Saturday 16. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 
politika

Pogajanja proti koncu

28. oktober 2008 ob 19:03 | Denis Sarkić |

Predsednik DeSUS Karl Erjavec je v izjavi za novinarje dejal, “da smo, kar se tiče stranke DeSUS, zaključili pogajanja v zvezi s koalicijsko pogodbo”. Poslanec Vili Rezman pa je pojasnil, da je dodatek k najnižjim pokojninam dogovorjen; izplačan bo v dveh delih v letu 2009, sredstva zanj pa bodo nižja od dveh desetink odstotka BDP. Rezman, ki se je danes poleg vodje poslanske skupine Franca Žnidaršiča v imenu DeSUS udeležil pogajanj štirih strank glede vsebine koalicijske pogodbe na področju pokojnin, je pojasnil, da bo skupni znesek za tiste upokojence, ki bodo prejeli največji dodatek - teh je po Rezmanovih besedah okoli 100.000 - 300 evrov. Dodatek bo po njegovo izplačan v dveh delih, in sicer januarja in septembra. “Mi bomo to zapisali tudi v koalicijski pogodbi,” je napovedal Rezman, ki je dodal, da izplačilo tega dodatka ne bo vplivalo na druge dodatke, ki so jih deležni upokojenci. Žnidaršič pa je povedal, da bo dodatka deležnih okoli 258.000 upokojencev s pokojninami, nižjimi od 500 evrov.

Na seji predsedstva pa so se v stavbi TR3 sestali tudi Socialni demokrati, ki so razpravljali o poteku pogajanj. Predsednik SD Borut Pahor in član pogajalske skupine Miloš Pavlica sta o nekaterih ključnih zapisih v bodoči koalicijski pogodbi, spregovorila z novinarji, še posebej o udeležbi delavcev pri dobičku v podjetjih in dodatku k pokojninam ter njihovem zviševanju v prihodnosti. Pahor je odgovoril na naše vprašanje o na videznem izsiljevanju stranke DeSUS, Pavlica pa je odgovoril tudi o verodostojnosti simulacij in izračunov za pokojnine.

Dogovor glede pokojninskega dodatka je sprejemljiv in tudi potreben, meni najverjetnejši mandatar Borut Pahor, a opozarja, da bo treba takšne ukrepe prilagajati spremenjenim gospodarskim okoliščinam. Ker so koalicijski partnerji uskladili vsebinski del koalicijske pogodbe, bodo predsedniki strank sedaj začeli s kadrovskim delom, je še napovedal. Današnji dogovor pogajalskih skupin morebitnih koalicijskih strank glede dodatka k najnižjim pokojninam je po Pahorjevih besedah javnofinančno vzdržen, kar je bil tudi njegov pogoj, da do dogovora pride. Ta ukrep je po njegovem mnenju sprejemljiv in potreben z vidika socialne varnosti.

A najverjetnejši mandatar ob tem opozarja, da to velja po sedanjih projekcijah javnofinančne vzdržnosti. Če pa bo prišlo do spremenjenih okoliščin, jim bo treba prilagajati tudi takšne ukrepe, napoveduje Pahor. Vsak ukrep, ki bi porušil stabilnost javnih financ in makroekonomska ravnovesja, zanj namreč ne bo sprejemljiv in bo predmet usklajevanj. Pahor ob tem opozarja, da nova vlada ne bo imela pred očmi samo skrbi za upokojence, saj je njihova dolžnost, da skrbijo za prihodnost vseh generacij in slojev. Kot je dejal, je na to posebej opozoril predsednika DeSUS Karla Erjavca “in on je to vzel na znanje”. “Brez tega današnji dogovor ne bi bil mogoč, saj precej odstopa od pričakovanj, ki jih je imel DeSUS pred začetkom pogovorov,” je še dejal.

Pahor zato pričakuje, da bo enaka pozornost vseh koalicijskih strank namenjena vsem skupinam prebivalstva. “Vse to bo predmet intenzivnega neprekinjenega socialnega dialoga, ki ga bo vlada začela takoj po izvolitvi in bo trajal do konca gospodarske negotovosti,” je še napovedal. Predsedniki verjetnih koalicijskih strank bodo sicer v prihodnjih dneh pospešeno nadaljevali tudi pogovore o kadrovskem delu koalicijske pogodbe. Tako bodo že v sredo pospešeno nadaljevali z usklajevanjem, je napovedal Pahor in izrazil željo, da bi vsi predsedniki koalicijskih strank sodelovali v vladi. Sicer pa si želi, da bi bila pogajanja o koalicijski pogodbi končana čim prej.

Denis Sarkić

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 2 x komentirano
  1. kozaklamf pravi:

    Video ni avalabilen !!!

  2. medek pravi:

    no longer …

Komentiraj