Nov policijski kodeks

3. februar 2009 ob 18:10 | Jaka Tomc |

Predstavniki policije so na novinarski konferenci predstavili nov Kodeks policijske etike. Po besedah višjega policijskega inšpektorja iz službe generalnega direktorja policije Roberta Šumija je osnovni namen kodeksa policiste ozaveščati o pomenu spoštovanja človekovih pravic in spoštovanja etičnih načel ter krepitvi moralnega ravnanja v praksi.

Novi kodeks, ki je bil sprejet oktobra lani, je manjši od predhodnega, prav tako ima manj členov - 14, kar je sedem manj od prejšnjega. Sestavljen je iz dveh splošnih določb, devetih temeljnih načel in treh končnih določb. Od starega se po besedah Šumija razlikuje tudi po tem, da je naravnan inspirativno - spodbuja k etičnosti in moralnosti, napisan je v prvi osebi množine, s čimer je poudarjena skupinska pripadnost organizaciji, in ukinja častno razsodišče.

Slednje pa bo besedah Šumija ne pomeni, da neetično ravnanje policistov ne bo več sankcionirano. Kodeks namreč zgolj nadgrajuje Kodeks ravnanja javnih uslužbencev, ki določa tudi disciplinsko odgovornost za njegovo kršenje.

Za nov kodeks so se sicer na policiji odločili zaradi potrebe po prenovi starega, ki je bil že zastarel. Priprava je potekala tako, da je bil osnutek kodeksa dan v razpravo policistom, ki so lahko nanj podali svoje pripombe, nato pa je bila izdelana končna verzija kodeksa. V prakso pa ga sicer nameravajo vpeljati preko izobraževalnega sistema policije, delovne skupine, ki se ukvarja posebej z etičnimi določili, in vodstva policije, ki ima nalogo, da z novim kodeksom seznani policiste.

Po besedah višjega policijskega inšpektorja na Policijski akademiji Iva Holca, ki je predstavil način poučevanja etike, je pri izobraževalnem sistemu zelo pomembno, na kakšen način jih naučijo delovati etično. Pri tem pa se je treba po njegovem zavedati, da se etike ne da poučevati s klasičnimi učnimi metodami, zato pri tem uporabljajo predvsem bolj aktivne učne metode - to pomeni, da se etike učijo preko izobraževalnih delavnic, referatov in seminarjev. “S tem pa želimo poudariti, da je slušatelj v središču pozornosti in mu pokazati pot, kako je treba razmišljati, ko se soočimo z etičnimi vprašanji na terenu,” je še dejal. (STA)

Jaka Tomc

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 1 komentar
  1. Faca pravi:

    Resno me zanima, koliko kandidati za policiste v tem kratkem času ki ga preživijo v Tacnu, ponotranjijo pripadnost kolektivu in pomembnost etičnega ravnanja…

Komentiraj