Enoumna Slovenija
17. december 2008 ob 10:36 | Jani Sever |Slovenske stranke so enotne. Danes bodo to potrdile še na uradnem sestanku. Hrvaška se mora odpovedati svojim argumentom glede poteka meje s Slovenijo. Če ne, bo Slovenija blokirala hrvaška pristopna pogajanja z EU.
Na Hrvaškem se sicer kažejo znaki popuščanja, vendar ne v zadostni meri. Da bi pristali na slovenske zahteve je praktično nemogoče. Slovenski ultimat je namreč za Hrvaško popolnoma nesprejemljiv, saj bi pomenil, da se odpoveduje pomembnim dejstvom, na katerih bi temeljila njihova argumentacija v primeru določanja meddržavne meje. Sliši se nenavadno, da nekomu prepoveš uporabo argumentov, čeprav je pravno to seveda mogoče. No, takšna prepoved lahko temelji samo na izsiljevanju. To pa nikoli ne povzroča zbližanja stališč.
Hrvaška sicer zdaj menda sprejema večino slovenskih pogojev za nadaljevanje pristopnih pogajanj z EU. Vendar vsekakor ne vseh. Hrvaški zunanji minister je bil jasen. “Če hoče Slovenija jasno izjavo, da ne želimo prejudicirati meje, jo bo dobila. Če ima kakšne druge cilje, ji ne bo uspelo, vendar bo morala to pojasniti evropskim partnerjem.” Toliko. Hrvaška bo naredila natančno to, kar je že na začetku napovedal Ivo Sanader. Dala bo izjavo, da z ničemer ne želi prejudicirati meje. Zdaj lahko glede svojih zahtev popusti samo Slovenija. A tudi slovenski umik je praktično onemogočen.
Predsednik slovenske vlade pravi, da hoče doseči popolno soglasje o nadaljnjih potezah glede Hrvaške. To potrebuje, kajti Slovenija bo v Evropi ostala glede zaviranja hrvaških pristopnih pogajanj popolnoma osamljena. Situacija je sicer nekoliko bolj zapletena, saj mnogim v Evropi zavlačevanje hrvaškega vstopanja ustreza. Vendar tega javno niso pripravljeni izreči. Zato tiha podpora slovenskemu zaostrovanju niti ni pomembna. Vsaj ne za posledice, ki jih bo imel slovenski NE.
Te gotovo ne bodo zanemarljive. Vendar kot kaže v slovenski politiki trenutno to nikogar ne zanima. Tudi predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša je napovedal, da bo podprl predlog vlade glede poteka pristopnih pogajanj Hrvaške z EU. Kljub temu, da dvomi, da bo nanj pristala Hrvaška in da bo imel podporo v EU. Pač, kamor je šel bik, naj gre še štrik. Le zakaj bi se upiral, ko pa, kot je pravilno ugotovil Janša, v Sloveniji ni nikogar, ki bi temu nasprotoval. In konec koncev si je Hrvaška itak sama kriva, ker je zavrnila prejšnji, prijaznejši predlog kompromisa.
Vse torej kaže, da bo Slovenija zavrla pogajanja Hrvaške z EU. Kot običajno bomo posledice čutili skoraj vsi. Tisti, ki imajo na Hrvaškem vikende, ki tam poslujejo, ki tja hodijo na počitnice, ki živijo ob meji … Je res v interesu Slovenije, da odnose s sosednjo državo zaostri tako rekoč do skrajnosti? So politiki, ki so se ujeli v spiralo nacionalne enotnosti, o tem sploh razmišljali? Videti je, da ne, temveč, da je bil glavni motiv, zaradi katerega je Pahorjeva vlada postala vlada jastrebov, želja po zmagi nad Janšo na njegovem terenu domoljubja.
In kakšne bodo posledice zaostritve za hrvaško-slovenske odnose? Hrvaška bo dobila dokaz, da Slovenija ni prijateljska država in hkrati izgovor, ob katerem bo lažje pozabila na svoje resnične probleme. Sporni dokumenti bodo ostali na pogajalski mizi. Meja bo ostala takšna kot je in na spornih ozemljih, ki jih nadzira, bo Hrvaška poslej delovala še bolj brezobzirno. Iskanje rešitve spornih vprašanj pa se bo še bolj odmaknilo v oddaljeno prihodnost. Takšne bodo torej koristi slovenskega zaostrovanja.
Še vedno seveda obstaja tudi pot, po kateri bi se popolni zaostritvi odnosov lahko izognili. Vendar bi to pomenilo, da mora Slovenija umakniti svojo zahtevo in se zadovoljiti s tem, da Hrvaška sporne dokumente ne uporabi v sklopu pogajanj z EU. Hkrati pa bi morala na to pristati tudi Hrvaška. Na žalost je za to elegantno rešitev zelo malo časa. In zdi se, da tudi premalo politične modrosti.
Jani Sever
17. december, 2008 ob 11:35
Hrvaško gospodarstvo je u kurcu, slovensko se temu približuje in kaj je idealno za politike obeh strani, da preusmeri in izostri problem meje in vstopa Cro v EU, na zajebane Slovence ali pa na zajebane Hrvate. In tako se bomo lahko zmerjali, pretepali, si nagajali in Bog ne daj še klali !
17. december, 2008 ob 11:50
Pahor je pač trd pogajalec - to je po volitvah spoznal Karl Erjavec in to sedaj spoznava tudi Sanader. Prva Pahorjeva ponudba je zmeraj velikodušna in “prijaznejša” in če jo zavrneš, so vse naslednje samo še slabše.
17. december, 2008 ob 12:09
taka strategija je uspešna v pogojih močnejše pozicije.
okoliščine se lahko tudi hitro spremenijo.
hrvaška bo prej ali slej verjetno prišla v EU in takrat bodo pogoji drugačni. breme pa bo ostalo.
sicer pa se strinjam. pahor je vedno bolj duro (it).
17. december, 2008 ob 12:10
O trdoti Boratovi trdoti najbolj zgovorno prica njegov svetovalec za zunanje zadeve…
17. december, 2008 ob 12:10
“Predsednik slovenske vlade pravi, da hoče doseči popolno soglasje o nadaljnjih potezah glede Hrvaške”
To lahko samo pomeni, da Pahor hoče mejo na reki Mirni ali še nižje.
Mogoče celo do Črnega morja , kjer so prebivali predniki Venetov (po nekaterih blaznih teorijah) ?
A si predstavljate Jelinčičeve jastrebe, kako si manejo roke.
Pahor nas lahko v svoji neverjetni nekompetentnosti popelje v resen konflikt z Hrvaško.
A mi navadni državljani in državljanke to sedaj potrebujemo ?
Čez par let pa bomo ukinili mejo s Hrvaško.
17. december, 2008 ob 12:13
Hrvaška izjava o “neprejudiciranju” meje bo pa vredna toliko, kot so “začasne” kontrolne točke na meji.
17. december, 2008 ob 12:33
Razpihovanje histerije glede “nacionalnega interesa” v zvezi z mejo in za slovenske realne interese v bistvu neproduktivno zaostrovanje odnosov s Hrvaško, je po vrsti neumnih političnih potez še zadnja, ki bo Pahorju dokončno pomagala, da na tem mestu ne bo dočakal konca mandata.
Ljudje, ki so volili SD in Pahorja vseeno niso tako neumni, kot se zdi na prvi pogled.
Pa še ugibati moramo kaj pravzaprav hoče izsiliti z oviranjem Hrvaške pri vstopu v EU.
“Boljšo” mejo s Hrvaško?
Leta 1991 je Slovenija razglasila samostojnost in je bila mednarodno priznana s starani Hrvaške ter večine držav tudi zato, ker je z ustavnim zakonom definirala meje svoje nove države! Vsi nesporazumi okrog meje so posledično izključno pravne narave in rešljivi na sodišču.
Sicer so pa volivci pričakovali, da bo nova vlada probleme rešila brez sodišča ne pa da jih bo dodatno zaostrila.
17. december, 2008 ob 12:44
Spomite se Srbije in njihovega dogovora v Franciji, po katerem celovitost Srbije ni vprašljiva. Kaj pa danes razlagajo ti isti politiki? Tudi naši! Mislim, da bi Slovenija imela več koristi kot škode od priključevanja Hrvaške, vendar ne za vsako ceno. Mislim, da HDZ-ju v resnici ni v interesu vstop v EU, že zaradi mafije, ki tam vlada in očitno zelo visoko seže.
17. december, 2008 ob 12:53
Jani Sever,
obdelal si le eno plat. Če Slovenija ne popusti.
Kaj pa če Slovenija popusti? Ali ne bi negativni učinki tega, dolgoročno gledano, povzročili še hujše škode?
Nekateri mislimo, da ja.
Ali se je Grčiji kaj zgodilo, ko je v Natu rekla Makedoniji NE?
17. december, 2008 ob 13:33
To kar počnejo, je prava norost!!!
Z ultimati reševati medsosedske odnose je blaznost brez primere. Pahor je pijan od oblasti, nečimrnosti, na novo izmišljene odločnosti, avtoritarnosti, narodove homogeniziranosti…
Bog nam pomagaj, koga smo volili…
Marchons, marchons,…
17. december, 2008 ob 13:40
kaj svirate kurcu,
pretehtalo bo nekaj desettisoč nelegalnih in pollegalnih parcel,parcelic,vikendic itd v Istri,na katere je ljubljanska kontinentalna “elita” jako ponosna.Nedaj bože,da se hrvati spravijo malo na te “ljetnikovce”,pa da čaršija ne more v petek ob 12:00 startati za Umag,Peroj in Savudrijo…
takoj bojo demonstracije pred našim parlamentov.Jebeš tistih 10 bajt.Tle je keč.Lahko nas zajebavajo do onemoglosti,tisto o nekih tajnih orožarskih računih so pravljice za Spomenke,Spominčice in Prulske cicibančke.
PS:Med ponosnimi “lastniki” je tudi Boratova žlahtnica z “vilo” v Barbarigi
17. december, 2008 ob 14:13
Če Hrvati ne bi zavrnili sporazuma Račan-Drnovšek, bi verjetno bila stvar že rešena. Pa so ga zrušili. Zakaj bi sedaj morali mi popuščati. Tu dam prav trdi liniji, čeprav mi gre to, kar zadnje čase dela Pahor, zelo na živce.
Če bodo pa Hrvati hoteli v EU, pa bodo morali tudi delati v skladu z EU zakonodajo. Torej slovenski lastniki parcel ne bi smeli biti na slabšem, kot npr. hrvaškii, angleški, italijanski, itd. To je stvar drugih pogajanj oziroma prilagajanja hrvaške zakonodaje evropski.
17. december, 2008 ob 14:15
Za tak sporazum je bilo potrebno, da pride levica na oblast.
Žal dašnji vladajoči tega niso znali storiti v opoziciji, tudi ko je šlo za nacionalne interese…
17. december, 2008 ob 14:26
Ko vas jebe Zlovenčeke.Hrvatska graniči sa prijateljskom Italijom.Istra je hrvatska.Izgradili bumo cestu i željeznicu Rijeka -Trst i tako povjezali koridor Barcelona -Trst-Rijeka-Zagreb- Budimpešta-Kijev.Sloveniju čemo izbaciti iz Europske unije, njihova braća su Srbende !
17. december, 2008 ob 14:31
Že od nekdaj smo drobiž za Avstrijce, Italijane, z Madžari, tako-tako, zdaj smo, zafrustrirani, kot smo, dokončno izkopali še bojno sekiro z južnimi sosedi.
Verjetno bo treba seči daleč v zgodovino, da bi na teh prostorih našli manj talentirane politike, kot jih trenutno premoreta Slovenija in Hrvaška.
Blokada bo še najmanj ustrezala nam. V Evropi, kjer imajo že tako zadržke v zvezi s širitvijo, si bodo birokrati umivali roke in se sklicevali na našo trdoglavost. Hrvaškim politikom bo blokada pomagala še bolj preusmeriti pozornost od njihovih stvarnih problemov, in ti niso majhni, in homogenizirati ljudstvo zoper “Zlovence”. Hrvaški politiki dobro vedo, da na razprave o ladjedelništvu in kmetijstvu niso pripravljeni, da jih čaka resen, morda tudi nasilen odpor. Odpor zoper EU je na Hrvaškem že tako velik, mi ga bomo pomagali povečati.
V času vsesplošne krize bodo zdaj sledili bolj ali manj “civilni”, čustveni pozivi po bojkotu slovenskega blaga, kar za nas zagotovo ni zanemarljivo. Zaostrila se bodo vprašanja v zvezi z nuklearko, z nekdanjimi varčevalci LB, z vinjetami… Po spletnih straneh se bosta še gorečneje sejali mržnja in bes. Termin “prijateljski državi” bo odslej, še bolj kot doslej, zvenel kot zmerljivka.
Že doslej je bilo težko, odslej bo še težje. Medsebojni odnosi med sosedama bodo za njune netalentirane politike še dolgo spodbuda za homogenzacijo lastnega naradoda. In kam to pelje ?
17. december, 2008 ob 14:33
Jani,
Hrvati niso Švedi ali Nemci, ki se ponašajo s pravno kulturo in kjer sklenjen dogovor velja. Z Hrvati smo sklenili že kar nekaj pisnih! dogovorov o problemih povezanih z mejo. A je kateri obveljal? So se kateregakoli sporazuma držali? Če se ne motim, bi danes morale veljati “republiške meje”, torej stanje ob osamosvojitvi. A je temu tako?
Živimo na Balkanu, tu velja zakon “nadmudrivanja”, ne pa kultura poštenosti, in nikogar ni sram, če dane obljube ne drži.
Zanima me, kaj ti predlagaš? Nadaljevanje politike sklepanja “dogovorov”? Popuščanje? Naj Hrvati sami določijo “pošteno” mejo s Slovenijo?
17. december, 2008 ob 15:05
Jani,
odlocno, preudarno in vsklajeno pri urejanju odprtih vprasanj z Hrvasko bi morala delovati nasa politicna elita ze vsa leta - od osamosvojitve dalje! Ne pa da je bil to predvsem poligon za notranje politicne spopade in predvolilna obracunavanja. Po nasi vkljucitvi v EU pa bi morali tudi bolj premisljeno in ofenzivno lobirati v Bruslju in pri vseh clanicah za predstavitev in razumevanje nase argumentacije. Sedaj nam ne preostane drugega kot da uporabimo legitimno prednostno pozicijo clanice EU proti kandidatki!!! Najverjetneje je ze dvojec Jansa-Rupel ob vsej svoji pasivni in “prijateljski” retoriki (”nasi hrvaski prijatelji”; pisanje not kot odgovor na hrvaske provokativne prejudice; ganljiva srecanja na Brionih; prehitro pristajanje na mednarodno arbitrazo - celo na MS v Haagu, itd.) racunal na to zadnjo karto - vstopanje RH v EU. Facta bruta!!!
17. december, 2008 ob 15:56
Ni dolgo ko sta Pahor in Janša lezla tako globoko v rit EU kot to počnejo črnci v porno filmih. Le kaj se je spremenilo?
17. december, 2008 ob 16:28
Imaš prav, Jani, Pahor očitno hoče matirati Janšo na področju domoljubja, kjer je JJ skupaj s plemenitijem oven vodnik.
Ta ostrina mi ne gre v koncept SD…hkm,še vedno menim, da je bil sporazum Drnovšek _račan najbližje možni rešitvi zadeve. Zakaj ga ne odmrznejo?
17. december, 2008 ob 17:39
Popuščali smo Hrvaški in igrali hlapce 17 let. Sedaj pa je problem, ko nekdo reče dosti je?
Še vedno je fer predlog za Hrvaško na mizi. Naj sprejmejo ali pa se igrajo balkance naprej…
17. december, 2008 ob 18:04
Dovolj je hrvaškega NADMUDRIVANJA hvala za take sosede, kurc jih gleda
17. december, 2008 ob 18:11
Ja gospoda , temperatura se viša.
Celo Mejan “skinhead” Podobnik simpatizira s Pahorjem.
Temperatura narašča.
Le kdaj se bojo bleščali noži in rožljale puške ?
A se bo mogoče na tem forumu pojavil še kdo s spravljivim glasom ?
Iskreno upam da bo in da ne bo spravljivost postala nacionalno izdajstvo.
17. december, 2008 ob 18:24
Josip, mislim, da so ti politiki v resnici zelo talentirani, saj uspešno odvračajo misli z resničnih problemov na smešne prigode z Jorasi, hercegovskimi “ribiči” in podobnimi bedarijami. Je pa smešno - rohnenje čez “Hrvate” en bloc, potem pa rajžajo v Dalmacijo, kjer se pustijo nategovat nesramnim kelnarjem.
17. december, 2008 ob 18:24
Do ukinitve meje bo pa, upam, preteklo še veliko vode po Dragonji. Pričakujem, da bodo Hrvati dovolj trmasti, da bodo uvedli vizume za slovenske dopustnike.
17. december, 2008 ob 18:26
Evo, Tastar je vsaj dosleden, pa se namaka v lavorju.
17. december, 2008 ob 19:23
Pahor se igra z bodočnostjo tisočih družin z obeh strani istrske meje.
To pa samo zaradi nekaj dokumentov, ki jih je Hrvaška predstavila v EU.
Ja za boga, česa pa se boji v tistih dokumentih.
Črte po sredini piranskega zaliva ?
A so t.i. zgodovinska dejstva, samo na tistih hrvaških papirjih ?
Kaj pa naši papirji ?
Kje pa je arbitražno sodišče ?
Pahor se igra zelo nevarno igro. Jastrebi že čakajo na drevesih.
17. december, 2008 ob 19:56
Kar se pa mene tiče, je pa tko…
Od osamosvojitve do danes je preteklo 17 let. Ves ta čas, smo jokal in stokal ob vseh provokacijah, ki je Hrvaška počela v zvezi z mejo. Ves čas smo jokal in stokal, ker naši politiki niso imeli enotne politike do Hrvaške. Ves ta čas smo delal sporazum za sporazumom. In kaj je rezultat vsega tega? Da imamo še zmeraj probleme s Hrvaško-Slovensko mejo.
Men osebno, se zdi pa prav, da se je naša vlada odločila za končno rešitev tega “problema”.
Ker “Savudrijska uvala” ni Piranski zaliv. Ker se sploh nebi smelo zgodit, da gre Jelinčič barvat količke, ki označujejo Hrvaško mejo… Pa kje vi živite, če ste pozabl vse to??
Kaj bi pa moral narest? Slovenijo preimenovat v Severno Slavonijo da bo mir? :( ne razumem.
17. december, 2008 ob 21:02
17 let smo se pogovarjali in pogajali s hrvati okoli meje in na podlagi teh pogovorov so nastali dokumenti in zemljevidi, ki pa jih sedaj po ultimatu enega od sogovornikov pri odločanju o meji ne bi smeli uporabljati. Borat spet v imenu nekih nacionalnih interesov poskuša izničiti vseh teh 17 let in to s svetovalcem, ki ima največ zaslug da so bile stvari pripeljane v “čor-sokak.” Ali je res nacionalni interes, da imamo za soseda sovražnika in ne prijatelja in to samo zato ker 17 let slabega dela diplomacije rešujemo z ultimatom namesto z dogovorom ali sodiščem , če je ta nemogoč. Kompromisarski Borat bi moral najti drugo pot in če je pri Ruplu našel tisto DOBRO ki je v vsakem človeku, ni hudič da ne bi nekaj dobrega našel tudi pri Sanaderju ali kakšnem drugem hrvatu in na podlagi tega nadaljeval pa četudi neskončni dialog. Navsezadnje pa smo v teh letih za pripravo dokumentov porabili ogromno denarja in imenovali komisijo z eminentnimi pravnimi strokovnjaki, ki so pripravili neko belo knjigo za katero smo trdili, da vsebuje dovolj trdnih dokazov, da v tem mejnem sporu dosežemo zmago in v okvir svojih meja spravimo vsa zgodovinsko pripadajoča ozemlja.Smo le blefirali in za drag denar zavajali slovensko javnost?’Ali je to naš nacionalni interes? Nacionalni interes slovenskega naroda je mnogo več kot besede, ki jih v svojem imenu slovenski politiki uporabljajo kot puhlice. Čas bi že bil, da se nehamo ukvarjati s Hrvati in si delati utvare, da bomo mi odločali o tem , da bo hrvaška pot v EU tekla skozi Ljubljano, res pa je, da jim lahko Slovenija to pot bistveno oteži, kar že dela. Hrvatje bodo slej ali prej prišli v EU,vprašanje je samo , kakšno ceno bo po lastni volji in nesposobni diplomaciji za to plačala tudi Slovenija.
17. december, 2008 ob 21:19
Tako, mislim, da tukaj vsi skupaj mimo streljamo z Severjem na čelu.Če je končno naša vlada z opozicijo vred usklajena kar se tiče zunanje politike do Hrvaške , temu pa že ne moremo reči, da je enoumje, prej bi se reklo soglasno spejeta odločitev, kajne?
Kar se pa tiče Hrvaške , ima Slovenija sedaj enkratno priliko, da jasno in odločno pove svoje uradno stališče, brez sprenevedanje in nadaljevanja igranja nekih igric, katere je do danes hrvatska politikai tako ali takože pravočasno spregledaa, se sprenevedala in poneverjala zadeve za pridobivanje političnih točk na njihovi sceni, ta igrica pa traja že cca 17 let, kaj hočete’
Jaz pravim bolje prva zamera, kot zadnja, prijatelstvo in predvsem spoštovanje se ne pridobi s strahopetnimi potezami, temveč z odločnim NE , sedaj pa je dovolj vaših igric.
Končno se s to našo vlado strinjam glede tega, kas so se odločili in čas bo pokazal kako prav so ravnali.
Verjemite, hrvaška “prijateljska” politika, nam ne da nobene druge alternative. So oni bili ves čas glavni igralci, Slovenija jih je samo tu pa tam milo prosila za eventualen prijateljski sporazum, toda ne, Hrvati hočejo vse, saj revčki imajo premalo tako morja kot ozemlja. Joj, kako se nam smilijo!
In Slovenci, narod hlapcev, pa bodo že pokazali njihovo hlapčevsko pokoro, saj ne morejo iz njihove kože.
Bebci, ali tak scenarij želite?
Tudi tisti, ki so se vdinjali okupatorju v 2. svetovni vojni, vemo kako so končali? Kot nespoštovani hlapci, ki so jih izrabili in nato se jim posmehovali- preberie si malo zgodovino
17. december, 2008 ob 21:37
V tem slovensko-hrvaškem predmodernem dvoboju gre očitno za to, kdo bo na koncu izpadel večji bedak.
Namesto, da bi se ukvarjali z resnimi razvojnimi izzivi, se Pahor in vsestrankarska ekipa ukvarjajo s prestižnimi bedarijami.
17. december, 2008 ob 22:03
Propolis, od kje tebi ta enkratna teza ?
Hej, hoj, kaj še tega ne veš, da resni razvojni izzivi se še kako ujemajo s tem ali bomo imeli odprto morje ali ne?
Sicer pa, vsa ta javna poker igra med Hrvati in Slovenci, je samo to, da se vidi kdo je boljši igralec.
In tisti, ki bo boljši, bo pač zmagovalec in nato si bodo vsi skupaj segli v roke in zopet “najboljši” sosedi postali…do naslednje poker igrice…
18. december, 2008 ob 1:25
Bolj berem komentarje več je bolanih anusov na vesti. Propolis ni dober za hemeroide, niti za ukrivljeno hrbtenico, zato se ni zdraviti z njim. Tako zdravijo samo butalci.
Tisti ki pa mislijo, da so zdravi jim pa vsaj vid nagaja in ne vidijo dalj od lavorja, beri hrvaško morje.
18. december, 2008 ob 8:18
Ne kopam se v lavorju. Imamo Bled, Bohinj, Vrbsko, Osojsko in Klopinsko jezero, pa Balaton, grške otoke, francosko riviero in cel kup toplic. Vse to v NAŠI državi, Evropi. Zakaj hoditi čez mejo na Jadran? Pustimo Hrvatarje, da počijo od svoje velepomembnosti.
18. december, 2008 ob 9:15
Bount! Slovenci in Hrvati nikoli nismo bili in zdi se mi, da tudi nikoli ne bomo najboljši sosedje. Bomo pa sosedje in lahko smo tudi spodobni sosedje, taki, ki si mogoče sem ter tja celo kaj pomagajo. Lahko da bodo politiki čez par mesecev na stvar spet pozabili in jo nekako zgladili, a v narodu bo odtis tega dogodka še predolgo ostal. Ne dvomim pa, da bomo prejeli celo kopico bolj ali manj subtilnih protiukrepov za tako nepremišljeno potezo. In to ne samo od sosedov, ampak tudi od kakega “brata” iz EU. Oh, to bodo še padale lekcije.
Idiotizem brez primere je takole (začasno) blokirati približevanje sosednje države EU. Žal pa vidim, da so vsi slovenski politiki sposobni takega idiotizma. Očitno imamo povsem nesposobno vodstvo države in diplomacijo.
In še to, Bount, videl boš, da bo Hrvaška lahko prišla v EU pa če bo podlegla slovenskim zahtevam ali pa ne. Ker ko se bodo zadeve ostrile, bodo stopile v ta peskovnik močnejše sile in tedaj se bo morala Slovenija klečeplazniško podvreči višjim interesom, ki jih take brez vezne in povsem nesmotrne slovensko-hrvaške igrice sploh ne brigajo.
18. december, 2008 ob 9:35
ProPolis…
Se popolnoma strinjam.
Res me čudi, ta kratkovidnost naših politikov.
Sploh pa predstavnikov t.i. levice.
V bistvu smo se pobunili zaradi neke hrvaške dokumentacije tam gori v EU.
Mislim, da je popolnoma jasno, da Hrvati ne bodo popustili, kakor tudi mi ne bomo.
Kar žalostno je gledati postopno naraščanje sovraštva do Hrvatov v vsakodnevnem življenu.
Predvidevam , da se pri njih pregreva podobno juho.
18. december, 2008 ob 9:39
Ampak danes imamo podporo celo Bučarja, na katerega se sklicujejo vsi naši poslanci v evropskem parlamentu.
Samo sklicujmo se še naprej na načelo pravičnosti. Vsaj kakšnih 17 let! Nazadnje bomo letovali v SLOVENSKI Canegri, Buzetu in Mirenski dolini ( Istarske toplice, Oprtalj itd).
18. december, 2008 ob 10:15
Prej smo imeli princa teme, sedaj imamo princa Absurda !
Butalci pa so ostali isti in čakajo na svetlo bodočnost v vojni, ki je pred vrati ?
18. december, 2008 ob 10:20
Janša je bil princ Teme.
Pahor pa bo žal postal princ Vojne.
18. december, 2008 ob 10:26
Čestitam ti Jani, za odličen in trezen komentar. To kar doživljamo je enoumje, ali celo slaboumje.
18. december, 2008 ob 11:29
Ste že vsi posrani, točno tako, kot je bilo leta 1991, večina vas ima verjetno že spakirane kufre in se pripravljate na nujno pot v Avstrijo oz. obisk bolane žlahte v kateri od sosednjih držav z izjemo Hrvaške.
Točno tako kot je bilo ob osamosvojitvi le da se je takrat večina zavlekla v vikendice na hrvaški obali.
Vsa popuščanja do Hrvatov ob incidentih na meji in morju, prisvajanju ozemlja in prodaje zemljišč, ki so na spornih ozemljih so imela le en namen in sicer urediti zadevo ob vstopu Hrvaške v EU. Ali bo uspelo ali ne je težko reči, neizpodbitno dejstvo pa je, da se Hrvati niso nikjer umaknili razen ko smo poslali specialce ob Muro.
Žalostno je, ker gre v večini primerov za dogovore pod mizo in se “navadnim smrtnikom” sploh ne sanja vsebina teh tajnih pogovorov. Hrvatom ni bilo nikoli za zaupati, našim politikom pa tudi ne.
Očitno bo potreben kakšen “Maister”, ki bo uredil zadevo.
18. december, 2008 ob 13:20
Pozdravljam vse junaške fante, ki pogumno sedijo za računalnikom in branijo slovenske nacionalne interese. Od naših politikov je treba zahtevati jasno in odločno besedo. Kot pravi kapodol, čas je za novega Maistra, ki bo na konju in s slovensko zastavo v roki vkorakal na hrvaško in se maščeval za 17 sramotnih let našega klečeplazenja in hrvaškega nadmudrivanja. Malo pozno, a končno je naša politika sprejela Jelinčičevo odločno politiko.
Nasprotno pa je treba odločno obsoditi vse tiste strahopetce, ki bi radi vedeli kakšne bodo posledice Pahorjeve odločne politike. Kakšne posledice neki, kakšno razmišljanje! Potrebujemo dejanja! Res je, da je površina vseh vikendic in parcel, ki jih imajo Slovenci na Hrvaškem večja od mejnega ozemlja, za katerega se borimo, a ta borba je slavna, ker gre za principe, In ko gre za principe ni popuščanja pa če vprašanje meje ostane nerešeno še 1000 let. Sicer pa so Hrvatje navadne reve, ki bodo sedaj takoj kapitulirali in nam dali, kar nam gre. Bravo Pahor!
18. december, 2008 ob 16:00
Človek je prav žalosten ko vidi koliko govejega (Jelinčičevega) domoljubja je med butalci. Pravo domoljubje se kaže tudi v spoštovanju pravnih norm. In zato če se dva soseda ne razumeta svojo pravico iščeta na sodišču, ko se več ne moreta sporazumeti drugače. Zato je edina sprejemljiva pot za razsodbo slovensko - hrvaškega mejnega spora. Tu pa nastopi problem , ker Slovenija ne zaupa v pravno državo, ker je pri nas pač nimamo. Spor hoče urejati na podlagi svoje zgodovinske pravičnosti in ne po pravni poti. Dragi slovenski politiki, pravičnost je danes vgrajena v pravne norme in kdor tega ne verjame ni primeren za vodenje pravne države.
19. december, 2008 ob 7:12
Še pred kakim tednom je Vaška_hr zaradi mafijskega nadvladja čistila hektarje betona umazanega z razlitimi možgani
Danes pa ze delajo most do Trsta.
P*zda so pridni
19. december, 2008 ob 9:24
Dokler nimamo urejenih svojih meja sploh ne moremo govoriti, da smo neka resna država.
Hrvatom bi že ob našem vstopu v EU morali pošteno povedati, da jih ne bomo spustili v EU, dokler ne uredijo meje. In če bi se še kaj usajali, bi lahko zahtevali še, da uredijo tudi meje s Srbijo in Bosno…
Mogoče je res, da imajo Hrvati boljše politike in pravnike ter cel kup vikendaških zagovornikov tukaj v Sloveniji. Slovenija pa ima odlično pogajalsko pozicijo s tem, ker je v EU - skrajno neumno je, če se takšnih pozicij ne izkoristi. Mednarodno pravo ni vredno papirja, na katerem je napisano, če nimaš neke pozicije, s katere ga lahko izkoriščaš.
Koliko za hrvaške prijatelje velja kakršenkoli dogovor pa je že predolgo jasno.
22. december, 2008 ob 7:37
Ne morem rečt drugega kot trop kretenov!
Da bi lahko uveljavljali neko “svoje” blagostanje, demokracijo, socialo, kulturo… o katerem tako radi polemizirate, moraš najprej imeti lastno državo z zaokroženim teritorijem na katerem skrbiš za vse prej našteto. Ampak nekaterim tepcem to nikakor ne sede in ekspanzijo sosedov ter abotno slovensko politiko smatrajo za nerviranje njihovega bednega vsakdana.
22. december, 2008 ob 7:48
butalec pravi:
18. december, 2008 ob 16:00
Človek je prav žalosten ko vidi koliko govejega (Jelinčičevega) domoljubja je med butalci. Pravo domoljubje se kaže tudi v spoštovanju pravnih norm. In zato če se dva soseda ne razumeta svojo pravico iščeta na sodišču, ko se več ne moreta sporazumeti drugače. Zato je edina sprejemljiva pot za razsodbo slovensko - hrvaškega mejnega spora. Tu pa nastopi problem , ker Slovenija ne zaupa v pravno državo, ker je pri nas pač nimamo. Spor hoče urejati na podlagi svoje zgodovinske pravičnosti in ne po pravni poti. Dragi slovenski politiki, pravičnost je danes vgrajena v pravne norme in kdor tega ne verjame ni primeren za vodenje pravne države…
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
A se ti sploh zavedaš kaj pišeš?
Kot prvo se nimamo na sodišču kaj pogajat za zasedeno ozemlje, najprej ga je potrebno sprostit, da se lahko začnejo neki dogovori okoli izbire arbitra oz. sodišča.
Očitno ti je poznavanje mednarodnega prava španska vas. Mednarodno pravo ne predpisuje uzance kako se določa meja med državami ampak je to isključno figurativna pravna kategorija, ki upošteva zatečeno stanje, katastre in podobno zato v mednarodnem pravu ne obstaja prvičnost vgrajena v pravne norme, kot ti modruješ.
Sicer pa Slovenci samo zahtevamo, da se dodatno upošteva kategorija pravičnosti v sodno odločanje, kar pa je bistvo vsakega sojenja - pravičnost oz. pravična sodba, ali ne!? Govoriti o tem, da Slovenija ni za konzumiranje mednarodnega prava ampak isključno samo za zgodovinska dejstva pa je manipulacija s katero futrajo hrvaški politiki svojo rajo!
22. december, 2008 ob 19:02
Slovenia + Croatia = Best friends (fuck the politicians)
http://www.facebook.com/home.php?ref=home#/group.php?gid=35929332560&ref=nf
24. december, 2008 ob 9:38
Včasih je treba tudi postaviti meje, če je kdo preveč samopašen. Potem smo lahko spet prijatelji.
26. avgust, 2023 ob 20:19
Trend Maze, we’re dedicated to curating content that pushes boundaries and challenges the conventional norms. Our team of passionate writers, thinkers, and creatives work tirelessly to bring you articles that delve into a wide array of topics, from the arts and sciences to philosophy and technology.