Sunday 24. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Vrnitev kulturnega boja?

12. november 2008 ob 11:17 | Jani Sever |

Napoved redefiniranja odnosa države do verskih skupnosti je razburila slovensko RKC. To nikakor ne preseneča. Le kaj se skriva za redefinicijo? Omenjanje te teme v koalicijski pogodbi se zdi zares precej nenavadno.
Kaj je motiviralo koalicijske partnerje nove vlade, da se jim je zdela zadeva tako zelo pomembna, da so jo vključili v koalicijsko pogodbo? Stanje, ki ni normalno? Morda del laične javnosti stanje v slovenski družbi res razume kot nekakšno privilegiranje katoliške cerkve. Zanjo v Sloveniji namreč v prvi vrsti gre, kadar je govora o verskih skupnostih. A prav tako je res, da večina najbrž ob tem ne čuti kdo ve kakšne prizadetosti. Rehabilitacija moči RKC konec koncev traja od začetka devetdesetih. In za začetek bi se veljalo vprašati, ali se je stanje v zadnjih štirih letih bistveno spremenilo.

Zdi se, da niti ne. Večina privilegijev izhaja od prej. Predvsem finančnih, tudi tistih, ki so vezani na denacionalizacijo. To je pač treba izpeljati, drugače ne gre, če si ne želimo še ene revolucije. To, da se je RKC v preteklem desetletju izkazala kot zelo sposoben in uspešen kapitalist, ki hkrati v svojem poslovanju pogosto ohranja celo socialni čut, ji pač ne gre zameriti. Prav tako ne, da si je znala ustvariti svoje medije, ki prav tako poslujejo uspešno in imajo precej široko občinstvo. Vsekakor precej širše od števila vernikov, ki denimo redno obiskujejo obrede.

Sprememba, ki jo je bilo mogoče v zadnjih štirih letih brez težav zaznati, je vezana na količino verskih vsebin na javni televiziji. Tu so bili premiki veliki. In težko je verjeti, da nihalo na TVS kmalu ne bo zanihalo v nasprotno smer. Koliko je to za koga smiselno je posebno vprašanje. Tako kot je znotraj versko obarvanih vsebin posebno vprašanje razmerij med posameznimi religijami. Tudi tistimi, ki so sedaj večinoma popolnoma spregledane. Vendar zaradi TV programa gotovo ni potrebno omenjati odnosa z verskimi skupnostmi.

Gre seveda za šolstvo in stoodstotno financiranje programov zasebnih šol, ki ga je Janševa vlada želela uzakoniti. A je na koncu popustila. Sindikati, študenti in dijaki so proti zakonu namreč zbrali več kot 70,000 podpisov. Sicer pa bo novi šolski minister postal Igor Lukšič, kar najverjetneje pomeni, da RKC dobiva tudi na tem področju trdega sogovornika, ki mu svojih stališč nikakor ne bo mogla kar tako vsiljevati. Ponoviti velja torej vprašanje, kaj sploh lahko pomeni redefiniranje odnosa države do verskih skupnost.

Zdi se, da nekaj, do česar bo itak prišlo. Hkrati pa tudi nekaj, kar se je že zgodilo. Slovenska RKC se ob letošnjih volitvah ni opredeljevala. Bila je ločena od politike. Kar je gotovo napredek. Slovenija se zadnje leto s kulturnim bojem ni ukvarjala. Se bo tudi to spremenilo? Napoved redefiniranja odnosov med verskimi skupnostmi in državo, ki očitno ni bila prej vsaj načelno dogovorjena med vsemi zainteresiranimi, je vsekakor videti kot napoved ponovnega zaostrovanja.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 20 x komentirano
  1. ჯუღაშვილი pravi:

    Ne sam kulturnega!!! Samo upam ,da se tudi kaki nekulturni in necivilizirani poboji ne vrnejo.!? :)

  2. guzdeh pravi:

    Mogoče so se pa razburili zaradi tega, ker blejski otok kar naenkrat ni več javno dobro, ker se ga zastonj daje v najem za 45 let etc etc……

  3. flomaster pravi:

    upam da bodo spremenili zakon o zvočnem onesnaževanju (janševa vlada je sprejela da zvonjenje ni hrup!!! in je nabijanje zvonov ob najbolj nemogočiih urah legalno, za zvonove ne velja javni red in mir!!! absurd
    zanimivo pa je da se o tem sploh ni govorilo v medijih in niti opozicija ni dvignila glasu (razen tavževe!!!)

    no me zanima kaj bo naredila nova vlada

    računamo na vas!

  4. matia pravi:

    Kdo bo pa branil pravice nas nevernih?

  5. butalec pravi:

    Dokler bodo “fajmoštri” javni uslužbenci, cerkev pa imela glavno besedo na našem edinem otoku, ne vidim ločenosti cerkve od države. Za to ločenost pa se je vredno boriti, tudi s kulturnim bojem če je potrebno. Najlažji način pa je realna obdavčitev cerkvenega premoženja in to na način, kot so obdavčeni tujci, ki imajo premoženje pri nas. Kajti s podpisom tako opevanega vatikanskega sporazuma, so za mene vsi katoliški duhovniki tuji državljani, ki neobdavčeno ropajo naše Slovensko premoženje in molzejo verujoče Slovence v korist države Vatikan.

  6. Miha pravi:

    Jani,

    tu si pa žal zgrešil. Cerkev ima 100% financiranje zasebnih šol najmanj prva tri leta. To so uredili v prehodnih določbah!

    preberi si 138. člen zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja:

    “138. člen
    (financiranje zasebnih šol)

    Ne glede na določbo drugega odstavka 86. člena tega zakona pripada zasebni šoli tri leta po uveljavitvi tega zakona za posameznega učenca oziroma dijaka 100% sredstev, ki jih država oziroma lokalna skupnost zagotavlja za plače in materialne stroške na učenca oziroma dijaka.

    Ne glede na določbo 86. člena tega zakona se zasebne šole, ki jim je bila dodeljena koncesija pred uveljavitvijo tega zakona, financirajo v skladu s koncesijsko pogodbo.”

    http://www.dz-rs.si/index.php?id=101&sm=k&q=zakon+o+financiranju+vzgoje&mandate=-1&unid=UPB|A1B8FEFFF3710323C125742D002ED8FA&showdoc=1

  7. medek pravi:

    Jezusa na že enkrat snamejo s križa in peklenske republikance naj nehajo častit tam doli v peklu, pa bo tudi Pahor manj strašen. Sicer bi pa Vatikan moral biti nad Samuelom vzhičen.

  8. medek pravi:

    Kaj spada pod obrambo države?
    Kaj je nacionalni interes?

    http://24ur.com/novice/slovenija/novodobna-stalna-kontracepcija.html

  9. medek pravi:

    http://www.dnevnik.si/novice/kronika/1042221754

  10. medek pravi:

    V Sečovlah se strelja, mogoče pa Sanader , Janša, Berlusconi načrtujejo izgon živalskih vrst, da bi končno dobili svoj prašičji zaliv.

  11. zirosi pravi:

    Menda ja ne da bodo slovenskih katoliških skavtov, ki si radi pravijo slovenska vojska spremenili nazaj v tabornike?

    Mogoče bi končno lahko “redefiniriali” tudi RKC nazaj v tisto, kar dejansko je: poslovalnica neke druge države na naših tleh…

    Za kaj takega bi se zares bilo vredno boriti.

  12. kvikl cvikl pravi:

    .prefinjeno,ni kaj.. Dobili smo novega “unutrašnjeg neprijatelja”,da se folk ne bo zaganjal v Svetlike,Katarince,Kose,Lahovnike,Zalarje itd…
    Žal spet z asistenco RKC,z odhodom CirilMetodovskega škofa Perka je očitno zastavo škof Uran..
    Janijeva misel, da se RKC med kampanijo ni opredeljevala seveda ne drži.Opredelila se je,in to tako,da je bila tiho in posledično pomagala Pahorju.
    Izjava nadškofa na volilni dan za TV,da je bila kampanija umazana približno enako na obeh straneh je seveda dovolj zgovorna.
    Afera Patrija temeleča na kolosalnem konstruktu in laži je bila po njegovem enaka oni raci o Pahorjevem novem BMWju

    Skratka, RKC bo z novo vlado zgledno sodelovala in skrbela, da se bo po potrebi “skretalo pažnju” na večni kulturni boj.

  13. francka pravi:

    Nihalo na TVS bo pravgotovo zanihalo takoj v drugo smer.To si Jani lepo povedal.Ti to že veš,saj Ti je najbrž Golobič že povedal.Na TV ne bo več nobene verske oddaje in nobene maše več.Krasno.Pravzaprav tudi do zdaj ni bilo prav veliko takih oddaj.Stalna je samo ena/Ozare mislim/,pa morda kakšna maša ob nedeljah.No več je tega za Božič,Veliko noč in druge cerkvene praznike.Bodo tudi to prepovedali?Ali v tej državi davkoplačevalci,ki so tudi verniki nimajo pravice do delčka tudi na TVS?To naj bi bila demokracija in spoštovanje človekovih pravic.Jaz sama nisem verna pa vendar privoščim tistim,ki verujejo,da lahko kaj pogledajo tudi na TV.

  14. Carlos Contreras pravi:

    Samo še pornografija bode na TV in izprijeni filmi o patrih, ki nune natepavajo. Ali pa druge patre. Ja, v tej državi so tudi davkoplačevalci, ki ji osnovna šola ni naučila *osnov pravopisa*.

  15. Carlos Contreras pravi:

    Pardon, “jih”.

  16. medek pravi:

    Boji so povsod: http://www.thenation.com/doc/20081124/ivaw_video

  17. unexpected pravi:

    redefinicija naj bo - naj definirajo to ločitev cerkve in države za vedno in v vseh segmentih!! Njihova prevelika vpletenost v državo narodu le škodi , saj cerkev predstavlja glavnega hujskača slovenskega naroda od osamosvojitve naprej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  18. JBTPTKŠNKZDRVJ pravi:

    tudi jaz sem odprl novo fronto : ZOPER “TA FARŠKE” KRIVOSODNE SKORUMPIRANCE V RS ! _ _ _

    BANDA PROKLETA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  19. neja pravi:

    Gozdove, ki so si jih nekoč prisvojili na sporen način in za katere so v resnici že tudi dobili denar pred 2.sv. v., nazaj!!! Cerkev je največji tajkun.

  20. krneki pravi:

    Jani,

    tale redefinicja ločitve je zares enigmatična. No, ali pa ne - ampak stranke v svojih programih in tudi kandidati za poslance v svojih javnih nastopih dejansko niso govorili o veri in verskih skupnostih, zato ne vemo, kaj bi to lahko pomenilo. Najbližja in po mojem kar sporna ideja bi bila, da se je tega domislila LDS, ki je v prešnjem sklicu posvojila verski zakon, ki ga je pripravila ena izmed verskih skupnosti in je z njim kasneje nastopala v parlamentu. Če torej “redefinicija” pomeni uveljavljanje prej konkurenčne zamisli o urejanju pravnega položaja verskih skupnosti, tega vprašanja nikoli več ne bomo rešili. Prihodnja oblast bi namreč utegnila spet seči po zdajšnjih rešitvah, namesto pravnega reda pa bi tako imeli farso. Bolj zamivo se mi zdi vprašanje, ali je zdajšnja koalicija zmožna potrditi legitimnost zamisli, ki jih podpira znaten del prebivalstva (in večinska cerkev) in “redefinicijo” uveljaviti tako, da verskim skupnostim ne odvzame nobene izmed pridobljenih posebnih pravic (preden na tole dobim goro replik bi bilo fino prebrati zakon), pač pa le-te zgolj podgraditi, precizirati in v nekaterih primerih osmisliti. Je mogoče. Tudi tako, da zakonodaja ne pači pojma enakopravnosti, da ne marginalizira ustavne kategorije verske skupnosti in hkrati bistveno izboljša delo države z verskimi skupnostmi.

Komentiraj