Pahorjeva smer
28. november 2008 ob 11:18 | Jani Sever |Pahor ima osebnega odposlanca Rupla. Le kakšni so razlogi za to nenavadno odločitev? Ali je res sploh nenavadna? In kaj napoveduje? Odzivi so pričakovani. Na levi zmeda. Na desni zadovoljstvo. Med ljudstvom slaba volja.
Pahor je pred časom dejal, da bo kot premier sprejemal tudi nevšečne odločitve. Imenovanje Dimitrija Rupla za osebnega odposlanca predsednika vlade za zunanje zadeve je nedvomno takšna poteza. Javnost o Dimitriju Ruplu nima pretirano dobrega mnenja. Nedavno sem bil priča pogovoru, na katerem je nekdo v šali dejal, da bi, če bi o tem, da se Ruplu prepove delovati v slovenski diplomaciji razpisali referendum, za takšno idejo najbrž glasovalo več kot sedemdeset odstotkov, pa še udeležba bi bila najbrž kar visoka. Pahor tega ljudskega sentimenta ni upošteval.
Po tem, ko je predsednik republike poskrbel za olajšanje, ker Rupla ni imenoval za veleposlanika, je predsednik vlade Rupla spet vrnil v visoke diplomatske kroge. Kot da bi hotel nagajati predsedniku. Rupel ima sedaj namreč precej višjo funkcijo kot bi jo imel, če bi odšel na Dunaj. Vsaj formalno bo njegov vpliv na zunanjo politiko precej večji. Vprašanje je seveda, ali bo takšen tudi v realnosti. Pahorjevo potezo je namreč mogoče razumeti tudi le kot golo gesto. Pomen oziroma težo svetovalca pač določa tisti, ki mu svetovalec svetuje. Vprašanje je, ali ga za nasvete sploh vpraša in ali jih potem tudi upošteva.
Povsem mogoče je torej, da Rupel pravzaprav ni dosegel veliko in da bo njegova vloga v slovenski zunanji politiki, kljub sorazmerno pomembni funkciji, marginalna. A tudi če je Pahorja pri njegovi odločitvi vodil tovrsten razmislek, je odločitev precej neprijetna. Pahor si je z njo vsekakor kupil mir pred opozicijo, ki bi bil, po imenovanju novih veleposlanikov, resno ogrožen. A, če je to edini razlog za imenovanje, zanj ne bi bilo treba trošiti proračunskega denarja. Ustvarjanje apanaž zaradi političnih interesov sicer ni nič novega. Janša je denimo v svojem kabinetu preživljal nekdanjega predsednika Desusa.
A Rous je bil tako zelo neopazen, da se ga skorajda nihče ne spomni, čeprav zaradi tega ni bil nič cenejši. Rupel, seveda ni Rous. In tudi če ga Pahor ne bo prav veliko spraševal ali upošteval, je nemogoče pričakovati, da bo dolgoletni slovenski zunanji minister molčal. Molk ali taktnost pač nista odliki Dimitrija Rupla. Nasprotno, predsednik vlade lahko ob vprašanjih, na katera bodo pogledi znotraj diplomatskega kroga različni, pričakuje javno polemiko s svojim posebnim odposlancem. Tega si seveda ne more želeti prav noben predsednik vlade. Tudi Pahor ne.
Tako na desni kot na levi Pahorjevo odločitev tako rekoč enoglasno interpretirajo kot konfrontacijo s predsednikom države in kot poskus utrjevanja svoje odprte kadrovske politike. Poudarki so sicer nekoliko različni, vendar osnovna poanta ostaja enaka. Gre pravzaprav samo za nadaljevanje Pahorjeve konsistentno sredinske politike, ki ji lahko sledimo od časov, ko je predsedoval državnemu zboru. Tudi takrat je bila z njegovim vodenjem parlamenta precej bolj zadovoljna desna opozicija kot leva vlada. Kar je bil ultimativni dokaz Pahorjeve nevtralnosti. Je torej lahko enako ravnanje uspešno tudi danes?
Razlike so precejšnje. Predsednik državnega zbora je samo prvi med enakimi. In nevtralnost je ena od zanj najbolj zaželenih kreposti. Predsednik vlade je tisti, ki vodi izvršno oblast in od njega nevtralnosti nihče ne pričakuje. Pa tudi vsebinske razlike so precejšnje. Pahorjevo pozabljivost glede izbrisanih je v državnem zboru in v javnosti takrat pozdravljala večina. Imenovanje Rupla v svoj kabinet danes pozdravlja samo del opozicije. Še najbolj pa je šokirana prav njegova lastna stranka. Zato se zdi, da je še najbolj točen Jelinčičev kratki komentar, ki pravi, da se je Pahor s svojo odločitvijo ustrelil v koleno.
A to se bo šele pokazalo. Zaenkrat se Pahorju ni treba bati ničesar. Brez njega levica ne bi imela vlade in tega se vsi zelo dobro zavedajo. Tudi on sam. Kljub temu bi ga morda veljalo spomniti, da mu je dve največji politični napaki, ki si jih je tako zelo želel storiti, preprečila prav njegova stranka. SD ga je ustavila, ko je hotel vstopiti v Janševo vlado in ko je hotel kandidirati za predsednika republike. Če bi takrat poslušal samega sebe ali Dimitrija Rupla, danes ne bi bil tam, kjer je.
Jani Sever
28. november, 2008 ob 11:31
pizda, če ne gre samo zato, da zmerej, ko je Rupsi v frki, pokliče en iz Washinton DC in razloži nekej nespornga…
28. november, 2008 ob 11:46
..aha,dobro,nakej komentarjev smo dočakali..Ampak slutim,da to še ni taprava depeša in štaba.
Verjetno pride kaj čez vikend po kakšnem partizanskem golaževanju..
28. november, 2008 ob 11:46
Srbska nacionalista Igor in Svetlana Vasović Mekina sta skupaj v Politiki in Mladini dogodke zlorabljala “ruplovo obsodbo” in spet pokazala pravi “ksiht” njunega perfidnega nacionalističnega pisunstva. Pa sta vdarila mimo. Napisat bosta morala nov članek z novimi dejstvi. Ali pa bosta spet poslala v p.m. celotno Slovenijo.
Gotovo ni nihče klical iz Washingtona DC ampak je prevladalo zavedanje, da je tukaj Slovenija. V Srbiji že vsi vedo, da sta zakonca Mekina nacionalista. Nas pa še vedno lahko pumpata, sramota, da si to dovolimo. Mimikrija je pojem, ki ga često uporabljata za druge. No tokrat sta se v lastni mimikriji zajebala…….
28. november, 2008 ob 11:51
vibrator pravi:
28. november, 2008 ob 11:46
Srbska nacionalista Igor in Svetlana Vasović Mekina sta skupaj v Politiki in Mladini dogodke zlorabljala “ruplovo obsodbo” in spet pokazala pravi “ksiht
..hehe,dostavili so jima napačen USB ključ…
28. november, 2008 ob 12:04
Ma to je vse ena beda…..Pahor si je naredil medvedjo uslugo….Šus v glavo. Nisem volila Rupsija. Folk na cesti, Rupsi pa novo delovno mesto, pa zihr ne za 200 ojrov…..me sploh ne zanimajo konstrukti, kaj je zadaj. Barbi je naredil velik mistake. In folk ne doume……in jaz tudi ne. In ne sprejemam njegove odločitve……
28. november, 2008 ob 12:05
In jz sem ga volila! Izdajalc!
28. november, 2008 ob 12:07
Tu sta dva možna razloga:
1. keep your friends close and your enemies closer
2. Pahor namerava ustreči vsem, ker se boji lastne sence.
Se bojim, da je oni drugi razlog verjetnejši.
Jebiga, za vodenje vlade rabiš…… jajca.
28. november, 2008 ob 12:08
Če je imel prej Pahor pri meni oceno 0 ima sedaj -1 (od -neskončno do 10).
Morda se je pa samo spomnil stare modrosti, da je treba imeti prijatelje blizu, sovražnike pa še bliže?
Morda pa samo posnema ameriškega sužnja, ki so ga spustili do mize ali pa je samo hlapčič, ki je prišel do gospodarjeve mize?
Bomo videli…
28. november, 2008 ob 12:33
Mislim, da je Pahor pri razpoloženju, da uporabi vsa sredstva za dosego cilja. Sredstva pa so (in to je tudi sam opozoril) telefonske številke tujih diplomatov, ki jih zavoljo grabežljivost ima bivši zunanji minister.
Upam, da bo Pahorju nekdo dopovedal, da mora znat človek potrpet, ukrepat na drug način, zavoljo osebne integritete. Marsikateri državljan Slovenije je raje reven in brez vpliva kot pa bogat in vpliven, a brez predsodkov in etike.
Gospod Pahor se je pač odločil, da bo pomisleke, ki jih je povedal predsednik države raje ignoriral. Lep vzor daje vsem: Povzpetniki bodo vedno prosperirali, saj imajo voljo in sredstva, da vedno pridejo do korita - če si zraven njih pa lahko še ti kaj malega pobašeš.
28. november, 2008 ob 12:36
@zirosi: če pa šteješ od minus neskončno, ocena niti ni slaba. :)
Kakorkoli, Rupel = zunanja politika, kar lahko torej obrnemo, zunanja politika = Rupel. Za vedno in zavedno.
28. november, 2008 ob 12:37
Pahor je vsaj držal obljubo, ki jo je dal pred volitvami, da bo obdržal dobre kadre. Če bo tako nadaljeval in ne bo popustil pritiksom Golobiča, Žnidaršiča in Kresalke bo dobil na naslednjih volitvah tudi moj glas, čeprav ga zdaj ni dobil.
Se pa Rupla bojijo hrvati, bolj kot levice in zato je to tudi jasen signal Hrvaški.
Pahor samo tako naprej, jasno je da ne moreš vleči samo javnosti všečnih potez. Kapo dol…
28. november, 2008 ob 12:43
Dobri kadri so očitno za desnico povzpetniki in ljudje za vse režime. Pa saj razumem, tudi Janša je nekoč bil komunist, pa še veliko je takih. Rupel po novem tudi v cerkev hodi tako, da je nasploh primeren.
Vse mi je jasno.
28. november, 2008 ob 12:44
Ljudje, za nami je Pahorjev vrhunec. Ta je bil včeraj do 14. ure. Potlej mu bo šlo vse samo navzdol. In prav je tako!
28. november, 2008 ob 12:45
Ne vem zakaj levaki zdaj tako pljuvate po Ruplu, ki ste ga sami postavili.
Da pa zunanji minister vseh slovenskih vlad ni sposoben za veleposlanika pa govori samo po sebi.
28. november, 2008 ob 12:48
– Da pa zunanji minister vseh slovenskih vlad ni sposoben za veleposlanika pa govori samo po sebi. –
OK, štekam. Zakaj ne bi Bushu dali potem še en mandat, če je že toliko let predsednik. Ali pa Husein. Da pa človek s toliko političnimi izkušnjami ni moral še naprej vladat.
Huda logika huh?
28. november, 2008 ob 12:48
Rupel se vse bolj postavlja v središče slovenskega političnega prostora. Malo že spominja na znamenitega Talleyranda. Pa čeprav je levih medijev načitano ljudstvo slabe volje.
Pričakujemo notranjo posodobitev SD-ja. V tem mandatu bi se lahko končala njihova tranzicija v moderno evropsko stranko!
28. november, 2008 ob 12:49
Butale ostajajo Butale in premier je prvi butalec. Adijo spremembe za katere smo volili. Maneken je tako samovšečen in narcisoiden, da je že takoj na začetku vladanja izničil rezultat volitev in izdal lastno volilno telo. Res da si ga je pridobil z všečnim govorjenjem in laskanjem brez vsebine in tako deluje še naprej. Zanj je važna le forma in popolnoma zanemarja vsebino. Če je veliki “J” za svoje pajdaše spekel veliko torto in so jo družno jedli na naš račun, nam je maneken iz “dreka”pripravljen speči lepo pico. Da se to narediti, toda težko jo je pojesti. Na naslednjih volitvah si želim boljšega kuharja.
28. november, 2008 ob 12:54
Pričakovati je, da bo Pahor, kakor je pač bolestno odvisen od ugajanja ljudem in ljudstvu, v kratkem potegnil neko ljudstvu všečno potezo, ki bo hkrati kazala na ob volitvah napovedovane odgovorne spremembe, da bo pač omilil tole razburjenje s tem idiotskim imenovanjem Rupla za svojega pribočnika. Morda nam pa ta model odpiše davke.
28. november, 2008 ob 12:57
Pahor bi rabil še enega svetovalca, ki bi ljudstvo ubranil pred neumnimi odločitvami!!
28. november, 2008 ob 12:58
Levaki ne vladajo niti meseca ni pa je že huda kriza.
Še mnenje ideologa bivše LDS in sedj ZARESA Bogdana Biščka.
BOGDAN BIŠČAK
Vodstvo stranke Zares, vključno s predsednikom, o odločitvi Boruta Pahorja, da nekdanjega zunanjega ministra imenuje za posebnega odposlanca v svojem kabinetu, ni bilo niti konzultirano, niti seznanjeno. Pri njej zato ni sodleovalo niti v pasivni obliki - namreč tako, da bi ji ne nasprotovalo. Ker za mnenje nismo bili vprašani, ga nismo moglči povedati in seveda tudi nasprotovati ne.
Poteza Boruta Pahorja si zasluži komentar z vidika nadaljnjega funkcioniranja vlade in ne z vidika njegove naklonjenosti Dimitriju Ruplu (v tem pogledu velja zgolj ugotoviti, da si predsednik vlade pač lahko sam izbira svoje svetovalce). Z vidika funkcioniranja vlade pa je poteza nepremišljena najmanj zato, ker po nepotrebnem komplicira (ne pa rešuje) odnose s predsednikom države in ker občutno poslabšuje ozračje v koaliciji.
Danes prejemamo na stranko mnoge ogorčene odzive na imenovanje Diitrija Rupla v Pahorjev kabinet. Med njimi so tudi takšni, ki menijo, da bi bil potreben izstop iz koalicije. Sam mislim, da moramo vsaj mi v tej situaciji ravnati preudarno. Odločati se ne bi smeli na podlagi ogorčenja, ampak razmisleka o posledicah vsake poteze, ki jo bomo naredili. Ta trenutek po mojem mnenju razloga za radikalne ukrepe ni. Je pa razlog za opozorilo, da poteze, ki sprožijo takšno ogorčenje, kot ga je tale, prinašajo povsem nepotrebna tveganja za uspešno delo vlade.
FRANCO JURI
Se vsem zahvaljujem za komentarje. Tudi sam menim, da je Pahorjeva odločitev velika politična napaka, do katere ni prav, da ostanemo ravnodušni.
Seveda ima premier pravico izbrati svoje najožje sodelavce, vendar za imenovanje Rupla na tako mesto, in predvsem za posledice tega imenovanja (Rupel je že večkrat eksplodirana mina-claster bomb)bo moral prevzeti tudi odgovornost.Dejstvo je, da večina volivk in volivcev, ki so mislili, da so glasovali za spremembo, so danes zmedeni in upravičeno ogorčeni. Mar bo Pahor v svoj kabinet prejkoslej vzel tudi Janšo?
Osebno me Pahorjeva poteza ne preseneča, saj je v skladu z njegovim ravnanjem in diskurzom od samega dneva “zmage”. Sicer edini, ki je danes med politiki nekaj treznega povedal,je Ivo Vajgl. Korektno in diplomatsko, kot se spodobi, Vendar, če ste mu dobro prisluhnili, je med vrsticami povedal vse. Kar se mene tiče, bom v parlamentu zastopal in povedal tisto, za kar menim, da je treba zastopati in povedati.
28. november, 2008 ob 12:59
Pa še tole, gospod Sever: mene sploh ne zanima, če je Pahorjeva politika leva ali desna. Pomembno je, da je pametna, ne pa sredinska (kar pogosto enačim s povprečna). In mene tudi ne zanima, kakor kvasi Pahor, ali ima ali nima Rupel strašanske diplomatske izkušnje. Zanima me le to, ali je dober diplomat oz. minister.
In kristalno jasno je: Pahorjeva politika je neumna, Rupel pa je bil vseskozi beden minister.
28. november, 2008 ob 13:02
meni, predvsem nista jasni dve stvari, na katere ne najdem odgovora:
1. s čim Rupel drži za jajca vse ostale, da se mu vedno uspe zrinit na udoben stolček?
2. in… kako si lahko tako brez sramu, da se kljub javnemu zgražanju in pozivom naj se umakne v svoj Strunjanski mir, še vedno udinjaš na podobne položaje?
p.s. vsaj zase lahko povem, da bi me bilo ob vsej tej častihlepnosti sram,da bi se pogreznil v zemljo!
28. november, 2008 ob 13:06
Če gre Zares iz vlade dobi moj glas!
Kriza gor ali dol, vlada gor ali dol za določene vrednote se vseeno splača potrudit.
28. november, 2008 ob 13:12
Kaj imata skupnega Janez Janša in Borut Pahor? Dimitrija Rupla)):
28. november, 2008 ob 13:14
Kot napoveduje Franco Juri, naj bi se notranje čiščenje v vladajoči koaliciji tokrat najverjetneje začelo v parlamentu. Mogoče je strank v državnem zboru zaenkrat še premalo.
Pahor v bistvu rabi samo 20 zvestih poslancev za sestavo nove vlade, če bi se koalicijski partnerji in konservativna struja v SD kaj preveč razburjali zaradi te njegove širokopotezne politične geste.
Zato se pa defenzivnost Zaresa, kljub apelom slabovoljnega ljudstva, v tem primeru ne izkazuje kot presenečenje.
28. november, 2008 ob 13:14
;)) He he. Uboga Urška.
28. november, 2008 ob 13:18
EJ, KDO JE ZA REFERENDUM. VSI KI STE ZA REFERENDUM POVABITE VSE KI JIH POZNATE IN ONI NAJ POVABIJO VSE ITD.
Povabite jih točno pod tale prispevek in naj oddajo svoj glas, da so. Preverimo kolikošno je zanimanje.
28. november, 2008 ob 13:20
Pahor je pokazal širino in sposobnost sprejeti ljudstvu nevšečne odločitve. Revanšisti in radikalci so pa zopet prilezli na plano in tako še enkrat pokazali svoj pravi obraz.
Vse čestitke Pahorju.
28. november, 2008 ob 13:27
glavna poanta vsega zgražanja nad to Pahorjevo potezo, kateremu se pridružujem, je v spremembah politične kulture, ki jih je obljubljal, pa jih očitno nikdar ni nameraval izvesti.
ali je njegova poteza taktična ali ne, ni toliko pomembno. bolj je pomembno to, da naj bi na oblast prišel zato da bi bil boljši od Janše. tako so vsaj nekako odločili volilci.
s svojo nastavitvijo Rupla nam torej sporoča par zadev, in sicer:
1) da ga najbolj zanima to, da je na oblasti in da bo za to naredil vse
2) da volilci pri tem nismo pomembni
3) da si nekateri lahko dovolijo vse kar si hočejo in so potem še nagrajeni
4) da tudi on v bistvu ne spoštuje funkcije predsednika države
5) in najpomembnejše: da so vrednote v tej državi še vedno na stranskem tiru, enako kot tudi vsako prizadevanje za nek napredek in odličnost
tako da kaj naj še rečem … razočaranje :(
28. november, 2008 ob 13:28
Revanšisti in radikalci so bili vedno blizu Janeza Janše. Podobne vrednote je nekoč tudi Rupel delil, sedaj mu je bolj blizu spravljivo leporečje Boruta Pahorja.
28. november, 2008 ob 13:37
sploh ni važn ali bo rupsi imel kakšno pomembno vlog ali ne - tip se je spet zabubil in bo lepo plačan za praskanje po riti. Pa še prenašat ga bomo moral!!!! Še kakšno kolumno naj kje dobi!!! OBUP!!!!
28. november, 2008 ob 13:37
Ali bo Gospod dr. Dimitrij Rupel vstopil v SD ?
Neverjetno kameleonstvo od komunista, do demosovca, ldesovca, janševista…
A se ta gospod kdaj vpraša o lastni morali?
Meščan. pa tako prešvican…
28. november, 2008 ob 13:51
Kaj vse ste napisali. Bolje bi bilo, da bi bilo ministrstvo vaše in vam dana moč odločanja.
28. november, 2008 ob 13:58
– Kaj vse ste napisali. Bolje bi bilo, da bi bilo ministrstvo vaše in vam dana moč odločanja. –
Ehmm … saj nam tudi je dana ( posredno ) in to vsakič ko gremo na volitve ;))
Lp.
28. november, 2008 ob 13:58
Če drugega ne, je treba priznati Pahorju da zna res razbesneti svoje oboževalce. Nepopisno uživam, ko berem neverjetne tirade in jokcanja na suho ostriženih SD-jevih ovčk. Zaradi mene mi lahko Miklavž letos ne prinese nič - za paneton in mandorlat je poskrbel Pahor z svojo potezo. Oni tipson od Alan Forda je amater nasproti njemu. Viva!
28. november, 2008 ob 14:12
Čudno. Jaz sicer uživam če gledam, ko se nekdo smeje, ne joka. Pa tudi v Miklavža ne verjamem več.
Če pa v ti uživaš takrat ko je drugim neprijetno imaš očitno v življenju zelo malo drugih lepih trenutkov za katere se splača veselit in uživat in niso na račun drugih. Kako slabo bi se ti pisalo če bi bili vsi veseli. Ampak saj se ni za bat.
p.s. Se pa strinjam, res smo na suho ostriženi. Upam, da ti je to še bolj všeč da nekdo takole samokritično prizna. Samo vseeno Janše ali njemu podobnih desničarjev vseeno ne bi volil.
Uživaj –> ;))
28. november, 2008 ob 14:34
Verjamem, da mora mandatar vleči tudi poteze, ki ljudem niso všeč. Pa je bila ta res potrebna? Če kje, bi se tukaj lahko upoštevala volja volivcev. Predsednik Türk je imel za svojo odločitev pravne razloge in, če ne drugih, odklanjanje Rupla koroških Slovencev, kakšne pa ima Pahor? SDjevci naj pripišejo odgovornost za to situacijo samo njemu, ne Turku. Mu je to potezo svetovala osebna svetovalka? Se zaveda, kaj je z njo vnesel v odnose med koalicijo in predsednikom? Koliko svetovalcev še potrebuje? Si z njimi skuša zagotoviti dobro mandatarstvo? Se pa ne zaveda, da si koplje jamo.
28. november, 2008 ob 14:43
Bom, Arh, hvala.
28. november, 2008 ob 15:36
Sramotna poteza! Se bolj sramotno pa bo, če bo Rupel to sprejel. Samo človek brez vsakršnega dostojanstva, bi v tem primeru sprejel tolažilno nagrado.
28. november, 2008 ob 16:04
tisti, ki pravijo, da je pahor lutka in da niti vlečeta kučan in golobič pa danes modro molčijo…
28. november, 2008 ob 16:05
Pahor se je odločal med voljo volivcev in Ruplovim adresarjem. Vau!!! Kaskšna modrost!!
28. november, 2008 ob 16:08
Hočem reči, kako preprosta odločitev!!
28. november, 2008 ob 16:18
Posebna Salama in ne posebni odposlanec. Posebna Ruplovina
Posebni odposlanec je bil Tomo Križnar in on je vse kar Rupel ni in nikoli ne bo.
Posebni odposlanec slovenskega naroda.
28. november, 2008 ob 16:21
Mislim, da potrebujemo referendum ali hočemo v resnici biti Ciina kolonija Ruplovina!!!!
28. november, 2008 ob 16:26
Fuj Pahor… sramota! To mi samo pove, da bom v naslednjih 4ih letih, večkrat neprijetno presenečen… :(
28. november, 2008 ob 16:27
Medek, se strinjam! Sproži akcijo.
28. november, 2008 ob 16:31
Dobro je samo obdržati v mislih, kako bi šele bilo, če bi ostali janševiki. Mogoče bojo zdaj njihovi posli prišli na dan in se bodo stvari malo razčistile.
28. november, 2008 ob 17:09
rdeča golazen je v krču in šoku.Njihov ljubljenec in lepotni vodja jih je dobesedno NATEGNIL IN POSTAVIL V KOT:POpolnoma pravilno.Gospod Pahor ima trikrat več poslancev kot revščeti z imenom liberalci.Naj trpijo .Če bodo nergali in protestirali, pa bodo iz vladnega raja napodeni.Jasno!
28. november, 2008 ob 17:19
..kje je sedaj odgovor volilcem ?…(sama zanj nisem volila..intuicija)zavil se v molk ,kot da volilno telo nikoli niti ni obstajalo in ga izvolilo (zaradi sprememb)…!
če so volilci, kaj pričakovali so pričakovali, mir (pred rupljem)…!
28. november, 2008 ob 17:20
,@uničevalec…
….jasno, vse,”kristalno” jasno!
28. november, 2008 ob 17:27
K Pahorjevem faux pas par excellence ni veliko za dodati. Njegova obrazložitev, da ima Rupel za sabo “fantastičen zunanjepolitični OPUS” in “v beležki telefone vseh pomembnejših svetovnih politikov” ne vzdrži nobene resne ocene. Saj to je za predšolske otroke - ali ni nikogar drugega, ki bi imel zabeležene telefone svetovnih leaderjev ? Ali se ga zaradi take beležke kadruje ????? In famozni ” pretekli OPUS”! Ali je važno, KOLIKO je kdo napravil, ne pa kakšne KVALITETE je opravljeno delo ??? Njegovo lezenje ZDA v zadnjico, podpora vojni v Iraku, briskiranje slovenske manjšine na Koroškem, zmedeno arogantna politika v odnosih s Hrvaško itd itd - hudiča, ali to ne šteje, da mu Pahor poje take slavospeve ?
Nisem prepričan, da bo slovenska javnost ta zgrešeni korak do novih volitev že pozabila. Morda, toda izključno v primeru, če bo Rupel postal neviden, tako da bo mirno sedel v pisarni, delal nič (morda pisal memoare, ki naj ne bi izšli), vlekel plačo in se v nobenem primeru ne bo pojavljal v javnosti !!! To pa ni v Ruplovem stilu….!
28. november, 2008 ob 17:47
Dobro je situacijo in njene posledice opisal Mekina na Mladini.
28. november, 2008 ob 19:05
Ne spreminjam včerajšnjega mnenja in prepričanja, da je Pahorjeva poteza politično modra. Vlado je rešil Ruplovega “prijavljanja” na razpis za ambasadorja dežele s sončne strani Karavank v prestolnici dežele na senčni strani, sebe je (vsaj začasno) rešil “špetirov” s predsednikom države, pa še Rupla bo imel stalno “na očeh”. In kot pravi Jani, od Pahorja je odvisno, koliko bo Rupla “poslušal” (za kaj uporabljal). Če pa mu bo Rupel “zlezel čez glavo” (glede na Dimsijevo naturo se bo to slej ali prej zgodilo) pa mu lahko kadarkoli “pokaže vrata” in potem ga bomo “prenašali” le še v pismih bralcev, če jih bo kdo sploh bral. Torej, pustimo času čas, oz. prosto po “današnjem” Golobiču; zakaj toliko cirkusa zaradi enega, z enega na drugo delovno mesto premeščenega državnega uradnika.
Na “grbi” države pa bi tako ali tako visel še 12 mesecev, miru pred njim pa tako ali tako ne bi bilo.
28. november, 2008 ob 20:04
Pahorjeva stranka mu ni “preprečila” najvačje napake, “ko je hotel vstopiti v koalicijo z Janšo”. “Naredila” je največjo napako, ko je to storila. Sicer pa je stvar samo odgodila. In tisti, ki trdijo, da se je Pahor ustrelil v koleno, se bodo enkrat “jutri” pač morali ugrizniti v svoj jezik. In to močno.
28. november, 2008 ob 20:28
dejstvo je ,da Centrala krožku F572 še ni dostavila “smernic” in da je zmeda omenjenega ešalona vidna in berljiva
28. november, 2008 ob 22:11
Če niste opazili se Pahorjeva obrazna mimika spreminja v Janševo. Groteskna scena.
28. november, 2008 ob 22:53
..”čudne” povezave…. nekaj je v “zraku”…!?
28. november, 2008 ob 23:40
52. NEJA
Neja, na pravega se sklicuješ na Mekino. Pa kaj imate vsi slamo v glavi. Srd Igorja Mekine in njegove žene Svetlane izhaja iz njunih frustracij, ker v okviru velikočetniškega projekta nista dobila funkcij v
v Dravski banovini na čelu z guvernerjem Vojislavom Šešljem. Gospa Svetlana ni nedolžna punčka, kot izhaja iz njene dvajset let stare slike, ki jo prilepi k svojim člankom v politiki (anđeo is pakla). Ona je glavni srbski nacionalist v Sloveniji, ki se bliža abrahamu. Znova in znova krivi Slovence za razpad Jugoslavije, čeprav je za razpad kriva ona, ki je pomagala rušiti človeka, ki je bil ovira odvzemu avtonomije Vojvodine in Kosova. Izhaja iz intelektualne družine srbskih nacionalistov in je izvrševalka načrta SANU 1986. Možno je sicer, da ji je nekdo dal na glavo pištolo, da je takrat rušila Jugoslavijo, vendar je to manj verjetno. Ta dejstva so evidentna in preverljiva. Seveda, Slovenci bi morali ostati v Srboslaviji, kjer bi bili dokončno eliminirani vsi slovenski intelektualci. Ljudje dajte odpret oči.
Kdor ne spoštuje sebe, ne more spoštovati drugih!
28. november, 2008 ob 23:45
DEJ SEVER KVA PA TI VEŠ KAKŠNA JE VOLJA MED LJUDSTVOM! KDAJ SI SE NAZADNJE POGOVARJAL Z ENIM PRAVIM ARBEITERJEM? SE NE UPAŠ,KER BI TE VERJETNO UŽGAL,ČE BI MU KAJ PAMETNJAČIL. TI JEST POVEM.RAJA SE BORI ZA PREŽIVETJE IN NIMA ČASA ZA TELE VAŠE POLITIKANTSKE PIZDARIJE.PUN KUREC MAJO IN VAS IN POLITIKOV.GLIHA VKUP ŠTRIHA.
ŠE MAL POČAKTE,KO RAJA PRIDE NA ULCE.NI DALEČ TA ČAS.DA VAS POL VIDIM JUNAKE.IMA VAS VSE RASTURI ARBEIT KLASA.
28. november, 2008 ob 23:49
No, sine, povišan pritisk škoduje. Da te ne bo fršlok, še preden se odpraviš na ulico. Pa prijateljski nasvet: tudi kidanje snega je lahko nevarno.
28. november, 2008 ob 23:54
FRŠLOK BO TEBE BEBO KER TE RUPLOIDI JEBEJO V ZADNJICI.MULAC.
28. november, 2008 ob 23:56
A smo se spet razhudili, kokolo? Hehehehe.
28. november, 2008 ob 23:58
NE MI ŠAMPANJČKAMO. XAXAXAXAXAXA
28. november, 2008 ob 23:59
Ah, otročaj. Zaradi mene.
29. november, 2008 ob 0:00
ZATE SEM ATA!!MULC.
29. november, 2008 ob 0:01
Potem sem jaz zate Bog Oče, ki bi mu ti moral poljubljati komisarske škornje, kokolo.
29. november, 2008 ob 0:04
TO TI PA VERJAMEM,DA SI KAKA PRISKLEDNIŠKO-KOMISARSKA PODGANA.PA NE VLAČI BOGA PO SVOJIH UMAZANIH USTIH.
DEBATO S TABO SEM KONČAL! DETE SPAT!!!
29. november, 2008 ob 0:06
Naj te potrepljam po prazni buči, miškolin! Na, na, bogi, bogi, vse bo še v redu, Jezušček te ima rad. In tudi stric Carlos. Blagor ubogim na duhu. Nebeško kraljestvo ti ne uide, kokolino.
29. november, 2008 ob 9:58
Pomiril sem se. Morda bom pogreval vodo, a eno vprašanje mi ne da miru.
ALI NI TA SRD, LOČITEV OD IDENTIFIKACIJE S TO VLADO TO, KAR HOČEJO?
29. november, 2008 ob 10:31
Ne poznam Mekine, poznam pa obdobje ruplevine in bi težko rekla, da je napisal kaj neresničnega.
Peter K., verjetno res veliko “nekaterih” želi to, kar si napisal. A vlada ni samo Pahor in Pahor ni samo skupek nespametnih odločitev. Jaz ljudem vedno pustim veliko možnosti, preden jim pripišem negativni predznak. Normalno pa je, da smo prizadeti, užaljeni, jezni zaradi njegove poteze. Zaradi enega Rupla, pa če ga še tako ceni, je zamajal odnos z volivci, koalicijo in s predsednikom. Pri vsej stvari me jezi tudi to, da noče videti, da je on tisti, ki je zanetil problem, zdaj pa se še dela lepega, da ga z imenovanjem rešuje. Upam, da bo ravno zaradi našega feedbacka bolj pazil na naslednje poteze.
29. november, 2008 ob 11:16
Naivneži!!!!!!!!!!!!!!!Volja volilcev je pomembna samo v času volilne kampanje. Potem pa je tukaj sladka oblast, kakšni volilci, lepo vas prosim. Pa to ni očitek samo sedanji vladi, tako je z vsemi vladami. Manipulirajo z ljudmi, kakor jim paše. Sedaj pa mora zadeva Pahor-Rupel v pozabo, zato so privlekli “J”. Res smo ovce.
29. november, 2008 ob 13:36
http://www.dnevnik.si/debate/kolumne/1042225872
Kar se kompromisov tiče, po katerih Pahor kliče s patetiko gimnazijskega literata (od opozicije pričakuje “kritičen, polemičen in lahko tudi surov dialog, ki lahko pripelje do kompromisov”), pa na kratko tole: ideja kompromisa je v tem, da z navideznim ali dejanskim popuščanjem in sprejemanjem nasprotnikove pozicije uveljaviš svoj interes in svojo pozicijo, kolikor razmere dopuščajo. Ta ideja mi je všeč, ker priznava obstoj političnih razlik in nasprotnikov. Kompromis ni v tem, da si brez lastne pozicije in se kot želatina razlezeš po političnem prostoru ter si vsakega malo. Še manj je v demokratičnem sistemu kompromis v tem, da v želji po ugajanju kompromitiraš zaupanje, ki so ti ga izkazali volilci. Politik, ki izda mandat, ki so mu ga zaupali volilci, se ustreli v nogo.
29. november, 2008 ob 14:51
Ste prebrali članek društva novinarjev- bil cca 10 mesecev nazaj obljavljen na spletni strani Sončne pošte, v katerem se opisuje “efekt gospodarja prstanov” na naše politike, to je nekako tako: ko enkrat ljudstvo nekega politika izvoli in postane visok funkcionar, v njem naenkrat prevlada moč ” teme”, to je strast po večnem vladanju, kjer nižji Ego prevzame glavno vlogo in postane pomembno samo dejstvo: HOČEM vladati za vsako ceno..itd.. Težko bi se to tukaj s par besedami opisalo.
Bistvo vsega je totalna zaslepljenost politikov, saj je njihova želja po vladanju dosti večja, kot so notranji čut za etiko in moralo.Tako pač je in v takem “sistemu” živimo.
Kar pa se tiče ostalih politikov v vladni koaliciji, ali naj nam razkrijejo celotno resnico o njehovem resničnem mnenju glede zadeve Rupel in s tem napravijo nepotrebno politično “vojno”, kjer bomo vsi poraženci ??
Mnogi razočarani volilci, cca 90%, so po tej zadnji ( prej je bil še E. Karel) “veliki mojstrski” potezi
g. Pahorja, ugotovili, da je Pahor samo druga plat iste zarjavele medalje, ki jo predstavlja g J.J.,
sedaj mu pravijo, da je samo en ponaredek Janša.
Naš celoten “sistem”, posebno politika, je kot kaže, skupek kloniranih vase zagledanih Ego-tov,
kateri nimajo niti toliko moči in modrosti, da bi znali ločevati med resničnim in dobrim ter zlo in neresnico. In Bog naj nam pomaga.
29. november, 2008 ob 14:53
Glede kompromisa pa takole: samo zelo modri politiki lahko razumejo kaj kompromis resnično je.
Moder kompromis ne pomeni, da zanikaš resnico, niti ne pomeni, da o resnici molčiš, kajti LAŽEŠ tudi takrat kadar MOLČIŠ.
Modri kompromis pomeni preobrazba slabega v dobro in ne slabega v še slabšega.
In modra rešitev sigurno ni, da postaviš zelo karakterno vprašljivega in nezaupanja vrednega zunanjega ministra, ki je imel najmanj 8 let časa, da pokaže iz kakšnega testa je, na isto funkcijo, samo malo drugače preoblečeno, v bistvu pa isto.
Modra rešitev bi bila, če bi g. Pahor ne bil v tem primeru tako zelo neučakan kot majhen otročiček, ki mu komandira EGO in bi tudi glede te odločitve malo počakal in poiskal in poslušal nasvet oseb, ki so bolj ozaveščeni, kot je on, saj vsi vemo, da za vsako metlo obstaja kot,
drugače povedano 100O poti vodi k CILJU, le da so nekatere najbolj neprimerne in etično vprašljive.
Torej vsak politik bi se moral prebuditi in zavedati, da ni važen samo Cilj , ampak tudi pot do cilja, to je sredstva, kako priti na ta cilj. In nemoralne, neetične odločitve, sigurno niso modre odločitve v skladu z pravičnim in resničnim in Pika.
29. november, 2008 ob 14:54
Civilni družbi, to je celotni javnosti z novinarji vred, pa veliko uspeha pri še nadaljnem tako pozornem
opazovanju in sodelovanju- če ne drugače- pa prek raznih linkov, kjer jasno in odločno povedo, kaj si mislijo o naši “visoki” politiki in njenem “visokem” sistemu vladanja. Samo tako, mogoče, se bo pretiran apetit nekaterih požrešnih, vase zagledanih EGO politikov lahko ustavil. Bodimo optimisti
in verjamimo vase in v našo skupno moč, to je, da politika in njen sistem je v današnjem času tako organiziran, da vedno caplja za posameznimi civilnimi inicijativami civilne družbe..itd….in velika škoda, da nekatere tako očitno mlahave odločitve predsednika nove vlade g. Pahorja, so tako prozorno očitno preračunljive, da nas niti izgovori o “visoki diplomatski” odločitvi, ne prepričajo, saj smo ljudje v Sloveniji z majhnimi odstopanji- več ali manj precej ozaveščeni, zato ne padamo več na iste stare obrabljene “finte” politikov in v tem postajamo vedno boljši……politiki prebudite se- časi se zelo hitro spreminjajo- če ne vas bo lastna objestnost, neznanje in neumnost povozila in porinila v pokoj….še je čas, čeprav potrpežljivosti civilne družbe, to je volilnega telesa, počasi zmanjkuje…
. …….
29. november, 2008 ob 18:43
Malo za šalo - meni je najbolj všeč, da je Nj. Veličanstvu Tuerku zabil kajlo. Tip se obnaša kot pravi monarh. Kar pa se ogorčenih volilcev tiče: saj glavni cilj je bil dosežen. Znebili ste se osovraženega (zakaj le?) Janše. Zdaj se pa še malo zgrizite med sabo. Popestrite nam sive zimske dni! Slovenceljni.
30. november, 2008 ob 23:36
Če mal za šalo, pa še mal za res. Mal je treba tudi čitat, ne pa sam na bloge pisat. Vzemimo recimo v roke epsko romanco SOKOL IN GOLOBICA (piše Matič, riše Toto), stran 56, izdano september 2008, napisano velik pred volitvami.
Citiramo:
Rupel: “Saj ne boste pozabili na moje usluge, ko pride čas povračila.”
Pahor: “Resnično, resnično povem ti - še danes boš z menoj v vladi.”
Konec citata.
No, ali je zdaj jasno?
Najbrž bo Pahor rade volje povedal kakšne usluge so to. Samo vprašati ga je treba. He he he.
Al pa Matiča. He he he
1. december, 2008 ob 2:27
Duko!Strinjam se s Tabo.Volilci Pahorja ste dosegli svoje.Zrušili ste Janšo,kar je bil vaš cilj.Pahor je bil pomemben le za to,da je premagal Janšo.Kaj še hočete?Prej ste ga povzdigovali v nebo,zdaj pa pljuvate po njem tako,kot ste po Janši.Le kdo naj vas razume!Z imenovanjem Rupla je pokazal svojo odločno držo in dokazal,da na njega ne more vplivati nihče,niti sam presvetli predsednik države.S tem dejanjem je zaprl usta vsem tistim,ki so mu očitali,da je le marioneta v rokah botrov iz ozadja in celo lastne stranke.Če bo odločen tudi v drugih zadevah bo dokazal,da nihče ne more vplivati nanj.Bravo Borut!
1. december, 2008 ob 9:07
Poučna je, tale zgodba, kako lahko ves ustvarjalni zanos in potencial, ki ga pridobiš s trdim timskim delom, z enim in prvim dejanjem vržeš stran. Torej, kot kadrovnik se je premier malce, milorečeno, blamiral, saj je proti sebi uspel v trenutku zmotivirati svojo volilno bazo in povzročiti nastanek frakcijo v novonastali vladi, saj se je, verjetno zaradi visokih političnih interesov, bolj ali manj zavestno postavil v opozicijo samemu sebi; da je marginaliziral svojo besedo je pa tudi bolj kot ne vsakomur jasno, le da mu za ta salto mortale aplavdirajo pravzaprav samo njegovi politični nasprotniki.
Kako bo Pahor prepričal navadne ljudi, ko jim bo rekel, da so krizni časi, in da si moramo zategniti pasove po izkušnji z Janci in Rousom (npr.?!)? Najprej pri sebi, v svojem kabinetu, pospravi nepotrebno kramo.
Vlada je k sreči kolektivni organ in se bo zato zaradi poučenih posameznikov v njej sposobna korigirati konkretne akcije posameznikov s figo v žepu, saj se za sodelovanje z njim v vladi ni nihče odločil, zato ker bi mu verjel na besedo in njegova beseda ni sveta.
Na tem mestu bo, zgleda, imel do nadaljnega zagovornike, ki zagovarjajo tudi lik in delo Cesarja Jance. Taisti podpirajo tudi Jelinčičeve izpade onkraj tolerantnega diskurza. Druži jih hujskaški in nizkoten diskurz poln sovraštva do vsega kar ni domoljubno po njihovi meri gostilniških debat, ki miselni tok spodbujata ta pravo pivo in preizkušeno homoerotično vzdušje (prosto povzeto po Ruglju). V zanimivi druščini si se znašel, premier.
1. december, 2008 ob 12:02
Je pa zanimivo opazovati, kako so Janševi volivci cel mandat trdno in brezkompromisno branili Janševe poteze, medtem ko Pahorjevi volivci nimajo težav svojega “izvoljenega” skritizirati do konca in ga tudi kam poslati. O čem to govori?
1. december, 2008 ob 17:06
No, tudi častilci dela in lika Gregorja Golobiča o njem še nič negativnega niso povedali. Razen če “veličastni car” velja za negativno oznako …
1. december, 2008 ob 17:19
Misliš, ervinator, da je Golobič že naredil kaj takega, da bi bilo treba? Jaz za to ne vem.
1. december, 2008 ob 17:51
ROTFL
1. december, 2008 ob 20:15
Nisem si mislila, da se raje norčuješ, kot argumentiraš :-))
2. december, 2008 ob 0:29
Neja, to je odgovor na tvoje norčavo vprašanje. LOL
2. december, 2008 ob 9:11
ervinator
mirno si upam trditi, da če bi bil Golobič premier in bi vzel Rupla za enega od najožjih osebnih svetovalcev, bi se nanj usul plaz, ko se je na Pahorja.
2. december, 2008 ob 9:14
to ti kar sanjaj! never!
2. december, 2008 ob 10:46
Sanja, tvoj kontraprimer je slab. Enako kot ti lahko na drugi strani kdo mirno zatrdi, da bi se na Janšo usul sdsovski plaz, če bi za svetovalca vzel Iva Vajgla ali Milana M. Cvikla.
Skratka, te nogavičarske teorije oranževcev imajo velike luknje.
2. december, 2008 ob 10:55
Morda, vendar ne verjamem. Po moje bi bili nekoliko zmedeni, vendar bi iskali razloge, zakaj se je tako odločil.
Drugače pa, škoda, ker svoje argumente pokvariš z napadalnim etiketiranjem. Tako sogovorniku preostane, da se brani, češ, “nisem oranževec”, ali pa da ti vrne, češ “si črnuhar”.. Ker se mi ne da ne eno ne drugo, pa pa!
2. december, 2008 ob 11:17
Sanja, seveda ne verjameš. LOL
Sicer pa, sploh te nisem označil za oranževca (ali oranževko).
2. december, 2008 ob 11:19
“Po moje bi bili nekoliko zmedeni, vendar bi iskali razloge, zakaj se je tako odločil,” s tem si opisala reakcijo zaresovcev ob pridružitvi asovcev. LOL
2. december, 2008 ob 11:26
Hm, jaz nisem bila nič zmedena, zdelo se mi je ok, da so se združili.
Asovci so bili edini, ki so javno, glasno in s telesi protestirali proti tržaškim terminalom, v nasprotju z meglenim okoljskim in zunanjim ministrstvom. Če za Zares to pomeni večja ekološka zagnanost, toliko bolje.
2. december, 2008 ob 12:12
Tudi verniki v veličastnega carja GG niso bili takrat nič zmedeni. LOL
2. december, 2008 ob 12:30
he he, napreduješ! :)
2. december, 2008 ob 13:06
Ker sem pokazal na luknje v nogavičarski teoriji oranževcev?
2. december, 2008 ob 13:18
ah, saj veš, da ne zato.
Drugače pa, ali “verniki veličastnega carja GG” in “zaresovci” niso eno in isto, ali pa posta pod 91 in 93 ni napisal isti komentator.
2. december, 2008 ob 13:20
Verniki v GG so seveda podskupina zaresovcev.
2. december, 2008 ob 14:02
Ne vem, kaj bi naredila večina Zaresevcev in zaresevcev, jaz in najbolj verjetno tudi Sanja bi take Golobičeve poteze gotovo kritizirali. Treba je pač ocenjevati posamezna dejanja, ne glede kdo jih stori.
2. december, 2008 ob 14:15
Neja, tako je! Brez zadržkov. Čas carjev je minil. Čeprav ne za vse.
2. december, 2008 ob 17:35
Neja, to je očitno. LOL
Verjetno pa zaresovci ne bi kritizirali Golobiča, če bi za svetovalca vzel Vajgla ali Cvikla. :)