Komentar - Marko

23. oktober 2008 ob 13:42 | Vest |

Za začetek naj povem, da sem med ekonomsko najmanj izobraženimi ljudmi v Sloveniji, kljub vsemu pa ne morem mimo podatka, ki sem ga zasledil na nekem blogu nekaj dni nazaj - Slovenija je po Forbesu najbolj obdavčena država na svetu! (Če seveda izpustimo razne majstre, ki računajo na roko in ne odvajajo davkov.) Podatek mi ni bil najbolj všeč, ampak: “klinc”, sem si rekel, saj ne živimo tako slabo.
Nato sem zvečer ujel na televiziji debato o tem, kako pokojninska blagajna ne bo zdržala in kako bi morali davke še nekoliko zvišati.
V tem momentu se mi je pa nekoliko dvignil tlak, spadam namreč v tisto generacijo, ki ji grozi, da pokojnine ne bo imela, če si je ne bo priskrbela sama - pa še v tem primeru ni vse “zihr”.
Razumem, da se zdaj množično upokojuje “baby boom” generacija, ki jo je za kakšno tretjino več kot nas, njihovih potomcev, ampak ne razumem, kako pri vseh teh pobranih davkih - potrebuje država še več?!
Saj je vsaka stvar obdavčena najmanj dvakrat - prvič pri plači, honorarju ali študentski napotnici, drugič pa ko določeno stvar kupimo. Pri tem, da je recimo kruh obdavčen približno miljardokrat - kmet plača davek, ko proda pšenico, mlin plača davek, ko plača mlinarja, ko zmleto pšenico proda pekarni in ko plača porabljeno elektriko, pekarna plača peka, elektriko, po možnosti najemnino za prostore, davek na prodajo trgovini, kjer se davek ponovno pobere, ko kupec, ki je plačal davek na dohodek plača svoj košček kruha.
Mene kot laika na ekonomskem področju zanima predvsem eno - kako je mogoče, da pri vseh teh pobranih davkih ni dovolj denarja za penzije. A se hecate?!
Denar je. Mora biti. Vendar odteka drugam. Razumem gradnjo avtocest, razumem plačevanje tovarišev miličnikov in ostalega uradnega osebja, ampak - Patrie, sistem Roland, 255.000 evrov za davčno svetovanje pri polaganju kablov v Pediatrični kliniki? Ne me fukat!
Se vnaprej opravičujem, ker bom malo patetičen - ampak če hočemo v naši dražavi vzpostaviti blaginjo, moramo z denarjem ravnati malo bolj odgovorno, poskrbeti moramo za ljudi - kakovost življenja je tisto, kar državo naredi boljšo ali slabšo, ne pa neki zastareli oborožitveni sistemi ali umetni otoki.

Marko Bratuš

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 18 x komentirano
  1. prgrmr pravi:

    Rad bi komentiral samo milijardokrat obdavčen kruh. Davek na DODANO vrednost je zamišljen tako, da zavezanec dejansko plača davek samo od dodane vrednosti, torej razlike v ceni končnega izdelka od seštevka cen vseh surovin in drugih z DDV-jem obdavčenih stroškov.

  2. Marko Bratuš pravi:

    Kot sem rekel, nimam pojma … plačam pa vse. ;-)

    Ni mi pa jasno, zakaj se davek na dodano vrednost (reimo 8,5%) računa na ceno končnega izdelka in ne na ceno, ki je ostala potem, ko smo od izdelka odšteli surovine.

  3. prgrmr pravi:

    Tehnično se to rešuje s tem, da odšteješ vstopni davek. Torej preden državi nakažeš DDV, ki si ga pokasiral od strank, od zneska, ki bi ga moral plačati, odšteješ vse davke, ki si jih dobaviteljem plačal za najemnino, elektriko, surovine …

  4. Marko Bratuš pravi:

    No, ampak problem kljub temu ostaja …

    ;-)

  5. prgrmr pravi:

    Seveda. Sem rekel, da bi rad komentiral samo kruh. ;)

  6. MINISTER GREGOR PA NIČ pravi:

    BRAVO MARKO! To je komentar !!!! Ne pa uni naročeni pamfleti od tvojega šefa.!! MORE PLEASE!

  7. ales pravi:

    BRAVO.TAKO SE GOVORI~MEN SO TE PRASCI LANI UKRADLI3500 EVROV,ZA DOHODNINO.
    OD 8000000 TOLARJEV ODPRAVNINE , ZA 22 LET DELA , SO MI , VERJELI ALI NE,POBRALI
    5700000..

  8. francka pravi:

    Novi oblastniki so obljubljali ,da bodo davke znižali in,da bodo pokojnine zvišali.Erjavec celo ,da bodo pokojnine 1000 Evrov.Si jim verjel?Jaz ne.No ,če si volil nove oblastnike moraš od njih zahtevati,da bodo izpolnili obljube.Kresalova je govorila,da je treba odpraviti revščino ,v katero nas je pripeljala dosedanja oblast.Rekla je,da delavci ne morejo preživeti s 300 Evri na mesec.Drži!.Kako bo to uredila?Ona,ki ima na sebi obleko,ki stane več,kot enoletna plača teh delavcev.Treba jo je prijeti za besedo.Če bodo držali obljube,se nam bosta cedila med in mleko.

  9. ana pravi:

    se strinjam, super komentar! še še!

  10. Fonzi pravi:

    Očitno nepoznavanje proračunske porabe. Pa ni težko - v Uradnem listu imaš proračun pa ga poglej. Za avtoceste gre bore malo, gre pa OGROMNO za socialne transferje (beri: penzije, socialne doklade, otroške dodatke itd.) ter za plače javnim uslužbencem, ki jih je 115.000. Torej ni res, da iz davkov ne gre denar za penzije, pa še kako gre. Ampak problem je drug: penzijski sklad, v katerega so ljudje vplačevali 50 let, je šel rakom žvižgat, ker so iz njega gradili ceste, športne objekte, knjžnice itd. Sedaj nimamo sklada ampak blagajno, ki dela po sistemu iz rok v usta.

  11. luka pravi:

    davki ja;

    problem je v tem, da razna netransparentna javna naročila požrejo miljarde!!!
    pa ne mislm le avtocest, ki so le vrh ledene gore, temevč tudi razne računalnike,repromaterial….ki se jih na raznih ministerstvih in ostalih parazitskih organizacijah menjava kot gate….

    + 50% jih je preveč v državnih službah, kjer svirajo kurcu cele dneve in uničujejo računalnike, printerje ter skret papir…plačani so zato, da delajo iz kruha drek!!!

    ajd

  12. Rock pravi:

    Jah tko je, majhna država, draga država.

    Moramo plačevati državni aparat, da smo sploh lahko država. Za majhno državo je država velik strošek, za veliko državo pa en drobiž.
    … evo @fonzi pravi 115.000 javnih uslužbencev, to je ena desetina vseh zaposlenih ali 5 procentov prebivalcev.
    Vprašanje koliko javnih uslužbencev imajo recimo v Britaniji, tam je 60 milj. ljudi, to pomeni po naši logiki, da bi oni morali imeti 3.000.000 javnih uslužbencev, pa jih imajo? Ne vem.

    Samostojnost Slovencev z državo Slovenijo se drago plača, če bomo tako shendlali, bo pa še čas pokazal. Je pa fino biti samostojen, relativno.

  13. Rock pravi:

    Evo sem se malo potrudil za Britanijo, tam imajo v javnem sketorju zaposlenih 6 miljonov ljudi, kar je procentualno še enkrat več, kot pri nas, tj 10%. (http://www.statistics.gov.uk/pdfdir/pse0905.pdf).

    Torej, ne vemo ;-)))), očitno ustvarjajo večje države sinergije drugje, kot v javnem sektorju.

    Je pa tako, več ljudi, večje so sinergije. Se pravi v Sloveniji recimo 1+1= 3, v Britaniji 1+1=5, ker jih je enostavno ful več. ;-)

  14. medek pravi:

    petka

  15. Chattefuscio pravi:

    Preprosto, predvsem pa povedano s srcem.

    Kot ekonomist bi ti lahko povedal marsikaj, pa nima nobenega smisla, ker ti vse skupaj lahko razložim na preprost in razumljiv način; naša država je tako zelo draga, da smo sami sebi daleč največji sovražnik.

    Škoda. Na začetku samostojnosti smo imeli take potenciale, predvsem pa priložnosti, da bi še Švicarji čudili. Tako pa vse bolj rinemo na južni Balkan, v “kaos-fusion-factory-illusion”.

  16. Rom Plemeniti pravi:

    Da, če zadevo zelo poenostavimo, bi bilo nekako takole:
    dobili smo, kar smo volili.

    Z drugimi besedami, če je kos torte, to je naša cena prehoda na demokratični kapitalistični sistem taka, da se je naša skupna ” pogača” razdelila tako, da tri tretine pogače dobi ena tretina prebivalstva RS in eno tretino pogače dobi tri tretine prebivalsva, drugače ne more biti, ali?

    Pa še tole, davčni sistem..ha..ha..je tudi prava”umetnost”, saj novi” bogataši” v sorazmerju z njihovim
    premoženjem z ostalimi državljani, plačujejo sorazmerno premajhne davke.

  17. Rom Plemeniti pravi:

    Opla, popravek: tretjina.

  18. Simon pravi:

    Tud jst pravim: NE ME FUKAT! Tole kar je zgorej napisano je vse res. Če smo res najbolj obdavčena država na svetu - lahko rečem samo eno: zato je tko, da politika jaha nas male ljudi!!! Jst pravim, kolikor smo obdavčeni - so cene še premajhne.

Komentiraj