Thursday 26. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Zaletavost mandatarja

18. november 2008 ob 11:22 | Jani Sever |

Borut Pahor veliko nastopa. To je všečno, čeprav so nastopi običajno predvidljivo neduhoviti. Pahor je preveč rad všečen, da bi bile njegove besede lahko vznemirljive. A v svoji želji, da bi ugajal, ga je pri Laškem, kot je videti, zaneslo predaleč.

Novi predsednik vlade je za Sobotno prilogo Dela prostodušno priznal, da je dva dneva preden je Pivovarna Laško objavila namero za prodajo Mercatorja, to izvedel od nekega sodelavca. Hotel se je pohvaliti. Češ, da so mu pravzaprav namignili naj posreduje, da se to ne bi zgodilo, ker prodaja Mercatorja ni v nacionalnem interesu. In on je ostal pokončen politik, ki se v gospodarstvo ne bo vmešaval. Za nobeno ceno. In ni storil ničesar. Pravzaprav skoraj ničesar. Ko se je pokazala priložnost, je vse skupaj samo izkoristil, da se je malce pohvalil.

Na žalost to ni bilo ravno modro. Od trenutka, ko je prejel informacijo, do objave namere o prodaji, sta namreč minila dva borzna dneva, kar ni nepomembno. Več kot očitno je imel mandatar torej na voljo notranje informacije. Je to lahko problem? Ker sam očitno ni kupoval delnic, gre s tega vidika pravzaprav za nepomembno zadevo. Da se z informacijo Pahor sam ni okoristil, konec koncev dokazuje že to, da je tako brezskrbno priznal, da jo je imel. Zdi se, da je torej težava samo v tem, da se mu je v neprimernem trenutku nenadzorovano razvezal jezik.

Za mandatarja bi bil konec koncev največji problem, če informacij ne bi imel. Vendar težava ni povezana samo s Pahorjem. Vprašanje je namreč kdo mu je za namero Laščanov povedal in ali se je morda z notranjimi informacijami okoristil kurir. Reakcija Agencije za trg vrednostnih papirjev je bila bliskovita. Sporočili so, da v primeru ni šlo za zlorabo notranjih informacij. Da ne Borut Pahor ne poslanec SD Matjaž Han (ki naj bi Pahorju povedal za namero Laščanov, čeprav v SD to zanikajo) v tistih dneh nista sklepala nobenih poslov z delnicami Mercatorja.

Zgodba se zdi s tem vsaj institucionalno končana. Epizoda je pomembna predvsem zato, ker razkriva razpoloženje, ki glede prodaje Mercatorja vlada v delu SD. Zadrega vladajoče stranke je velika. Zares ideji o državnem kupovanju Mercatorja nasprotuje. Poleg tega bi bila takšna poteza lahko razumljena kot pomoč Bošku Šrotu. A to, da bi dopustili prodajo Mercatorja tujcem, najverjetneje ne bi bilo prostodušno sprejeto med socialdemokratskimi volivkami in volivci. Hkrati pa bi imela takšna prodaja tudi neprijetne posledice za slovensko predelovalno industrijo.

Laško je z napovedano prodajo Mercatorja novo vlado postavilo v zelo neprijetno situacijo. Povsem jasno je, da bo Mercator, če bo denimo v lasti kakšne francoske trgovske verige, na policah izven Slovenije slovenske izdelke hitro zamenjal s francoskimi. Po drugi strani pa se zdi povsem neprimerno, da bi država kupovala nekaj, kar je nedavno prodala. Čeprav je argument kandidata za gospodarskega ministra, češ, da bi ga bilo smiselno kupiti samo ceneje kot je bil prodan, precej nerazumljiv. Cene se pač spreminjajo in so odvisne od trga.

Od trga bo odvisna tudi usoda Mercatorja in vsega slovenskega gospodarstva. Vlada bo samo eden od igralcev na tem globalnem trgu. Od njenega ravnanja pa bo odvisna vrednost delnic SD in njenega predsednika. No, tudi zaradi Pahorjeve izjave se zdi, da je vlada že odločena. V trgovanje z Mercatorjem ne bo posegala. A Mercator ni nepomembna politično-ekonomska tema. V njej se nepremišljeno ravnanje vladi najbrž ne more obrestovati. Epizoda o notranjem informiranju ima star in enostaven nauk; dobro je premisliti preden kaj rečeš. To še posebej velja za predsednike vlad.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 22 x komentirano
  1. doajen pravi:

    Sad ču ja… Gregor postaja Veliki

  2. jug pravi:

    Da gre dobro premisliti, preden kaj zapišeš (in objaviš), velja tudi za novinarje. je neumno nakladanje o ’strašni’ pomembnosti Mercatroja za slo-ekonomijo, malodane slovenski živilski trg bi se zlomil, če bi ga kupil kak tuj trgovec. Neumnost. Če je res, kar so Janša in njegovi govorili pred časom,da so trgovci krivi za dvig cen, potem bi bila prodaja Mercatorja tujcem celo zaželjena. In da je Pahor vedel za ‘notranjo informacijo’ pred uradno objavo prodaje? Kaj potem? Bi si moral zatisniti ušesa? Tudi ni jasno, zakaj bi ne smel tega povedati v javnosti?

  3. medek pravi:

    Jaz ne vem, ali noben v tej državi noben nima pojma ali pa se lahko pustimo pozitivno presenetiti?

    Fak, ko se ti vse kar si se učil, pred očmi sesuje v prah. Ekonomija kot doktrina šoka.

  4. Rado pravi:

    Meni se zdi povsem normalno, da premier izve stvari prej.

    In ni potrebno, da se spreneveda, kot se je marsikdaj sprenevedal Janša, ko je izjavljal, da je “stvari” izvedel iz medijev.

  5. medek pravi:

    Meni je pa hrvaški Grinč mega zabaven.

    http://24ur.com/novice/svet/banda-lopovska-in-ivo-krade-bozic.html

  6. Kosi pravi:

    Iz dežja pod kap?

    Iz dežja pod kap!

  7. COMURA pravi:

    A se to Jani s Pahorjem ukvarja??????? Pa ljudi,jel to moguče???? Ali sanjam ali je res????

  8. nostradamus pravi:

    Če je tako drag trgovec kot je Mercator pomemben za državo, ne bi ga pa kupila, je zadeva skrajno preprosta. Vsa lastninjenja in tako imenovane managerske odkupe je potrebno dati pod strogo revizijo. Tako se spešta več muh hkrati. Preveri se kako je lastninjenje potekalo in , če je zadeva sumljiva se ukrepa, pa še do prodaje ne more priti, ker potencialnemu kupcu ne bi bilo jasno kaj sploh kupuje. Preprosto kot zeljnata solata.

  9. martin pravi:

    @sever
    Spretno napisan nonsense.

  10. južnoštajerski pero v mariboru pravi:

    Kaj rubrika “SDS po volitvah” je bila ukinjena za en dan…

  11. Carlos Contreras pravi:

    Pero, čakamo na EPP.

  12. konec pravi:

    Komunisti ostanejo komunisti, vse popolnoma vse mora biti pod njihovim nadzorom. predvsem mediji. Zato je nadaljno prijateljevanje z medijskimi tajkuni nujno potrebno.

  13. Rado pravi:

    Komunisti?
    Kakšna bedastoča.

    Od leta 1990 imamo parlamentarno demokracijo. Vse ideje, ki se preverijo in dobijo potrditev na svobodnih volitvah so legitimne. **

    ** /Komunisti so prisegali na avangardnost in so vladali brez konkurenčnega boja.

  14. Luka pravi:

    @Kosi: “Z” dežja pod kap! Saj si na dežju in ne “v” dežju, kajne?

  15. Grof Monte Kristo pravi:

    Jani, priznati moraš, da je družbeno-politična situacija v državi skrajno nenavadna, nova in zahtevna, kljub temu imam občutek, da se mandatar s to kompleksno situacijo modro spopada. Kljub letom in nekoliko narcisoidnem značaju mu zaupam.

  16. južnoštajerski pero v mariboru pravi:

    Rado

    Tudi Italija je od 46 leta demokratična republika pa ima pri njih še vedno pomembno vlogo mafija

  17. Rado pravi:

    Pero,
    ravno to dokazuje absurdnost mantre, ki jo stalno ponavljate. “Češ, da je Kučan zadaj” “Češ, da je Golobič zadaj”. Za vsem kar se dogaja.
    Resnica je diametralno nasprotna.
    Za vsem je Kapital.
    Ko je Kapital potreboval levico, jo je izkoristil, ko je Kapital potreboval Janšo, ga je izkoristil. In tako bo tudi poslej.
    Vi slepci pa se še kar greste ideološke delitve.

    Čemu bi nekdo, ki ima 400 milijonov puslušal kateregakoli ideologa? Si bi ti Pero na Šrotovem mestu pustil soliti pamet od ideologov?
    Uporabi malo pameti Pero.

  18. Marko pravi:

    Bravo Rado!
    Prej ko se bo tole poblisnilo vsem, bolje bo.

  19. južnoštajerski pero v mariboru pravi:

    Moj 16 komentar gre na 13 ne na janijevo kolumno, to pa še prekleto drži. Bereš in razumeš tisto kar hočeš prebrati in razumeti to je tvoj problem.

  20. Grof Monte Kristo pravi:

    Rado, vendar se Pahor na svoj način upira………..počakajmo, pa bomo videli, Pahor ima inštrumente moči, ki lahko krvosesom zaveržejo roke.

  21. Bount pravi:

    Da, tako je. Pahor je preveč rad všečen, da bi bile njegove besede lahko vznemirljive.
    Pahor, saj ni nič narobe, da želiš biti vsem všečen. Ampak, Bog naj ti pomaga, da v tvoji preveliki želji po biti vsem všečen, ne postaneš popolnoma nekoristen v politiki, kajti biti vsem všečen je bolj področje “show posla”
    oziroma področje zabavne, manekenske, filmske ali pevske kariere.

  22. Rado pravi:

    Bount,
    natančneje bi moral reči: “Pahor je bil všečen”.
    Po volitvah je spremenil linijo. Zdaj je predvsem odločen.

Komentiraj