Skrb za sosedovo zgodovino
26. januar 2009 ob 11:07 | Jani Sever |Hecna dežela ta Slovenija. Po tem, ko se je sama kar nekaj let borila z izenačevanjem fašizma in komunistične revolucije, se je njen visoki predstavnik spomnil, da bi temo apliciral na odnose s Hrvaško in njeno željo, da postane članica Nata.
Domislica izvira iz ust predsednika državnega sveta Blaža Kavčiča. Sicer člana LDS, da ne bo pomote in da ne bi kdo pomislil, da so tovrstne ideje rezervirane samo za preverjeno ekstremne politične stranke. Slovenija je glede odnosov s sosedno Hrvaško pač skoraj popolnoma homogenizirana. Od časa Pahorjevega znamenitega NE razmišlja tako rekoč z eno glavo. Anketa v Delu kaže, da bi več kot polovica vprašanih podprla še ostrejšo politiko do Hrvaške, več kot 36 odstotkov pa jih je s sedanjo dozo zaostrovanja zadovoljnih. Bolj popustljivih bi bilo le 7,6 odstotka vprašanih. Neopredeljenih skorajda ni.
In kot je bilo mogoče pričakovati, se je protihrvaška evforija razlila tudi na vprašanje ratifikacije protokola o njenem vstopu v Nato. Vsej spravljivosti navkljub, ki jo ob tem vprašanju kažeta tako uradna vladna politika kot predsednik SDS. Celo večina skeptičnih poslancev, ki so si ogledali hrvaške pristopne dokumente, je kasneje bolj ali manj obmolknila. No, slovenska politika je vendarle uspela najti kamen spotike. Ker ni šlo drugače, je zaostritvi meddržavnih odnosov na pomoč priskočil državni svet, ki je prepričljivo podprl svojega predsednika in njegov zgodovinski nasvet sosednji državi.
Kot je dejal Blaž Kavčič, je državni svet minuli teden »dvignil prst opozorila« ob vprašanju ratifikacije protokola o vstopu Hrvaške v Nato. Opozorila? Hrvaško so spomnili, da se doslej ni nikoli distancirala od izročila NDH in ustaštva. Potem je Kavčič izrekel še znamenite besede: »Ko bo začela Hrvaška obeleževati dan spomina na holokavst, se bomo lahko bolj mirno in tvorno pogovarjali.« In kaj ima to opraviti z Natom? Kdo ve? Morda državni svetniki. Vse skupaj bi bilo najbrž smiselno, če bi uradna hrvaška politika svojo legitimnost črpala iz ustaške zgodovine druge svetovne vojne. A v tem primeru bi gotovo njenemu članstvu v Natu nasprotoval še kdo.
Zato je mogoče zgodbo o slovenski skrbi za spomin na NDH razumeti zgolj kot eno od domislic, kako nagajati sosedi. V tem bodo slovenski politiki v prihodnjih mesecih očitno pridno tekmovali med sabo. Za zdaj v tekmi odločno vodi levica, ki se je izkazala kot precej bolj nacionalno homogenizirajoča od desnice. Najprej je Borut Pahor prehitel Janeza Janšo. Zdaj LDS prehiteva celo SNS, da o drugih niti ne govorimo. Smo ob tem sploh lahko presenečeni? Kljub temu, da tovrstna stališča za levico, sploh za tisto, ki je bliže sredini, niso ravno najbolj značilna, se zdi, da vse skupaj niti ne preseneča.
Borut Pahor je precej lažje zaostril odnose s Hrvaško kot bi jih Janez Janša, ker je miza njegovih konkretnih državniških odločitev v zvezi s sosednjo državo enostavno prazna. Janša ima za sabo, konec koncev, sklenjen dogovor na Bledu. Glede državnega sveta je situacija še bolj enostavna. Zaostrovanja na podlagi očitkov o hrvaškem benevolentnem obravnavanju dediščine NDH v Sloveniji seveda lahko pridejo samo z leve. Desnica ima glede tega vse preveč težav s svojo naklonjenostjo relativiziranju dejanj slovenskih domobrancev, podobno, kot jih ima levica z relativiziranjem zločinov revolucije.
A to so le okoliščine, ki levici omogočajo ostre reakcija. Bolj pomembno je, kakšni so motivi za takšno ravnanje? Pravzaprav jih je izven obzorja političnega populizma težko razumeti. A še bolj zaskrbljujoče je, da postajajo vedno močnejši. Padec popularnosti vlade v samo enem mesecu in samo dva meseca po tem, ko je prevzela oblast, je dramatičen. Tako vsaj pravijo meritve Ninamedie. Vlada beleži podporo, ki je manjša kot 45 odstotkov. Vladne stranke morajo biti presneto zaskrbljene.
Jani Sever
26. januar, 2009 ob 11:47
“Skrb za sosedovo zgodovino”
..zamegli skrb raje za slovensko sedanjost…že videno..”spoljni i unutrašnji neprijatelj”
do prvega maja se bomo drkali s Hrvati, od maja do oktobra z Italijani,pol spet s Hrvati,upamo,da pride še kakšnen Hajderček na Koroškem..
jebeš, če bo zajamčena plača padla iz 500 na 300 EUR,in primankljaj zrasel na 3.5%
26. januar, 2009 ob 12:15
Kdor ne spoštuje lastne zgodovine in jo zlorablja v politikantske namene je še veliko bolj neprizanesljiv do sosedov, posebno če je Slovenec, katerih zlonamernost do sosedov ima že pregovorne oblike. Svojo ksenofobno držo smo Slovenci že večkrat pokazali ne samo v primeru hrvaške. V tem primeru pa se prav vse politične stranke odnosno njihovi vodilni kadri obnašajo nespodobno do sosednje države. Namesto da bi se za svoje pravice borili z argumenti, za kar smo angažirali in dobro plačevali strokovnjake celih 18 let, na podlagi “govejega domoljublja” politikantsko poskušamo diskreditirati argumente sosedov. Po tej poti ne bomo prišli nikamor, kar nam jasno kaže mednarodna javnost. Upam, da se bodo vodilni politiki pravočasno spametovali in se poskušali o problemih dogovarjati in ne prepirati.Bojim pa se , da smo zabredli že tako daleč, da se nihče več z nami ne bo hotel pogovarjati in bo tako možna samo še arbitraža, kjer pa se bo pokazala moč argumentov in ne argument moči. Strah me je, da je tam naša moč majhna, ker politiki v 18 letih niso priskrbeli dobrih argumentov in so se bolj kot s tem da bi priskrbeli argumente za naš “prav “ukvarjali s hrvaškim “narobe.”
26. januar, 2009 ob 12:15
Vsak narod ima svojo zgodovinsko dediščino. Taj je lahko narodu v ponos ali tudi ne. Kakršna koli že je je pred njo se ne da pobegniti ali se jo pomesti pod preprogo. Buren odziv hrvaške politike na “bombico”, ki jo je lansiral naš Državni svet kaže na to, da Hrvaška svojih ustaških frustracij preprosto še ni prebolela oziroma da ni razčistila tega dela svoje zgodovine. Ta jo teži že vsa leta od konca druge svetovne vojne. Že davnega leta 1978 je Lordan Zafranović postavil Hrvaški ogledalo s filmom Okupacija v 26 slikah in si s tem nakopal njihov bes vse do današnjih dni. Kako že pravijo, ni krivo ogledalo, če je odsev v njem grd. Posebej pomenljivo je poveličevanje ustaštva v času domovinske vojne.
In kaj se to tiče našega Državnega sveta? V bistvu nič, razen če se je spustil na gostilniško raven komuniciranja, ki jo že nekaj časa uprizarja hrvaški predsednik. Vsaka inštitucija mora sama pri sebi razmisliti, kaj je dostojno in kaj pač ne.
26. januar, 2009 ob 12:19
BOTA pravi:
26. januar, 2009 ob 12:15 In kaj se to tiče našega Državnega sveta? V bistvu nič, razen če se je spustil na gostilniško raven komuniciranja, ki jo že nekaj časa uprizarja hrvaški predsednik
..taistemu Hrvaškemu predsedniku so njega dni v takih gostilniških debatah asistirali Kučan,Ribičič in Kobal…mogoče tale sedanji “daj-dam” služi obojim vladajočim…
26. januar, 2009 ob 12:49
Ali se bo sedaj vrli Blaž Kavčič spravil tudi na Italijo, ki tudi nikdar ni razčistila s svojo preteklostjo. Bo zahteval, da jo vržejo iz Nata? Se bo izprsil tudi proti Avstriji?
Boljše bi bilo, če bi ostal pri svojih cuckih.
26. januar, 2009 ob 12:53
Vsekakor si evropski sosedje ne mecejo pod nos, kaj je kdo pocel med WW II.
26. januar, 2009 ob 13:06
WWII potegnejo na plano praviloma vedno levičarji. Dokler Djuro ne posname domobransko-partizanskega Alo-alo, ne bo bolje.
26. januar, 2009 ob 13:06
vim, odlično.
le zakaj, res, ne zahteva Kavčič izstop Italije in Avstrije iz Nata???
zato, ker je tipičen Slovencelj, kurči se samo v smeri proti jugu, na sever in zahod si pa ne upa niti prdniti. tako kot vsi “veliki” slovenski nacionalisti.
za bruhat.
26. januar, 2009 ob 13:25
ma, ves problem je to , da je naša politika nesposobna. V vseh 18 letih so naši “wanna be” politiki dokazali, da ne sežejo do kolen hrvaškim kolegom. Dejstvo je pač, da so Hrvatje uspešnejši od nasih politikov. Zdej je prepozno, ker so nafukali slovenski narod da je piranski zaliv cel naš.
Rešitev tega problema pa ni mogoče rešiti z razkrivanjem zgodovine WW2.
Živeli slovenski politiki…… je… jim m…r
26. januar, 2009 ob 14:17
Z vsako novo potezo kateregakoli od slovenskih politikov je jasno, da je edina rešitev za Slovenijo demokratični diktator, uvožen, po možnosti, iz Skandinavije. Pa še za volitve bomo “prišparali” in ta denar porabili za “socialo”.
26. januar, 2009 ob 15:44
V časih, ko ena slovenska založba izda prevod “Mein Kampfa”, druga pa medvojno četniško propagando, ki ji predgovor napiše samozvano plemeniti blefer in politični klovn … Se je sploh še čemu treba čuditi?
26. januar, 2009 ob 16:33
Carlos Contreras pravi:
26. januar, 2009 ob 15:44
V časih, ko ena slovenska založba izda prevod “Mein Kampfa”, druga pa medvojno četniško propagando, ki ji predgovor napiše samozvano plemeniti blefer in politični klovn … Se je sploh še čemu treba čuditi?
..recimo temu,da Kučan napiše predgovor slovenski izdaji Obamove knjige….
..in da tolmačka “Fascism & Comunism” prevede v “fašizem in nacizem” .
.. konckoncev je vprašanje,če se je zmotila :)
26. januar, 2009 ob 16:58
In ob vseh teh pogretih vampih z nobene politične strani nič o ratifikaciji nasledstvenega sporazuma v Saboru.
26. januar, 2009 ob 17:11
PRIZNATI JE TREBA, DA IMAMO:
-NESPOSOBNE POLITIKE
-NESPOSOBNE PRAVNIKE (če bi pravniki načelu z g. M. Pogačnikom(ČE SLUČAJNO BERE TA FORUM SE NAJ MALO ZAMISLI) zagovarjali k.o. Piran bi do rešitve hitro prišli, saj meja te občine ni bila nikoli spremenjena z nobenim pravnim aktom). Namreč, naša stran se pogaja s Hrvati ali bo ta soglašala, da se pri arbitraži upošteva “načelo pravičnosti”. To načelo je že itak vsebovano v mednarodnem pravu. Pa kaj je z vami, kaj ste delali na PF. Če bi zagovarjali k.o. Piran je možnost, da Slovenija pride do mednarodnih vod, ČE PA BO SE SPUSTILA V PIRANSKI ZALIV JE ŽE POLOVICA VPRAŠLJIVA.
-NESPOSOBNE NOVINARJE (se še spomnite, kako so se spravili računalniškega svetovnega pvaka, ko so ugotovili, dajih je nadrsal), KI NISO SPOSOBNI NITI KANČEK RAZISKOVANJA, AMPAK POGRABIJO TISTO KAR JIM SERVIRAJO POLITIKI
- NESPOSOBNI URADNIKI npr. Agencija za okolje in prostor je na svojem zemljevidu potegnila črto po južni obali Piranskega zaliva, POTEGNITI BI JO MORALA PO K.O. PIRAN (saj kot sem že navedel ni bila nikoli spremenjena)
-ITD.
26. januar, 2009 ob 18:17
Kaj bo zunanji minister Žbogar še naprej Izraelu rinil v anus.
26. januar, 2009 ob 18:55
Istra do reke Mirne ni bila nikoli hrvaška
Ko sem v času cone A in cone B sodeloval pri kontroli morske meje na morju, smo imeli točna navodila, do kod opravljamo kontrolo, in sicer točko na savudrijskem polotoku, do koder je segala Občina Piran, in točko v zaledju ter ravno črto čez ti dve točki na odprto morje, do koder je segala naša kontrola. Srečavali smo se tudi s hrvaškimi kontrolnimi čolni in nikdar ni bilo problemov; vedelo se je, kdo kaj kontrolira.
Od takratnih oblasti cone A in cone B smo bili obveščeni, da bo meja med republikama Slovenijo in Hrvaško, če bo cona A pripadla Sloveniji oz. Jugoslaviji, potekala po katastrski meji občine Piran do morske obale v Savudriji in dalje na odprto morje. Za to gotovo obstajajo pismeni dokumenti. Če pa cona A pripade Italiji, bo republika Slovenija dobila celotno cono B. Tudi ti dokumenti morajo obstajati, drugače takrat ne bi dobili takih navodil.
Po končni odločitvi je cona A pripadla Italiji, zato smo normalno pričakovali, da bo celotna cona B pripadla Sloveniji. Razočarani, ker se to ni zgodilo, smo takratne predstavnike oblasti povprašali za vzrok, ti pa so nam povedali, da se moramo za to zahvaliti našim nesposobnim in neumnim politikom, ker so se sprijaznili z dejstvom, da je cona B in celotna obala od Savudrije do reke Mirne naša, to je jugoslovanska, in da ni važno, kje so republiške meje.
Kako je to važno, se vidi sedaj, ko so republiške meje postale državne meje. Da je še huje, pa so naši politiki izdali nacionalne interese, ko so del katastrske občine Piran – Savudrija hkrati s katastrskimi knjigami oddali v Buje. S tem si je Hrvaška prilastila del Savudrije in po hrvaških navedbah Sloveniji vzela izhod na odprto morje, čeprav smo ga vedno imeli. Iz dokumentacije se ve, kdo je napravil to kriminalno dejanje in bi moral za to kazensko odgovarjati. Pa tudi hrvaška stran bi za to morala odgovarjati, ker je izkoristila neznanje in nesposobnost slovenskih politikov ter izsiljevala prilaščanje in gradnjo objektov na območju katastrske občine Piran.
Sedaj teh zablod po 17 letih nikakor ne moremo rešiti. Ustanavljamo komisije, se v nedogled pogovarjamo, problem pa še vedno ni rešen. Že Churchill je jasno povedal: »Če kakega problema nočeš rešiti, ustanavljaj komisije, pa bo problem ostal nerešen.«
Je pa problem rešljiv na miren način, samo malo je treba pogledati v zgodovino in priznati nekatera dejstva. Hrvaška vlada mora sebi in svojim državljanom pojasniti, da tu ne gre za hrvaško ozemlje, ampak za ozemlje, ki so si ga hrvaški politiki ob ukinitvi cone A in B izsilili, kar so jim omogočili slovenski politiki, ker niso upoštevali dejstev in se dogovorili za priljučitev celotne cone B Sloveniji. Istra do reke Mirne in tudi dalje ni bila nikoli v zgodovini hrvaška, ampak po l. 1945 jugoslovanska. Na tem območju je bilo ob popisu prebivalstva pred prvo svetovno vojno 97 % Slovencev in Italjanov in samo 3 % drugih narodov. V teh 3 % je bilo zelo malo Hrvatov.
Iz tega sledi, da si Hrvaška ne prizadeva za svoje ozemlje, in res ni normalno, da zaradi teh nekaj kilometrov izsiljene obale ob par tisoč kilometrih svoje kvari sesedske odnose.
ing. Pavel Logonder
Čelesnikova 12, Medvode
26. januar, 2009 ob 19:18
Iskanje zunanjega sovražnika pozivanje raje na solidarnost z oblastjo - isto kot je počel prosuli Miloševič!
DS se naj zaveda, da se s Hrvaška in Slovenija prepirata okrog nekaj sto metrov morja, ljudje pa nismo in ne bomo skregani.
Na to finto ne bomo padli.
Dol z radikalci!!
YES WE CAN!
26. januar, 2009 ob 19:51
Komunjazerji na oblasti - enoumje zaželeno - mediji v glavnem to podpirate.
Fašisti pa vsepovsod……
26. januar, 2009 ob 20:40
Menim, da rezultati anketnih poizvedb v tem trenutku povedo vse kaj drugega kot pa to, za kar jih želijo izkoristiti nasprotniki Pahorjevega predsedovanja vladi. Podobnih razmer, kot so sedaj v Sloveniji in svetu, že dolgo ni bilo. Razpoloženje prebivalstva in gospodarstvenikov niha med šibkim optimizmom in morečim pesimizmom. V teh razmerah primerjava s preteklimi anketnimi poizvedbami ne pove veliko več od tega, da so razmere očitno drugačne. Precej diletantsko je zato posamične odločitve vlade ali izjave vladnih predstavnikov ocenjevati s priložnostnimi rezultati anketnih meritev. Tako kot je demagogija lastna vladnim strankam (še posebej LDS in Zares), je seveda lastna tudi opozicijskim (prav vsem), žal je kot orodje všeč tudi novinarjem.
26. januar, 2009 ob 22:58
Jani ta “sosedova zgodovina” je postala naša zgodovina ko so ustaši hodili naokrog pobijati Slovence. Hrvati bi si morali opravičiti za genocid in ostale zločine med vojno.
27. januar, 2009 ob 0:08
Jebe lud zbunjenog!
27. januar, 2009 ob 6:47
Tako je: jebe lud zbunjenog.
Lud=politika
Zbunjeni=ljudstvo
Kaj nas zdaj farbajo? Kakšna Mirna, kakšna Savudvija? Meje Slovenije so meje nekdanje socialistične republike Slovenije. Tako smo zapisali ob osamosvojitvi in tako so nas priznali (tudi Hrvaška, celo prva!) Kaj bi zdaj radi? Malo nečesa, kar ni bilo nikoli del Slovenije z argumentom, da to nikoli ni bilo hrvaško? Naivnost brez primere. Sancta simplicitas.
27. januar, 2009 ob 9:40
Obama, smiselen prevod.
27. januar, 2009 ob 9:50
Vsakič, ko mi je dano slišati takšne umotvore, kot jih je sposoben ustvariti neki g. B. Kavčič, se mi vedno znova dozdeva, da je najboljši družbeni sistem prosvetljeni absolutizem.
Gospodu Kavčiču bi moral kdo zaupati, da je v demokraciji dovoljeno biti tudi pameten.
27. januar, 2009 ob 10:25
Zakaj pa ne bi začel sestavka s hecna ta dežela Hrvaška?
27. januar, 2009 ob 13:30
Očitno si g. Sever ne upa pljuvati po Hrvatih, pa potem svoj ranjen ego zaceli kar s Slovenci, ker ve, da bo prišparan podtaknjenega eksplozivnega telesa, potem pa v krču nekaj napiše, pa čeprav je to brezveze!
27. januar, 2009 ob 17:51
# obama pravi:
..recimo temu,da Kučan napiše predgovor slovenski izdaji Obamove knjige….
..in da tolmačka “Fascism & Comunism” prevede v “fašizem in nacizem” .
.. konckoncev je vprašanje,če se je zmotila :)
fašisti morajo biti povsod drugače kako lahko strašijo narod , da ga naposled voli???
komunisti=fašisti
31. januar, 2009 ob 11:17
Tudi Slovenija še ni razčistila s svojo zgodovino. Še vedno časti svoje rablje.
2. februar, 2009 ob 8:46
Gospodje moji, naprimer, slovenci, dostop do morje ste izgubili 1992 (Drnovsek)
Iz Ravbar komande pa ga boste gledali 2111 (!!!!!)
(Take ste volil, take mate)
Pa en novinarcek B.J. klice pijanca in morilca vseh casov W.C. (lahko po domace skret) na pomoc.
Glih ta pravga, ki nam je ze pozrl Trst in Istro in Korosko in Julijsko krajino s Furlanijo, ko nas je se bilo 4 milijone.
Ste pa res cepci, najprej prosite in nastavljate rit, ko pa fasete, ko se vas ze nekdo usmili, pa jocete.
Vse! pozabite! Za vas je morje samo se doma lavor z slano vodo za odmakanje zasterele koze na podplatih ali pa zaraslih nohtev na palcu.