Monday 23. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Optimizem se počasi vrača med vlagatelje

7. april 2009 ob 9:57 | Nikola Maljković |

Pozitivno vzdušje na delniških trgih se je nadaljevalo tudi v preteklih dveh tednih. Odboj delniških indeksov, ki naj bi se začel z zapiranjem prodaj na kratko, se je prelevil v nekaj večjega. Čeprav smo v zgodovini že bili vajeni takšnih odbojev znotraj prevladujočega trenda, je vsakič zanimivo opazovati, kako deluje človeška psiha.

Najprej so vsi govorili le o tem, da gre res le za manjšo korekcijo znotraj trenda, vendar so sedaj vse glasnejši tisti, ki menijo, da smo v začetku marca najverjetneje videli dolgoročno dno. Tiste izjave o dolgoročnem dnu, ki smo jih v zadnjem letu neštetokrat že slišali.

Optimizem na trgih je bil posledica objav nekaterih ekonomskih podatkov, ki bi lahko pomenile začetek stabilizacije na nepremičninskem trgu, spremembe računovodskih pravil vrednotenja toksičnih sredstev, ki bankam nudijo bolj “fleksibilno” vrednotenje teh sredstev ter razne državne pomoči finančnemu sektorju.

Hkrati je verjetno igral pomembno vlogo sam zaključek četrtletja, saj upravljavci skladov niso želeli zamuditi morebitnega večjega odboja ter so v četrtletnih poročilih želeli prikazati naložbe podjetja, ki so v zadnjem obdobju beležila relativno moč. Zato so izkoriščali vsako znatnejšo korekcijo za nove nakupe.

Kljub temu, da je stanje na trgu dela še vedno precej slabo, večina zdaj poudarja, da se bo stanje stabiliziralo z zamikom in da delniški trgi tako ali tako gledajo vnaprej.

Pomemben je podatek, da je indeks S&P500 v zadnjih štirih tednih zabeležil tretjo največjo 4-tedensko rast v zgodovini. V prejšnjih dveh primerih je tečaj v naslednjih štirih tednih vedno zabeležil pozitivno spremembo. Podatek, ki je zelo pomemben.

slika1
Slika 1 – Največji nizi 4-tedenskih skokov ameriškega delniškega trga in tedni zatem
Vir: Bespoke Investment Group

Pozitivno za trge je tudi to, da se je volatilnost tečajev precej zmanjšala, kar je značilno za obdobja rasti. Manjša volatilnost pa že omogoča držanje pozicij tudi čez noč, kar je strategija, ki sem jo v drugi polovici preteklega leta in v začetku letošnjega popolnoma opustil.

Kljub izboljšanemu vzdušju na delniških trgih in sami rasti tečajev, se S&P500 indeks še vedno zadržuje pod pomembnima odpornima območjema, na kateri sem opozoril pred dvema tednoma. To sta območji med 840/850 in 875/880. Včeraj se je tečaj ustavil ravno pri 850, nakar je prišlo do korekcijskega padca. Tisti, ki so v zadnjem mesecu pridno kupovali, so se verjetno odločili za vnočitev dobičkov ob tehnično pomembnih nivojih.

V zadnjem prispevku sem povedal, da bom s prvo polovico prodajne pozicije na S&P500 indeksu čakal na nivoje med 840/850, vendar sem bil nad momentom rasti in mini evforije presenečen. Zato sem se odločil, da bom za večje prodaje na kratko počakal na naslednje večje odporno območje med 875/880. Ta strategija je še vedno aktualna.

Aktualna pa je zdaj tudi strategija “kupuj padce”, saj menim, da je še kar nekaj “zamudnikov” zadnje rasti, ki bodo poskušali izkoristiti morebitne padce za nove nakupe in bodo tako nudili podporo. Zato je nujno, da določim območja, kjer bom še posebej pozoren na nakupne priložnosti. Pomembni podporni območji, ki bosta zanimivi za večdnevne pozicije se nahajata med 779/781 in nato okoli 765.

slika2
Slika 2
Vir: Tradeport

Ta teden se pričnejo objave poslovnih rezultatov podjetij, tržni udeleženci pa so enotni, da naj bi bili podatki slabi, zato je to verjetno že vračunano v tečaje. Zato bodo toliko bolj pomembne lastne napovedi podjetij o prihodnjih rezultatih.

Veliko uspeha.

Nikola Maljković
Avtor je analitik v trgovalni ekipi TradePort, Poteza d. d.

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 2 x komentirano
  1. Igor Đukanović pravi:

    Kar preveč lepe novice. Pomeni, da smo na pravi poti. Borze namreč praviloma odreagirajo namreč veliko prej kot ostali. Tudi sam sem razmišljal, da bi kupoval delnice zdaj, ko so na dnu, a sem vse prihrankece zagonil za obnovitev maminega eko sadovnjaka.

  2. ervinator pravi:

    Tehnična analiza je zabavna reč.

Komentiraj