Tuesday 24. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Iz krize brez glave

17. februar 2009 ob 10:56 | Jani Sever |

Odnosi s Hrvaško in gospodarska kriza imajo vsaj dve skupni lastnosti. Prav nič ni videti, da bi se spirali zaostrovanja lahko kmalu zaključili in prav tako vlada ne vzbuja videza, da bi glede reševanja težav vedela kaj počne.

Hrvaški problem naj bi vsaj nekoliko odvrnil pogled z gospodarske krize. Kar naj bi bila dobra novica vsaj za oblast. A začuda rejtingi priljubljenosti največje vladne stranke vztrajno padajo. Le zakaj? Ali ostrina, ki jo je slovenska politika pokazala v primeru blokiranja hrvaških pogajanj o vstopu v EU, ne pomaga? Očitno ne. Do te politične poteze ima volilno telo tako ali tako precej ambivalenten odnos. Velika večina odločnost sicer podpira, vendar se hkrati tudi zaveda vrednosti dobrih odnosov s sosednjo državo. To dokazujejo praktično vse ankete javnega mnenja.

Vendar ne gre le za to. Kljub temu, da imajo podporo, so vladne poteze videti vse prej kot dobro premišljene. V blokado Hrvaške glede EU naj bi Slovenijo prisilil strah vlade, da bo opozicija zahtevala referendum. Potem je proti svojemu prepričanju vladna koalicija potrdila zaključni račun za leto 2007, da bi omogočila ratifikacijo hrvaškega vstopa v Nato. In nazadnje nespretno spregledala, da ji lahko referendum pripravi tudi Marjan Podobnik s podporniki. Slovenska zunanja politika je tako dokončno postala žrtev izsiljevanj v Državnem zboru.

Z gospodarstvom in krizo je le nekoliko drugače. Tudi na tem področju ni videti, da bi vlada prav dobro vedela, kaj naj stori. Najznamenitejši ukrep, ki ga je uspela pripraviti, še vedno ostaja delno subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Ukrep, s katerim ni zadovoljen tako rekoč nihče. Pravzaprav je mogoče njegov namen zreducirati na eno samo ugotovitev, da pač odlaga nekaj težav na kasnejši čas. Za visoko ceno. Pa še to le v omejenem obsegu. Podjetja so namreč že ugotovila, da jim vladno darilo ne more pomagati v tolikšni meri, da bi reševalo vprašanje odpuščanj.

Drugi odmeven vladni poskus reševanja krizne situacije je napoved zaustavljanje rasti plač in napoved zmanjševanja zaposlenih v javnem sektorju. Tu je naletela na še večji odpor. Javni sektor se ne da. In z javnim sektorjem politika drugače kot v rokavicah pač ne zna. Tako je v zraku obvisel zadnji argument o tem, da bi se sindikati odpovedali delu rasti plač, če bi lastniki vrnili del v preteklosti pridobljenih visokih dobičkov. Kar je seveda čista demagogija. A kaj hočemo, kdor demagogijo ponuja, jo v obilnih količinah tudi dobi nazaj.

Po demagogiji pa smo si v zadnjih mesecih vendarle najbolj zapomnili prav predsednika vlade. Njegove kavice so postale ljudska šala. Čeprav ne ravno duhovita. Nič ne pomaga, da na nacionalni televiziji razlaga, da je za reprezentanco v preteklem mesecu porabil okoli 1.500 evrov. Vse skupaj se sliši samo še nekoliko bolj čudno. “Le kako si ob svoji skromni plači potem lahko privošči še Armanijeve obleke.” Komentar, ki sem ga slučajno slišal, je morda nekoliko zloben, vendar dovolj dobro ilustrira razpoloženje velikega dala prebivalcev Slovenije.

Po treh mesecih je tako mogoče reči, da vlada doslej ni zadovoljila niti jastrebov niti golobov niti delodajalcev niti sindikatov. Za povrh pa je videti, da je sprta med sabo in da pravzaprav ne ve dobro, kaj počne. Glede Hrvaške so ji včeraj vajeti povsem očitno ušle iz rok, za rešitev iz krize pa kot kaže predvsem čaka, da bo to delo opravil nekdo drug.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 21 x komentirano
  1. AL MAIDA pravi:

    Edino kak pijan lovec jih lahko še reši,glede na to, da psihiater ni uspešen. ;) Kje je pa vaš šef Golobels? Kje je zdaj ta ultra-nova politika Zdaj ga pa že malo pogrešamo :) Pun k…c že tega Janze.Janza osebno,Janza na wc,Janza reklamira…, Janza bla bla…… Dejte mal to uravnotežit.

  2. bullock pravi:

    Al Maida, če nimaš kaj povedati, te pač ni. Ultra-nova politika se ukvarja s pridobitno dejavnostjo. Dokaz so tudi draveljske stolpnice. Saj res Sarkić, daj stopi še malo do Golobiča in naj ti še on kaj pove.

  3. Marko pravi:

    Je Gobo že vedel, zakaj je skliznil na ministrstvo za VŠ.

  4. armada pravi:

    al maida - verjetno ciljaš na Grimsa?

  5. obama pravi:

    Krožek F571 je dobil zadatak (dnevna zapovest komandanta 3.čete 1 bataljona, str.pov. 233/09…..) da se tovariša Golobelsa se v času krize ne sme omenjati……

  6. uničevalec rdečuhov pravi:

    Tovariš sever, sevedaa tvojega ljubega gobbelsa na čelo slovenske vlade in zadeve bodo urejene.Komisarček gobbelsi iz ULTRE je lahko kvečjemu cugbeglaiter na lažnem liberalnem vlakecu, ki je nekdaj vozil premog na ŽP Zagorje.To je njegov največji mentalni domet.

  7. dugi pravi:

    Zdej se je končno pokazalo, da so VSI naši politiki, VSI VSI nesposobni za Nič, al pa še manj kot nič. Janša je skos žrtev, da se nam skos smili, ker ga vsi dol tlačjo, Pahor je k Urška Čepin, skos bi se samo slikal pa buče govoril, Golobič se je umaknil, in zgleda kot filozof, drugi so pa premal zanimivi da bi o njih govoril. Skratka, ni sposobnega človeka da bi vodil državo pa jo mal spremenil. Vsak človek ki ima malo pameti itaq ne gre v politiko, saj v slovensko ne. Včasih me je sram, da živim v Sloveniji, zaradi nesposobnih ljudi!!!!

  8. nesesekirat pravi:

    Dugi pod 7; takole, prijateljsko, “solit se pojdi”. Z mislimi, prelitimi v ta forum, si me prehitel. In s tem prihranil čas pri pisanju in mi privoščil malce zadoščenja, da nas je le nekaj, “ki enako mislimo”.

  9. Neja pravi:

    Ja, Grims zdaj res nima kaj povedati, ko pa se je še pred nedavnim posmehoval in norčeval, da krize ni. Verjetno pomaga Turku pisati kolumne SDSa, se pripravlja na volitve v evropski parlament in poleg tega proizvaja nove grafikone. Janšo pa se da spremljati kar naprej- novi resničnostni šouv na Vesti z naslovom “Ne moremo brez tvoje moči in tvojih laži”.
    Se še spomnite, koliko časa je potrebovala prejšnja vlada, da je začela “delovati” in večina njenih ministrov, da so se naučili govoriti /po slovensko, da o angleščini ne govorim/? A ni bilo krize. Vsaj gospodarske ne. Sedanje vlada ima ravno zaradi nje toliko težjo situacijo in, razumljivo, bolj smo kritični in bolj nestrpni. Poslušamo lahko različna strokovna in manj strokovna mnenja strokovnjakov in kvazi strokovnjakov, kako se krize lotiti. Vsak predlaga svoj recept, ki ima isti učinek: Naj se kriza in odpovedovanje ne dotakneta mene.

  10. lucko pravi:

    Ja ljudstvo je dalo Pahorju prevec moci. Sej ima sam vec kot vsi ostali v koaliciji. Ne jocite, da bi kdo moral kaj narediti namesto Pahorja, Pahor mora kaj storiti, saj je odgovoren za to…

  11. NoMercy pravi:

    KJE SI JBT???
    na pomoč, upomoč, help, hilfe

  12. Bellisima pravi:

    Še Japanci so obupal, če sodimo po nastopu inu odstopu njihovega financ ministra…prbit od medikamenta za prehlad; jaka simbolika

  13. angie pravi:

    Neja,

    kolikor vem, mojster grims pospešeno piše svoj doktorat iz volilnega sistema. Pogruntal bo super formulo, kako Jj lahko zmaga z veliiiiiiko razliko. In to kar na osovraženi (rdeči) FDV!!
    Ni mogel izbirati, ko pa ima tam profesorja politologije, ki ga šlepa dalje

    Takoj ko geolog in magister politologije doktorira. lahko pričakujemo nove grimsološke rafale. in, kakopak, grafikone formata Tv ekran

  14. Neja pravi:

    Angie, hvala za informacijo. Saj sem malo slutila, da bo nova super formula: 90 X 1SDS poslanski sedež= JJ neskončno /= O/

  15. chattefuscio pravi:

    Kar se tiče Hrvaške in njihovega odnosa z nami- Slovenci, bi vam rad povedal naslednjo zgodbo.

    Prejšnji vikend nas je družba desetih možakov pijačo na Krku pila zastonj, z obrazložitvijo, da se nam s tem zahvaljujejo, ker jim blokiramo pogajanja za vstop v EU. Ob zbadljivem prigovarjanju konobaru, da so si letos začeli sezono reševati nekam zgodaj (namesto običajnega maja, ko postanemo Slovenci njihovi najboljši prijatelji), pa nas je lastnik konobe še pošteno nakrmil- brez vprašanja, če smo sploh lačni.

    Iz konobe smo odšli z “vampi do kolen” in z izbuljenimi očmi.

  16. novinar pravi:

    Neja vse bolj osamljena.

  17. Neja pravi:

    novinar, ne razumem, kje, zakaj in pri /v/ čem.

  18. luna pravi:

    Tudi voditelji in ekonomist ZDA in EU nimajo nobene čudežne formule, kako bi se izkopali iz krize, ki bo verjetno še dolga in po napovedih Nouriela Roudinija (vse kar se danes dogaja je napovedal že septembra 2006) bo dosegla dno šele leta 2010 ali celo 2011, ko se bodo šele začeli kazati ukrepi Barracka Obame. Znaki na bolje pa se bodo kazali zelo počasi. Po najbolj črnem scenariju pa je napovedal turi bankrot majhnih zahodnoevropskih gospodarstev (Irska, Belgija…)

    Verjamem, da imamo trenutno v vladni ekipi sposobne gospodarstvenike (posebno v primerjavi s prejšnjo Janševo ekipo - Bajuk, Vizjak), problem pa je v formi, nastopanju in delovanju Pahorja, ki tudi nima voditeljskih sposobnosti.

  19. zbik pravi:

    Oh, Angie #13, 17. februar, 2009 ob 16:59

    Škoda, da se ni Grims oglasil pri meni, bi mu zastonj prodal idejo za volilni sistem. Tak moderen, kompleksen in dovolj zaštrikan, da noben ne bi mogel predvideti rezultata in bi se vsi nemo strinjali (2/3 za ustavni zakon). Minimalne spremembe glede volilne geografije, velike pa v sistemu volitev.
    Ime sistema je
    Stohastični večinski volilni sistem z bordo, ponderirano v geometrijskem zaporedju, ali na kratko
    Zbikov večinski volilni sistem (ZVVS ali bolj sexy takole: ZWS)

    Po točkah za klasične volitve (elektronske volitve šele, ko je to sprejeto) gre takole:

    0) Ukine se volilni prag. Uvede se kavcija. Vsaka lista plača kavcijo 2e5€ (dvsto tisoč evrov) za sodelovanje. Če nima izvoljenega nobenega kandidata, kavcija zapade.
    1) Ukine se volilne okraje, enote ostanejo, kot so.
    2) Vsaka volilna lista najavi od 0..100 kandidatov v vsaki volilni enoti, s tem, da se vsako ime iz unije list kandidatov pojavi natanko na eni listi.
    3) Glasovnica je list kvadratne oblike. V vsakem kotu obeh strani lista sta v obliki črke L (veliki L) navedeni dve imeni kandidatov, pred katerima je narisan kvadratek. Na vsaki glasovnici je NAKLJUČNIH (zato stohastični sistem) 16 kanditatov iz združenih list za volilno enoto. Glasovnice se dostavijo v zaprtih neoznačenih kuvertah, ki jih premešajo v bobnu na sedežu volilne enote, nato jih dajo v kopico (stack) in jih potalajo kot karte po voliščih. Na voliščih spet: volilec izbere kuverto iz velike posode iz pleksi stekla in z njo odide v privatni volilni kotiček.
    4) Glasujemo tako, da napišemo številko v kvadratek pred imenom kandidata. Višja POZITIVNA številka pomeni večjo preferenco za kandidata.
    5) Agoritem izračunave točk za vsakega kandidata je naslednji.
    a) Kandidate razvrstimo po padajočih številkah.
    b) Pripišemo jim RANG, prvi dobi rang 0, drugi po velikost rang 1… etc… Kdor nima številke, kjer so čačke… rang 15. Enake številke niso motnja.
    c) Izračunamo vrednost točke po formuli p=1.16591440118^( -RANG), kar pomeni: kdor je na prvem mestu… rang 0 dobi 1, rang 15 pa 0.1 točke.
    d) Seštejemo točke vseh kandidatov in seštevke razvrstimo po velikosti. Prvih 11 gre v parlament. Če gre kdo iz parlamenta, ga nadomesti naslednji iz liste, ne glede na stranko (jebenti menjave).

    Evo rešeno. Grimsova naloga je samo še v tem, da politološko razišče, kakšna bi bile strategije kanditatov (hehe… če te mnogi sovražijo ali ne poznajo, dobiš tiste desetinke: Ciao baby!) in kako bi to delovalo na hegemonizacijo in homogenizacijo volilnega telesa.

    Howgh,
    Zbik

    P.S. Še dobro da nisem družboslovec… hehe.

  20. Carlos Contreras pravi:

    Prav Zbik, ampak to potem ni večinski, pač pa kombinirani volilni sistem s preferenčnim glasom.

  21. Zbik pravi:

    Hm, Carlos, nisem of foha, tako da se hitro dam pučiti, će sem ga kaj pokidal.
    Strinjam se, da je nekaj kombiniranega (ker imam bordo, ampak ni narejena na celotni glasovnici, ker bi bilo nepregledno imeti glasovnico s kandidati vseh list v volilni enoti, hkrati pa jim bi moral s številko določiti prioriteto). Element večinskega sistema je v tem, da se glasovi posameznika brez vsake strankarske vezave neodvisno pojavljavo v skupnem seštevku in mesarijo ne glede na strankarske preference. Stranka vstopa v igro z materialnim zastavkom (kavcija), da se znebimo norcev, ki bi ustvarjali paralelne stranke za razpršitev glasov. Ljudje bi namreč vendarle dali glas nekomu, ki ga poznajo, s paralelnimi listami bi se povečala verjetnost, da se pojavi njihov kandidat samostojno proti neznancem… ne pa proti pravi politični konkurenci; po drugi strani se tudi tako znebimo prostih strelcev.

    Če si natančno pregledal način določanja točk, si lahko tudi videl, da ojačujem preferenco, ne pa negativne plati (nimam negativnih točk), zato da se tudi volilne asasinacije (dajte vsi najmanjšo števillko Gregcu) onemogočijo oziroma vpliv negativnih kampanj OMEJI (vendar ne izniči).

    Še ena posebnost: Stranka (lista) je omejena v številu kandidatov, vendar če je pametna ne izpolni celotne kvote, saj z raspršitvijo glasov spet samo izgublja… etc etc… Skratka,. Grims bi imel lepo in zabavno delo.

Komentiraj