Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Kadri - jedro politike

22. december 2008 ob 11:03 | Jani Sever |

Koalicija, ki je presenetljivo enostavno prestala Ruplovo namestitev, se je zaradi kadrovanja prvič resneje stresla ob imenovanju novega predsednika uprave NLB Draška Veselinoviča. Ali kadrovska politika nove vlade dobiva prepoznavne obrise?

Nenavadno je že to, da direktor NLB postaja nekdo, ki je kandidiral na listi ene od koalicijskih strank. Še bolj čudno je, da je bil imenovan najprej predsednik uprave in da bodo šele temu sledili novi člani nadzornega sveta. Poleg tega protikandidatov praktično ni bilo. Gre torej za povsem politično imenovanje. Kar je v državni banki v Sloveniji konec koncev pričakovano. Draško Veselinovič ni vidni stari kader LDS. Se je pa pred volitvami dovolj izpostavil, da si, po političnih običajih, zasluži kakšno nagrado. No, Veselinovič ima v resnici precej širše zaledje, ki sega preko obzorja LDS.

Na čelo največje slovenske banke torej stopa eden od neizvoljenih kandidatov na parlamentarnih volitvah. Človek, ki v ekonomiji nikakor ni novinec. Bil je med ustanovitelji Ljubljanske borze, zadnja leta pa je vodil manjšo Deželno banko. In vendar je več kot očitno, da brez politične volje ne bi mogel zasesti tako eminentnega mesta, kakršna je funkcija direktorja NLB. Tako pač to gre v Sloveniji. Tudi dosedanji direktor Marijan Kramar je bil imenovan politično. Bil je dolgoletni sodelavec Janeza Drnovška. In skoraj ni imel izkušenj z vodenjem v bančništvu, ko je prevzel prestižno funkcijo.

Kramar je na čelo NLB prišel na začetku leta 2004, prej je bil nadzornik Marka Voljča, ki je kot direktor odstopil. Kramarja si je Janševa vlada želela umakniti z vrha NLB praktično ves mandat. Vendar se tega ni lotila dovolj brutalno. Kramar pa je imel ves čas trdno zaledje v KBC. Še pred koncem svojega mandata je vendarle sam napovedal, da po volitvah ne namerava še enkrat kandidirati za mesto direktorja NLB. Ob tem je lažje razumeti načelno razburjenje zaradi imenovanja Draška Veselinoviča. Ne glede na njegove strokovne reference, ki so vsekakor večje od Kramarjevih, pred petimi leti.

Gre za nadaljevanje politične prakse nekdanje LDS. Morda na prvi pogled z nenavadnim poudarkom, da je eno najpomembnejših funkcij v državi dobila najmanjša vladna stranka. A to niti ni pomembno. Bolj v oči bije dejstvo, da SDS na tem mestu ni kadrovala, ne glede na to, kakšni so bili razlogi, in da se zdaj, vsaj na videz, vračamo v preteklost. Kako drugače bi bilo videti, če bi bil najprej imenovan nov nadzorni svet NLB, ki bi potem v miru imenoval za predsednika uprave nekoga, ki politično ne bi bil izrazito prepoznaven. No, videti je, da je to v Sloveniji zaenkrat nemogoče.

Povsem drugo vprašanje je, ali je takšno kadrovanje lahko uspešno. Ne Voljč, ne Kramar na čelu NLB nista storila večjih napak. Vsaj ne da bi za njih izvedeli. Le zakaj bi jih pričakovali od Veselinoviča? Ker bo njegovo delo morda težje? V času krize mu vsekakor ne bi smelo biti lahko. Lakmus njegove politično ekonomske politike pa bo seveda ravnanje NLB v primeru Istrabenza, ki ga vodi njegov strankarski kolega Igor Bavčar. Pa tudi sicer se zdi, da ima Veselinovič precej več prijateljev, ki bi jim lahko kdaj pa kdaj prav prišla kakšna usluga, kot odmaknjeni Kramar.

A vnaprej ne gre biti pretirano sumničav. Že zdaj pa je mogoče reči, da ima Pahorjeva vlada s kadrovsko politiko velike težave, še preden so na vrsto prišli ljudje z znamenitega elektronskega ključka. Kadrovske rešitve se očitno sprejemajo precej nekoordinirano. Nastavitev Rupla je bila povsem osebna odločitev, s katero je premier šokiral partnerje. Zdaj pa menda velja, da o najbolj pomembnih kadrovanjih odloča vrh SD, prav tako brez dogovarjanja s koalicijskimi partnerji. Pismo Gregorja Golobiča Borutu Pahorju priča o resnih napetostih, ki so se začele zelo zgodaj.

Za vlado to nikakor ne more biti vesela novica. Kaj pa za ljudstvo? Nihče najbrž ni verjel, da kadrovskih zamenjav ne bo. Nasprotno, vsi so spremembe pričakovali. To konec koncev dokazuje reakcija na zaposlitev Dimitrija Rupla. Vendar je pomembno, kakšne so te spremembe. Ali gre za strokovna kadrovanja opravljena po za to predvidenih postopkih ali morda predvsem za politično motivirane nastavitve, ki so rezultat igre moči med koalicijskimi partnerji. Razlika med obema pristopoma je zelo velika. To vedo vsi. Čeprav smo bili doslej Sloveniji navajeni predvsem slednjega.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 22 x komentirano
  1. PARTIZAN pravi:

    Odgovornost za spremembe je rekel Pahor! Vzel RUPLA V SLUŽBO !!!V SLOVENIJI PA JE na BORZI DELA 65.000.00 BREZPOSELNIH!!!!!!!!!!!!!!!

    To so odgovorne spremembe za transakcijski račun!

    Kakšna nova politika je to ,ko se kregajo že med sabo zaradi položajev med levim trojčkom!! !!PAHOR;KRESALCA;GOLOBIČ!!!!!Zakaj so skupaj??? ?? ZARADI LJUDI ALI ZARADI BIZNISOV????
    Jaz bi rekel ,da zaradi ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  2. zgodovinar pravi:

    No, to kdo kam koga kadruje in kdo bo zmagovalec oz. bo dobil največji izplen bo javnost izvedela šele post festum, čez nekaj mesecev oz. let. Jaz sem zelo skeptičen do informacijah, ki sedaj krožijo v medijih. Še zlasti glede na dejstvo, da so številni novinarji v navezavi s tem ali onim političnim ali gospodarskim “botrom”. Vse je samo igra, da bi določene skupine dobile več. Pri tem pa vsaka skupina bolj ali manj spretno uporablja medije na katere ima vpliv. Razburjenje Golobiča je lahko samo navidezno, da bo kasneje drugje iztržil tisto kar hoče. Po drugi strani se pa morda izkaže, da pa Veselinovič le ni tako zvest LDS kot se sedaj prikazuje. To so pač velike igre v katerih se obrača zelo veliko denarja. Bojim pa se da bomo ne glede na izid, najkrajšo potegnili navadni državljani.

  3. Mirjana pravi:

    Zgodovinar,..če ga bodo na debelo lomili,..enostavno poberemo iz bank naše mizerjie,..pa naj si pomagajo med sabo,..a brez nas..just think…

  4. fister pravi:

    Ah daj Jani… V tem primeru delaš slona iz muhe. Veselinovič je v resnici zelo ustrezen kandidat za to funkcijo. Politika gor ali dol. Vsako stvar brati v neko globino je pa tudi neumnost… Teorije zarote so pa tudi že malo pasé…

  5. UDBA pravi:

    Sever saj vemo kam spadaš.Saj bi lahko bolj naglas zajokal-zarenčal za Golobiča.Večina ti tu itak nebi zamerila.Nak celo zarjavele trobente bi še glasneje zatrobile. ;) :)

  6. Fonzi pravi:

    “Ne Voljč, ne Kramar na čelu NLB nista storila večjih napak. Vsaj ne da bi za njih izvedeli.”

    Saj ta članek je humoristična črtica, kajne?

    A si ti Jani Sever kdaj slišal za zadevo, ki se ji reče SIGMA? Če ne, potem ne vem zakaj jaz, bebec, berem tvoje članke. Če da, potem ne vem, kako lahko napišeš, da Voljč ni delal napak, ko pa so za zavožen projekt zapravili 30 mio EUR. To ni večja napaka? In zgodilo se mu ni nič, nasprotno - še celo napredoval je.

  7. 1tastar pravi:

    Rupel je bil od ONIH, Veselinovič pa je NJIHOV, ne pa NJIHOV.

    Kolikokrat bom še moral povedati, da trojček nima dolgega veka. Erjavec bo še jokal, ko bo ostal zunaj velike koalicije.

  8. medek pravi:

    Bajuk pa u amerik :)

  9. Josip pravi:

    Doklej bo še za novinarje in opozicijo produktivno razpravljati o tej temi ? Kdaj bodo naposled dojeli, da premierovih predvolilnih nakladanj ne gre jemati tako smrtno resno ? Volivci smo razsodnejši in pragmatičnejši, kot ste, vsaj kaže tako, sposobni dojeti novinarji in opozicija. Tovrstni komentarji bodo za nas koristni le, če se bo za vsako odstavitev ali postavitev nanizalo konkretna dejstva, ki govorijo v prid ali v škodo taki odločitvi. Do nezavesti spominjati na to, kaj so rekli Pahor, je že dolgočasno in utrujajoče. Povsem pričakovano in razumljivo je, da vladajoča koalicija
    odmerja strokovno ustreznost kadrov na mestih, o katerih odloča država, saj smo jim jo z volitvami dali v začasno upravljanje. Tako je bilo, tako tudi vekomaj bo. Narobe je, če pri tem prednjačijo strankarski, ne pa strokovni kriteriji. Tega ne ve le premier. Samo še tega se manjka, da bi ga obsedla misel, da bi v adventnem času na Prešernovem trgu delil objeme.

  10. Larry pravi:

    Se en dokaz, da ce Unicevalec Rdecuhov ne more zaceti komentarja z “Rdeci komisarcek in imbecilni pisuncek Sever”, preprosto nic ne napise.

  11. butalec pravi:

    Kadrovanje ” po babi in Stričevima ” se nadaljuje. Politiki vladajoče koalicije svoje privržence pošljejo v kadrovski boben in potem iz njega vlečejo imena kot se njim ali njemu zdi kdo primeren. Če nisi v tem “bobnu” pa itak nimaš šanse. Zato je edino zdravilo za postavitev na delovno mesto javni RAZPIS. Nanj se lahko prijavijo vsi , ki izpolnjujejo razpisne pogoje, tisti pa ki pogojev ne izpolnjujejo pa se že pred odločanjem izločijo. Vem da boste rekli, da se lahko tudi razpisni pogoji prilagodijo kandidatu, vendar pa se bo to videlo in dvomim da bi bili lahko tako prilagojeni da bi ustrezali samo enemu razen če ni strokovno res unikatni kandidat. Vem da idealnega razpisa ni , vem pa tudi, da je vsak razpis boljši od imenovanja. Na ta način bo kadrovanje če že ne boljše, pa vsaj bolj pošteno. To je dokazal predsednik države in zato Rupel ni veleposlanik na Dunaju. In navsezadnje je dokaz za mojo trditev tudi Pahor, ki je Rupla nekritično izvlekel iz kadrovskega bobna, ker pač on meni , da ni bolj kompetentnega človeka za vodenje zunanje politike, čeprav velika večina državljanov na podlagi dokazov upravičeno meni drugače.

  12. ervinator pravi:

    Veselinovič bi bil primeren za NLB, če ne bi bil aktiven član LDS.

  13. Dik pravi:

    Bliža se …bliža …razpad te koalicije.
    Sledi Jaša-Pahor !
    Janša je zmagovalec volitev!
    Danes smo dobili potrditev…Brezigarca je SIJAJNA !!!

  14. nesesekirat pravi:

    Bog si ga vedi, ali bomo v tej zaguljeni državi, Slovenija po imenu, kdaj dočakali, da bomo ob imenovanju odgovorne osebe na najvišji stolček v izstopajoči ustanovi (velika banka, podjetje) prebirali razprave in kresanje mnenj o njegovi strokovni primernosti, ne pa prvenstveno o političnem ozadju za delom telesa, ki na določeni točki izgubi svoje “pošteno” ime.
    In kam bi prišli, če se ne bi vsaj del visokousposobljenih ljudi ukvarjal tudi s politiko. Že tako je, vzorec so mi poslanci v našem parlamentu, večina članstva slovenskih strank navaden “poden”.

  15. butalec pravi:

    Brezigarca je lahko SIJAJNA in bi bila zaradi mene lahko tudi dobra predsednica države, vendar si kot pravnica in tožilka po rezultatih svojega dela in ukrepanja zasluži kazen prepovedi približevanja tožilstvu na več kot 1000 metrov.

  16. PARTIZAN pravi:

    JA!!!!!!! Na to možnost me je takoj po volitvah opozoril visok politični funkcionar!

    JANŠA __PAHOR! JEBEŠ NAROD ;KI JE DAL GLAS za SPREMEMBE!!!!!!!

  17. Igor Đukanović pravi:

    Po mojem mnenju ni “resnih napetosti” med Gregorjem Golobičem in Borutom Pahorjem, “ki so se začele zgodaj”. O omenjenem pismu ne vem nič, a predvidevam, da je v njem napisano kaj splošnega o samoomejevanju politike. In, da se bo po Ruplu (,Veselinoviču) in še parih podobnih spodrsljajih Pahorja le prijelo, da smo obljubili, da bomo kadrovali drugače.

  18. ProPolis pravi:

    Nič čudnega ni, da je koalicija “enostavno prestala” Ruplovo namestitev. Rupla si je ob svoj bok namestil sam Pahor. Ob Pahorjevem boku drugi pač ne kadrujejo in tudi ne menijo, da bi tam mogli kaj šariti. Položaj na vrhu NLB in podobni, ki še pridejo, pa so lahko v domeni razmisleka marsikoga in marsikatere stranke, zato ne čudi, če tu pa prihaja do konfilktnih situacij. Bi rekel, da bo tega še veliko, možnosti za stres znotraj koalicije pa zato vedno več.

  19. Fonzi pravi:

    Pahorjev obljuba, da se bo kadrovalo po strokovnosti in ne po političnem prepričanju se je sprevrgla v svoje nasprotje. Prav najbolj nestrokovni kadri bivše vlade ostajajo medtem ko tisti redki strokovni kadri odhajajo. Da bi bil absurd še večji, je ogromno število strokovnih kadrov, ki so po političnem prepričanju blizu novi vladi ali pa nevtralni, zavrnilo sodelovanje pri vodenju države. Na vrh pa prihaja tretja liga…..

  20. 1tastar pravi:

    Fonzi, zate je vse, kar tebi ni všeč, tretja liga.

    Pa ti povem še v fuzbalskem jeziku. Domžale so bile tretja liga, potem pa prvaki. Hrvaška je bila prva liga, danes pa drek. Rupel je bil drek in ostane drek. Pahor pa je bil prva liga, danes je pa (zate) drek. Golobič je bi vedno zadnja liga in bo ostal. Kresilka pa sploh ne ve, kaj je to liga.

    A ni Drnovšek enkrat rekel: “Če mene ne bo, saj se boste požrli!”

  21. Fonzi pravi:

    Prodajalci avtomobilov in elektrotehniki res ne morejo biti prva liga, razen seveda v svojem fohu. Tastar - bi šel ti k zobarju, če bi vedel, da je v resnici po poklicu avtomehanik, zobarstvo pa je le njegov hobi?

  22. NoMercy pravi:

    J.S. - tokrat si pa pomešal jagode in kamenje (ne pa hruške in jabolka),
    Dr. Draškovič je izredno kompetenten na finančnem področju in kot takšen primeren za predsednika NLB.
    Kako se v NLB voli in imenuje vodstvo pa piše v aktih te banke.
    Upam, da nismo več v časih, ko smo imeli nedotakljive veličine, ki so bile nepremakljive iz stolčkov!!
    Dr. Rupel je “samo” politik in pri Pahorju samo državni uradnik - kot npr. referent za “šalterjem” DURS_a.
    Koalicijski partnerji te vlade se pač ne razburjajo kdo je pri sebi koga/katero zaposlil za snažiljko, kot je bilo pri vladi JJ pravilo!! in ni nobene potrebe da se dela fama tam, kjer niti dima ni.

Komentiraj