Thursday 26. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Najboljša vlada?

21. november 2008 ob 11:32 | Jani Sever |

V državnem zboru bo Pahorjeva vlada gotovo potrjena. Kljub temu, da SDS poziva k zamenjavi dveh kandidatov, ni verjetno, da bi prišlo do kakšnega presenečenja. Kako bo nova vlada vladala? Bo uspešna? Kakšne so napovedi? Nekaj poudarkov je očitnih.

Najbolj izpostavljena obljuba Pahorjeve vlade, ki je bila dana še preden je bila vlada sploh potrjena, je tista, ki jo je izrekel kandidat za finančnega ministra. Tisoč evrov minimalne plače, kar pomeni skorajda podvojitev osebnih prihodkov, je nekaj, kar bo težko pozabiti. Kljub temu, da je bila zaveza dana po vsej verjetnosti precej nepremišljeno. A novi finančni minister jo je izrekel, čeprav so se mu besede nekoliko zatikale v grlu. No še bolj so se njegove besede zatikale v grlih ministra za razvoj in ministra za gospodarstvo. Trije ministri za finance, razvoj in gospodarstvo niso na predstavitvah nastopali ravno najbolj usklajeno. A na koncu se zdi, da je vendarle prevladal pogled, ki napoveduje zniževanje in ne povečevanje davčnih bremen.

Največ splošnega zadovoljstva sta požela nova obrambna ministrica Ljubica Jelušič in novi minister za Slovence po svetu Boštjan Žekš. Pri Žekšu to ni presenečenje. Kot sam pravi, hodi po sredini. Potem pa ga malo zanaša na levo in na desno. Obrambna ministrica pa konec koncev ni povedla nič revolucionarnega. Preučila bo kaj lahko naredi in kje lahko racionalizira poslovanje. Njena prednost je, da resor dobro pozna in da je ženska na doslej moškem položaju, kar je zaenkrat vsem simpatično. Poleg tega koalicija napoveduje zmanjšanje odstotka BDP, ki ga država namenja vojski kar za pol odstotka. Kar je še bolj všečno. A to je veliko in za obrambno ministrico naloga klestenja sredstev nikakor ne more biti lahka.

Največ nezadovoljstva je s kulturno ministrico Majdo Širca in pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem. SDS celo poziva Pahorja, naj umakne njuni kandidaturi. Širci očitajo korupcijo, Zalarju pozive k neustavnemu delovanju sodnikov. Hkrati ima Zalar še to smolo, da bo njegova predsednica ministrica za notranje zadeve. Očitki Širci so neprijetni, kljub temu, da o sporni zadevi menda ni odločala. Zoprni pa so tudi pozivi sodnikom, naj ne delajo zadev, v katerih nastopajo država ali državna podjetja. In neprijetno je tudi, da ista stranka vodi notranje in pravosodno ministrstvo. Za nekatere zelo neprijetno. Ali vse to pomeni, da se bo v kulturi delalo predvsem s svojimi in da bo pravosodje politizirano? Primerjave s prejšnjo oblastjo bodo neizogibne. Bomo videli.

Enako tako ali tako velja za vse ministrske kandidate. Predvsem pa za predsednike strank Gregorja Golobiča, Katarino Kresal in Karla Erjavca. Še najlažjo nalogo si je, ko se zdi, izbral Gregor Golobič. Zdaj praktično vsi hvalijo izbiro, da močan politik vodi ministrstvo za znanost. Ob evropskih sredstvih, povečanju deleža proračuna, ki gre za znanost in visoko šolstvo in globalnih trendih, ki so absolutno naklonjeni novim tehnologijam, Golobič skoraj ne more narediti kaj narobe. Težko pa naredi tudi kaj manj od tega, kar so naredili njegovi predhodniki. Še najbolj zoprno bi bilo, če se njegovo ministrovanje nikjer ne bi pretirano poznalo. Seveda je precej odvisno od tega, koliko časa bo lahko posvetil svojemu resorju in koliko ga bo zahtevalo delo v stranki ter koliko vladna usklajevanja.

Naloge Katarine Kresal bodo precej bolj zahtevne. Ministrstvo za notranje zadeve je eno najbolj pomembnih, pa tudi najbolj izpostavljenih ministrstev. Tam so imele vse stranke vedno zelo močne interese. Posebej največja opozicijska SDS. Po drugi strani notranje ministrstvo prinaša veliko priložnosti. Je morda najpomembnejše za vzpostavljanje pravne države. Tam se vse preiskave pač začnejo, če je treba, oziroma, če je takšna politična volja, pa se tam lahko tudi zaustavijo. Vsaj tako je pogosto bilo doslej. Po drugi strani je notranje ministrstvo center informacij, ki v vsaki državi predstavljajo politično moč. Kako jo bo iskoristila prva ministrica za notranje zadeve bo za usodo Pahorjeve vlade izjemnega pomena.

O Karlu Erjavcu je bilo povedanega veliko. Postaj je osrednja osebnost koalicijskih pogajanj in na koncu pristal na ministrstvu za okolje. To odločitev okoljevarstveniki in drugi, ki se zavedajo, da je skrb za okolje osrednja politika prihodnosti, Pahorju ob sestavljanju vlade najbolj zamerijo. Kaže namreč, da je resor za mandatarja precej nepomemben. Da je pač eden tistih resorjev, ki so bili odprti za trgovanje. Dodatne dvome vzbuja to, da je ministrstvo za okolje dobila stranka, ki se s tem problemom nikoli ni ukvarjala in ga ni postavlja v svoj fokus. Za povrh pa je Erjavec na predstavitvi dejal, da je treba iskati ravnotežje med ekonomskimi interesi in varovanjem okolja. Ampak kot vsi, si najbrž tudi on zasluži svojo priložnost, da ovrže sume nasprotnikov.

Ministric in ministrov je še precej in še precej časa bomo imeli, da jih bomo spoznavali in ocenjevali. Kot vedno bodo pomembne primerjave. Glede tega še najbolje kaže novemu zunanjemu ministru. A nič ni nikoli gotovo. Niti to, da je Pahorju, tako kot Janši pred njim, uspelo sestaviti najboljšo ekipo, ki bi jo lahko sestavil.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 13 x komentirano
  1. kricert pravi:

    Najboljša vlada je bila prva drnovškova, te vlade še dolgo ne bo dohitela kakšna druga, no morda pa se motim - bi bilo lepo :)

  2. zbik pravi:

    Tisto Gasparijevo o €1000 za minimalno plačo je izolirano mogoče zlahka uresničiti: samo zakon se napiše in izglasuje. Problem nastopi tisti trenutek, ko podjetja tega ne bodo zmogla in bodo šla gladko v stečaj. Kdo bo potem te nezaposlene reševal in kakšen revolt lahko pri tem nastane… tu je pa treba imeti nekaj destruktivne domišljije, če hoče človek o tem razmišljati.

    Tako da bi se morali ljudje na manj plačanih delovnih mestih bati NATANKO takih obljub, sploh če so bile mišljene resno.

  3. guzdeh pravi:

    če se ne motim, je križanič rekel, da bi bilo lepo, če bi dosegli 1000evrov plače.

  4. angie pravi:

    rekel je nekako tako, da je to želeni cilj te vlade, ni pa (mogel9 obljubiti, da bo res tako, saj je svet v recesiji…

  5. ervinator pravi:

    Križanič je rekel naslednje: Jaz seveda pričakujem, da bo gospodarska rast zlasti v drugem delu mandata zelo hitra, da bo to omogočilo v mojem cilju brez dvoma podvojitev minimalne plače, s sedanjih dobrih 500 na 1.000 evrov. Vendar je to cilj in projekcija, ki jo bo treba doseči.

  6. medek pravi:

    Vasko na sodišču :)

    http://www.mladina.si/dnevnik/21-11-2008-ko_medij_ovadi_ministra/

  7. medek pravi:

    Pa še en :)), skoraj …

    http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042223953

  8. medek pravi:

    Rupetine pripetije: http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042223981

  9. šifra pravi:

    zmanjšanje plač ,tistim,ki imajo pre/velike..tudi v paralemtu..potem delavci in upokojenci,,,lahko upajo ..!?

  10. PROXY pravi:

    VEST CENZURIRA!!!!!!!!!!!! BEDA!!!!!!!!!

  11. janez pravi:

    Ker sem sam slišal da je rekel da bo minimalna plača ob koncu mandata 1000 evrov in je govoril tako da ga je novinar v studijo komaj prekinil. Mogoče bi še povedal kakšno večjo bedarijo res pa je da ni vedel kolika je minimalna plača saj je rekel 400 do 500 evrov.Beda od ministra.

  12. Bount pravi:

    Vsi govorite samo o denarju , plačah itd., kaj pa okoljevarstvo????
    Niti plača za EUR 2000 ali več vam ne bo dosti koristila, če boste morali stalno zase in za svoje potomce kupovati razna zdravila, obiskovati zdravnike in razne zdravilce in to zato, ker vse kaže , da nobenega popolnoma nič NE ZANIMA v kakšnem okolju želi živeti..itd… saj se z odločitvijo Pahorja, da:

    Kaže namreč, da je resor za mandatarja precej nepomemben. Da je pač eden tistih resorjev, ki so bili odprti za trgovanje. Dodatne dvome vzbuja to, da je ministrstvo za okolje dobila stranka, ki se s tem problemom nikoli ni ukvarjala in ga ni postavlja v svoj fokus. Za povrh pa je Erjavec na predstavitvi dejal, da je treba iskati ravnotežje med ekonomskimi interesi in varovanjem okolja.

    Torej za Pahorja je okoljevarstvo stranskega pomena? Ni rečeno, je pa očitno izbral opcijo po liniji najmanjšega odpora- Erjavcu je ponudil ministrstvo kjer so možne razne “Patrije”, saj okoljevarstvo je ravno tako kot orožarstvo podvrženo raznemu delovanju za “provizije”, to so tako imenovane ekonomije tretjega sveta, kjer so možni velikanski zaslužki na račun onasneževanja okolja preoblečeni v obleko “ekonomski interesi” ali gospodarska korist..itd.. torej medalja možnega podkupovanja je ista, le druga stran…

    Golobič- predsednik stranke Zares, katere glavne predvolilne obljube so bile tudi okoljevarstvo
    pa izbere ministrstvo za znanost. Tudi to je uzbira po liniji najmanjšega odpora…

    Kresalova pa - tipično za močne ženske- izbere najzahtevnejše misnistrstvo? Lepo.

    Glavna moška igralca- Gregor in Borut- v novi vladi pa se glede okoljevarstva lepo sprenevedata.

  13. Bount pravi:

    Spodaj prepis komentarjev glede najboljše vlade:
    # maja pravi:
    10. november, 2008 ob 13:22

    v preteklosti je ministrstvo za okolje sicer sodelovalo z nevladnimi organizacijami, vendar le s takimi, ki so ga podpirali v njegovih nacrtih za resevanje umazane industrije in iskanju bliznjic pri ravnanju z nadleznimi in industrijskimi odpadki - se pravi kurjenju v cementarnah, termoelektrarnah in sezigalnicah. Mislim na SEG pod vodstvom gospoda Lipica, ki ga je Pahor in SD vzela pod svoje kot Stranko ekoloskih gibanj v svoj Okoljski Forum (OF). Lipic je ze v akciji, pri SD je skozi OF dosegel, da le-ta ni podprl Vide Ogorevc Wagner kot potencialne ministrice za okolje. SD ju okolje ocitno ni prioriteta in se zanasa na taksnele svetovalce in prisepetovalce. G. Lipic je sedel skupaj z MOPom in investitorji na nasprotni strani lokalnim skupnostim, ki jim je visela nad glavo sezigalnica nevarnih luskih odpadkov, propagiral pa je skupaj s potencialnimi investitorji, ki tudi sedijo v OF ( ga Volk) sezigalnice odpadkov po sloveniji in s tem pomagajo kapitalu, da se usmerja v netrajnostno smer proizvodnje, druzba pa v neodgovorno razmetavanje snovi in surovin
    # Mirjam pravi:
    11. november, 2008 ob 21:08

    Od potencialnega ministra za okolje tako malo pričakujem, da bom lahko kvečjemu prijetno presenečena. Je pa simptomatično, kakšen pomen okolju pripisujejo Pahor, Golobič in Kresalova. Zares nam ni pomoči. Zgrožena sem. Karla Lipiča sem pa sama slišala braniti sežigalnice in od takrat je postal sinonim za nekoga, ki se ga velja v velikem loku ogniti..
    # Bount pravi:
    24. november, 2008 ob 18:16

    Da, Karl Lipič in Karl Erjavec imata sedaj enkratno priliko za ustanovitev lastnega podjetja- sežigalnice Karl&Karl.
    Sicer Karl L. že ima lastno podjetje- sežigalnico, potrebno ga je samo malček dokapilizirati.
    Zato je Karl L. lobiral Pahorja , da ne podpre Vide Ogorevc Wagner, ker bi ta gospa bila ena redkih ministric, ki to kar govori tudi dela in misli. Tako visoko etično ozaveščene osebe pa niso dobrodošle v “sistemu”.
    Idealen za “sistem ” je ravno Karl Lipič , saj njegovo mnenje lahko vsak kupi za nekaj “cvenkov”, to je pač prosti trg ponudbe in povpraševanja, ki ga nekateri pojmujejo kot demogracija kapitalizma in kapitala.
    Pahor pa se veselo spreneveda in se zanaša na kratek spomin volilcev tako glede Karla Lipiča kot
    Rupla in povrhu predlaga še Karla Erjavca za ministrstvo za katero je Karel E. jasno pokazal in dokazal da mu ni nič mar ne njemu , ne stranki DESUS.
    Edino kar je na tem ministrstvu zanimivo so lahko eventualne možne “provizije” za odobritev umazanega projekta, ki bo onasneževal okolje -kar ni pomembno- ker bo interes kapitala edini
    pomemben dejavnik.Tudi za ceno,da vsi čim prej pocrkamo , saj s tem bomo samo koristili kapitalu, kdo pa še potrebuje stare in bolehne ali pa mlade in bolehne , če hočete!
    Toda všečen Pahor je Erjavca vseeno postavil na to zelo zahtevno in delikatno ministrstvo, kdo ve zakaj? To bi se težko pripisalo njegovi naivnosti ali nevednosti? Torej kaj se za tem dejanjem skriva, kakšne politične in etično zelo sporne poteze so to? Ali se Pahor pusti, da ga izsiljujejo ali pa
    ima sam nam neznane- osebne- koristi v tej politični kuhinji?
    In Gregor Golobič, ter njegova stranka Zares, ali so se samo hecali glede predvolilne propagande ,
    da jim ni vseeno glede okoljevarstva?Torej Zares ali Zahec?

Komentiraj