Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Slovenska reggae scena

2. november 2008 ob 17:25 | Špela Škulj |

V Sloveniji imamo raznoliko glasbeno sceno. Ta prispevek obravnava reggae glasbo (v katero se vključujeta tudi dancehall in dub). Čeprav imamo vsaj en vpliven reggae festival in kar nekaj sound systemov, na področju koncertov kaj veliko ni bilo narejenega. Zato je bila novica, da prihaja k nam Andy Horace, zanimiva sprememba.

Moj sogovornik je bil Rok Gorjan, član ekipe Fat Dance Promotions ter urednik spletnega portala slove-reggae.

Fotografije: Luca Sgamellotti in Tato Richieri.

Glasba: Andy Horace: Money, Money in Zion Gate (The Prime of Horace Andy: 20 Classic Cuts from the 1970’s, 2000)

Špela Škulj

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 21 x komentirano
  1. opica pravi:

    Joj, tale poba je pa res mlad. Reggae je bil v Sloveniji popularen še preden se je tale škrat sploh rodil. Če mu mama ni povedala za Radio Študent, Novi Rock, K4 ipd., še ne pomeni, da se je “scena” začela leta 2000, ko si je Rok kupil prvo ploščo.

    Tak intervju ljudem, ki res poslušajo in furajo reggae ne pomeni nič, vsem ostalim pa servira napačne informacije.

  2. lubrikant pravi:

    ne bi se strinjal…mali ma prou…res je Đimi pičiu u študentu pa to, vseen je zadeva ratala biznis v času kot govori

  3. Nikolovski pravi:

    no… kok je pa stari šoli uspel narest sceno, pa vsi vemo - scene ni.

  4. medek pravi:

    So pa tržni dični podgorci :)

  5. opica pravi:

    Reggae nikoli ni bil mainstream glasba (tukaj ne upoštevam MTV Kingston napevov), zato ne razumem, kaj si pravzaprav predstavljate kot sceno. Klube? Članske izkaznice? Sindikalne izlete? Sceno si vsaka generacija naredi sama in vsaka je po svoje prepričana, da nihče drug ne naredi nič, da bi jim pomagal. Lahko vam pa zagotovim, da se je na RŠ-u pred letom 2000 vrtelo veliko več reggaeja, kot se ga danes, da se je v Ljubljani ustavilo veliko več “velikih” reggae artistov in da si v vsaki vaški trgovini z muziko z lahkoto kupil vsaj 3 reggae albume. Lepo, da se še vedno dela na tem področju, ampak ne morete pogledat v oči vseh teh fotrov, ki so leta in leta (bolj ali manj uspešno) delali na polno, in jim rečt, da se je reggae v Sloveniji začel leta 2000. To je smešno, no.

  6. marjeto pravi:

    jest pa mislim, da se s par sto rege bandi v sloveniji z lahkoto naredi festival .

  7. vinetu pravi:

    jaz sem reggae poslušal konec osemdesetih, takrat se je poslušal precej množično, plesalo se je v klubu afriških študentov, vrtelo na radiu Študent, tako da tale fant res malo čudno izpade, ni kaj.

  8. ana pravi:

    kakšne komentarje pa imate?
    a sploh poslušate ali si že medtem ko nekdo govori ustvarite svoje mnenje?
    100 ljudi in ne 100 bendov
    začel popularizirat, ne začel in ne mainstream…
    ne poslušate ali ne razumete?

  9. opica pravi:

    Ana, kako to misliš popularizirat? Ali naj bi to pomenilo, da pred 2000 ni nihče poslušal reggaeja? In kaj se je pravzaprav zgodilo 2000, da je to taka oh in ah prelomnica? Resno me zanima, kaj pomeni “scena”. A če narediš party v Channel Zero in noben ne pride, a to pomeni, da ni scene, al to lahko pomeni, da si zanič organiziral party? Dejmo se pogovorit o tem.

  10. marjeto pravi:

    če organiziraš rege parti na metelkovi (ni važno, če je sploh kakšen gost) je to definitivno začetek rege scene in organizator je začetnik scene in nastopajoči postanejo legende slovenskega regeja.

  11. hac pravi:

    Dobr, da se kej konkretneje premakne, pa mislim da je v Sloveniji mesto tudi enemu manjšemu reggae festivalu na kakšni lepi lokaciji.. sami eventi pa so zadnjih 10 let vedno bli v Lj, Kp, ce, mb, kr šk.l,,.Il.b.Go..tudi z kakšnimi bližnjimi - tujimi bendi in sound systemi +

  12. Urban Dread pravi:

    ljudje pomirite se Lets try again. Saj ta tema Horace Andy v klubu Inbox. Tja je pršlo gotovo več kot 600 folka . Jst sm tm spoznov tud italjane k se jim za tok hud koncert ni blo problema prepelat 800 km.
    Roots muska pa že sama poseb ne spodbuja take negativnosti na forumih . Mamo pa tudi še eno skupino Mothers Vibe iz Kamnika. pa mamo Dubzilo pa šs Site Hlapce pa še veliko ska bendov tko da če bi povezal ska pa reggae bi pa loh fural še mal večjo sceno. Naprimer en večji dogodek vsak mesec.

    roots roots roots !!! Urban

    www.myspace.com/mothers.vibe

  13. Simon Grižon pravi:

    alo evo vidm da je nas basist urban pisu temo pa se jst dodajam svoje mnenje:

    za kaj gre? gre za to, da je treba dojet kot je rekel rok gorjan zgori v filmcku, da dokler bodo na sceni eni dj i k misljo da so boga za jajca prjel ane da to ni vse skp nc, treba je delat muzko z bendom konkretno roots still ala the wailors, potem je treba preko socialnih mrez vzgajat poslusalce, jim pokazat da obstajajo bendi,muzka, treba je delat :) garanje fantje, odrekanje, pa konstanto delat na glasbi, ne mormo kr mislt da zdej pa bomo neki delal pol pa nehal delat, to je zivljenjsko delo, poglejte si bob marlija k so zivljenje posvetil glasbi, tko je treba razmislat…. it d itd mothers vibe :))

  14. Satta-I pravi:

    Samo komentar na zgornji prispevek, torej na trinajstico:

    Če se član reggae skupine sklicuje na roots bend tipa ‘Wailorsi’ je že malce smešno. Menim, da je v roots žanru veliko (boljših?) skupin, ki bi se jih nadebudni regijaši lahko vzeli za zgled (od vokalnih zasedb Israel Vibration, Gladiators, Culture, Migthy Diamonds, Abysinnianov, Congos prek spremljevalnih zasedb Roots Radics, The Aggrovators, The Uppsetters, The Revolutionaries do vokalistov Don Carlosa, Hugha Mundella, Yabby You-ya, Junior Murvina, Jacoba Millerja pa še bi lahko našteval). Dajte fantje, najprej se razglejte naokoli, se malo izobrazite o ‘roots godbi’, šele nato začnite igrat in potem delite nasvete ljudem, kako izboljšat sceno. Ni roots samo Bob Marley pa njegovi Wailersi, kvalitetnega rootsa (in duba) je precej… (in to veliko bolj militantnega in apokalitičnega kot se je Bob Marley s svojimi Wailersi, pa da ne bo pomote, Bob Marley je (bil) velik glasbenik, zmoti pa me sklicevanje nanj kot na zgled, kakšna naj bi roots godba bila. Prerastite okvirje!

    Each one teach one,
    Satta-I

  15. Urban pravi:

    no naše okvirje bomo mi poskrbel.

  16. Urban pravi:

    no za naše okvirje bomo mi poskrbel.

  17. Urban pravi:

    Dobre reggae godbe bi pa lahko naštevu. No pa saj ne pravimo, da naj bi takšna reggae godba bila. V zgornjem članku pa je simon rekel “ala” kr v našemu slengu pomeni kot on ali podobni. Vsi zgoraj našteti izvajalci pa so na naših playlistah in so kot Bob naši vzorniki kako narediti dobro glasbo z konkretnim sporočilom.

    Lep pozdrav vsem !

  18. Simon Grižon pravi:

    Jaz vzamem nazaj vse kar sem rekel. Razlog : >> vsak po svoje vidi zadeve na tem svetu

  19. Simon Grižon pravi:

    Zdej sem šel še enkrat brat vse tole,ker mi res ne da miru. Urban je reku prejle mal višje, da pač pozitiva je važna, in sploh brezveze da tuki na forumih zganjamo ene sodbe kdo je kaj reku pa kdo ni kaj reku. Tut jaz vzamem nazaj k sm reku za dj- je da so za jajca nekoga prjel. Vzamem nazaj zadeve, sem vmes spoznal nekaj zanimivih dj-jev, ki vrtijo glasbo in konec koncu vse šteje. Vsak posameznik, ki se trudi, ki ustvarja, ki predvaja, ki širi govorice, čisto vsak posameznik šteje in je pomemben del nekega željenega razvoja. Sam osebno mogoce kdaj prevec hitro naredim zakljucek pa eksplozivno iztrelim zadevo za kar mi je potem zal :) vglavnm vsem, ki se imate potrpljenje pa berete temo jst osebno sporocam, da pac dejmo probat bolj sodelovat, se pogovorit o zadevah, se trudt razumet drug druzga, konec koncu smo samo ljudje. en lep skoraj spomladanski pozdrav vsem od simona. check out our myspace :) www.myspace.com/mothersvibe

  20. samo pravi:

    če pa bi bili siti hlapci iz lj, pa bi bili “omembe vreden band” al kako?????

  21. Simon Grižon pravi:

    Poletje na soncu, poletje na plaži :) Sonce žge in luštn nam je :P

Komentiraj