Sunday 22. September 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 
politika

Zasedba šol v Gorici

3. november 2008 ob 18:58 | Vest |

Zasedena šola

Nikol Kerpan, predstavnica dijakov višjih srednjih šol v Gorici, nam poroča o dogajanju na goriških šolah. Dijaki so danes v znak protesta proti komaj odobreni Gelminijevi reformi pravkar okupirali šolska poslopja. V Gorici ima slovenska manjšina 5 višjih srednji šol, in sicer:
- Strokovni turistični zavod »I. Cankar«;
- Družboslovni licej »S.Gregorčič«;
- Klasična gimnazija in licej »P.Trubar«;
- Industrijski in tehnični zavod za računalništvo »J.Vega«;
- Tehnični gospodarski zavod »Ž.Zois«.

Nikol Kerpan

David: »Kdaj vam je uspelo zasesti šolsko poslopje?«
Nikol Kerpan: »Pred šolo smo se zbrali že ob sedmih, a so se slugi že predhodno zaprli v poslopje in nam niso dovolili vstopa. Po razgovoru z ravnateljico šolskega centra pa smo se domenili, da lahko okupiramo poslopje le, če dovolimo tajništvu vstop v šolo vsaj za nekaj ur na dan. Ob osmih pa se je dejansko pričelo zasedanje»

David: »Kateri je bil torej odziv ravnateljice?«
Nicole Kerpan: »Ravnateljica nam je, kot rečeno, dovolila okupirati, a le pod pogojem, da se ohrani red in da se stanje ne poslabša; seveda nas je svarila pred katerokoli obliko škode šolski imovini in poslopju.«

David: »Kakšno pa je mnenje profesorjev?«
Nicole Kerpan: »Profesorji se niso kaj posebno izpostavili glede dogajanja. Očitno nam ne nasprotujejo.«

David: »Ali se je pred šolo že prisvitala policija?«
Nikol Kerpan: » Da, policisti so prišli. Bili so sicer navadni policisti, ne pa, kot v vašem slučaju (na višjih srednjih šolah v Trstu) policisti DIGOS-a (italijanske protiteroristične policije). Predstavniki sil javnega reda pa so si samo od zunaj ogledali dogajanje na šoli, nato pa odšli. Torej do sedaj nismo (še) doživeli nikakršnega »kratkega stika« z »Berlusconijevo« policijo…«

David: »Koliko pa vas je v tem trenutku na šoli?«
Nikol Kerpan: »Vsega skupaj nas je približno dvesto, v nočnih urah pa bo na šoli prespalo - po glasovanju, ki smo ga komaj izpeljali - kar 55 dijakov. Važno je namreč, da nas med nočjo kar precej ostane v poslopju.«

David: »Koliko dni mislite okupirati šolsko poslopje?«
Nikol Kerpan: »Ker ravnateljica ni določila nobenega termina, smo se načeloma odločili, da zasedamo do konca tedna. Potrjeno je sicer, da bo okupacija trajala vsaj do srede, ko se bomo predstavniki slovenskih višjih srednjih šol sestali z italijanskimi vrstniki iz cele goriške pokrajine in določili nadaljni potek protesta.«

David: »Kaj nameravate organizirati v naslednjih dneh?«
Nikol Kerpan: »Za jutrišnji dan smo v našo sredo povabili deželnega svetnika Slovenske skupnosti Igorja Gabrovca, ki nam bo izrazil podporo vseh slovenskih političnih in kulturnih organizacij. V sredo pa nas bo obiskala bivša dijakinja, filmska igralka Tjaša Dornik, ki nam bo spregovorila o bontonu.«

David: »Ne samo politika, torej….?«
Nikol Kerpan: »Ne, želeli bi, da bi dogajanje med okupacijo privlačilo čim večje število dijakov, zato pa smo odločili, da bodo predavanja in obiski na šoli čimbolj pestri in raznoliki. Seveda pa ostaja naš primarni cilj osveščanje o političnem dogajanju in težavah,s katerimi se bo morala zaradi komaj odobrene Gelminijeve reforme soočati slovenska šola…«

David: »Kaj pa se bo na šoli dogajalo danes?«
Nikol Kerpan: »V tem trenutku potekajo razna sestajanja in seje predstavnikov ter organizatorjev, glavnina dijakov pa je v dvorani, kjer poteka predvajanje filmov. Do sedaj smo si ogledali prostore, kjer bomo ponoči prespali, ter določili porazdelitev dijakov. Rekla bi torej, da bo tudi v zgodnjih popoldanskih urah - kot je tudi vse do sedaj - potekala logistično-organizacijska akcija.«

David: »Ali je vaš protest doživel kak medijski odmev?«
Nikol Kerpan: »Da, do nas so takoj prispeli novinarji lokalnega Primorskega dnevnika (glavnega časopisa slovenske manjšine v Italiji), italijanskega Piccola (Piccolo je časopis, ki izhaja na Tržaškem, Goriškem in v Istri), slovenske oddaje tretjega Rai kanala (oddaje v slovenskem jeziku predvajajo vsak dan v večernih urah) in nato novinarji slovenskega privatnega omrežja A-kanal. RTV-Slovenija pa se še ni prikazala.«

David: »Kaj pričakujete od slovenskega javnega prostora?«
Nikol Kerpan: »Glede na to, da biva mnogo naših dijakov onkraj meje in je torej med nami precejšnje število slovenskih državljanov, bi si lahko pričakovali, da se bo potom njihovih staršev in stikov novica o našem protestu kar precej razširila. Seveda pa imajo poglavitno vlogo pri tem slovenski mediji, še posebej časopisje, ki bi lahko naši protestni akciji dodelilo nekaj tiskovnega prostora… Ravno tako pomembno pa je logično tudi televizijsko in radijsko omrežje.«

David: »Kaj pa bi pričakovali od slovenske politike?«
Nikol Kerpan: »Prav bi bilo, če bi nam tudi predstavniki slovenske politične scene izrazili svojo podporo tako, da nas naprimer nek politični predstavnik obišče in nas nagovori. Poleg tega bi bilo obetavno, če bi od strani Republike Slovenije prišla jasna in dovzetna zahteva Italiji po spoštovanju mednarodnih sporazumov in zaščitnega zakona za Slovence.«

David: »Ali mislite, da bo vaš protest doživel uspeh?«
Nikol Kerpan: »Menimo, da bo postal protest odmevnejši, če se dijaki povežemo s starši in če v imenu vseh naslovimo pisma ustanovam obeh držav, tako Italije kot Slovenije, v katerih jih bodrimo, naj se angažirajo za nas in našo problematiko ter naj se (bolj) aktivno soudeležijo diplomatskih ter političnih postopkov oz. pogajanj za uveljavitev naših pravic.«

David: »Upajmo v uspešno resolucijo. Srečno nadaljevanje protesta in borbeno naprej!«
Nikol Kerpan: »Hvala!«

David Požar, dijak znanstvenega liceja “F.Prešeren”, Trst

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 5 x komentirano
  1. Joschka pravi:

    ODPOR! ;)

  2. Blaž Babič pravi:

    Hvala Vam, borke in borci :)

  3. medek pravi:

    Na mladih svet stoji :)

  4. Hohštapler pravi:

    A rupl bo gladovno štrajkal zaradi storjene krivice?

  5. miro pravi:

    Ah, spet ti partizani. Domobranci bi bili lepo tiho, zanemarili bi slovenski jezik in začeli govoriti po italijansko.

Komentiraj