Friday 10. January 2025 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 
politika

Plačni sistemi in VIR

16. oktober 2008 ob 17:18 | Urh Maček |

Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije (VIR) je danes na Ustavno sodišče RS vložil zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti Zakona o sistemu plač. v javnem sektorju, Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja in Pravilnika o napredovanju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju v nazive.

Analiza plač pokaže, da sta bili z uvedbo nove plačne reforme najbolj prizadeti skupina J (računovodje, poslovni sekretarji, hišniki, kuharji, čistilke) in plačna skupina D, ki je sestavljena iz treh podskupin. Kategorijo D1 sestavljajo strokovni delavci visokega šolstva (bibliotekarji, lektorji, predavatelji, asistenti, docenti,…). Problemi v plačnih podskupinah D2, D3 se nanašajo na strokovne delavce v šolah in vrtcih, ki ne morejo napredovati v nazive (pomočniki vzgojiteljev, organizatorji prehrane in zdravstveno-higijenskega režima v vrtcih in laboranti v šolah).

Po mnenju sindikata sta razloga za podcenjenost plačne skupine J v vzgoji in izobraževanju dva. Prvi je enak, kot v celotnem javnem sektorju - premalo posluha in podcenjevanje tega kadra s strani MŠŠ. Kot drugi razlog, vsaj pri posameznih plačnih skupinah, navajajo nepriznanje zahtevnosti dela posameznih delovnih mest (poslovni asistenti, računovodje, vzdrževalci tehnične opreme,…) s strani MŠŠ, saj so bili uvrščeni v nižje tarifne skupine kot v ostalem javnem sektorju.

Ana Iglič o razlogih za anomalije in primeri neopravičenih razlik:

Na podlagi analize najvišjih plač v visokem šolstvu po uveljavitvi novega sistema so v Viru ugotovili, da imajo visokošolski učitelji nižje plače kot znanstveni delavci na primerljivih delovnih mestih, čeprav bi morali imeti v skladu s 55. členom zakona o visokem šolstvu enake.

Primerjava najvišjih plač bibliotekarjev, asistentov, predavateljev in drugih strokovnih delavcev pa je pokazala, da imajo v svojih tarifnih skupinah najnižje plače v celotnem javnem sektorju. “Pri tem ne gre prezreti dejstva, da jih v primerjavi najvišjih plač prekašajo celo zaposleni na delovnih mestih, kjer se zahteva tri stopnje nižja izobrazba,” je ob tem opozoril sekretar republiškega odbora sindikata VIR Bojan Hribar.

Izvršni sekretar predsedstva ZSSS za pravno področje Andrej Zorko o problemih, ki jih v javni sektor vnaša nova plačna reforma:

Do podcenjenosti oz. nesorazmerja plač pomočnikov vzgojiteljev, organizatorjev prehrane in zdravstveno-higienskega režima v vrtcih in laborantov v šolah pa je prišlo tudi zato, ker ne morejo napredovati v nazive. Po Hribarjevih navedbah imata pomočnik vzgojitelja in laborant v primerjavi z organizatorjem praktičnega pouka v nazivu svetnik za praktično 600 evrov nižjo plačo. A glede na zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja ter zakon o vrtcih se za zasedbo teh delovnih mest zahtevajo identični pogoji, imajo pa tudi enak status strokovnega delavca.

Zorko, Igličeva in Hribar o stavki v OŠ Velike Lašče in neizvajanju dogovora z MŠŠ, po katerem bi morali raćunovodje in poslovne sekretarje razvrstiti v ustreznejše plačne sektorje:

Urh Maček

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 4 x komentirano
  1. napaka pravi:

    1. in 3. video sta ista

  2. Urh Maček pravi:

    Napaka odpravljena, hvala.

  3. BORAC pravi:

    Takih plač, kot jih zahteva VIR in SVIZ Slovenija in njeno gospodarstvo enostavno ne bosta zmogla. Plače v gospodarstvu pri primerljivih kadrih, so že sedaj bistveno nižje kot v javnem sektorju, pa še zelo nestabilna delovna mesta so v gospodarstvu.
    Plače lahko rastejo samo na osnovi produktivnosti, ne pa na osnovi sindikalnih izsiljevanj!
    To mora biti jasno!
    To mora biti kristalno jasno!

  4. njofra pravi:

    @BORAC, daj ne mlati prazne slame! Nimaš pojma niti o plačah v gospodarstvu niti o Virantovi plačni reformi, še najmanj pa, kaj gospodarstovo prenese! In naj ti bo kristalno jasno, če ne bi bilo vzgoje iz izobraževanja, bi se gospodarstvo brez “vzgojenih in šolanih kadrov” sesulo. Samo z metlo in lopato ne preživi nobena panoga!

Komentiraj