Thursday 14. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 
politika

Žbogar o mediaciji

11. marec 2009 ob 20:26 | Denis Sarkić |

Evropska komisija vidi mediacijo kot dokončno pot k rešitvi vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, pri tem pa tudi kot pot za odpravo slovenskih zadržkov v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU, je danes v Ljubljani po torkovem tristranskem srečanju v Bruslju povedal zunanji minister Samuel Žbogar.

Zunanji minister Samuel Žbogar obširno odgovarjal o mediaciji:

Obe strani načelno sprejemata predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, da bi vprašanje meje med državama reševali z mediacijo, vendar pa sta Slovenija in Hrvaška še vedno narazen pri temeljnem vprašanju, kaj bi mediacija morala prinesti. Po oceni Slovenije vidi Rehn mediacijo kot dokončno pot k rešitvi vprašanja meje, zato je Hrvaška zdaj tista, ki je s svojimi pogledi na mediacijo kot na pot do Meddržavnega sodišča v Haagu dlje od stališče Bruslja, je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal Žbogar, ki se je v torek v Bruslju sestal z Rehnom in hrvaškim kolegom Gordanom Jandrokovićem.

Vendarle pa sta se ministra kljub velikim razlikam v pojmovanju mediacije, kaj naj bi ta na koncu prinesla, strinjala, da je vredno s prizadevanji nadaljevati, je pojasnil Žbogar in dodal, da ne on ne Jandroković pravzaprav nista imela pooblastil za zbližanje stališč, niti se niso pogovarjali o podrobnostih. Zdaj bodo stališča ponovno preučili in pregledali, nato pa naj bi na naslednjem srečanju naredili kak korak naprej, kot to od obeh strani pričakuje tudi komisar Rehn, je še povedal minister Žbogar. Vzporedno z reševanjem vprašanja meje z mediacijo bi se sicer morala nadaljevati tudi pogajanja Hrvaške z EU. Slovenija se s tem strinja, vendar šele, ko bo dosežen dogovor o mediaciji, česar pa še ni, je pojasnil Žbogar. “Do odpravka zadržkov bo prišlo, ko se bodo spremenile okoliščine. V tem trenutku pa do tega še ni prišlo,” da bi Slovenija umaknile svoje zadržke do odpiranja oziroma zapiranja pogajalskih poglavij v hrvaškem pristopnem procesu, je pojasnil.

Na novinarsko vprašanje, kdaj bi bil ta dogovor lahko dosežen, pa je Žbogar odgovoril, da je to odvisno tudi od Hrvaške. Prav tako ni vedel povedati, ali bo morda prišlo do preložitve pristopne konference s Hrvaško, ki je napovedana za 27. marec. Kot je pojasnil, je Slovenija to predlagala, na češkem predsedstvu EU pa je, da se odloči, ali bo konferenco sklicalo ali ne. Če bo dogovor o mediaciji dosežen, bo slovenska vlada o tem soglasje najverjetneje iskala tudi v državnem zboru, saj gre za zelo pomembno vprašanje. Pri tem je izrazil prepričanje, da bo v prihodnje še kak sestanek premiera Boruta Pahorja s predstavniki parlamentarnih strank o mediaciji in njenih elementih, da bi dosegli kar najširši konsenz glede tega vprašanja. Vendar pa gre zdaj še za “proces v nastajanju” in se o modalitetah mediacije še pogovarjajo. Ali bo na koncu to morda vendarle arbitraža, če bo šlo za vnaprej obvezujočo odločitev ali če bo kaj drugega, bo potrebno še počakati na dogovor, je dejal Žbogar. “Sedaj se pogovarjamo in iščemo načine reševanja, ki so skupni”, je dejal. Če pa dogovora ne bo, potem bo pobuda o mediaciji propadla in Hrvaška ne bo mogla napredovati na poti v EU, je povedal.

Žbogar je sicer pojasnil še, da je na ministrstvu imenoval tudi koordinatorja za vprašanja Hrvaške - to bo veleposlanik Iztok Mirošič, sedanji v.d. generalnega direktorja za EU in bilateralna vprašanja. “Glede na pomen, ki ga ima reševanje vprašanja meje s Hrvaško v slovenski zunanji politiki, je primerno in potrebno, da imamo koordinatorja na ravni veleposlanika, ker gre tudi za vitalne interese Slovenije,” je še povedal minister.

Denis Sarkić

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 1 komentar
  1. BOTA pravi:

    Ne gre pozabiti razlogov zaradi katerih je Slovenija blokirala posamezna pogajalska poglavja Hrvaški.
    To so bili posamezni zemljevidi in druge navedbe, ki prejudicirajo mejo. Za deblokado poglavij torej ne zadošča samo medijacija temveč tudi umik omenjenih dokumentov. Mediacija je samo reševanje problema, torej naslednji korak.

    Upam, da slovenska politika ne razmišlja drugače!

Komentiraj