Izsiljen popravni izpit
10. februar 2009 ob 10:51 | Jani Sever |Hrvaška gre v Nato in leto 2007 je bilo leto proračunskega presežka. Hrvaška in SDS sta zmagali, vladna koalicija je izgubila. Glasovala je za nekaj, kar je proti njenemu prepričanju. Hkrati je mimogrede žrtvovala še oceno računskega sodišča.
Je do zapleta sploh moralo priti. Gotovo ne. Kot je znano, so tudi zaključni račun zadnjega leta Ropove vlade izglasovali poslanci LDS. Takrat že v opoziciji. SDS se s tem ni ukvarjala. Njeni poslanci so enostavno spregledali glasovanje. Letos se je SD odločila za drugačno taktiko. So vedeli, kaj se bo zgodilo? Morali bi vedeti. Poslanka SD je menda v zadnji minuti pridrvela v dvorano in glasovala proti. Če bi se malce zamudila, zapleta ne bi bilo. Račun bi bil potrjen že prvič. Izglasovala bi ga opozicija sama.
Je torej SD hotela zavrniti zaključni račun za vsako ceno? Tako je videti na prvi pogled. Odločitev se tudi zdi razumljiva. Računsko sodišče je izdalo mnenje s pridržkom in ugotovilo primanjkljaj. Torej je treba zaključni račun, ki teh ugotovitev ne upošteva, zavrniti. To zahteva higiena, pa tudi politično je oportuno, saj dokazuje, da bivša vlada celo v obdobju prosperitete ni pridelala proračunskega presežka.
Enako je razumljivo, da je SDS za vsako ceno poskušala doseči izglasovanje zaključnega računa. O politični etiki je pač težko govoriti na kateri koli strani. Motivi so jasni. Kot je dejal Janez Janša, leto 2007 je bilo najbolj uspešno v slovenski zgodovini. To nekdanji premier verjame brez trohice dvoma. A nekaj drugega je, če to potrdi tudi državni zbor. Konec koncev je to lahko tudi argument v pravdah proti tistim, ki so Janši očitali, da je zapustilo obubožano državno blagajno. In proti računskemu sodišču.
Vse se je torej odvilo kot pričakovano. Edino vprašanje, na katero ni povsem enostavnega odgovora je, zakaj se je vodstvo državnega zbora odločilo, da glasovanji o zaključnem računu in ratifikaciji vstopa Hrvaške v Nato poveže. Temu bi se brez težav lahko izognili. Če bi bilo glasovanje o Natu postavljeno pred tisto o zaključnem računu, bi se zaplet odvil povsem drugače, saj opozicija za izsiljevanje enostavno ne bi bila dovolj močna. Ostala bi ji sicer obstrukcija, a brez glasovanja za katerega je potrebna dvotretjinska večina, je ta bolj šibko orožje.
Zmaga, ki jo je dosegla opozicija je sicer v veliki meri Pirova zmaga. Konec koncev vsi vedo, da je bila odločitev izsiljena. A hkrati tudi vsi vedo, da je koalicija pripravljena misliti eno in glasovati za nekaj povsem drugega. Da ne zna predvidevati, do kakšnih zapletov lahko pride v državnem zboru, da celo ne zna prešteti glasov in da med strankami vladne koalicije ni kakršne prave koordinacije. Vedo pa tudi, da je SDS pripravljena uporabiti prav vsa sredstva, ki so ji na voljo, da bi uresničila svoje cilje.
In kako je vse to komentiral predsednik vlade? Slovenska politika je opravila zrelostni izpit, je prepričan. S sprejetjem zaključnega računa je bila omogočena ratifikacija hrvaškega vstopa v Nato, s tem pa je bil ohranjen ugled države in ubranjen nacionalni interes. Skratka ena sama pravljica. Pokvari jo lahko samo kdo, ki bi zbral dovolj podpisov za referendum. Kar pa, kljub zaostrenim razmeram s Hrvaško, ni ravno najbolj verjetno.
Skoraj vsi so torej lahko zadovoljni. Tako vlada, ki je menda obvarovala ugled države, kot opozicija, ki naj bi ohranila svojega. Celo javnost, ki so ji bile ponovno podrobno predstavljene spretnosti in karakterne poteze posameznih slovenskih političnih opcij. In računsko sodišče? Na nepomembnost in ignoranco bi se lahko že navadilo.
Jani Sever
10. februar, 2009 ob 11:02
kdaj si bo vest.si privoščila kakšnega bolj realnega in nepristranskega komentatorja?
10. februar, 2009 ob 11:05
Severu spet dogaja
10. februar, 2009 ob 11:12
Kaj drugega pa bi lahko pričakovali, če slovensko pozicijo in opozicijo vodita človeka, katera bi morala nujno sodelovati z dr.Ziherlom-pa ne kot politikom.
10. februar, 2009 ob 11:31
Tudi mi smo bogatejši za novo spoznanje: v parlamentu imamo 25 “predstavnikov ljudstva”, ki si lahko v o isti stvari v nekaj dneh popolnoma premisli in 9, ki se po dveh tednih ne morejo/znajo več odločiti…
10. februar, 2009 ob 12:31
To ni izsiljen popravni izpit. To je samo dokaz, da nekateri o politiki nimajo pojma in da jim je politična spretnost in diplomacija španska vas. Če jim ni bilo jasno, da ima tudi opozicija svoje vzvode delovanja, potem je škoda vsakega eura za plače takim nesposobnim cepcem. In nikar ne prelagajte krivdo na JJ. Če bi bili vsaj malo kredibilni, bi se proračun sprejel z minimalno večino, tako pa jih je bila kar 78 za.
10. februar, 2009 ob 12:35
Sramota! Ne vem zakaj niso šli do konca! Če verjamejo računskem sodišču potem je njihova kredibilnost na nuli.
Najbolj žalostno je da Janša gradi svojo zapuščino. Da bomo nekoč govorili kako lepo nam je šlo ko je vladal Janša. Poglej kakšen proračunski presežek smo imeli. Žalost.
V bistvu gre za nepomembno vprašanje s katerim je Janša zaradi svoje zapuščine izsiljeval državo.
Naj ga Pahor ovadi za izdajstvo! Ne vem mogoče ima to v krvi?
10. februar, 2009 ob 12:49
Kaktus, le zakaj bi šli do konca, ko pa s proračunom ni nič narobe, saj je bil sprejet z veliko večino. Računsko sodišče pa je taka in podobna mnenja dajal večinoma za vse proračune do sedaj. Kar se pa tiče tega, kako smo živeli prej in kako sedaj, nam pa povedo že institucije kot so sindikati, Zveza borcev. Sindikati so v času JJ vsaj delovali, sedaj so pa medli priveski vladajočih strank. In Zveza borcev? Ali so se oglasili, ko jih je Mesić žalil? Niso, ker zajemajo vsi iz istega kotla.
10. februar, 2009 ob 13:01
pozor!KAKTUS OB 12.35 JE FALSIFIKAT IN KOMUNJARSKI PROVOKATOR,ki PRAVEMU IN POKONČNEMU KAKTUSU ne seže do tamalih nohtov.Zelo očitno je dobil nalogo popraviti negativni vtis Pahorjeve poslanske drhali, ki je morala sprejeti dokazljiva dejstva o POZITIVNEM PRORAČUNU ZA LETO 2007.Rdeča drhal je ponovna doživela hladen opozicijski tuš.
10. februar, 2009 ob 13:11
Borat in njegove ovce.
Smili se mi Potrč, si kar mislim kako revež trpi, podobno kot Medek.
Takle mamo. SD gre v curac.
10. februar, 2009 ob 13:21
izvirni greh:
je bil narejen pred 12 dni, ko je bil dnevni red narobe postavljen: najprej je treba “skoz” spraviti tisto, kar hoče pozicija, potem pa se vrže še kakšna drobtinica opoziciji !!!!
dobili smo pa:
namesto Barbike in Kena => lepotico in zver
novo vladno večino, ki jo vodi JJ: JJ_SDS in BP_SD.
Ker sta oba akterja koruznika ni pričakovati legalizacije razmerja.
10. februar, 2009 ob 13:47
Kravje kupčije bodo Borata koštale stolčka - še pred koncem mandata.
10. februar, 2009 ob 13:50
Joj, razočaran, medek nebi tako glasoval! Kako se je Potrč znašel tukaj, ojoj.
Samo Bevk,
Mirko Brulc,
Renata Brunskole,
Alan Bukovnik,
Anton Colarič,
Bogdan Čepič,
Silva Črnugelj,
Matevž Frangež,
Matjaž Han
Anton Kampuš
Miroslav Klun
Bojan Kontič
Marijan Križman
Andrej Magajna
Majda Potrata
Miran Potrč
Andreja Rihter
Janko Veber
10. februar, 2009 ob 13:56
@bullock
Gre se za načelnost. Pripomba računskega sodišča bi morali upoštevati. Problem je v tem da Janša v tem vidi ideološki spopad. V bistvu gre pa samo za popravek, katerega Janševa vlada ni vključila, zato da se Janša hvali z proračunskim presežkom.
Seveda če se računsko sodišče moti, pa naj to pojasnijo! NE pa da govorijo o ideološkem napadu in nevem kaj še …
@uničevalec rdečuhov
žal nisem podpornik “Pahorjeve drhali”, sem pa prepričan da si ti zvest pripadnik vsemogočnega Ivana
10. februar, 2009 ob 13:59
@Medek
Ja žalostno, kako lahko Janša vpliva na dogajanje v parlamentu.
Ni mi jasno kako lahko parlamentarci glasujejo po naročilu. Zgleda da nimajo niti malo svobode pri odločanju. torej zelo podobno Janševi vladavini.
10. februar, 2009 ob 15:25
Po mojem je opozicija moralni poraženec. Izsiljevanje je narod spregledal in to se jim bo poznalo pri podpori. Na drugi strani se je koalicija zaradi nacionalnega interesa odrekla pravici do nestrinjanja z zaključnim računom. Na prvo mesto je postavila ugled slovenije in na drugo notranje razprtije.
10. februar, 2009 ob 15:34
@želvak franček: Pa kje ti najdeš tu pristranskost?!?!?! A mi lahko razložiš, na čigavo stran se je postavil?
Sicer pa odličen Severjev komentar. In predvsem nepristranski!
10. februar, 2009 ob 15:59
Jani Sever , kako je težko sprejeti resnico mar ne?
SD, kot dedinja komunistične partije ve, da ne mora delati neumosti in se sprenevedati (zaradi Eu-ja, če ne iz prepričanja), druga skrita rdeča drhal, ki pa se ima za nekaj “zares liberalno drugega” (v resnici le najbolj nestrpni rdečuhi) pa misli, da ima pravico , da lahko zganja demagogijo, propagando in seje sovraštvo (marsikateremu samooklicanemu “pseudo-intelektualcu” bo to zelo všeč) - za to pa je treba na veliko lagati in celo racionalne številke lahko postanejo nekaj kar je mogoče “ideološko oceniti” in spremeniti po volji.
10. februar, 2009 ob 16:01
Sedaj se vsaj ve zakaj je barbika morala nujno v London in Paris……….
10. februar, 2009 ob 16:42
Bullok, bodi malo bolj natančen, če že navajaš število glasov, ker jih ni bilo 78 za, ampak 59. To pa v resnici ne spremeni situacije, da je vse skupaj velika farsa. JJ in njegovi ves čas trosijo pravljice o svojih presežkih, ne upoštevajo pravil ne zakonov, požvižgajo se na normalne človeške odnose in z vsemi sredstvi branijo svoje konstrukte. In Pahor počepne. A počepnejo tudi njegovi poslanci. Ali mi, navadni smrtniki, česa pomembnega morda ne vemo? Se skriva kje pravi argument za priznanje zmote pri prejšnjem glasovanju? Ker fraze o narodnem interesu, prioriteti ciljev….zame ne vzdržijo. Ne verjamem, da bi SDS do konca obstruirala glasovanje. Še pred iztekom roka, bi glasovali, ker bi se sicer vse posledice nagrmadile nanje. Našli bi izgovor, da so pač boljši od pozicije, ki jim ne prizna uspeha in šli glasovat. Tako pa je Janša dobil potrdilo: ” Najmočnejši si. Dosežeš lahko vse, kar hočeš, samo izsiljevati je treba.” Ha-ha…. Pahor ponavlja pravljične besede. Jim kdo, razen njega verjame? Zadnji čas je, da neha igrati vlogo predstavnika vlade za javnost. Pravi vodja zna razdeliti delo. Očitno pa gredo njemu take stvari bolje od rok kot mandatarstvo. Rad je maneken in igralec. Misli morda, da bo kot zvezda ostal v spominu. Na žalost pa prevečkrat ponavlja isto pocukrano besedilo. Pridobil bi, če bi molčal. A kaj, ko ima tudi za te nastope pri sebi (zase) sprevržene pojme, da čas to zahteva od njega. Situacija od njega zahteva, da bi čim manj nastopal in se posvetil temu, za kar je bil imenovan…..In če že ima Pahor nevrotične sado-mazo poteze in nerazrešen odnos do avtoritet, bi pričakovala, da ga njegovi poslanci pri tem ne bodo podpirali. Tako pa so se z njim vred ujeli v zanko. Pokazali so nesamostojnost, odvisnost, neverodostojnost, neumnost….. Butale. Zdaj pa, v teh kriznih časih, naj še mogoče razpišejo referendum?
Kje ste pametni Slovenci, ki ste siti vseh teh pokvarjenih politikov, tajkunov, krivic…..?
10. februar, 2009 ob 17:00
Se strinjam, človek marsikaj požre, tudi prepir politikov za oslovo senco, saj o čem resnem itak ne znajo polemizirati, ni pa jasno, kako lahko oblast, govorim o Pahorjevi tako imenovani oblasti, ki je celo napovedovala nekaj boljšega od prej, vnemar odrine zahteve Računskega sodišča, ki bi zanjo morale biti alfa in omega na polju financ. Poleg tega pa bi sledenje zahtevam sodišča v tem primeru lahko bilo eden od dokazov, da gre res za vsaj malo boljšo politiko, kot je bila morebiti prejšnja. In tega se, avtor, ne sme navaditi ne Računsko sodišče, pa tudi mi ne, ker sicer bomo totalna banana republika. Ja, s takimi pahorjevskimi odločitvami se načenja ugled države, ne pa z vprašanjem, ali bo država na demokratičen način odprla vrata drugi državi na poti v neko mednarodno organizacijo ali pa pač ne (in v slednjem primeru vso pezo odločitve seveda tudi prevzela nase). Če bi ne potrdili onega protokola za Nato Hrvaški in Albaniji, bi bil to vendarle del demokracije. Idiotsko, a demokratično. Povsem samopašno pa je sprejemati z odločitvami denimo Računskega sodišča. Zakaj ne bi ta Pahor kar ukinil to Računsko sodišče?
10. februar, 2009 ob 17:02
Neja, zajemi zrak, pojdi pod tuš in si operi možgane in potem poskušaj malo realno pogledati na stvari. Recimo da na začetku rečeš, da vsaka stran laže v vsaj polovico časa ko govori ..
10. februar, 2009 ob 17:02
Aja, še to: mislim, da sta Pahor in njegov dopisovalec Ziherl ravno za skupaj. En kot pacient, drugi kot doktor.
10. februar, 2009 ob 17:19
ne morem verjet, da je predsednik parlamenta dr. Gantar dovolil ta perverzni kažin, pa četudi se je sam vzdržal glasovanja, kot vidim v Delu. Kdo mu bo še verjel, da je demokrat?
10. februar, 2009 ob 17:30
Želvak, hočeš reči, da itak vsi ljudje lažemo, politiki še posebej, in da je to realnost, ki jo je treba sprejeti? Ne, hvala!
10. februar, 2009 ob 18:46
Neja posplošuješ. Ne lažejo vsi ljudje. Ampak taki, ki ne lažejo so redka sorta. Med politiki, pa je ta sorta že davno izumrla. Seveda pa imaš ti pravico do zatiskanja oči…
10. februar, 2009 ob 18:59
AKSIOM: Janševa vlada je do sedaj edina uspešna slovenska vlada, vse ostale, tudi Bajukova, so “podn”. Za vse drugo je škoda besedi, saj kaj aksiom je, vemo.
10. februar, 2009 ob 19:22
Prav imaš, namenoma sem karikirala. Vendar so nekaj manipulacije politikov, nekaj pa dogovorjene zadeve, kot so dogovori in zakoni. Ob tem pa ne morem zamahniti z roko in zbagatelizirati rekoč, saj lažejo eni in drugi /kar je tudi posploševanje in relativiziranje/. Taka obrambna strategija je nekaterim v pomoč, a zame to vodi v ravnodušnost, ignoriranje realnosti in vrednot. Se ne strinjaš?
10. februar, 2009 ob 20:38
Naj mi nekdo od ogorčenih levičarjev prosim pojasni, kaj bi sploh radi?
Revanšo za leto 2004 in kulturni boj do bridkega konca druge strani? Malo poglejte, kaj se dogaja po svetu…..Obama si ne upa privoščit česa takega v kriznem času. Mislite, da si Pahor lahko?
10. februar, 2009 ob 20:59
Pisar,
ali ti razumeš odločanje po vesti ob upoštevanju računskega sodišča kot problem revanšizma, prevlade, prestiža, bojevanja in ne kot ravnanje “tako kot je prav”? Ne razmišljajo tako ljudje, ki so pretirano občutljivi na moč, veljavo, se počutijo kar naprej ogrožene ter svoje doživljanje projecirajo tudi v druge /JJ, SDS/? In ne razumejo ali nočejo razumeti, da sta doživljanje in vedenje drugih osnovana na drugih nagibih?
11. februar, 2009 ob 8:01
Če vas ni motilo 13. mesečno obračunsko leto nadmodreca Gasparija, vas tisto “napačno” knjiženje delnic Telekoma tudi ne bi smelo.
11. februar, 2009 ob 9:39
Neja, podatek 78 je bil objavljen na tv. Ne bodi tako naivna in ne misli, da je bilo prvo glasovanje, glasovanje po svoji vesti ob upoštevanju računskega sodišča. Nak, imeli so drug plan, ki se jim je izjalovil. Če bi bilo res to, da jih JJ izsiljuje, bi še kako kričali po vseh medijih in ni šans, da bi popustili, ker bi imeli na svoji strani ljudstvo. JJ je pa preklemano dober politik, da se tega tudi ne bi zavedal.
11. februar, 2009 ob 9:57
Bullok, morda sem res naivna in mi prosim ti razloži, kakšen plan, ki se jim je izjalovil, so imeli. Za “popuščanje” vidim samo, da so se SDjevci uklonili pritisku Pahorja, ki v zmotni veri misli, da s tako politiko Slovenija, Slovenci in v prvi vrsti on sam, pridobivamo.
11. februar, 2009 ob 17:12
Neja , nisi naivna, partija te vodi, zaupaj ji kot si ji doslej.
JJ je lup, Barbika pa preveč dobra……