Vetrni dvoboj

26. marec 2009 ob 22:51 | Denis Sarkić |

Zadnji del posveta Državnega sveta z naslovom Problematika umeščanja vetrnih elektrarn v Sloveniji - primer Volovja reber, na katerem so se ob koncu pokazala vsa razhajanja med stroko, ekologi in kapitalom. Po zaključku razprave sta se pred našo kamero spopadla Franko Nemac, direktor Agencije za prestrukturiranje energetike in Tomaž Ogrin, predsednik stranke Zeleni progres in so-vodja Zelene koalicije. Vest je njun verbalni dvoboj prekinila zaradi časovne stiske v šesti minuti. Brez zmagovalca.

Denis Sarkić

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 17 x komentirano
  1. Lektor pravi:

    Vetrni dvoboj - samo 1x e
    (mogoce bi lahko tekste spellcheckali vsaj v Wordu pred objavo)

  2. Denis Sarkić pravi:

    Škrat. Hvala.

  3. kozaklamf pravi:

    jako voajersko, ampak zanimivo

  4. Urbi pravi:

    Uvodničar je lepo vprašal zakaj poleg 1.100 MW nove načrtovane (hic!) jedrske elektrarne potrebujemo tistih 4-5 MW vetrne elektrarne. Vprašanje, ki se postavlja je zakaj je teh 4.5 MW elektrarn tako spornih, da o njih debatiramo že 2 - 3 leta?

    Kaj je narobe, če postavimo teh nekaj vetrnic, se na njih naučimo posla. Ter nadaljujemo z montažami novih veternic, ali pa ugotovimo, da družbi nisi koristne, ter ne postavimo nobene več?

    Konec koncev je njihova montaža ali demontaža zares zelo enostavna.

  5. MarkoNi pravi:

    Kar se mene tiče, so bili argumenti g. Nemca bistveno bolj tehtni od gospoda v belem, ki si je z neta snel eno poročilce in ga malo po domače pointerpretiral.

  6. tiib pravi:

    Tipičen okoljevarstvenik, tale sivček, ki največ kar naredi je to, da dela zmedo. Okolju pa povzroča samo škodo.

    Franko Nemac je na področju OVE avtoriteta no. 1 v Sloveniji.

  7. medek pravi:

    Ojoj. Čita zna čitat in drugemu govori, da ne zna.

    “Nimate pojma”, zakaj pa Janši in Bavčarju in Bajuku tega ni nihče rekel.

  8. sanja pravi:

    Vidi se, da Nemac ni preučil argumentov mag. Ogrina in tera guske ne da bi prisluhnil. Pri nas uradna stroka sovpada s kapitalom, ekologi so pa nebodigatreba, čeravno prav tako prihajajo iz stroke in še zastonj ponujajo svoje znanje. Nemac je pa videti, se opravičujem, nakladač z znanjem, ki ne prevlada nad nakladanjem in zastopa ekonomske interese mimo interesa ljudi. Ali narave.

  9. Đoni pravi:

    Ja, Sanja ekologi ne poslušate ljudi, ki imajo neko znanje. Slučajno se spoznam nekaj na energetiko in v tem primeru je gospod Nemac imel prav.
    Zadeva je približno takšna: v elektroenergetskem sistemu mora biti celoten sistem v ravnotežju - proizvodnja mora pokriti konzum. Če je konzuma preveč(npr. ker je mraz, priključimo kaloriferje) rabimo nov vir energije ali pa jo uvozimo (kar seveda stane). V sistemu težimo k temu da je napetost 230 V/50 HZ, če je proizvodnje manj se napetost zmanjša in naši aparati ne delajo.
    Seveda se poraba tekom dneva spreminja, zato potrebujemo t.i. vršno energijo, ki jo dobimo s plinskimi elektrarnami ali pa z reverzibilnimi (Slovenija prvo gradi v Avčah), ki izkorišča nočne viške energije za črpanje vode na višjo lego, ki jo ob pomanjkanju podnevi spušča na nižjo lego in seveda proizvede prepotrebno energijo. Vse to zamo zato, da imamo 230V/50HZ, kadar si srce zaželi, kajti če je virov premalo imamo kaj kmalu 0V/0Hz.

    Zato mora imeti vsaka država zadostne vire energije za samooskrbo in po možnosti še čimbolj razpršenega “porekla”. Zato potrebujemo tudi vetrnice, vodo, fotovoltaiko,…ki so najdragocenejši viri saj so obnovljivi - pa tudi druge, saj obnovljivi ne zadostujejo. Kar spomnimo se kako je bilo, ko nismo vedeli ali bomo imeli ruski plin!

    Zato predlagam vsem ekologom, da se vozijo s kolesi, okoli vratu pa naj imajo potrdilo, da kurijo energijo iz OVE - saj vemo: besede mičejo, zgledi pa vlečejo.

  10. sanja pravi:

    Pri načrtovanju elektro proizvodnje je treba biti razumen. Slovenija ni Holandija in energija, ki bi jo proizvedle vetrnice v Sloveniji, bi bila pljunek proti vetru, ki je pri nas dovolj šibek, da si ti pljunek ne bo razmazal po ksihtu.
    Se mi mudi na kolo..

  11. nik pravi:

    @Đoni: Zato predlagam vsem ekologom, da se vozijo s kolesi, okoli vratu pa naj imajo potrdilo, da kurijo energijo iz OVE - saj vemo: besede mičejo, zgledi pa vlečejo.

    Brez veze. Samo sistemske rešitve nekaj pomenijo, posamezniki pa bolj malo.

    Jaz bi samo rekel, da vetrne elektrarne ne sodijo na Volovjo reber. Naj jih dajo kam drugam, v že degradiran prostor.

  12. tiib pravi:

    Sanja, žal se na področje kamor si se “vtaknila” ne spoznaš in priporočam, da se temu primerno vzdržiš komentarjev.

  13. Đoni pravi:

    @sanja

    Lepo da se voziš s kolesom. In med vožnjo premisli še enkrat, kaj je govoril g. Nemac: ravno to, da rabimo vse vrste energetskih virov. Pa saj ni samo Volovja reber, zaradi mene je boljem, da je ni saj je “požrla” polno energije, predvsem človeške. Samo hec je v tem , da smo proti Volovnji, pa proti Mostam, pa bomo proti Jedrski 2, pa tudi proti Muri; ostane nam fotovoltaika, pa hudiča, ponoči ni sonca, pa še vedute nam bi s paneli na strehah pokvarilo (tu bi štrajkali arhitekti pa krajinarji), etc, etc,..

    Če mene vprašaš bi bil največji prihranek če bi prepovedali, da se vozi po eden v avtu na službo v Ljubljano in to počne pol Gorenjske, četrt Dolenjske in Notranjske pa 15% Štajerske. Namesto, da da bi država javne službe približala periferiji in seveda izboljšala javni prevoz.

    Mi je pa bila zelo simpatična akcija elektrodistribucije, ko je razdelila ne vem koliko 1000 sijalk brezplačno: namesto 100W samo 18W porabe krat cca 5000 ur življenske dobe in rezultat je kar lepa elektrarna, pridobljena brez gradbenega dovoljenja in džihada ekologov.

    in še @Nik

    Sistemske rešitve že, že, a kmalu pridemo do osebnih zgledov in dejanj posameznikov.

  14. Urbi pravi:

    Saj ne, da bi želel delat reklamo ampak tale knjiga gospoda Crichtona, osvetli “okoljevarstvenike” tudi z drugega zornega kota.

    Zaradi nje, sem moral kar nekaj svojih trdnih stališ ponovno premislit. Morda vam bo v zabavo.

    Vsaka asociacija na komentatorje iz tega “posta” je izključena… ;-)

    http://www.emka.si/artikel/366034/Strahovlada

  15. Mirjana pravi:

    Olala, sedaj ne znamo niti čitati več. Gospod Nemec, niste prsmuknjeni, samo prebrisani. Obstojata stroka in vladna stroka. Gospod Nemec, za vsako majhno državo je najbolj pomemben kraj, v katerem živimo.
    Natanko tako, zato bomo soodločali in to s pomočjo stroke in ne vladnih trobil.
    Đoni, ekologi še kako poslušamo/jo ljudi, ki vedo, ..ali mislite, da sta en Nemec po priimku in Slovenec iz Nemčije edina zveličavna pismena! strokovnjaka?
    Zakaj pa na Mađarskem nimajo jedrske elektrarne?…a mislite, da so na Mađarskem bolj butasti kot mi? Dober argument ;)
    Gospod Nemec, tudi med starimi mamami je še kdo študiral, diplomiral, magistriral ali pa doktoriral.

    Mimogrede, kdo naj bi financiral postavitev teh vetrnic? Koliko denarja je bilo za to namenjeno? Ali obstaja kakšen časovni termin za izvedbo le teh, za porabo sredstev?

    Do danes nam je vlada ponudila:
    Zaščiteno območje Volovja reber-vetrne elektrarne:
    Strunjanske soline, zaščiteno območje-golf
    Lipica, državni spomenik, zaščiteno območje -golf
    Luka Koper, 44 km obale- terminal

    Strategija pa taka:)
    Sanja se kar strinjam.

  16. sanja pravi:

    tiib
    na srečo imamo svobodo komentirati in tudi svobodo ingnorirati brezvezna priporočila

    đoni
    Nemacevi izjavi, da rabimo vse vrste energetskih virov, ne ugovarjam, ugovarjam pa njegovemu načinu, kako poskuša diskreditirati sogovorca, le zakaj? Malo težko, da magister naravoslovnih znanosti ne bi znal brati grafov, se ti ne zdi??
    Strinjam se s tabo glede individualne potratnosti, vednar tudi ni vseeno, kam se vlaga denar in kaj za vloženi denar in energijo lahko pričakujemo. Vetrne elektrarne so žal prostorsko najpotratnejši vir, ker med vsemi elektrarnami zahtevajo na enoto proizvedene energije daleč največ prostora. Pika. Zato vlaganje v to energijo v Sloveniji ni smiselno, je potratno in neumno. In tega g. Nemac nikoli ne bo hotel priznati, ker bi s tem moral priznati še marsikaj drugega in zato se raje zateka k osebnim diskreditacijam.

    V Sloveniji, in tukaj pritrdim Mirjani, so najboljša delikatesa za posege zaščitena območja. Če ne bi bilo tako, bi predlagala, da se zaščititi še zdravo pamet, ki je je očitno pri nas ostalo zelo malo.

    Vlagajmo v fuzijo! Če bi svet vanjo vlagal toliko, kot je v jedrsko, bi bili danes zelo verjetno precej bliže viru energije, ki temelji na reakciji, kakršna ves čas poteka na soncu
    http://poptv.si/multimedia/sadovi-znanja-26-03-2009.html
    http://www.sfa-fuzija.si/

  17. marko pravi:

    đoni: čisti cinizem se mi zdi ta tvoj stavek o OVE…to je kot da bi rekel prasec ločuj, pred vrati pa ti ne dajo možnosti ekološkega otoka, kaj šele, da bi ti ločeni odpadki zares končali v pravi predelavi in ponovni uporabi…
    Strinjam se, da so potrebne sistemske rešitve, tudi zgledi vlečejo, vendar je to mogoče prepočasen proces za ohranitev tega, kar je še na voljo ohranjenega.
    Saj vsi vemo, da predstavniki (taki in drugačni) strani, ki mora razvijati, graditi, “prestrukturirati” električno omrežje razmišljajo v okvirih, ki so jim podani. NE razmišljajo kako bodo pršparali, ampak kako bodo zadostili porabi električne enrgije, ki je vsako leto večja.
    MAl si poglej đoni še tole stran, pa ne mi, da je to še ena anarho-eko organizacija, ker je noter kar dobro in strokovno predelana recimo tema o javni porabi elektrike, ki je pri nas naravnost nezaslišana.
    Če samo tam zmanjšamo za parkrat, bodo besede “strokovnjakov” o naraščanju potreb postavljene hitro pod vprašaj. http://www.temnonebo.org/

Komentiraj