Ljudje s poslanstvom
12. februar 2009 ob 11:17 | Jani Sever |Dopisovanje med Ziherlom in Pahorjem je neverjetno zabavno. Na prvi pogled je junak njune korespondence Janez Janša, ki se je dogodka, kot je bilo videti, iskreno razveselil. A zdi se, da bi bil pravi heroj src vendarle lahko nekdo drug.
Janša je pisanje komentiral z dvema kratkima, a jasnima in ostrima ugotovitvama. Ziherl predsednika vlade ošteva kot šolarčka. In koalicija, ki tako obračunava sama med seboj, ne potrebuje opozicije. Obe izjavi sta dovolj resnični, da bi lahko vlado vsaj malce zaskrbeli. Vendar učinki zadnjih javnih pisem, kljub temu niso tako enostavno predvidljivi. Zgodba ima svojo predzgodovino.
Vsebina konfliktov znotraj koalicije je znana od prvega dne, ko je nova vlada prevzela oblast. Zaveze predsednika vlade o novem načinu kadrovanja in povezovalnosti so kmalu kulminirale z zaposlitvijo Dimitrija Rupla v premierovem kabinetu. In vsaj od takrat je konflikt glede načina vladanja javen. Skorajda transparenten. Z oscilacijami traja ves čas. Posebej pa se je okrepil ob poskusu oblikovanja partnerstva.
Kor rečeno, ima Janša seveda prav. Ziherl je do predsednika vlade oster in njegova ambicija je, da bi ga poučeval. Je to slabo že samo po sebi? Ali predsednika vlade nihče ne bi smel o čem poučiti? V tej Janševi predpostavki pravzaprav odseva bistvena razlika med Janšo in Pahorjem. Janša se v resnici ni pustil poučevati. Medtem ko je Pahor, kot kaže, pripravljen prisluhniti tako rekoč vsakomur.
Tudi druga Janševa diagnoza govori o isti stvari. Pahorjeva vladna koalicija je gotovo precej bolj neuglašena od njegove. Vendar to ni nujno vedno slabo. Ko si nasproti stojita stroga avtoritativna hierarhičnost in demokratična dialoška odprtost, bi najbrž mnogi dali prednost drugi izbiri. Ne Pahor ne Janša seveda nista predstavnika takšnih načinov vladanja v čisti obliki. Vendar ju njuna ravnanja dovolj jasno postavljajo na eno ali drugo stran.
Hkrati pa se zdi, da ju nekaj vendarle druži. To je politika mesijanstva. Ali lepše rečeno poslanstva. Politika velikih nalog in spreminjanja zgodovine. Politika, ki denimo nima nič skupnega s pragmatizmom, ki smo ga poznali v času, ko je bil predsednik vlade Janez Drnovšek. Janša te poteze svojega značaja nikoli ni pretirano skrival. Če nič drugega, si bomo gotovo zapomnili njegov svetilnik 21. stoletja.
Pri Pahorju v času, ko je bil predsednik ene od opozicijskih strank, ta karakterna poteza niti ni bila dominantna. Pravzaprav jo je bilo težko sploh zaznati. No, sedaj o njej ne more biti praktično nobenega dvoma več. Saj ne, da prej ne bi mogli zaznati znakov, ki so kazali, da ima Borut Pahor posebno poslanstvo. O tem so govorile tako njegove izjave kot dejanja. V pismu Ziherlu je samo še trdneje zakoličil svoje cilje.
Pahorjeve teme so sprava, sodelovanje in patriotizem. Vojni zakoni, partnerstvo in Hrvaška, konkretni politični projekti. Za vsem tem stoji ideja o vodji, ki je združil Slovenijo. “Kolikor so stvari težje, tolikor bolj je potrebno biti odločen, da se problemi rešijo mimo zamer, ki jih prinašajo neprepričljiva politična ravnanja. Vidiš, zato bom ostal taki drži zvest tudi v prihodnje.” Tako je Ziherlu odpisal Pahor.
Janša bi se moral nad tem vsekakor zamisliti. Cinični komentarji ne pomagajo. Na TVS je včeraj kardinal Franc Rode na vprašanje Mojce Širok o tem, kako ocenjuje delovanje nove slovenske vlade dejal: “Padlo mi je to v oči, recimo. Osebna simpatija, ki jo izžareva predsednik Borut Pahor. Njegova iskrenost. Da prizna, da se je zmotil. Da pravi pač, da se opravičuje za kakšno napako, ki jo je storil. Meni se zdi to zelo simpatično.”
Jani Sever
12. februar, 2009 ob 11:31
Severju hvala za zelo koncizen in tehten komentar.
ZAKAJ IN KJE IMA PAHOR PODPORO?
Pahorja sem podpiral (in ga v tem še vedno) ravno zato ker skuša povezovati. Zaradi te idealistične drže je od Slovencev dobil mandat, od slovenceljnov pa je napadan. Toda slovenceljni imajo v rokah številne vzvode moči, ki jim je tiudi osnovni cilj, države jim ni mar, samo regenerirajo svojo moč in to ali drugo KLIKO.
Kaj je pa drugega politični management kot povezovanje interesov, projektov na podlagi splošnih vrednot? Splošna vrednota je med drugim tudi zakonitost. Za kršenje zakonov mora odgovarjati vsak ne glede na to ali je LEVOKLJUKAST ali DESNOKLJUKAST ipd.
O STRANKI LDS:
Prav je da postane LDS zagovornik resnega liberalizma in ne da je ujetnik ozkega kroga ljudi, ki so si stranko prisvojili. Potrebujemo zagovornike osebne svobode ter na drugi strani vrednot družbe. Potrebujemo liberalno stranko z VREDNOTAMI. Nikakor ne potrebujemo svobodnjačkev, ki vrednote omenjajo le zaradi lepšega.
Vladislav StRES
12. februar, 2009 ob 12:45
“Janša se v resnici ni pustil poučevati. Medtem ko je Pahor, kot kaže, pripravljen prisluhniti tako rekoč vsakomur.”
Z drugim se nikakor ne morem strinjati. Pahorja so polna usta kako je pripravljen vsakemu prisluhniti v resnici gre mimo njega vse kar noče slišat.
Sedeti z nekom in se delat, da ga poslušaš ni težko. Resnično poslušat je pa druga pesem. To je razlika med formo in vsebino.
12. februar, 2009 ob 12:51
“Toda slovenceljni imajo v rokah številne vzvode moči, ki jim je tiudi osnovni cilj, države jim ni mar, samo regenerirajo svojo moč in to ali drugo KLIKO.”
Človek mora najprej sebe vodit, šele potem državo. Če nimaš vrednot na katere se lahko upreš, kako boš lahko vrednote vsiljeval drugim.
“Kaj je pa drugega politični management kot povezovanje interesov, projektov na podlagi splošnih vrednot? ”
Ali mi lahko mogoče slovenceljnu poveš kaj so to splošne vrednote?
12. februar, 2009 ob 12:53
… no saj ni treba odgovorit ti lahko jaz … denar, moč, oblast.
12. februar, 2009 ob 13:32
Brezvezen komentar. Briga me, kako (navzven” deluje nekdo. Zanima me predvsem kaj občutim jaz. Zaenkrat vem predvsem, da še noben protikrizni ukrep ni bil sprejet….
Vsaj ne tak, da bi padel na prodna tla!
12. februar, 2009 ob 14:28
JJ je spet imel pri roki flomaster in s podčrtavanjem setavljal svoj omejeni vidik doumetja pisma, ki se ga niti ni kaj tikal.
——————
Saj, če bi kdo omenil, da sta JJ in BP enaka: oba koruznika, ki zveze ne legalizirata, bi pa kokodakal o silah kontinuitete, K. Klanu, … skratka svoj zlajnani nabor.
12. februar, 2009 ob 15:43
čujem ,da z ukrepi menda tudi danes ne bo nič.. (RSLO1, 3 sekundni prispevek)
a so šli gledat veleslalom in štet kopije v kevdr?
12. februar, 2009 ob 16:00
JJ je lump in hudoben, Barbika pa dobra, spoštljiva pa še rdeča po vrhu, kaj hočemo več??
12. februar, 2009 ob 17:55
uh jeba.. če bo šlo tko naprej, bodo janševi volilci volili pahorja, pahorjevi pa golobiča…hehehe…
12. februar, 2009 ob 18:50
Najboljše bi bilo, če bi BP ostal ves svoj mandat bp, ker bi bilo za državljane to najceneje…
12. februar, 2009 ob 20:42
Ziherl se jezi, ker Pahor ne vidi dobro. Pa tudi sliši ne. Slavca že ne. Kadar samooklicani mesije preveč o govorijo o svojem poslanstvu, ki je zamišljeno po njihovi predstavi in trmasto vztrajajo, se mi vedno vklopi signal, ki me opozarja, da nekaj ne “štima”; da je v ozadju želja povzdigniti sebe v zvezdo, heroja, zgodovinsko osebnost. Tisti pravi voditelji ne govorijo o tem, spoznavamo jih po vedenju in rezultatih. Ni jim blizu nastopaštvo in saharinasto smehljanje na novinarskih konferencah.
12. februar, 2009 ob 20:42
J… državo, ki je ustanovljena in se dograjuje s… krajo dokumentov… in načrtnim “deli in vladaj!”.
Ne, nimamo “dveh političnih elit”, imamo “elito” političnih prijateljev. Ki nam cuzajo kri in niso tvegali ničesar, ko so “ustanavljali državo”. So vedeli, predor Karavanka je bil odprt… in zastražen.
“Imamo državu!” pripisujejo pokojnemuTudjmanu. Pa je ni imel tako v pesti, kot obraza istega kovanca: Janša in Pahor!
Domine: Če stegne jezik eden, se podre ves niz.
12. februar, 2009 ob 21:11
Arh pravi: 12. februar, 2009 ob 12:51
V.S: “Kaj je pa drugega politični management kot povezovanje interesov, projektov na podlagi splošnih vrednot? ”
Arh : Ali mi lahko mogoče slovenceljnu poveš kaj so to splošne vrednote? po moje denar, moč, oblast!
ODGOVOR V. Stres: Res je: denar, moč, oblast! so vrednote slovenceljnov. Zame so splošne vrednote povsem drugačne. Poglejte si Ustavo RS ali kakšen drug pomembnejši splošnejši dokument npr. Pogodbo za Ustavo EU… Splošne vrdnote so: spoštovanje zakonov,(kriminalci “a la” tajkuni so jih preinterpretirali vključno z njihovimio dobro plačanimi prostutiiziranimi: odvetniki, lobisti in nekaterimi uredniki medijev), vladavina ljudstva, solidarnost, sam pa dodajam spoštljiv odnos do soljudi in narave, altruizem…
12. februar, 2009 ob 22:02
Nikoli v zgodovini ni z leve starni prišlo kaj dobrega. Nikoli! Od predvolilnega poziranja na Tromostovju se t.i. bolj ali manj “ZaresnoLiberalnaSocialnaDemokracija” ukvarja sama s sabo.
Verjetno bo res treba iskati za to vzroke globlje. Vendar ko se novinarji hote, zaradi naročenega zavajanja javnosti, ali pa nehote, zaradi svoje površnosti ukvarjajo z opozicijskim vodjo, je vsa srž nehomogenosti vladne koalicije v pisani druščini botrov te “vladne kolobocije”. Ti, botri namreč, si niso več tako enotni kot pred volitvami, ko je bil edini cilj rušenje tedanje politične opcije oz. rušenje kar samega Janeza Janše, namesto, da bi to bila izvedba programa, ki pa ga do tedaj sploh ni bilo.
Vlada ima resne probleme, ker se ne zmore spopasti z globalno situacijo. In ker ministri niso sposobni v tej krizi voditi svojih resorjev, kje šele, da bi poeenotili politiko in poglede kao iz krize, mora predsednik vlade pač vleče populistične metode, ki morda pri preprostih ljudeh naredijo trenuten vtis, nimajo pa nič skupnega s problemom družbe.
Vse bolj me spominja na čase bivše države, ki si je izmišljevala notranjega sovražnika, če že zunanjega ni bilo pri roki. Ampak taka obsedenost z Janezom Janšo …lepo vas prosim. Seveda mu godi, JJ-i namreč, in prav ima.
Morda pa je v vladnem kokošnjaku završalo, zaradi spoznanja, da populizem v teh časih le ne bo dovolj, da bo potrebno tudi kaj narediti. V krizi, ki se še širi, potrebuje vsaka družba karazmatičnga vodjo, ki ni vedno in za vsako ceno pripravljen deliti kompromisov, ter ne glede na to kaj govori, si ni zastavil za cilj biti predvsem všečen predsednik. To si morda lahko privošči predsednik države, pardon, gospod predsednik države, ki bo sedaj analiziral analizo psihoanalitika. Pa dajte no banda! Začnite se ukvarjati s problemi družbe, ne pa z vašimi osebnimi. Ali pa se umaknite na smetišče zgodovine, ki je očitno niste sposobni spisati.
12. februar, 2009 ob 22:11
@pigiron
“Nikoli v zgodovini ni z leve starni prišlo kaj dobrega. Nikoli! ”
Samo ta dva stavka sem prebral, pa sem že vedel, da ni vredno brati tvojega posta. In glej ga zlomka, nisem se zmotil. Ozkogledost je težavna hiba.
12. februar, 2009 ob 22:20
Andrej pravi:
12. februar, 2009 ob 22:11
@pigiron
“Nikoli v zgodovini ni z leve starni prišlo kaj dobrega. Nikoli! ”
Samo ta dva stavka sem prebral, pa sem že vedel, da ni vredno brati tvojega posta. In glej ga zlomka, nisem se zmotil. Ozkogledost je težavna hiba
..pol si le prebral do konca…
12. februar, 2009 ob 22:29
Pahor je škorpijon in tem prevare in laži ne grejo težko od rok (lepljivi prsti).
Narcis, ki bi moral biti igralec.
Premier, ki misli da je tiskovni predstavnik bivšega predsednika vlade.
V Sloveniji že pri šolarjih ugotavljajo premalo kritičnega mišljenja, no pri politikih to vidimo vsak dan.
Ni jih več veliko, ki lahko s ponosom vstopajo v parlament. Princ Teme jih je “prisilil”, da so se ponižali do skrajnih meja. Grdo je bilo videti SD kako se upogiba pod SDS.
Pahor je pajac, ki misli, da bo z Janševo pomočjo jahal slovensko kuro. Nak, ameriška dečka sta se uštela. Bushev miljenec JJ in Obamin fan Pahor sta dinozavra, ki s svojima četicama butalizirata Slovenijo. Da, o Plemenitem izraelskem ne izgubljam besed.
Cela kloaka.
12. februar, 2009 ob 22:45
Pahor očitno domneva, da bo lažje vladal oziroma sploh lahko vladal, če bo tiste, ki jih ima v opoziciji, spremenil v prijatelje. A to v naravi politike ni nikoli bilo, ni in, upam, ne bo. Politika napreduje preko konfliktov, oponiranja, s preobrati, … ne pa s prijateljevanjem, napreduje vsled strahu, ki ti ga opozicija nažene v kosti, napreduje zaradi sle po moči …
Da bi bil Janša Pahorjev politični prijatelj oziroma zaveznik? Ni šans, kvečjemu v Pahorjevih najbolj mokrih sanjah in v njegovem vsakodnevnem sanjarjenju. Janez Janša sicer ni genij, je pa za Pahorja vsekakor pravi možganski trust.
Se pa sprašujem, kje je Golobič? Je ugotovil, da je v tem dogajanju med trenutnimi slovenskimi političnimi hrusti najbolje stati ob strani, nekoliko umaknjen?
12. februar, 2009 ob 22:54
medek pravi: “Pahor je pajac, ki misli, da bo z Janševo pomočjo jahal slovensko kuro. …”
Kako uredništvo dopušča da se kar tako na straneh pokjavljajo kretenizmi kot je s strani medek. Zakaj? Iz teksta je razpoznavno je da želi le blatiti, diskreditirati, žaliti…
V Sloveniji trenutno poteka tranzicija prenosa oblasti - oz. prevzemanja. Zato se pač tolče po Pahorju, da bo vse bolj onemogočen. Tolče se tudi po Janezu J. ker je to projekt tistih, ki jim je v želodcu.
Namesto da bi vse, ki kršijo zakone disciplinirali s stavljenjem na zakonistost, aktiviranje in prestrukturiranje sodstva… smo priča poskusom linča v živo predvsem s zlorabo moči same po sebi, tokrat predvsem medijske.
Menim, da ni prav da debatiramo o načinu vladanja, ampak bi morali o ukrepih oz. namerah ukrepov vlade. Ti pa so res potrebni boljše prosoje oz. kritike. Npr. varčevanje da - toda tako da se nacionalizira kraje in zlorabe notranjih informacij… belih ovratnikov. Ureditev prejemkov iz naslova delovnih razmerij z protikriznim zakonom ipd. Vlada tudi ni sposobna organizirati javnega protikriznega posveta npr. preko DS RS ali kako drugače. Pač preobremenjenost, po treh mesecih vladanja, nekomunikativnost… Tako kot pač vse doslej.
lep dan
Vladislav Stres
12. februar, 2009 ob 23:21
Sever je Kučanov ljubček
to je vse kar morate vedeti!
13. februar, 2009 ob 0:20
martinjak jure
Tovrstno razvrščanje je neproduktivno.
Vsebina vas očitno ne zanima. Vsebina govori da se vsak posameznik lahko moti (zavestno, nezavedno) predvsem pa se motijo klani. Bog je dejansko pamet razsul na neskončno različnih nosilcev pameti, zato se pa moramo pogovarjati in sodelovati. Klani običajno naredijo veliko napak. res pa je, da naredijo red, ki pa je lahko koristen. Za klane velja se pogovarja le malo ljudi, pa še ti imajo šefa. Čim bolj se ožijo, tem bolj so neproduktivni in v fazi mehkega ali pa v skrajnei fazi grobega ukinjanja. .
Ker pa je vse več ljudi s svojo pametjo oz. cenijo lastno pamet, se obeta (upam) da bomo skozi leto, dve končno postali družba konsenza. Janija Severja cenim in mu še enkrat čestitam za komentar.
13. februar, 2009 ob 0:51
V tej zgodbi ni Rdeče kapice, tu so samo volcje.
Ziherl je naiven, ker misli, da bo Pahorja o čemerkoli prepričal, pa da tak javni poseg ne more biti nič slabega.
Pahor preprosto ni dovolj kultiviran, da bi očitke sploh razumel. On razmišlja z vegetativnim živčenjem. Njegov odgovor poleg negotove rabe svojilnega zaimka tudi sicer kaže intelektualni deficit … in seveda tudi deficit političnega instinkta. Saj se ne loti niti enega očitka, saj ne zmore niti dobro povzeti očitkov … na klofuto po levem lico odgovori tako, kot samice šimpanzje zvrsti bonobo regirajo na agresijo v svoji okolici.
Janša in njegovi so pa sploh posebne cvetke. Transparentna nasprotja znotraj političnega prostora interpretirajo kot kot krizo oblasti, kot lomljenje oblastnega monolita. Monolita, ki je zdaj le v njegovih glavah in ki ga tako zelo pogrešajo, ker je to NJIHOV način razmišljanja. To so njihovi TERMINI, njihove kategorije premlevanja. Političnega monolita, ki jim ga je tak užitek glodati, če so zunaj in tako lepo uveljavljati, če so znotraj.
O avtokratki pameti Janše pove dovolj že to, kako je kot neprimerno komentiral Ziherlovo profesorsko oštevanje šolarčka Pahorja. Raje naj sebe pogleda, ko politično ni niti suh ne čist, potemtakem ni sam primeren niti za otroški vrtec. Vedno mu uide pa še spušča jih ves čas, pri tem pa po ribje odpira usta, da bi nas preslepil o viru zvoka.
Pahor je vse, kar se mu očita, in tudi vse, kar mu še bo očitalo, VENDAR in to je zelo velik VENDAR, je vzdušje odprto in nasprotja se lahko sploh izrazijo. Kot lutka, ki jo bo malo premetavalo v tem ekonomskem viharju povsem zadošča, da vidimo sled vetra. Njegove napake so lahko benigne, če ostali akterji pravilno reagirajo - in čeprav njegovi nastopi škodijo prebavi, je nekaj upanja, da se opogumijo trenutno politično apatični inovatorji, ki morda sodelujejo pri iskanju poti iz tega močvirja.
13. februar, 2009 ob 1:18
Sever je Kučanov ljubček
to je vse kar morate vedeti!
13. februar, 2009 ob 1:20
Vedno se nekdo najde da pljuva po Severju.
Pa sej ni treba brat njegovega komentarja če menite da je “politično” glasilo “tranzicijske” levice.
13. februar, 2009 ob 3:25
Medek: “Pahor je škorpijon in tem prevare in laži ne grejo težko od rok (lepljivi prsti).”
Ja pajade, kje si pa to prebral?
Pahor sicer je Škorpijon, obnaša pa se prav nič škorpijonsko (odločnost, brezkompromisnost, radikalnost itd.)….
Skratka, mutičev boš našel pri drugih znakih precej več.
Skratka 2: Pahor ni tipični Škorpijon. :)
Arh: se strinjam s komentarjem št. 2.
Res je, Pahorja so polna usta konsenza, v resnic pa ne jebe; reče: ‘odločil sem se’ (on sam se je odločil), ‘menim da…’ itd.
13. februar, 2009 ob 9:24
Cvet vseh cvetov s strani SDS (a vprašal jih je pa kdo sploh kaj? … jao jao jao
http://www.siol.net/slovenija/novice/2009/02/sds_ziherl.aspx
13. februar, 2009 ob 11:18
Glavno, da je Rodetu Pahor simpatičen. Mogoče ga vzame za osebnega ministranta.
Za en Twix in CocaColo bi mu ga bil Borat verjetno pripravljen še potegnit.
13. februar, 2009 ob 11:23
Ziherl je napravil napako, ko je skušal prepričati prepričanega, pismo bi lahko napisal le kot svoje opažanje in kritiko. Pahor bo ostal zvest svojim idealom (Janši).
Pravzaprav je Ziherl samo napravil dodatno reklamo Janši, ki nenehno nastopa (kot da ne bi izgubil na volitvah), vodi Pahorja (mu piše program o partnerstvu), za nameček izsili ponovno glasovanje v parlamentu in nato pohvali Pahorjeve poslance, ki so naredili popravni izpit.
Severjevo razglabljanje je samo še dodatno priznanje Janši (četudi v obliki benevolentne kritike).
Ziherl se je dotaknil samo psihološke plati Janše in njegovega avtokratskega vodenja politike. Zanemarjena pa je ena banalna zadeva - kriminal. Mnoge stvari so bile potlačene v preteklosti (zamolčani izsledki Mogetove orožarske komisije po nalogu Drnovška, kobajagi zaradi vstopanja v Evropo), neraziskani rop sefov SKB (naj bi se iskali dokumenti), razne malverzacije SDS-ovih ljudi pri nezakonitem pridobivanju proračunskega denarja (SDS-ov Zavrl za davčno svetovanje pri polaganju kablov, Rupar in časopis Demokracija od Elesa). Da o abotni enoletni izgubi Interpolovih depeš glede Patrie sploh ne govorimo.
Kje sta torej sedaj človeka, ki sta za eno leto založila te depeše in jih je Janševa garnitura umaknila nekam v bunker … Bojim se, da tega ne bomo izvedeli, saj naj bi v SKB sefih našli tudi dokumente, ki obremenjujejo nekoga blizu pomembnega ministra/ministrico.
Zato me vsako tako razglabljanje o Janši žali. Upam samo, da bodo nekoč v prihodnosti našli pot v vlado tudi ljudje, ki ne bodo obremneni in jih ne bo možno izsiljevati.
13. februar, 2009 ob 12:14
Sicer pa vedno najbolj uživam ob briljantnih komentarjih NEJE.
Posebno všeč mi je “saharinasto smehljanje”…
14. februar, 2009 ob 7:46
Zavbi prav LUNI:
tud jz uzivam, so mi posebno vsec, NEJE-ni zmedeni vzdihljaji! Zej se s pa prdruzla se ti, LUNA, bomo pa lohk mal swingal, kot prav moj letovisar z doline.
15. februar, 2009 ob 19:57
Ladja se potaplja, kapita in norec pa se gresta slepe misi!
17. februar, 2009 ob 22:42
Brez skrbi, ta narod je znal vedno dobro plavat.