Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Razmere na delniških trgih še vedno nepredvidljive

3. februar 2009 ob 10:28 | Nikola Maljković |

Dogajanje na delniških trgih še vedno večinoma krojijo objave poslovnih rezultatov podjetij, novice o odpuščanjih ter špekulacije o stimulacijskem paketu s strani Obamine administracije. Poleg teh informacij so se prejšnji teden pojavile špekulacije o morebitni ustanovitvi “slabe banke” (angl. Bad bank), na katero bi prenesli “toksične” vrednostne papirje bank in bi tako razbremenili njihove bilance.

Ob tej novici se je med vlagatelji takoj pojavil mini val navdušenja in tečaji so, po dolgem času trgovanja v omejenem razponu, prebili prvo linijo odpora. Vendar več kot to jim ni uspelo, kar vidimo tudi na grafu Dow Jones Indeksa (DJI). Tečaj se je ustavil ravno znotraj drugega pomembnejšega odpora in prodajalci so tako dobili še enkrat priložnost za odprodajo naložb po višjih nivojih, kar so seveda tudi izkoristili.

Čeprav sem nehal šteti kolikokrat so se tečaji ob takšnih novicah “upanja” odbili (vem, da jih je bilo kar nekaj) in nato ponovno nadaljevali z negativnim trendom, sem se ujel v medijsko zgodbo o upanju na odboj.

Tako sem v petek ob novici o manjšem znižanju od pričakovanega bruto domačega proizvoda v ZDA poskušal izkoristiti “korekcijski” padec na delniškem indeksu DJI za nakupko je tečaj dosegel dnevno podporno območje. Sprva je kazalo, da sem nivo vstopa dobro izbral, vendar so prodajalci hitro prevzeli pobudo in jo do konca dneva uspeli zadržati. Proti koncu trgovanja v ZDA so se pojavile špekulacije o zamrznitvi načrta o ustanovitvi “slabe banke” v ZDA, kar je bil le še dodaten razlog za nov val prodaj. Glede na to, da sem igral na odboj od podpornih nivojev, sem lahko zavaroval pozicijo z ozkim stop naročilom, in s tem precej omejil potencialno izgubo.

Pri posameznem poslu namreč vedno tvegam le majhen del portfelja (v zadnjem času največ 1%) in se ne obremenjujem z morebitnimi dnevnimi izgubami.
Obremenjujem se šele takrat, ko pridem v serijo slabih poslov in se izguba poveča do določenih nivojev, ko moram svoje odločitve podrobneje analizirati in poiskati potencialne rešitve.

Kot sem že večrat povedal, je ena izmed prednosti kratkoročnih trgovalcev v tem, da lahko v trenutku obrnemo smer, če opazimo, da so se razmere spremenile. Tako sem že v ponedeljek ob negativnem momentu prodajal na kratko, kar se je tekom dneva izkazalo za pravilno. Še vedno sem mnenja, da so trenutne razmere najprimernejše za kratkoročne vlagatelje, ki lahko izkoristijo dnevne oziroma nekajdnevne trende. Za srednjeročne vlagatelje je zaenkrat še vedno čas za spremljanje dogajanj in čakanje na primeren čas za vstop.

slika

Pogosta napaka trgovalcev je v tem, da se preveč obremenjujejo z odprtimi absolutnimi dobički oziroma izgubami pri pozicijah, kar jim pogosto zamegli pogled na samo pozicijo. Zato se odločajo preveč čustveno in premalo objektivno glede na trenutno gibanje tečaja določenega vrednostnega papirja. Iz izkušenj lahko povem, da sem začel dosegati boljše rezultate ravno takrat, ko sem poskušal narediti le dober posel in nisem bil pozoren na absolutne spremembe pri poziciji. Tako ali tako moramo že pred samim poslom vedeti, koliko bomo največ tvegali pri določeni poziciji, zato ima spremljanje absolutnih sprememb dobička oziroma izgube v času pozicije, le negativen vpliv na odločanje.

Glede na trenutne razmere na delniških trgih še vedno čakam na testiranje novembrskih najnižjih nivojev. Se pa smer tečajev lahko precej hitro spremeni, saj bo veliko odvisno od omenjenih objav poslovnih rezultatov podjetij in novic o stimulacijskem paketu, ter zamisli o ustanovitvi “slabe banke” v ZDA.

Uspešen teden.

Nikola Maljković
Avtor je analitik v trgovalni ekipi TradePort, Poteza d. d.

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 1 komentar
  1. 1tastar pravi:

    Kdaj je pa Loterija bila predvidljiva?

Komentiraj