Komentar - Vesna
21. november 2008 ob 14:28 | Vest |Finančna kriza je obdobje, ki ga za razliko od gospodarske rasti občutimo prav vsi segmenti prebivalstva, študentje pa pri tem nismo izjema. Ob pomanjkanju kapitala se lastniki podjetij zatečejo k varčevalnim ukrepom. Ti pa največkrat pomenijo zmanjševanje delovne sile. V Sloveniji se sicer ne pričakuje množičnih odpuščanj, bo pa ta ukrep storjen na bolj prefinjen način. Kako? Tako, da podjetja ne bodo podaljševala delovnih razmerij sklenjenih za določen čas. Ta pa so med mladimi najbolj razširjena. V zadnjih letih je namreč za mlade skoraj nemogoče dobiti zaposlitev za nedoločen čas. Tudi v podjetjih, ki bodo prisiljena odpuščati delavce, bodo to po pravilu tisti, ki imajo v podjetju najkrajši delovni staž, torej zopet mladi. V tem času lahko seveda pozabimo na nova delovna mesta, saj bodo podjetja delovne naloge izpraznjenih mest razdelila na ostale zaposlene ter jih s tem dodatno obremenila.
Glede na to, da je finančno krizo sprožila hipotekarna kriza, je tudi iluzorno pričakovati, da bi se v bližnji prihodnosti za mlade izboljšali pogoji za rešitev prve stanovanjske problematike. Posledično to pomeni manj mladih družin ter naraščaja, ki bi lahko v prihodnjih desetletjih polnil državno blagajno in finančno skrbel za starajoče se prebivalstvo.
Kriza pa bo po pričakovanjih prizadela tudi študente. Ob trendu zmanjševanja deleža študentov s štipendijami dobiva vedno večjo vlogo kot socialni korektiv študentsko delo. Glede na raziskave Študentske organizacije Slovenije si kar tretjina študentov v tem trenutku brez opravljanja študentskega dela ne bi mogla privoščiti študija. Bojimo pa se, da bo ob dejstvu, da kar 40% staršev šolajočih se študentov predstavlja “modre ovratnike” in so torej njihova delovna mesta najbolj ogrožena, ta delež precej narasel.
V luči finančne krize, ko bo potrebna precejšnja fleksibilnost na trgu dela, pa na Kajpami.si ne vidimo smotra v omejevanju najbolj fleksibilne oblike dela v Sloveniji – študentskega dela. Zmanjševanje obsega le-tega bi v tem trenutku imelo negativne posledice za mnoge študente, ki bi tako ostali brez tako prepotrebnega socialnega transferja.
Vesna Miloševič
21. november, 2008 ob 15:12
Ja Mladi ste danes bogi…ampak, ko sem bil jaz mlad, smo bli še bl bogi…samo so Veeelike Sanje ble v zraku … danes ste pa padli v More Starih - Stari nimajo več Sanj-imajo samo More NočnoDnevne…kako bi še malo ostali, no, če ne že kot Mladi, pa vsaj kot Stari…če že ne kot lastnik pivovarne, pa vsaj kot kontrolor kapitala, ja, treba samo čakat in vsak doživi-sliši … ma ko te-jebe…sicer pa kakor T’stari delajo in lahko se reče govorijo - na direktno vprašanje-iz takeg ali takega razloga-ne zmorejo direktno odgovoriti … je Mladim še zelo vredu.
21. november, 2008 ob 15:21
…in se zraven hahljo in mislijo kako so fini, to je … diplomatski … samo Stare opazujte in Bog ne daj posnemat … današnji starci smo slike … kakršni današnji Mladi ne smejo ratat,…smo samo poskus, poskusli kako se z življenjem ravnati ne sme…je dokaz povsem na dlani.
Sicer pa ukvarjjte se z filmom, z muziko in kdo bo ali bo velik diplomat ali upokojenec, berte…in s kašnim avtom se kdo vozi…recimo nekdanji minister za internet…k eden z govorno napako, drugega z govorno napako hvali…to je vse skoraj za danes.
21. november, 2008 ob 15:40
…sem pa navdušen nad novo notranjo ministrico … ta mi pa upam ne bo bla na potrdilu o državljanstvu, novem podpisana … je premlada…se še nisem odločil ali bom program, mojga zdravnika, da me lahko z znano tehnologijo in uno, ki bo kmalu znana postala, še 40 let, v mladostnem počutju vzdržuje…oziroma dodaja-uravnava-balansira kar Narava jemlje…pismo čutim, vedno več hoče in vedno manj za to daje …
Samo me Filozofija mojga Nonota o Svetu zanima, če je ali ni …on je tri države preživu…jaz sem na isti poti … hočem- nočem…to samo ker pravijo…enkrat nazaj je bilo pa drugače-bolje …
…in še vedno se z Lipico ukvarja, to je to, obupati se ne sme…me mika še, Hudič mi še in še v uho šepeta, kaj vse lahko to jutro ropotam, toda uporabil bom samokontrolorja program in nehal, ter mlačno kavo pokončal in novo vročo kuhat začel … Nova Zaveza od nove vlade ne pričakuje … mogoče bo pa za …ojej smo že za koga je etkov škoda - ta je pa zelo hud…delat do smrti…pravi je bodočnost mladih - seveda kaj pa - to je taprvi temelj … pa kriza je samo zato, ker jih preveč misli, da se z govorjenjem da vse nategnt, na kredit…start program.
21. november, 2008 ob 15:47
…aaa, pa ta hud je Marko, s fičkotom … to, to je treba, Slovencem povedat in pokazat, da treba karakter branit…bazen je gros baje, po glčassovih nazaj vzel-dobil - otok se reče Gspud Marko…halo to ni več požar-to je že bomba…padla na Markov hrib…in rezultat je isti Hudiččč…hihihihi…kulturni izbruh…glasbaeno je pa enkratno opremljen-klasično…ventili klepajo.
21. november, 2008 ob 15:50
…preden mi comp ugasne - jaz bi tudi se še vedno s katro-katrco-renault quattro vozu, če bi v Sloveniji živu … se mi zdi da je bil to največji dosežek - Tehnološki…do zdej.
21. november, 2008 ob 18:51
Vesna,
študentsko delo, ki be se štelo za delovno dobo bi mladim lažje omogočilo ridobiti službo, pa tudi če za določen čas. Se s tem nestrinjate?! Vas ne zanima prihodnost mladih naslednji dan, ko diplomirajo?!
Ter, če govorite o študentskem delu bi bilo POŠTENO da navade vse njegove karakteristike (izkoriščanje študentov, ki opravljajo strokovno delo po nizkih urnih postavkah; “študiranje” le zaradi statusa; da tega da študentske organizacije živijo od študentskega dela sploh ne omenjam; in tako dalje).
21. november, 2008 ob 19:59
Polona, kako boš pa štela v delovno dobo priložnostno delo preko štud. serv. , na primer selitev ali zlaganje drv ali kidanje snega. Včeraj sem dobil dve uri delovne dobe ali kako ?
21. november, 2008 ob 21:38
Nasploh mislim, da se preveč poudarjajo samo slabe plati študentskega dela v Sloveniji, nanj se gleda izključno skozi prizmo zahodnih (beri orto kapitalističnih) kulturnih in ekonomski vzorcev. Mladi naj bi kar se da hitro diplomirali, in čim prej ( pri 22ih, 23ih) postali molzne krave državnega proračuna z davčno obremenitvijo delovne sile preko 100%. Naj povem, na moji izkušnji, da sem ves čas študija delal in mnogo laže mi je bilo razumeti določena predvanja, ki sem jih lahko v glavi povezoval s tem, kar sem videl, slišal in doživel pri delu. In obratno, pri delu sem lahko že v času študija uporabljal določena znanja, ki sem jih pridobival na faksu, jih nadgrajeval in o njih diskutiral s sodelavci. Skratka nekakšna stalna izmenjava teorije in prakse me je pripeljala do mnogo bolj poglobljenega razumevanja snovi in moram povedati, da so mi zaradi tega bila tudi predavanja bolj zanimiva. Seveda aem zato študiral nekoliko dlje, ampak sem znanje osvojil, to trdim kvalitetneje kot sošolci, priznam pa, da mi je bilo tudi dlje časa luštno in sem doživel ogromno, s tistimi dodatnimi 100-200 EUR-i, ki so mi ostajali mesečno.
Da ne govorim o tem, kakšen odnos do denarja si ustvarijo mladi, če si ga vsaj delno prislužijo v primerjavi s tem, če dobijo tako ali drugače podarjenega. Obstaja še ena vzporednica revnega študenta in vrhunskega športnika v tej luči. Oba se morata naučiti izjemne organizacije svojega časa in usmerjanja svojih sposobnosti in energije v dve stvari; eden v študij in šport, drugi v študij in delo. Takšni ljudje so kasneje, kot odrasli podobno dobri (so)delavci, očetje, mame in prijatelji v primerjavi s tistimi, ki jim je vse položeno v zibko. Mogoče je moj pogled rahlo arhičen, vendar vseeno mislim, da v teh časih, ko s pritiskom na gumb (internet, TV daljinec, Game boy, kava aparat, ali brisalec v avtu…) dosežemo vse, ali vsaj mislimo, da vse dosežemo, lahko ravno z delom mladim povrnemo nekaj vrednot, ki se izgubljajo v sedenju pred takšnimi ali drugačnimi ekrani.
22. november, 2008 ob 5:10
Lepo napisano Simon
22. november, 2008 ob 19:13
naj ti t.i. nehajo v prazno tuhtat in grejo raje delat
22. november, 2008 ob 22:15
buci buci bu…
…a je treba govoriti na tak način in delati take grimasice - sej ti človek ne more prisluhniti!
27. november, 2008 ob 21:07
daj ne seri turek
8. december, 2008 ob 0:25
verjamem, da je ogromno študentov, ki študirat ne morejo brez študentskega dela. Ampak kot sm tukaj v nekem komentarju napisal - sm še vedno proti študentskemu delu. Kajti - če obstaja delo za študente - bi lahko ta dela ponudl tud kot redno zaposlitev oziroma kot status delovnega človeka po študiju in bi tako marsikater študent, ki službe ne more dobit delal in se sam preživljaj preko takih del. Ne pa da čaka na borzi. Torej, če država želi imeti izobražene ljudi naj vlada poskrbi za to, da vsak, ki si bo želel študirat tudi študira v pogojih kakršni morajo bit drugače pa nej rečejo - ŠTUDIJ je plačljiv, financiramo samo do končane srednje šole! Potem pa nej tist, ki želi imet visoko izobrazbo študira ob delu! Finančna kriza je tako al tako prizadele vse segmente. Ne samo študente. Veliki centri požirajo delo ogromno malim in srednjim podjetjem. Tja pa nosijo denar tudi študentje. Jaz sem mnenja, da bi morali v finančni krizi ljudje spremeniti svoje potrošniške navade in zapravljati tam, kjer ljudje resnično od kapitala nekaj imajo in se tudi gospodarno do njega obnašajo. Šele takrat se bo kolesje zavrtelo v pravo smer!
8. december, 2008 ob 15:33
Preko študentskega servisa se da dobit delo v pol ure, če pa iščeš na slovenskem trgu dela pa po možnosti, ne glede na potencial, če imaš suficitarni poklic, v parih letih ne.
Vesna ima z našimi žulji, žulji študentov, ki delamo in smo delali preko študentskega servisa, zago tovljeno plačo, zato da dela nekaj prijetnega, ki ji bo prineslo omembe vredne izkušnje, zato je vsako nakladanje, ki ga sproducira, pesek v oči.
Študentsko organiziranje v tej državi je takšno, da je lahko le leglo korupcije.
Saj sem najbrž lahko srečna, da se nisem rodila par 100 km bolj južno, ampak do nedavnega sem 2 leti po zagovoru diplome, delala prek študentskega servisa, da sem sploh kaj zaslužila.
Če hočem dobit službo v tej državi, ki se imenuje Slovenija, grem pa lahko z magisterijem in znanjem treh tujih jezikov,z 13 mesecev delovnih izkušenj, 7 mesecev dela v tujini, 6 mesečni študijski izmenjavi v tujini, z vpisanim podiplomskim študijem v Švici, z objavo svojega imena v dveh publikacijah, z objavo svojega imena v izboru za pripravništvo na evropski komisiji, delat v proizvodnjo ali za čistilko.
Hvala, pa še kar naprej citirajte razne raziskave Evroštudent. Za to, kar mi lahko da Slovenija, mi bi lahko še Bosna več delala, ker so tja investirale Norveška razvojna agencija, Katolonija ipd., in celo imajo poslovne inkubatorje z več kot 100, 200 zaposlenimi in nevladne organizacije.
Medtem, ko je pri nas v nevladnih organizacijah malo več kot pol procenta zaposlenih, kar nas uvrša na rep EU, če bi prišli saj na raven Češke bi bilo to par tisoč novih zaposlitev.
Ne ampak je lažje v tej državi prerazdeljevati sredstva raznim Študentskim organizacijam in sorodnikom in otrokom poslovnih partnerjev.