisna finančna institucija, v katero se država ne sme vtikavati.
    Pozablja, da ima sedaj država presneto pravico in tudi dolžnost se vtikavati v banke (posebno če gre za prevzemnolastniške kredite brez pravega zavarovanja), ker mora tem bankam dajati poroštva, da lahko sploh normalno delajo. Merklova v Nemčiji je takoj naredila red v njihovih bankah.

    Naš Križanič pa vedno post festum nekaj ugotavlja in sklicuje izredne seje v NLB, ko je že vse mimo. Človek se sprašuje, če to dela namerno.

  16. lala pravi:

    Luna:
    se ti ne zdi, da je pri nas tako, da ko se je potrebno vtikati(kjer bi to bilo dobo za nas državljane) se oblast ne vtika, kjer bi to bilo najman potrebno, se pa povsod vtikajo??? A n to čudno???….. Kot bi nekomu to zelo odgovarjalo???

  17. neemocije pravi:

    luna pravi:
    18. april, 2009 ob 22:45

    Kresalova trdi, da je banka neodvisna finančna institucija, v katero se država ne sme vtikavati

    Veselinović pa je torej popolnoma nestrankarska oseba, ha, ha, ha, ha,

  18. luna pravi:

    Pahor bo sedaj moral pokazati, če je resno mislil s tem, da ne bo podpiral prevzemnega lastništva, pokazati pa tako, da bo takoj ukrepal.
    Dejansko je on pomagal nastaviti Veselinoviča. Ne moremo pa vedeti, ali avtonomno tako razmišlja, da se država ne sme vtikati v poslovne odločitve banke, ali pa ga vozijo njegova Simona, Kresalova in Senica. Pa tudi Križanič.

Komentiraj