Še ena blokada
16. februar 2009 ob 10:41 | Jani Sever |Marjan Podobnik je zbral prvi del podpisov za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v Nato. Čakal bo do štirih. Če v državnem zboru ne bodo podprli izjave SLS, bo podpise vložil. Slovenija bo blokirala Hrvaško ali sprejela izjavo, ki bo stopnjevala napetost.
Očitno je bilo naivno pričakovati, da se to ne bo zgodilo. V državnem zboru bodo sicer glasovali o izjavi SLS. A njeno izglasovanje bi bilo prvovrstno presenečenje. Izjava je sad premisleka SLS, ki se s Hrvaško intenzivno ukvarja že mnoga leta. Besedilo je precej ostro. Lahko bi sicer rekli, da v njej ni nič posebnega. Vsekakor nič novega. Zato jo je drugim strankam nekoliko neprijetno naravnost zavreči in se raje pogovarjajo o njenih popravkih. Jasno je, da se večina zaveda, da gre za izjavo, ki bi pomenila resno stopnjevanje napetosti med državama. Ampak, kako izjavo popraviti, da bi bila sprejemljiva tako za Podobnika kot za slovensko diplomacijo?
Izjava, takšna kot je, bi bila lahko tudi izgovor za vojno napoved. Ob kakšnem prihodnjem resnem incidentu. SLS predlaga, da bi postalo uradno stališče Slovenije: “Republika Slovenija ne priznava predpisov Republike Hrvaške, s katerimi se krši teritorialna celovitost Republike Slovenije in spreminja stanje na kopnem ter na morju na dan 25. 6. 1991. Na ta dan je Slovenija imela neomejen dostop na odprto morje in med drugim nadzirala celoten Piranski zaliv, zaselke na levem bregu Dragonje in ozemlje na levem bregu Mure pri Hotizi. Delovanja hrvaške kopenske vojske in vojne mornarice na teh področjih Republika Slovenija ne dovoljuje.”
Podobnik drži v šahu Hrvaško in državni zbor. Skupaj z Jelinčičem, ki nima možnosti, da bi uspel s svojim referendumskim predlogom, lahko SLS uspe zbrati dovolj podpisov za referendum. Pa tudi, če jim to ne bi uspelo, so roki preveč napeti. Vsekakor bo prepozno, da bi pravočasno deponirali ratifikacijo. Lahko pa bi zaplet morda reševal sam Nato, tako da bi v primeru Hrvaške roke za sprejem vseh ratifikacij nekoliko prestavil. Sliši se nekoliko neresno in vsekakor nerodno za vse. Posebej, ker bi tudi takšna ad hoc sprememba ustaljenega postopka delovala samo v primeru, da pobudnikom referenduma ne bi uspelo zbrati dovolj glasov.
Kaj torej lahko stori parlamentarna večina, ki je ratifikacijo izglasovala? Najenostavnejši način, kako preprečiti zoprni scenarij, je podpora izjavi SLS. Poslankam in poslancem vladnih strank to sploh ne bi smelo biti pretirano težko. Če so lahko podprli zaključni račun 2007 in to na drugem glasovanju. Zakaj ne bi izjave SLS? Zaradi višjih ciljev seveda. Da se prepreči referendum. Konec koncev je prav ta argument uporabil predsednik vlade, ko je pojasnjeval zakaj blokiramo pogajanja Hrvaške z EU. Da opozicija ne bi predlagala referenduma, je Slovenija zahtevala nemogoče, da Hrvaška, iz vseh postopkov pri določevanju meje, umakne sporne dokumente.
Kljub temu bi bilo pred odločitvijo vredno razmisliti o tem, kaj je zaostritev odnosov s Hrvaško doslej prinesla. Predsednik vlade je nedavno dejal, da Ljubljana v EU ne želi povzročati težav, da pa je kljub temu pripravljen sprejeti tudi to tveganje, ko gre za zaščito nacionalnih interesov. O spornih dokumentih praktično ni več govora. Zdaj so na mizi mediacija in nujni slovenski pogoj za dogovor, prost dostop na odprto morje’. “Ne bi imelo smisla, če bi zdaj skušali probleme pomesti pod preprogo, saj bo na koncu vstop Hrvaške v unijo moral potrditi državni zbor z dvetretjinsko večino,” pojasnil predsednik vlade.
In referendum? Vedno bolj očitno je, da slovenska zakonodaja referendumske pobude pač omogoča in da se jim ob nekaterih vprašanjih enostavno ne moremo izogniti. To smo doživeli že nekajkrat. Denimo ob izbrisanih ali o zakonu o RTVS ali o oploditvi z biomedicinsko pomočjo … In vedno znova se je potrdilo, da je edino pravo zdravilo proti neželenim rezultatom referendumov vsebinsko nasprotovanje eni od rešitev in ne polemiziranje o tem, ali je referendum o nekem vprašanju komu po volji ali ne. Ne glede na to, za katero barvo politike gre. Koketiranje z rešitvami, ki so jih predlagali pobudniki referendumov se je vedno končalo z njihovo zmago.
Jani Sever
16. februar, 2009 ob 11:29
pa nej bo referendum…..
pa boste videli, kaj si večina slovencev misli o hrvatih…
16. februar, 2009 ob 11:31
Ja zanimivo ni kaj.
Je pa žal zgodovina neizprosna in določenih reči se pač enostavno ne da izbrisati (kljub Podobniku & Co.) Tale gospod Podobnik velikokrat poudarja, da ni bilo v Savudriji nobenega Hrvata. Pri tem pa se naslanja na popis s strani AvstroOgrske iz leta 1910.Že res, toda vedno pozabi dodati, da se je v Savudriji 66 (!) prebivalcev izrazilo za Slovence.To je bilo tedaj približno 14%.
Ostalih 80 (osemdeset !) procentov pa so bili Italijani.
O razlogih za več ali manj nasilno izselitev teh Italijanov po 2. svetovni vojni ne bomo razpravljaji.
To je druga tema, ki ni bila nikoli temeljito obdelana.
Vsak civiliziran narod se bo vsekakor strinjal s trditvijo, da 250.000 izseljencev iz Istre niso bili fašisti.
Že samo dejstvo, da so prebivali v teh krajih še iz časov Bizanca, je dovolj zgovorno.
Podobnik bo s temi provokacijami ponovno odprl globoke rane.
In naj mi nekdo tu govori o načelu pravičnosti.
16. februar, 2009 ob 11:57
Istro zamenjamo za FJK
16. februar, 2009 ob 11:58
bodo pa italijani kmalu nazaj tako v coni A in B, kjer jim je tudi mesto in podobniki bodo spet pod italijo kamor tudi sodijo !
16. februar, 2009 ob 11:59
ja in bo lahko potem podobnik srpski konzul v trstu
16. februar, 2009 ob 12:14
Poznavanje zgodovine, procesa pogajanj na splošno in zlasti med državami ter smisla države kot takšne odpira vsebinsko vprašanje, ali smo Slovenci kot državljani doslej sploh spoznali in se posledično tudi naučili obrti graditve svoje države - navzven in navznoter? Ali smo dovolj zreli, da se zavedamo, da država ni danost, ampak se je za njeno pravico do obstoja treba boriti vedno znova? Suverenost parlamenta je vsekakor na zelo nizki ravni, kaj pa suverenost države navzven? Zakaj se bojimo biti najprej državljani in šele potem vse drugo? Razmislek, ki bi ga v 18 letih morali narediti, se zaradi hitenja raznim ciljem naproti žal še ni zgodil. Vsaj v politiki ne. Včasih si mislim, da si ga politika niti ne želi. Pač pa takšna vprašanja odpira civilna družba, kar je poztiven znak razvoja demokracije in samozavesti državljanov. Zavod 25. junij je samo eden od odgovorov civilne sfere na neprofesionalnost in biciklistično držo politične sfere. Ni prvi in zagotovo ne bo zadnji. Vprašanje je zgolj, katere priložnosti bomo v vmesnem času učnega procesa zapravili. Moje mnenje je, da bolj kot se bomo posamezniki zavedali svoje odgovornosti za splošne koristi, manj bo škode. Do politike je treba biti pač vnaprej nezaupljiv. In če predstavniki ljudstva ne opravljajo svoje naloge, vajeti v svoje roke prevzame ljudstvo samo. Tudi z referendumom.
16. februar, 2009 ob 12:31
Gremo desci zaplodit vsak vsaj po enega otroka hrvaticam — bodo prosil, če je Istra lahko naša :D
16. februar, 2009 ob 12:57
NoMercy….. Ma kaj boš ti zaplodil, lepo te prosim, ko še svojih nisi vreden.
16. februar, 2009 ob 13:37
Jani, seveda so zbiratelji Stranka slovenskega naroda, ampak jih mediji vztrajno ignorirate, zakaj že? Je res, da je Vest ena častnih izjem, ampak v kolumni jih nisi navedel niti z besedico.
Današnji komentar v Delu ( http://www.delo.si/clanek/76075 ) gre ponovno v smeri storilec-žrtev, ko vrli komentator napiše, da je stranka slovenskega naroda medijsko neprepoznavna.
“je v težave spravil Marjan Podobnik s stranko slovenskega naroda, za katero marsikdo še slišal ni.”
Halo? Kdo pa jo ignorira od lanskega poskusa razpisati referendum o Lizbonski pogodbi?
Kdo je 8 let ignoriral Novo stranko, enako vprašanje.
Ti isti “falš mediji”.
Mafija vrti državo po svoje, državljani nimajo osnovnega znanja o biti državljan, lahko so le “obveščeni potrošniki”, za to poskrbi konzumna nastavljena “nevladnica” Breda Kutin.
16. februar, 2009 ob 13:47
Dober komentar. Meni se tudi zdi da se je naša politika v celoti zmedla. Blokada na poti v EU je nastala zaradi HR zemljevidov, ki so prejudicirali mejo. Sedaj je vsem jasno, da slovenija nebo odstranila blokade dokler HR ne pristane na mediacijo. O tem, da bi najdli neko rešitev, da se zemljevidi umaknejo, zadeve malo poležejo in se potem skuša rešiti zadeve ni več govora.
Potem pa ta famozni NATO. Če se zveza širi pač naj se. To kar danes počnejo naši politiki je zame osebno blamaža. naj jasno povedo: ne spustimo hrvaško v NATO in EU dokler ne naredi kot rečemo. In to je problem. Vsi govorijo kake pozicije ma Slovenija, če so vsi tako prepričani o našem prav pejmo na sodišče. Jasno pa je vsakomur da zaliv v celoti nebo naš.
Ko nekateri omenjajo Grčijo, ona je jasno rekla v čem je blokada, nebojo sprejeli makedonije pod tem imenom, blokirajo jo v večih mendarodnih organizacijah, njihova drža je jasna in kontinuirana…
16. februar, 2009 ob 14:19
Zdaj se lepo kaže, kam nas pelje nekompetentnost “konsenzualne” politike. Voluntaristična, samovšečna, kvazi-dogovorna, doriangrayevska nastopačina brez vsebine in razmisleka. Brez vsakega strateškega razmisleka. V posmeh domu in svetu.
16. februar, 2009 ob 14:24
Ja madonca.
Jih že vidim “Hervarde” s Sv.Marjanom na čelu, kako marširajo z vilami in krampi po Dragonjskem mostu.In mogoče še kakšen škof z dvignjenim križem na vozu.
16. februar, 2009 ob 14:28
Lepo vas je Marjan. Na suho.
16. februar, 2009 ob 14:46
Kaj pa če bi Podobniku kupili eno vikendico doli v hrvaški Istri.
Sedaj ima Hrvaška sproščen promet z nepremičninami.
Pa naj gre tam dol zdravit te svoje manjvrednostne travme in psihoze.
16. februar, 2009 ob 14:52
Predlagam referendum za ukinitev Marjana, Joškota, Zmagota in podobnih “pain-in-the-ass” tipov. Resnično me že preveč dolgočasijo. Pravzaprav mejijo na gnus.
16. februar, 2009 ob 15:38
Mesto Ljubljana je namenila Šentjakobsko gledališče otokom. Kaj je tu slabega če mesto Ljubljana namenja prostor za razvoj kulture in to otrok, ki so naše bogatstvo.
16. februar, 2009 ob 17:21
Ivan, Štrigon, buldožer - žrtve Afganistana in Iraka vas gledajo !
sLOVEenija - NATO 1 : 0
Vse ostalo je nepomembno gorivo za ogrevanje slovenskega političnega gledališča za nezrele osebnosti.
16. februar, 2009 ob 17:56
Dajmo, Marjan, vedno si znal poskrbeti za svojo r…! Kaj vem, mogoče pa še nam pade kakšna drobtina?
16. februar, 2009 ob 18:20
Slovenci in Hrvati se kregajo, Italijani pa čakajo………
16. februar, 2009 ob 18:54
Pero Riba, lepo je in res, kar si povedal in s tabo se v celoti strinjam. In ko smo že pri popisu leta 1910 dodajmo še dejstvo, da se je bilo blizu 60% prebivalstva Trsta izreklo za Slovence. In poglej v “farne” rojstne knjige v vaseh ob obali severno od Trsta do Tržiča (Monfalcone), kateri priimki so v veliki večini. In istrski ezuli, se popolnoma strinjam, niso bili fašisti ampak navadni, pošteni in delovni ljudje, ki so popolnoma nedolžni (ali je kdaj drugače) s svojo usodo plačevali grehe fašistov. In zato usodo naj se zato “zahvalijo” v prvi vrstiRimu, potem pa kažejo na “Beograd”. Je pa z zgodovino tako, da se je popravljati ne da, lahko se le ponavlja, kar pa se ni izkazalo za dobro.
In ob usodi istrskih izgnancev po II. sv.vojni ne pozabi na usodo primorskih Slovencev pod fašisti pred in med II. sv.vojno. Ali so trpeli kaj manj kot ezuli, le da imajo Italijani za to bolj kratek spomin.
16. februar, 2009 ob 19:06
Pri blizu 60% Slovencev sem po lastni “korekturi” ugotovil da bi za Trstom moral dodati “z zaledjem”.
16. februar, 2009 ob 19:14
Uprite se proti tej diktaturi
POROČILO o vlogi Nata v varnostnem ustroju EU Reference A6-0033/2009 : 05/02/2009
Format HTML
Format PDF
Format WORD
16. februar, 2009 ob 20:07
nesesekirat……
Malce boš mogoče moral preveriti te tvoje podatke glede Trsta in okolice.
Mislim, da bo držala številka 25%..
Razen če seveda ne prišteješ začasne priseljence, ki so delali v Trstu in ostale Jugoslovanske prebivalce.
Pa še kakšen Nemec.
Uradni podatki za Trst :
118.959 (51,8%) italijani
56.916 (24,8%) slovenci
11.856 (5,2%) nemci
2.403 (1,0%) srbi-hrvati
779 (0,3%) ostali jeziki
38.597 (16,8%) priseljenci od katerih
29.639 (12,9%) italijani
3.773 (1,6%) madžari.
Sicer pa so o usodi Istrijanov odločali tedanji komunistični veljaki.
Oni so vladali na naši zemlji in to še vedno počno.
Samo poglejmo sestavo naših vlad zadnjih 18 let.
Tu ni govora o popravljajnu zgodovine ampak o ukradenih zemljiščih.
Ker ravno za to se gre. Komunistični režim je pokradel zemljišča in ostalo imetje.
Vse tiste zgodbe o nekem drobižu na nekem računu v tujini so pa navadne bedarije.
Tu je govora o miljardah Evrov ukradenega imetja.
Privatna lastnina je v kapitalističnem svetu še vedno sveta. In to ne samo tista v lasti RKC.
16. februar, 2009 ob 20:41
Trst je bil slovenski, zdaj je italjanski. O tem ni veliko za debatirati.
1. Trst je kulturno - zgodovinsko zelo pomemben za razvoj slovenskega naroda. Za Italijane pa ne.
2. Celotno zaledja Trsta je bilo po številu slovensko in je tudi še danes
3 V Trstu je takrat živelo več Slovencev kot v Ljubljani, pa tudi v katerem mestu so Slovenci na popisu imeli večino? V Mariboru naj bilo 80% Nemcev okoli leta 1910. Danes nemca ne najdeš s svetilko pri beli lučji.
4. Edini razlog zakaj je ostal v Italiji je komunizem. Tako italjanski, kot Jugoslovanski in tudi Sovjetski.
Politikom se bo mejna problematika vrnila kot bumerang. Ko bo črta po sredini Piranskega zaliva bo padel tako Pahor in Janša.
16. februar, 2009 ob 21:34
Dragi novinar če že nekaj pišeš se prvo prepričaj in napiši resnico.
Pobudo za referendum je Vložila stranka SSN z pomočjo društva Hervardi in zavodom 25 junij.
V kratkem bo dokument dostopen na spletni strani www.ssn.si
16. februar, 2009 ob 22:25
Pahor ima stalno blokado,ker se ne more se upreti janšebergom.
16. februar, 2009 ob 23:30
Če so Hrvati tako željni, pa naj grejo v NATO. Sama jim tega ne bi branila.
Mi je bil pa Pahor danes na 24ur tako blazno zoprn s svojim patetičnim prigovarjanjem, ne, že kar zapovedovanjem ljudstvu, naj ne da svojega podpisa za referendum zaradi (že tako zguncanih) vitalnih nacionalnih interesov, da bi šla najraje iz inata dati podpis. To je približno tako, kot je buzeriral svoje poslance, da so spremenili svoje mnenje in ponovno glasovali za Janšev sfriziran proračun - zaradi vitalnih nacionalnih interesov.
Pahor v svoji evforiji nacionalnih interesov očitno pozablja, kaj je to demokracija.
Prav zaradi takih pritiskov je na Irskem propadla lizbonska pogodba.
17. februar, 2009 ob 2:44
Piero, številke iz avstrijske statistike so sicer pravilne, toda kje so bile meje tedanjega mesta Trst? Vsekakor se niso pokrivale z mejami cone A STO.
17. februar, 2009 ob 7:41
Carlos Contreras.
Tedanje mesto Trst je vsekakor obsegalo mesto Trst. O tem ne more biti dvoma.
O objektivnosti Avstrijcev tudi ne gre dvomiti, tudi če upoštevamo dejstvo, da niso nikoli pretirano marali Italijanov. Hotel sem samo pokazati neko sliko, ki je zaradi partijske propagande precej porumenela.
17. februar, 2009 ob 10:05
janez: Jani Sever je podobno kot ostali očitno nepismen oziroma ne vloži niti 5 minut napora v to kar piše. Res je, ssn je edini vlagatelj pobude in edini lahko pobudo umakne.
Hrvatje pa naj gredo v Nato, ampak šele takrat, ko se razčisti kje je meja.
17. februar, 2009 ob 10:07
Se, Borut, bojiš, da ne boš /pravočasno?/ izpolnil naloge Velikega brata? Nagovarjaš narod, da ti pomaga? Poglej, sam si popustil izsiljevanju Janše pri z.r., zdaj pa še popusti Podobniku in pritisni na DZ. Vnesite predlagani seznam hrvaških kršitev. Saj ni nič narobe, če so izpostavljene najbolj izrazite, tako, za primer. Janša je izsiljeval zaradi sebe, Podobnik pa tudi zaradi Slovenije, zato ti lažje izsiljuješ poslance. Narod pa pusti pri miru. Sami popravljajte svoje napake. Sicer pa, tako na štiri oči: Nič hudega ni, če se ZLU ne podrejaš /podrejamo/.
17. februar, 2009 ob 10:27
ne glede na medijsko prenevedanja je RDEČA VLADA kriva za referendum.
18. februar, 2009 ob 2:42
Piero, le kdo bi dvomil v objektivnost avstrijske statistike? Še sami izpostavljajo nekatere dokaj zabavne stvari. Samo opozarjam na to, da je bilo pretežno slovensko tržaško zaledje, za katerega pa nisem prepričan, da je v tem obdobju spadalo pod Trst. Sicer gre bolj za vprašanje - ne najdem namreč adekvatnega zemljevida.