Desusova moč
7. november 2008 ob 10:34 | Jani Sever |Karel Erjavec je šel na dopust. Potem se je vrnil. Demokratična stranka upokojencev je še enkrat razpravljala, kaj naj naredi. A stvari so bile jasne že prej. Poslanska skupina je bila ves čas odločena, da gre v vlado z Erjavcem ali brez njega.
Desus bo jutri podprl Boruta Pahorja kot mandatarja. Ne glede na to, ali bo Erjavec sprejel kakšno ministrsko mesto. Konec koncev bi glasovali za Pahorjevo vlado tudi v primeru, da Desus sploh ne bi imel zagotovljenega ministrskega mesta v novi vladi. Kaj torej še ostane Kalu Erjavcu? Najbolj enostavno bi bilo, da sprejme eno od ponujenih ministrskih mest. Druge možnosti so zanj vsaj precej bolj zapletene. Nenazadnje so poslanci Desusa s tem, ko so v pogajanjih stopili na Pahorjevo stran, že izrekli nekakšno nezaupnico predsedniku svoje stranke.
Erjavec lahko torej v primeru, da ne pristane na delo ministra, začne razmišljati tudi o tem, da kmalu ne bo več predsednik Desusa. Konec koncev ga že sedaj očitno ne jemljejo dovolj resno. Situacija v stranki je kaotična. Predsednik in poslanska skupina o sestavljanju vlade razmišljajo diametralno nasprotno, pogovarjali pa naj bi se predvsem preko tiskovnih konferenc in medijev. Poslanci Erjavcu vztrajno prigovarjajo, naj vendarle sprejme Pahorjevo ponudbo. Ker je to v skladu s politiko stranke in v njenem interesu. Erjavec pa to vztrajno zavrača.
Vprašanje za stranko je seveda, ali je popolno popuščanje mandatarju pri sestavljanju vlade res v interesu Desusa. Ministrstvo za delo je manj prestižno od ministrstva za obrambo, ki ga je zase najprej zahteval Erjavec. Prav tako je precej manj izpostavljeno od ministrstev za notranje zadeve ali za pravosodje, ki ju je omenjal kasneje. Enako velja za ministrstvo za lokalno samoupravo. Vendar ne gre le za prestiž. Gre za to, katera ministrstva so Desusu sploh na voljo.
To, da Erjavcu ni dovoljeno razmišljati o obrambi, notranjih zadevah ali pravosodju, je potrditev, da afera Patria ne more iti mimo njega. In da ga bo bremenila vse do tedaj, dokler ne bo dokončno sodno razrešena. Pa še potem je morda ne bo povsem konec. Gre pač za politiko in politično odgovornost, ki je drugačna in predvsem precej manj rigidna kategorija od kazenske odgovornosti. Zanjo običajno velja pregovor, kjer je dim je tudi ogenj. Afera Patria je tudi dediščina Karla Erjavca.
Če bi dobil želeno ministrstvo, bi to pomenilo, da mu zaupajo novi koalicijski partnerji. Tako pa je mogoča celo interpretacija, da so zaupanje vanj izgubili tudi njegovi strankarski kolegi. Ob uspehu, ki ga je doživela stranka na volitvah, je to pravzaprav presenetljivo. A Erjavcu po volitvah nič ni šlo na roko. Ni bil izvoljen za poslanca. Poslanci Desusa niti pomislijo ne, da bi sedeli v opozicijskih klopeh. Njegove osebne kadrovske zahteve so bile sprejete kot izsiljevanje. Desusove zahteve po višjih pokojninah, pa so zaradi krize postale povsem nesprejemljive.
Erjavec je pred volitvami govoril o 1000 evrih. Po volitvah pa o tem, da praktično mora ostati obrambni minister. Zdaj je videti, kot da bo zaradi strategije, ki jo je izbral ostal povsem praznih rok. S poviševanjem pokojnin ne bo nič, lahko pa postane minister za delo v času povečevanja brezposelnosti. Ob tem je celo ministrstvo brez listnice za regionalni razvoj in lokalno samoupravo videti privlačno. Seveda Erjavec lahko tudi zavrne vse ponudbe. A kot predsednik stranke, ki ni poslanec ne minister, ne bo imel ravno opaznega dela.
No, Desusovci so videti mirni. Če bo treba, bodo Erjavca enostavno zamenjali. Za stranko je bil koristen kot človek, ki je uspel Desus pripeljati v desno vlado. Zdaj so razmere drugačne. Zdi se, da je Erjavec na to pozabil in da je zato precenil svoj vpliv. Desus je zaenkrat še vedno precej večji od svojih predsednikov.
Jani Sever
7. november, 2008 ob 10:58
Erjavec je en razvajan otročaj, ki izsiljuje kadar ni po njegovo. Pahor je obljubljal, da bo najprej gledal na strokovnost in spet smo pri laži.
7. november, 2008 ob 11:25
A to je to? Sesuvanje kahle.? :)
Zdaj mamo poleg Cekute še slikarja Pahorja.Ceno slik pa sami določte.
7. november, 2008 ob 11:31
Težkega srca to rečem, a Erjavec ima povsem prav, sploh v razmerah, v katerih so ekonomija, država in politika. Ne odobravam sicer, da terja neko ministrstvo zase osebno, pač pa sprejemam, da ga terja za stranko. In tako jaz to reč tudi razumem - hoče, da Desus dobi državotvorno ministrstvo (čeprav mi je aktualno pojmovanje, kaj je in kaj ni državotvorno itak tuje).
Pričakovanje Pahorja je, da bi vsi predsedniki koalicijskih strank bili tudi del vlade, torej ministri. Pričakovanje Desusa in očitno za nikogar posebej problematična točka je, da dobi tri ministrstva, od katerih naj bo eno t.i. državotvorno. In to so dahnili že zdavnaj. Če to torej združimo dobimo rešitev, da Desus sicer dobi državotvorno ministrstvo, a da ga ne zasede Erjavec, pač pa nekdo drug primeren iz Desus, Erjavec pa postane minister enega od presotalih dveh ponujenih ministrstev.
Menim, da je glede na moč Desus v koaliciji povsem primerno pričakovati, da imajo vsaj podoben, če ne celo nekaj boljši status kot LDS. Nenazadnje jim je celo prejšnja pomladniška koalicija dala obrambno ministrstvo. Menim sicer, da bi lahko zanj izbrali boljšega človeka kot je Erjavec, a Desus je tedaj to imel. In starnka je bila šibkejša kot je danes v tej novi koalicji.
Sicer pa, če Pahor pusti Kresalovi razmišljati o zunanjem ali notranjem ministrstvu zase, potem bi v tej vladi moralo biti itak dopustno oz. sprejemljivo kar koli. (Smotrnih) kriterijev itak ni.
Od teh predsednikov mi je še najbolj všeč Golobič, ki si je, če mediji razprivajo prav, vzel ministrsto za visoko šolstvo, znanost, tehnologijo. Doslej na videz povsem obskurna reč, ki je daleč od najvišjih interesov strank. A tip bo najbrž iz tega znal narediti ultimativni položaj. Znalo bi biti, da bi na koncu te zgodbe Golobičevo ministrstvo postalo bolj državotvorno kot so danes zunanje, obrambno, finančno, notranje. Je pač vse odvisno od vizije in kvalitete človeka, ki zaseda položaj, funkcijo …
7. november, 2008 ob 11:37
Razlika med Desusom in Erjavcem ter SD in Pahorjem je ta, da kljub navidezni podobnosti, da si stojijo na različnih bregovih (predsednik in stranka), pa v Desusu predsednik ne more solirati po svoje. Morda je krivo tudi to, da je Karl neizvoljiv, kar posledično pomeni, da nima glasu tudi ne v hramu demokracije.
7. november, 2008 ob 13:15
@markopigac
V Desusu je predsednik soliral 4 leta.
Žnidaršič se mi zdi, da ni prav užival pod Janševim jarmom. Za DeSus pa je najvažneje, da ne podpihuje več medgeneracijskega konflikta.
7. november, 2008 ob 13:51
Ja,Karlo bo doživel orkestriran napad gnojnice..On je kriv,da maneken še nis ssestavil drim-tima.To, da noče noben prevzeti gospodarstva verjeno ni poseben problem.To bo verjetno kar Zoki popoldne oddelal..
torej,imamo predsednika,ki je izključno zaslužen za % Desusa in 7 Puckotov,ki bi taistega predsednika postavili za pljuvalnik neuspehov prihodnje vlade (beri ministra za delo,družino in SOCIALNE zadeve)
Da bi ta resor zasedel namesto pravnika Erjavca kakšen ekonomist iz lige SOCIALNIH demokratov (gaspari,rop,cvikl,mramor,mencinger,veselinovič.semolič..) seveda ni govora. Najboljši Gaspari bo ekonomski nadminister brez listnice (in brez odgovornosti seveda).
Tole bo svetska pušiona
.
7. november, 2008 ob 14:12
jebi ga, več procentov, več puckotov
pozabu je rečt da če desus ne zmaga pač nič ne bo s 1000€
7. november, 2008 ob 14:27
Soboslikarsko Društvo Pahor in družbeniki d.o.o..Pardon d.n.o. družba z nikakršno odgovornostjo.
7. november, 2008 ob 14:57
ze zdej se vid, da Pahor ni noben voditelj vlade, ampak ovca k hoče vsem bit všečen. To pa je kompleks majhnosti. Karl se pa bori za svoje pravice, čeprav že kr mal pretirava. Dobil je un evil look, ni več sproščen. Jaz bi sam rab, da bi mel čim prej vlado, ne pa dogovarjanje, ki traja,pa traja, pa traja,…….
Ta vlada pa itaq ne bo zdržala več kot 2 leti, hehehehehe
7. november, 2008 ob 15:30
Tako je tudi prav, da je stranka večja od predsednika. Erjavec je izgubil stik z realnostjo. Čas je, da Desus tega klovna brcne v rito.
7. november, 2008 ob 18:07
Za Erjavca, bi takole od daleč in na hitro človek pomislil, da nima pojma prav o ničemer. Ali pa se je pustil popolnoma zmanipulirati.
Zakaj vlada še ni sestavljena in na poziciji? Ne zaradi Erjavca. Zato, ker novi oblastniki puščajo staro vlado na poziciji, da se nanjo vsuje čimveč “dreka”, ki ga prinaša finančna in gospodarska kriza. Pa še prav imajo…
7. november, 2008 ob 18:10
Pahorček, Pahorček, nič te ne izuči. Najprej si celo Slovenijo spraševal, ali naj kandidiraš za predsednika republike, sedaj pa boš kmalu začel spraševati, kaj naj narediš s Karlom. Če boš tako cagavo vodil vlado, bo revščina. Nikoli ne moreš vsem ustreči, zakaj tudi bi? Udari po mizi in povej: dam državotvorno ministrstvo Desusu,ja, ampak ne Karlu! Boš videl, kako hitro bo red in mir.
7. november, 2008 ob 18:39
In novi minister za okolje bo…zal…Karl Erjavec.
Konec zelene Slovenije!
Sram te bilo Pahor!
7. november, 2008 ob 19:48
Erjavcu je očitno štiriletno ministrovanje in medijsko “zvezdništvo” stopilo v glavo. Naj se Korl zaveda, da bodo ministri v tej vladi res ministri s svojo polno odgovornostjo, ne pa poslušni izvrševalci premierjevih ukazov in “vizij” ter strelovod za “resorne strele”, katere je povzročil premierjev črni oblak.Naj Korl razmisli o svojih sposobnostih, dokler je še čas (volilci so mu jih odrekli).
Da je Golobič politik z vizijo dokazuje s tem, da sprejema ministrstvo za visoko šolstvo, itd. Ali ne pravijo, da je moč v znanju, ne orožju (v katerem dejanske moči brez znanja upravljalcev z njim ni). Dandanašnji v razpisih za delovno mesto med pogoji za sprejem nanj ni naveden odslužen vojaški rok. Prevladujejo diplome in obvezno znanje, poleg domačega, se razume, tujih jezikov. In v tem je moč (no, tu je pogojnik) “golobičevega (pridevnik) ministrstva.
7. november, 2008 ob 20:02
Če bi bila Kahl in bi bila “nedolžna”, bi rekla: Raziščite zadevo, jaz pa ne bom zasedel ministrstva, kjer bi lahko pomenil oviro. Tako pa….? Se pa strinjam, da je Pahor pozabil na strokovnost, če bo Kresalova zunanja ministrica.
7. november, 2008 ob 21:27
Karel Erjavec mi ni bil nikoji preveč všeč,vendar je kljub temu treba priznati,da je pod njegovim vodstvom stranka Desus osegla najvišji rezultat v svoji zgodovini.Pri tem seveda ne omenjam nekaterih demagoških izjav v prevolilnem času!/1000 Evrov pokojnine/.Kakorkoli že glede na volilni rezultat ima veliko večjo pravico zahtevati več ministrskih mest,kot n.p.LDS.In,če ima LDS pravico do državotvornega ministrstva ga ima Desus še toliko bolj.O tem nihče ne polemizira.Zakaj je Kresalova lahko zunanja ali notranja ministrica,Erjavec pa ne more biti.Tu ni logike,še posebno,če se upošteva določene izkušnje.In kaj ima afera Patria pri tem?Afera se mora razčistiti in .če pokaže,da je bila le predvolilni konstrukt toliko bolje za Erjavca.Če se dokaže,da je kriv pa zanj kazen.Vse dotlej pa je popolnoma brezsmisla govoriti,da zaradi te afere Erjave3c ne more biti minister za notrenje ali druge zadeve.Ker se na Erjavca vrši pravi medijski umor in upor v lastni stranki bi jaz na njegovem mestu takoj odstopila z mesta predsednika Desusa in ne bi šla v vlado.Saj njegova stranka bo tako in tako šla,z Erjavcem ali brez njega.No videli bomo ,koliko bo potem Desus dobil na naslednjih volitvah.Prav čudno,da je stranka prav za časa vlade J.Janše dosegla tak uspeh.In kako je mogel prav Janša dati ministrstvo Desusu,ki mu ga prejšnje ideološko sorodne stranke nikoli niso dale.Sedanje,ki so tako blizu Desusu pa to stranko,predvsem njenega predsednika jemljejo,kot manj vredno in nujno zlo.Erjavec je s tem,da se je uprl pokazal,da brani volilni rezultat in,da zahteva samo to,kar mu pripada in nič več.Žal so ga izdali njegovi poslanci,zato je res najbolje,da gre iz te stranke in tudi vlade.
7. november, 2008 ob 21:39
De mortuis nil nisi bene! Čemu tako o političnih kadavrih. Tudi za post-mortem je treba imeti nekaj etične distance.
8. november, 2008 ob 15:01
Jest sam upam,da bo tale finančna kriza hudo usekala na Slovenijo.!To bo Pahor švical