Partnerstva in partnerji
21. januar 2009 ob 11:00 | Jani Sever |Komaj se je vlada izkopala iz krize, ki so jo sprožile prve kadrovske poteze, že je na pragu nova. To pot jo je sprožil predlog SDS o Partnerstvu 2 + 10. Tega je najprej predsednik vlade pozdravil. Nato pa ga je predsednik Zares gladko zavrnil.
Teden po koalicijskem vrhu je vlada bolj sprta kot prej. In tema je tokrat še pomembnejša. Partnerstvo za razvoj je vladni projekt, na katerega predsednik vlade stavi zelo veliko. Kljub temu, da je predlagatelj konkretnega Partnerstva Janez Janša, je pobudo Borut Pahor takoj prevzel. Z Janšo sta se že sestala in začela usklajevati pravila in cilje partnerstva, o katerih so v SDS že pripravili izjemno podroben predlog. To jim konec koncev ni bilo težko, enostavno so sestavili predloge za ukrepe v krizi, ki jih je ob odhodu pripravila Janševa vlada in svetilniško strategijo razvoja.
Vse je torej začelo teči kot namazano. A kmalu so se pojavili problemi. Predsednik Desusa je pobudo pozdravil z zadržki, v LDS pa so kazali omejene doze nezadovoljstva. Manjkal je samo še Zares. In potem se je Zares zares uprl. Golobič je enostavno rekel, da Partnerstva 2 + 10 ne bo. Naštel je tudi nekaj razlogov. Totalnost projekta, ki predstavlja nadaljevanje politike prejšnje vlade, izključevanje civilne družbe in minimiziranje vloge Državnega zbora, če se omejimo na najbolj ključne. Dejal je, da je Janša lahko zadovoljen s tem, da se je vlada pripravljena pogovarjati z opozicijo o kriznih ukrepih.
Bil pa je tudi precej nesramen do predsednika vlade. Pahorjeve besede, da je Janšev predlog zelo podoben njegovemu in da lahko pomeni dobro osnovo za dogovor, je komentiral: “Kot izjavo nekoga, ki želi zelo benevolentno reagirati na predloge opozicije, ki pa je bila dana preden je bil dokument temeljito preučen.” Kar pomeni, da Golobič predsednika vlade obtožuje nepremišljenosti, celo zaletavosti. Tudi, če je ta dobronamerna, je za predsednika vlade takšna karakterizacija lahko samo skrajno neprijetna. Kateri predsednik vlade pa bi si želel biti nepremišljen.
Odločitev Zares postavlja vlado in njenega predsednika pred zoprno odločitev. Ali bo vztrajal pri partnerstvu z SDS tudi za ceno vladne krize. Ali pa bo popustil in s tem Janši ponudil možnost, da svojo kritiko vlade, češ, da je skrajno ideološko izključujoča, še zaostri. Izbira je težka in hkrati enostavna. Vladne krize si noben premier ne bi smel privoščiti samo dva meseca po prevzemu oblasti. Za povrh je zamenjava koalicijskih partnerjev praktično nemogoča. SD je namreč ne bi preživela. Vsaj ne brez razkola v stranki, v kateri je že sodelovanje z Dimitrijem Ruplom nekoliko ogrozilo stabilnost.
Janša se seveda ne da motiti. Pravi, da je najpomembnejši del partnerstva seznam predpisov, ki naj bi jih vlada in opozicija uskladili. Na zavrnitev Partnerstva 2 + 10 s strani Zares so v SDS reagirali pričakovano hladno. Po njihovem mnenju gre za nezaupnico predsedniku vlade, ki je partnerstvo predlagal v svojem inavguracijskem govoru. Če hoče Pahor izpolniti svojo obljubo, mora pač zagotoviti sodelovanje vladne koalicije v partnerstvu. Enostavno in jasno. Na potezi je predsednik vlade. On se mora odločiti, kaj bo storil. Ne glede na to, kaj je obljubljal.
Jasno je sicer, da Pahor ni obljubljal Partnerstva 2 + 10. To je nastalo pri Janši. A prvo Pahorjevo navdušenje nad idejo, ga vendarle zavezuje. Na drugi strani ga zavezuje sodelovanje z vladno koalicijo. Tako se bo pravzaprav moral odločiti, ali mu je soglasje z opozicijo pomembnejše od soglasja z vladnimi partnerji. Kot rečeno, odločitev ne bi smela biti težka. Ni pa zato nič manj neprijetna. Posebej ker situacija, v katero je zašla vlada zaradi Partnerstva 2 + 10 pravzaprav predstavlja ponovitev kadrovske afere z imenovanjem Dimitrija Rupla za posebnega odposlanca.
Predsednik vlade je v svojih pogledih znotraj vlade precej osamljen. Celo v njegovi stranki. A ta zaenkrat ne vidi drugega izhoda, kot da sledi svojemu predsedniku. Čeprav se tudi članstvo SD bolj nagiba k političnim premislekom, ki jih ponujajo Zares, LDS in Desus. Ti pa so od tistih, ki jih predstavlja Borut Pahor, vsaj v primerih Rupel in Partnerstvo, zelo oddaljeni.
Jani Sever
21. januar, 2009 ob 11:27
Dober komentar, Jani.
Janša je po mojem mnenju s svojim predlogom Partnerstva za razvoj uspel doseči to, da se v vladi ne ukvarjajo toliko s partnerstvom, kot pa s samimi koalicijskimi razmerji, vprašanje sodelovanja z opozicijo je tu drugotno vprašanje, saj so načelno vsi za, vsaj bili so še pred tednom dni v Trenjih (le LDS je tam izrazil določene pomisleke). Zdi se mi, da je vprašanja partnerstvstva ni tu ključno, gre bolj zato, kdo je prva violina v vladi. Pahor je tu v precepu: obljubljal je podobnikovsko grajenje mostov, a se mu lastna koalicija pri tem upira. Golobič solira mimo predsednika vlade (podobno kot Pahor mimo koalicije), celo z očitki na njegov račun, zgolj zato, ker Pahor v partnerstvu podpira “princa teme”. Naporna koalicija bo tole, ko bi se le začeli ukvarjati z rajo, in ne le s tem, “kdo bi s kom in kdo bi kje”.
21. januar, 2009 ob 11:36
ona pravi:
21. januar, 2009 ob 11:27 Naporna koalicija bo tole, ko bi se le začeli ukvarjati z rajo
..sej to je keč,z rajo se ne bojo,ker ne vejo ne kam broditi,ne kam plavati…zato te zgodbice,bockanje s hrvati in turkovo iskanje spora z italijani
levica brez medijev in sovražnikov pač ne more vladati
21. januar, 2009 ob 11:44
zares zares zanimiva novica
Vajgl: Rupla ZA veleposlanika, a ne na Dunaju
21. januar, 2009 ob 12:00
kam pa? v Republiko Palma de Coco?
21. januar, 2009 ob 12:06
No toliko o Zaresovi “novi politiki”. Sicer se pa Golobiču prav vidi kako trpi, ker ni No1
21. januar, 2009 ob 12:29
Bellisima pravi:
21. januar, 2009 ob 12:00
kam pa? v Republiko Palma de Coco?
..ja,zares ne vem,nj.Predsedništvo je eksplicitno reklo,da Rupel nikamor…
Who is now the real Kekec?
21. januar, 2009 ob 12:49
Ustavite leteče podgane! :) Levaki so res eni levaki.
21. januar, 2009 ob 13:09
http://www.finance.si/235475?src=pj210109
21. januar, 2009 ob 13:11
http://www.finance.si/235475/Public_Enemy_Ku%E8an_je_slovenski_Bush
21. januar, 2009 ob 14:39
Pahor in Janša sta res lepa koalicija.
Pahor bo v svoji ihti ugajati Janši z lastno ritjo vse podrl. Komični zaleti, preleti in kreši.
Pahor je res ena Janševa lajdrica.
21. januar, 2009 ob 14:43
Še dobro da imamo Golobiča. Morda bi bilo dobro premieru razložiti kdo je njegova koalicija,..kaže da je zadeve malo zabrkal.
21. januar, 2009 ob 14:44
Dokler bo Pahor taka mevža in se pajdašil rajši z Janšo, koalicijo pa zanemarjal, bo v te zmedi glavni poraženec prav Pahor.
Prav kmalu se bodo začela razhajanja v njegovi stranki, potem pa še v koaliciji, zmagovalec bo Janša in predčasne volitve bodo tu.
21. januar, 2009 ob 15:02
Mirjana, mogoče bi bilo pa potrebno tej koaliciji razložiti, da vladanje pomeni delo in ne samo nakladanje o tem kaj bodo povedali, ko se bodo o problemu ali situaciji podrobno seznanili in kako bodo kadrovali. To je problem te koalicije. Če bi bili konkretni, bi bili tudi samozadostni. Tako pa …
21. januar, 2009 ob 15:03
“Odzval se ni nihče,” je danes na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril Trofenik ter menil, da ni nobenih objektivnih razlogov, ki bi lahko opravičevali počasno odzivanje in neustrezno ukrepanje, ne le prejšnje tudi sedanje vlade.
http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042238423
Od seje komisije za nadzor javnih financ se ni zgodilo nič novega, nova okoliščina je le še finančna kriza, ki po Trofenikovih besedah dodatno zapleta položaj tudi v slovenskem prostoru. Lahko bi sklepali, da so v tem trenutku skoraj bolj pomembne nekatere kadrovske rešitve in nagrade, kot pa ustrezen odziv bank na reševanje finančne krize, je dejal.
“Ta vlada bi morala že zdavnaj ukrepati,” je zahteval Trofenik. Finančna kriza je po njegovih besedah le še dodaten razlog, da bi bilo treba ukrepati že prej in vzpostaviti takšno stanje, da bi se banke ukvarjale z reševanjem problemov, povezanih s krizo. “Ne pa, da rešujejo svojo kožo, vodstva in kredite, medtem ko gospodarstvo ne more priti do ustreznih kreditov,” je bil kritičen.
21. januar, 2009 ob 15:07
V resnici jim prav paše, da JJ poda kak svoj predlog, ker sami nimajo ne idej ne realnih smernic kako konkretno delati. Žal so to že dokazali. Tudi njihov poziv opoziciji, da ne potrebujejo 100 dni to dokazuje.
21. januar, 2009 ob 15:18
Banke in bailout tajkunov: Mogoče bosta Pahor in JJ izvedla 2+10 (
____________
http://razgledi.net/blog/2009/01/21/nenavadni-pojav-milijona-evrov-nerazumne-nagrade/#more-3445
Nenavadni pojav (Križanič) skuhane juhe nerazumne nagrade milijon evrov na mizi te vlade ’se je pripetil’ na koncu precej dolgega niza dogodkov, med katerimi povezave nikoli niso bile raziskane: privatizacija NLB oziroma vstop KBC, Voljčev odstop in zamenjava celotne uprave, peripetije okrog frankfurtske hčerke LHB, Kramarjevo imenovanje (na podoben način, kot je bil imenovan njegov naslednik Draško Veselinovič), zamenjava nadzornikov z Žuničem na čelu z Žigo Lavričem (državnim sekretarjem pri finančnem ministru Andreju Bajuku), Andrijano Starina Kosem (državno sekretarko pri gospodarskem ministru Andreju Vizjaku) in drugimi, najem izjemno velikega sindiciranega posojila v tujini, dve leti menedžerskih (in drugih) prevzemov ter ‘napihnjenih’ bančnih bilanc, potem pa … kriza in najnovejše - govorice o ‘tihem’ reprogramiranju ‘tajkunskih’ posojil.
21. januar, 2009 ob 15:28
Koalicija naj dela brez partnerstva, se bo vsaj jasno vedelo, kdo bo dokončno zajebal butasti slovenski narod.
21. januar, 2009 ob 16:58
Kompas, ja, kompas …
21. januar, 2009 ob 18:58
Tako je. Odločitev res ne bi smela bit težka, čeprav je težka, ker Pahor prčka po svojih flirt apetitih že od začetka in se je pač Janši v veselje zaprčkal.
21. januar, 2009 ob 19:18
Janša je svoje sposobnosti in način vladanja že pokazal, Pahor ga nakazuje, torej lahko volilci samo upamo, da bomo na naslednjih (pa tudi če so predčasne) volitvah končno dobili premiera, ki bo po sposobnostih in načinu dela vsaj približno podoben dr.Drnovšku. Prej omenjena kaveljca pa v politično zgodovino.
21. januar, 2009 ob 19:27
se je spet oglasil.Kako sta z letečo podgano usklajena.??? to je partnerstvo.
21. januar, 2009 ob 22:58
Igra, ki jo igra premije je nevarna če ne že hazardna. Če mu uspe bo pridobil veliko prednost pred tekmeci, če ne bo za njimi zaostal. Trenutno mu sledijo zaradi inercije in ker nimajo druge izbire. Kako močna figura bo Rupel v tem političnem šahu, je odvisno predvsem od slednjega. Predvsem v sporu s Hrvaško. Igrice glede varčevanja, kot temu pravi Jelinčič s straniščnim papirjem, so pa prej smešne kot koristne.
Počakajmo da se partija šaha razvije :)
22. januar, 2009 ob 8:15
Na plano prihaja presenečenje, ki ga je doživila SD - po tolikšnem volilnem rezultatu jem ze zmankalo “brajnstorma”, ki bi vodil tako vlado kot parlament, pa je Pahor kot hudič muhe začel loviti karkoli je kdo ponudil.
@11 Mirjana: se 100% strinjam
22. januar, 2009 ob 10:00
Golobiču na obrazu razberem samo to, da je zaskrbljen in razočaran nad Pahorjem, nikakor pa ne tega, da bi bil rad št. 1. Ne more pa on sam začeti ukrepov, ker za to je zadolžen za sprovedbo nekdo drug, kateri pa ne ve niti kaj bi sam s seboj. Bojim se, da bomo v bližnji prihodnosti kmalu zagledali Pahorja pa JJ skupaj pri maši. Upam, da se narod res kmalu zbudi, saj dobiva pozive že kar iz večih strani, a so še vedno ustrahovani. Če bi bila vlada zainteresirana za delo v dobrobit ljudstva, bi že naredila nekaj hitrih, ostrih rezov, ki so zelo, zelo potrebni na v nebo vpijočih zadevah, tudi prihranila kar nekaj denarja, ne pa prišparanih nekaj kavic. Vse se vrača, vse se plača !
22. januar, 2009 ob 10:25
GG skrbi samo to, kako bo čim hitreje prenesel telekomunikacije na njegovo ministrstvo, da bo lahko Ultra služila milijone. Ima pa apetite tudi po energetiki. To je vse kar skrbi GG.
22. januar, 2009 ob 11:57
SZDL (SD, Zares, DeSus, LDS)
a bi rad bil JJ namesto SD v SZDL
ali pa ostale zamenjati še en s, da dobimo SS (?!?!??!!)
22. januar, 2009 ob 20:12
“Predsednik vlade je v svojih pogledih znotraj vlade precej osamljen. Celo v njegovi stranki.”
Celo v svoji stranki. Kot kaže, koalicijski ekstremisti vendarle niso dovolj močni, da bi Pahorja odžagali.