Wednesday 25. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Proti dnu

13. januar 2009 ob 11:13 | Jani Sever |

22. januarja bo odbor slovenskega Državnega zbora glasoval o ratifikaciji protokola o vstopu Hrvaške in Albanije v Nato. Kaj se bo zgodilo? Bo Slovenija nadaljevala z blokado Hrvaške tudi v tem primeru? Pravih razlogov za to sicer ni. A nič ni gotovo.

Jelinčič je opozoril, da je obramba mej držav članic, če to potrebujejo, ena izmed nalog Nata. Le katero mejo bi torej branil Nato v primeru hrvaško slovenskega spora. Neobstoječo? Hrvaško? Slovensko? Vprašanje se zdi smešno. Vendar v trenutku, ko se zdi, da gredo odnosi med sosedama proti dnu, nič več ni smešno. Blokada vstopa v Nato bi nivo dna odnosov med Hrvaško in Slovenijo gotovo še znižala. Vprašanje je, ali se temu sploh lahko izognemo. Trenutni odnosi med državama namreč silijo v vedno nove zaostritve.

Ali lahko to spremenijo zainteresirane velesile? V primeru Evropske unije se ni zgodilo nič takega. Slovenija je ostala nepopustljiva. Vendar je res tudi, da evropski pritiski niso bili ravno hudi. Na nek način Evropi, ki jo je vsaj nekoliko strah svojega širjenja, celo ustreza zavlačevanje. Z Natom je drugače. Širitev, ki je predvidena je načrtovana in prav nobenih protiargumentov ni slišati. Nasprotno, ZDA poudarjajo, da je vstop Hrvaške in Albanije v Nato pomembna prioriteta zavezništva. Ali lahko to slovenska politika presliši?

Odgovor je, da seveda lahko. Zakaj pa ne. Razvoj odnosov, po slovenski blokadi hrvaškega zapiranja pristopnih poglavij v pogajanjih z Evropsko unijo, je pravzaprav katastrofalen. Pahorjeva pobuda za srečanje s Sanaderjem je bila zavrnjena. Prav tako Sanaderjeva ponudba, da bi za mizo sedel tudi predstavnik Evropske komisije. Prav nič se ni zgodilo kar bi lahko navdajalo z optimizmom. S strani slovenskega predsednika je bila zavrnjena tudi ponudba za nekakšno spravno srečanje treh sosed.

Za povrh je začel, v svojem značilnem slogu, o odnosih s Slovenijo na veliko govoriti še hrvaški predsednik Stipe Mesić. Kar seveda spet povzroča samo težave. Mesić odnosom, s tem, da pravi, da Slovenija ni problem Hrvaške, temveč Evropske unije, prav nič ne pomaga. Ko predsednik prijateljske države spregovori o tem, da so hrvaški partizani leta 1945 osvobodili Trst in da bi Slovenija, če jih ne bi bilo, danes na morje gledala z razdalje 20 kilometrov, je to že resna neumnost.

Mesić, ki je pred časom slovensko politiko obtožil, da nanjo v veliki meri vpliva nek čudak, je že takrat sam ravnal nekoliko čudaško. Zdaj se to čudaštvo stopnjuje. Kar ni prav nič obetavno. Tako kot ni obetavna hrvaška politična strategija, ki je vse napore osredotočila na prepričevanje Bruslja, naj disciplinira Slovenijo. Kot pravi Mesić: ” Bruslju lahko zastavim javno vprašanje. Koliko časa bo še toleriral, da Slovenija maltretira Hrvaško?” Oboje namreč pomeni, da se Slovenija in Hrvaška sami sploh ne zmoreta pogovarjati.

Namesto dogovora glede mirnega sožitja in spodbujanja gospodarskega sodelovanja, namesto upoštevanja želje po meji z Italijo na hrvaški in dostopa do odprtega morja na slovenski strani, smo deležni blokad in debat o zaslugah iz časa druge svetovne vojne. Mesićeva iztočnica bo v Sloveniji gotovo spodbudila vneto naštevanje protiargumentov. In težko si je predstavljati, da vse skupaj ne bi vplivalo tudi na odločitve o ratifikaciji protokola o vstopu Hrvaške v Nato.

In potem? Spirala zaostrovanja se bo lahko samo stopnjevala. Rešitev pa bo še malce bolj oddaljena.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 4 x komentirano
  1. Sergej Laurenčič pravi:

    Na HTV (Latinica), sem vsaj dvakrat slišal, da v hrvaški vladi sedijo sami lopovi, lažnjivci in skorumpiranci. Z vstopom v EU oz. sprejemom acquija, bi se tem oblastnikom zelo pristrigle peruti. Zato vstop ni v njihovem interesu, ne smejo pa tega javno pokazati oz. povedati. Torej so zadovoljni, če lahko s prstom kažejo na drugega krivca, ki so mu tudi nevoščljivi zaradi njegovih sposobnosti in znanj in ki se je marsikdaj do njih obnašal hohštaplersko in naduto.
    Malo za šalo, malo zares, bi predlagal zamenjavo komisije za urejanje obmejnih vprašanj s Hrvaško. Za predsednika naj bi bil Jelinčič, člani pa vsaj brata Podobnik, D. Starman, Joras in še kdo. Zadeva bi bila prignana do absurda in takrat bi se morda tudi prof. Rudolf s sodelavci zavedel, da jih hrvaška politika zgolj zlorablja za svoje nakane.

    Naše nasprotovanje vstopu v NATO bi RH občutno bolj prizadelo, zato bi vstop podprl, čeprav je neurejeno mejno vprašenje dosti večji problem kot pa n.pr. ime države v primeru Grčije in Makedonije.

  2. ervinator pravi:

    Če verjamemo Jelku Kacinu, ni razlogov, da bi Slovenija blokirala Hrvaško pri vstopu v Nato:

    “Predvsem je treba jasno povedati, da so priloge dokumentov tudi karte, na katerih je meja vrisana na sredini Piranskega zaliva. In to ne prvič! To, kar je bistveno, je dejstvo, da je leta 2003 Hrvaška to isto storila, ko je šlo za začetek približevanja Natu. Takrat je bilo to jasno povedano. Tak dokument je umaknila in potem je proces šel naprej. Torej za njih to ni nič novega. Oni so samo napačno ocenili, ker imamo pač kontinuiteto kadrov, ki se ukvarjajo z zunanjo politiko tukaj pri nas, da se bo vedno v zadnjem trenutku nekaj zgodilo in da bo stvar šla preprosto naprej. Pa ne bo šla naprej! Tukaj, mislim, da je ključen problem.”

  3. angie pravi:

    Res je več kot tragično, da je predsednik sosednje prijateljske države, naših nekdanjih bratov, padel na stopnjo jelinčiča…in tudi nevarno!

  4. medek pravi:

    Mesi sine :)

Komentiraj