Ofenziva z manjšino
10. december 2008 ob 2:15 | Denis Sarkić |Zunanji minister Samuel Žbogar je pot posebnega premierovega odposlanca za zunanjo politiko Dimitrija Rupla v Rim označil kot “zelo primerno in logično”, saj je šlo za pogovor v kabinetu predsednika italijanske vlade Silvia Berlusconija, potem ko sta se zanj dogovorila slovenski premier Borut Pahor in Berlusconi.
Na vprašanje, kaj pričakuje od pogovora Rupla s svetovalcem za zunanje zadeve v kabinetu italijanskega premiera Valentinom Valentinijem, je Žbogar dejal le, da o vprašanju financiranja pričakuje dodatne pogovore v prihodnjih dneh s ciljem iskanja rešitve, ter izrazil upanje, da jo bodo našli.
Fototermini sestankov ministrov z manjšinci:
Žbogar je novinarsko konferenco pripravil skupaj z ministrom za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjanom Žekšem, potem ko sta danes prvič skupaj sprejela predstavnike slovenske manjšine v Italiji, Avstriji in na Hrvaškem. Pogovore so označili kot poglobljene in konstruktivne, predstavniki manjšin pa so izpostavili pomen dobrih odnosov Slovenije s sosednjimi državami. Žbogar je po pogovorih izpostavil, da sta z ministrom Žekšem - v sredo se bosta sešla še s predstavniki slovenske manjšine na Madžarskem - po nastopu nove slovenske vlade kot primerno ocenila, da se posvetujeta in pogovorita s predstavniki slovenske manjšine v sosednjih državah. Kot je dodal, so pogovori namenjeni izmenjavi stališč o tem, kako vidijo sodelovanje, in kaj manjšina pričakuje od slovenske vlade pri zaščiti svojih pravic.
Predstavniki koroških in štajerskih Slovencev o letečem veleposlniku Ruplu:
Žekš je večurne pogovore, ki sta jih imela s predstavniki manjšin, označil kot “učno uro”, saj se je bolje seznanil s položajem manjšin. Kot je dejal, je stanje manjšin v različnih državah zelo različno, “nikjer bleščeče, nikjer obupa vredno” in da je treba s strani Slovenije in slovenskih manjšin delovati naprej.
Predstavnika zamejcev po sestanku:
Tako predsednik Skupnosti koroških Slovencev (SKS) Bernard Sadovnik in Zveze slovenskih organizacij (ZSO) Marjan Sturm, kot tudi predsednik Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) Rudi Pavšič in predsednik Sveta slovenskih organizacij (SSO) Drago Štoka so izpostavili pomen pogovorov z obema ministroma, kot tudi njihovo poglobljenost in konstruktivnost. Vsi pa so izpostavili pomen ohranitve dobrih odnosov med Slovenijo in njenimi sosedami, tudi v luči reševanja odprtih vprašanj manjšin. Izrazili so tudi prepričanje v možnost rešitve odprtih vprašanj, s katerimi se soočajo pripadniki slovenskih manjšin v posameznih državah.
Vprašanje Vesti za ministra:
Pavšič je srečanje izpostavil še kot posebej pomembno v času, ko se slovenska manjšina v Italiji sooča “z napadom iz več front” pri vitalnih vprašanjih. Vodja druge krovne organizacije slovenske manjšine v Italiji Štoka je pri tem izpostavil problem tega, da italijanska vlada v predlogu finančnega zakona, ki ga je danes začel obravnavati senat, predvidela v treh letih zmanjšanje sredstev za slovensko manjšino za 4,6 milijona evrov. Kot je dodal, bi to lahko za manjšino pomenil hud udarec ter izrazil upanje, da vlada v Rimu tega ne bo storila. Žbogar pa je poudaril, da kljub obravnavi v senatu še vedno obstaja možnost, da bi vlada parlamentu predlagala spremembe proračuna, t.i. superamandma. Glede domnev nekaterih italijanskih medijev, da naj bi vlada v Rimu bila manjšino pripravljena podpreti preko deželne vlade in to šele v prihodnjem letu, je Žbogar dejal, da teh informacij nima. Pavšič pa je ocenil, da bi deželna vlada Furlanije-Julijske krajine, ki dodatna finančna sredstva pridobiva tudi na račun slovenske manjšine, lahko v primeru omenjenega krčenja sredstev “nadoknadila manko”.
Vprašanja ostalih novinarjev in odgovori:
Na novinarsko vprašanje, ali bi lahko Italija vprašanje financiranja slovenske manjšine v Italiji rešila v zameno za pričakovanje slovenskega soglasja za postavitev plinskih terminalov v Tržaškem zalivu, je Žbogar to odločno zanikal. “Ne. Mislim, da te povezave tukaj ni. Mislim, da ni povezave niti v pričakovanjih italijanske strani. Vsekakor pa ni te povezave na naši strani,” je poudaril. Žbogar je še dodal, da so predstavniki manjšine na Hrvaškem v pogovoru izrazili pričakovanje, da bosta državi rešili probleme. Državi so tudi pozvali, da bi prišli do rešitve, “tako sedaj decembra, kot kasneje glede celotnega vprašanja meje”. Kot je dodal, si bosta tako slovensko zunanje ministrstvo kot vlada prizadevali, da bodo prišli do teh rešitev.
Stranki slovenskih manjšin v Avstriji in Italiji, Slovenska skupnost (SSk) iz Italije in Enotna lista (EL) iz Avstrije, pa sta danes v skupni izjavi izrazili protest, ker ju ministra Žbogar in Žekš nista povabila na pogovore. S tem sta bili po njuni oceni, ti “pomembni zastopstveni organizaciji zamejskih Slovencev” izključeni iz uradnih pogovorov Ljubljane z zamejskimi Slovenci.
Denis Sarkić