Kam gre SLS
7. oktober 2008 ob 12:20 | Jani Sever |Pa ga imamo. Sicer ni jasno, kaj v njem piše. A nekaj gotovo mora. Osnutek koalicijske pogodbe so socialdemokrati poslali na štiri naslove. Se nam torej obeta koalicija petih, ki bi v opoziciji pustila samo SDS in SNS?
Zdaj imajo stranke nekaj dni časa, da ponudbo preučijo. Prihodnji teden naj bi, če bodo za to zainteresirane, začeli usklajevati njeno besedilo. Hkrati pa naj bi se do 15. oktobra dogovorili o imenih predsednika in podpredsednikov državnega zbora. Prihodnjo sredo bo namreč konstitutivna seja novega Državnega zbora. To bo tudi prva resna točka dogovora med koalicijskimi partnerji. Čeprav za to, da bi dobili novo vodstvo parlamenta, popolna sestava koalicije seveda ni nujna. Sicer pa se zdi glede sestave nove vlade edino vprašanje z res nejasnim odgovorom, ali bo v vlado vstopila tudi SLS.
Desus sicer komplicira, a za stanovsko stranko upokojencev je kakršna koli druga izbira, kot članstvo v vladi, praktično nemogoča. No, Karel Erjavec je očitno dober pogajalec. V javnosti po pogajanjih nastopa z besedami o zagotavljanju višjih pokojnin, enakopravnosti, delitvi vpliva po volilnem rezultatu, o tem, da bi Desus izvrstno vodil Državni zbor in da je še vedno pripravljen voditi tudi obrambno ministrstvo, oziroma, da bi bilo to celo najbolje. Ker, kot kaže, Borut Pahor njegovih maksimalističnih zahtev ne sprejema, je Erjavec enostavno povedal, da so v pogajanjih naredili korak nazaj. Bilo je tako nerodno, da je Pahor moral takoj nastopiti in povedati, da je šlo za nesporazum.
Celo povabilo SLS, ki naj bi bilo v funkciji zniževanja pomena Desusa v vladni koaliciji, je Erjavec obrnil sebi v prid. Enostavno je povedal, da se mu zdi, da je sodelovanje SLS v vladi morda celo pogoj, da bo vladna koalicija sploh lahko nastala. A Erjavec je, kot smo to lahko spoznali v minulih letih, najbolj spreten, prav ko je treba obrniti ploščo. In kot rečeno, nedvoumen interes Desusa je, da znova postane vladna stranka. Zato je možnost, da Pahorju ne bi uspelo sestaviti vladne koalicije za zdaj še vedno zanemarljiva. Posebej ker bi se, da bi se to sploh lahko zgodilo, moralo zaplesti tako z Desusom kot s SLS. Trojček namreč, kljub manjšim praskam, zaenkrat ne kaže znakov razpada.
Odločitev, da Pahor v koalicijo povabi tudi SLS, je po svoje logična, vendar hkrati tudi nekoliko nenavadna. Povabilo naj bi lajšalo pogajanja z Desusom, vlada, v kateri bi bila tudi SLS, bi ideološko obarvala koalicijo. Poleg tega je SLS itak ves čas nekakšna odpadniška “pomladna” stranka. To naj bi bile prednosti široke koalicije. A hkrati je jasno, da bo SLS v vladi oteževala zmerno reševanje nekaterih pomembnih tem. Denimo hrvaško slovenskih odnosov in privatizacije državnih firm. Če se seveda nova vlada sploh resno namerava lotiti teh velikih problemov. Pa tudi glede radodarnosti pri pokojninah bi Desus z vstopom SLS v vlado pridobil pomembnega zaveznika.
SLS bo o tem, ali je pripravljena na pogovore, odločala danes. Odločitev nikakor ne bo lahka in bo napovedala tudi prihodnji razvoj stranke. Kot kaže sta se v stranki izoblikovali dve struji. Ena bi vstopila v vlado, druga ne. Hkrati pa se stranka že pripravlja na volitve novega vodstva. Oboje je seveda povezano. V stranki si, kot je videti, nasproti stojita sedanji predsednik Bojan Šrot in odhajajoči minister za promet Radovan Žerjav. Šrot je naklonjen vstopu v vlado, medtem ko mu Žerjav nasprotuje. Tudi članstvo stranke je glede tega vprašanja razdeljeno. Čeprav se zdi, da Bojan Šrot glede na klavrn rezultat, ki ga je SLS dosegla na volitvah, ne more biti v prednosti.
Osebno bi Šrotu vstop v vlado morda lahko olajšal ohranitev predsedniške funkcije. Sodelovanje v politično nesorodni koaliciji pa se lahko izplača tudi stranki. Desus je to dokazal. Žerjav bi nasprotno lažje postal predsednik SLS, če bi stranka ostala v opoziciji in bi bila prisiljena iskati nove poti. Poleg tega je prepričan, da bi se SLS v opoziciji lažje ponovno povzpela. Kakorkoli, SLS se bo danes odločila, ali se bo o tem sploh pogajala. Odločitev bo pomembna za vse. Še najmanj za sestavo bodoče vlade, če seveda ne bodo sledila kakšna večja presenečenja. SLS tako ali tako sama odloča o svoji usodi. Zelo pozorno pa bodo odločanje SLS gotovo spremljali v SDS.
Moč opozicije se bo glede na odločitev SLS precej spremenila. Ne gre le za glasove stranke, ki jih je malo. Precej bolj pomemben je njen status opozicijske partnerke SDS, ki se gotovo ne more veseliti tega, da bi lahko opozicijskega zaveznika iskala samo v SNS. Poleg tega bi obrat SLS v pravo “pomladno” držo, omogočil gradnjo partnerske desne stranke, ki bo še kako pomembna na prihodnjih volitvah. Kot so pokazale letošnje volitve, je namreč preboj v parlament za neparlamentarne stranke tako rekoč nemogoč podvig. V evropskih proporcionalnih sistemih pa ena sama stranka enostavno ne more biti zmagovalka. SDS torej potrebuje SLS v opoziciji.
Jani Sever
7. oktober, 2008 ob 12:31
Če se hoče SLS rešiti ino preživeti naj gre v vlado. V opoziciji bo zatonila v pozabo oz.se stalila v SDS.
7. oktober, 2008 ob 12:44
SLS bo SDS v opoziciji požrla.
Državotvorno bi bilo, da stopijo v koalicijo in popravijo kar so v prejšnjih letih zasrali.
7. oktober, 2008 ob 13:57
Naj so komunisti s komunisti, SLS upam, da nima nič z njimi.
Po Evropi ljudske stranke ne sodelujejo s skrajnimi strankami, če pa je nujno potrebno sodelujejo le v “dominantnem” položaju, ker “radikalcem” (levim in desnim) ne gre pretirano zaupati.
7. oktober, 2008 ob 13:59
medek , glej ga kako se spreneveda in sedaj “spreminja” načela , ha, ha, ha, torej volitve vam niso šle prav tako strašno dobro, poleg Desusa , potrebujete tudi SLS? ha, ha, ha, ha, …
niste še niti začeli in ste že tako v dreku????
7. oktober, 2008 ob 15:09
4.konec …
Zasrali so ogromno, je pa dejstvo da takoimenovana desnica zastopa ogromen del prebivalcev Slovenije in kot pomembno strateško pozicijo v Evropi, kjer je ljudska stranka zelo mogočna.
V teh kriznih časih morajo biti poti Sloveniji odprte in pač ni čas za Podobnike in Šrote, da bi sedaj pavzirali in pustili kmete in podeželce na cedilu. Če sta jih pustila Janša in Bajuk žejne, je čas da SLS preide na moralno čiste temelje.
7. oktober, 2008 ob 16:25
Poglejte si volilno udeležbo (odstotkovno) v SV Sloveniji (M.Sobota, Ptuj), kjer desnica pobira večino glasov. Ob praktično enakem % za SDS so volilci (očitno bivši) jasno dali vedeti, tako NSi kot SLS, da se ne strinjajo s podložništvom janševi stranki. Še iz nobene koalicije SLS ni prišla tako “oskubljena”, kot iz te zadnje. Da ne govorimo o NSi. In, karkoli bo opozicija v tem mandatu dosegla, če bo dejanska demokracija, mora, bo zopet zasluga SDS, SLS pa “nula”- do bridkega konca. Glede na zgodovino, če hoče SLS sebi dobro, naj gre v vlado. In za opomin naj služi še volilni izid SNS, tudi “kaznovane” s strani volilcev zaradi podstavljanja hrbta Janševim nečednostim (guverner NB, Sova, Cvikl).
7. oktober, 2008 ob 16:53
Čuden ptič, tale Žerjav:..
Najprej se nikakor ni in ni - dozadnjega - mogel odločiti, ali naj sploh kandidira na voltivah…češ, da ga bolj zanima strokovna kariera, zdaj pa naj bi bil … kar predsednik SLS?
Mislim pa, da je najbolj proti (za vstop v koalicijo), nekdanji prometni minister in vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik. Se še spomnite, kako prisrčno ga je Janša potrepljal po rami na odkritju DRnovškovega spomenika v Zagorju…
7. oktober, 2008 ob 17:59
G. Sever piše: Desusu se je obrestovalo v nesorodni koaliciji… se lahko to obrestuje tudi SLS? Seveda se lahko pravim jaz, vendar zgolj pod pogojem, da se jim ob koncu ali med mandatom “zgodi” afera ala Patria. Konec koncev ima SLS s to garnituro celo izkušnje. In naj se malo vprašajo (SLS), kdaj so začeli izgubljati. Saj ni to prva slaba volivna žetev.
Sicer pa, kot se je KGB začel pripravljati na prevzem vladne funkcije, verjemite, ne bo težko SLS-u dočakati takšne ali drugačne afere oz. fiaska. Žal!
7. oktober, 2008 ob 18:44
SLS je pred silno dilemo - če odleti po dvanajstih letih z oblasti, bo konec vseh sinekur in denarnih odvodov do njihovih agrarnih klientov. Si to lahko privoščijo?
7. oktober, 2008 ob 18:44
Če bo SLS ostala v opoziciji bo, se zdi, morala prevzeti Janševo politično (ne)kulturo: demagogija, laži, podtikanja, teorije zarote, sklicevanje neštetih izrednih zasedanj DZ, ipd. Če bi SLS v opoziciji igrala igro nekakšnega desnega ‘pahorianstva’, potem bi jo populisti in jurišniki iz $D$ in SNS enostavno preglasili. Bila bi še manj kot ‘opozicija pod B’. Tj. SLS bi ostala marginalna stranka na desni. In zagotovo ne dominantna stranka na desni. Tam pač ‘vlada’ leteči slon Ivan Janša. Ki je vložil nemalo truda, da si je izboril primat na desni. Janši je jasno, da brez tega primata ne more računati niti na primat v državi, tj. voditi vlade. In zato SLS nima šans na desni sceni.
Glede Erjavca pa tole: Erjavec je ostal zunaj DZ, ni poslanec. Ergo je zanj edin način, da pride bližje h koritu ta, da gre v vlado. Desus v opoziciji zato zanj ni opcija. Ne samo zato, ker bi Desusu v opoziciji pomenil tudi to, da bi bil ego-triper Erjavec odmaknjen od korita in na nek način od politične scene, pač pa tudi zato, ker lahko Erjavec kot ‘zunaj-parlamentarni’ predsednki parlamentarne stranke pričakuje, da bo primat v ‘njegovi’ stranki prevzel kak izmed poslancev Desusa. takšna situacija bi lahko celop pripeljala do razpada Desusa, ali pa do izstopa poslancev Desusa iz opozicijskih vrst in priključitve k vladi levega trojčka. Tako bi imeli paradoxalno situacijo, ko bi poslanci Desusa izstopili iz Desusa in ustanovili svojo poslansko skupino (podobno, kot so Peče et kohortes izstopils iz SNS in formirali Lipo), ki bi podpirala vlado ‘trojčka’, Erjavec pa bi postal strankarski ‘poveljnik’ brez konjenice v DZ. He! He! Morda je to celo najboljši scenarij. Ali pa odstop klovna Erjavca z mesta Desusa.
7. oktober, 2008 ob 18:53
Zares in SD bosta SLS v koaliciji popolnoma požrli, adijo Omanova dediščina!
7. oktober, 2008 ob 19:04
Po 12 letih sovladanja SLS -a je zdaj najprimernejši čas da se stranka očisti prisklednikov in osnuje zdrave temelje, ki jih je zastavil Oman in deloma Podobnika in se otrese šrotije in kanglerije.
Žerjav osebnost kot je bi lahko čez 4 leta ali celo prej igral eno vidnejših vlog v slovenski politični sceni.
7. oktober, 2008 ob 19:17
Južnoštajersko pero v svoji “metropoli”: imam zelo dober spomin in še sedaj vidim na TV, kako I.Oman ob združitvenem kongresu SKD in SLS odhaja z govorniškega odra med posmehovanjem številnih delegatov. Vzrok posmeha; opozarjal je na nevarnost, katera grozi združeni stranki s strani JANEZA JANŠE, ne s strani LEVICE. Oman je dobro vedel, kdo je največja grožnja desnici (pred leti je v intervjuju v sobotni prilogi Dela Janšo celo imenoval za enega zadnjih komunistov pri nas), ne njegovi dediščini, saj je bil takrat še politično aktiven. In sedanja politična situacija mu daje prav.NSi izven parlamenta, SLS na robu preživetja (kaj pa je, za nekoč mogočno stranko, današnja situacija drugega). Če bi ga takrat poslušali, bi imeli normalno levico in desnico in JJ bi bil, zasluženo, zgodovina. Zatorej si se, kar se tiče “požrtja Omanove dediščine”, obrnil na napačni naslov.
Sicer pa pravkar poslušam, da bo SLS bolj ja kot ne ostala v opoziciji.
7. oktober, 2008 ob 19:23
# medek pravi:
7. oktober, 2008 ob 15:09
4.konec …
Zasrali so ogromno, je pa dejstvo da takoimenovana desnica zastopa ogromen del prebivalcev Slovenije in kot pomembno strateško pozicijo v Evropi, kjer je ljudska stranka zelo mogočna.
V teh kriznih časih morajo biti poti Sloveniji odprte in pač ni čas za Podobnike in Šrote, da bi sedaj pavzirali in pustili kmete in podeželce na cedilu. Če sta jih pustila Janša in Bajuk žejne, je čas da SLS preide na moralno čiste temelje.
Ajde, saj vas čakajo z odprtimi rokami v Belorusiji, Kubi, Venezueli, Severni Koreji in morda, samo morda na Kitajskem - ha, ha, ha, ha…. še bo zanimivo, res upam, da si SLS ne umaže kore s zastarelimi starimi komunjzerji, ker drugače boso zgubili ugled celo v EU-ju.
7. oktober, 2008 ob 19:24
# medek pravi:
7. oktober, 2008 ob 15:09
4.konec …
Zasrali so ogromno, je pa dejstvo da takoimenovana desnica zastopa ogromen del prebivalcev Slovenije in kot pomembno strateško pozicijo v Evropi, kjer je ljudska stranka zelo mogočna.
V teh kriznih časih morajo biti poti Sloveniji odprte in pač ni čas za Podobnike in Šrote, da bi sedaj pavzirali in pustili kmete in podeželce na cedilu. Če sta jih pustila Janša in Bajuk žejne, je čas da SLS preide na moralno čiste temelje.
Ajde, saj vas čakajo z odprtimi rokami v Belorusiji, Kubi, Venezueli, Severni Koreji in morda, samo morda na Kitajskem - ha, ha, ha, ha…. še bo zanimivo, res upam, da si SLS ne umaže roke z zastarelimi starimi komunjzerji, ker drugače boso zgubili ugled celo v EU-ju.
7. oktober, 2008 ob 19:37
Odgovor: u pi..o!! sploh pa ,če stopijo v vlado.Celo razpadejo lahko.Kick off Šrota u naročje bratu pa Ž-ja gor.
Northovih teorij pa sploh ne berem več.BV.
7. oktober, 2008 ob 19:50
Če stopi SLS v vlado, se bo razcepila. Večina krščansko mislečih bo prešla v stranko, ki bo profilirala krščansko demokracijo. Ostanek, z zavoženim Zagožnom na čelu bo pa do naslednjih volitev životaril ob tajkunsko - Šrotovih drobtinah.
7. oktober, 2008 ob 19:52
Za kmete, z SLS v opoziciji ali vladi, se ni bati. Če jih niso ugonobile kobilice, Turki, koloradski hrošč, 45 let socializma, jih tudi vlada brez SLS ne bo. Vendar pa naj SLS res razmisli in 3x premisli, kateri hudič je bolj črn: JJ v opoziciji ali BP v vladi. Odločitev, ki bi ji bila celo ciganka s “kofetnim zocom” težko kos.
7. oktober, 2008 ob 20:28
Najboljše bi bilo da Janša, Bajuk in Rupel še naprej vodijo vlado in rešujejo to sranje ki so ga naredili.
7. oktober, 2008 ob 20:33
Kmetov je vedno manj, preveč je neumnih ljudi. SLS bo spucala svoj gnus, pa se bo pozdravla. Sam Šrot more it nazaj v pisarno, pa odstopt. Janša ga ne mara!!!!!!!!!
7. oktober, 2008 ob 20:36
nesesekirat pa ti maš cel multimedijski arhiv v svoji buči.
Kar se tiče požrtja pa tole: tako kot je pred leti v LDS-ovi vladi sedanji prvi pomarančevec na Podobnika naščuval cel arzenal steklih novinarjev, takrat medijskemu prostoru niso vladali brezplačniki ampak plačniki, tako bi poskušal sedaj na Žerjava, če bi le ta vstopil v vlado. Če Žerjav stopi v vlado bo na koncu kriv še za globalno segrevanje, ki ga baje povzročajo krave s prdenjem nekaterih SLS-ovih volilcev, kaj šele nedvomnost o krivcu za finančno krizo in dvigovanje cen hrane in ostalih batagelij ki se utegnejo dogoditi v tej levi trigamiji.
7. oktober, 2008 ob 21:12
Rezultati SLS :
1992: 8,5% /v opoziciji/ skupaj z JJ od 1994
1996: 19,38 /v opoziciji/
2000: 9,54% /v vladi/po združitvi z SKD padec iz 29% na 9,54%
2004: 6,80% /v vladi do aprila 04/Leta 2004 jih je rešila priključitev k Janši pred volitvami
2008: 5,20 /v vladi/po nastopih Šrota pol v vladi,pol v opoziciji
SLS reši samo vstop v opozicijo!!!!!!
7. oktober, 2008 ob 21:32
SLS bo Janša v opoziciji do konca pohrustal.
7. oktober, 2008 ob 22:59
južnoštajersko pero v MB, hvala za pohvalo (pa ne vprašaj me, kaj sem imel tri dni nazaj za kosilo).
Roman, k tvojim številkam le tale pripom-bica. To je rezultat sodelovanja v polletni “Bajukovi” (se reče, Janševi senci) vladi.
7. oktober, 2008 ob 23:00
Roman, pozabil sem na leto: 2000
8. oktober, 2008 ob 7:28
Pozabili ste okurc**i Severja. Pa k**** k***** se stalno ukvarja z luzerji, pove naj kaj o prihodnosti, o zmagovitem trojčku, zdravih silah!
8. oktober, 2008 ob 7:37
Moja napoved:
SLS bo šla v vlado, nekje na polovici mandata bo razpadla na dve stranki ali pa se bo del članstva pripojil k kakšni drugi stranki.
V Janševi stranki se bodo namreč začela notranja trenja in povsem mogoče je, da se nezadovoljni združijo in ustanovijo novo stranko skupaj z delom SLS-a in delom NSI-ja. V JJ-jevi stranki je mnogo “Starinatovih Andrijan”, ki so tam zaradi lastnih povzpetniških interesov. Vsi ti bodo začeli rovariti proti Janši in začelo se bo nezadovoljstvo…
8. oktober, 2008 ob 7:53
Marko pravi:
8. oktober, 2008 ob 7:28
Pozabili ste okurc**i Severja. Pa k**** k***** se stalno ukvarja z luzerji, pove naj kaj o prihodnosti, o zmagovitem trojčku, zdravih silah!
Čaka na ukaz, danes zgleda , da so novinarji dobili ukaz naj napihnejo eno “demagoško” Pahorjevo izjavo, (ne 12 ampak 6), ha, ha, kot , da bi to potrebovali, ha, ha, ha ( ampak vzgojeje ovce so ovce in občasno morajo poslušati svojega rdečega pastirja, ha, ha, ha,….
8. oktober, 2008 ob 7:55
tiib pravi:
8. oktober, 2008 ob 7:37
Moja napoved:
SLS bo šla v vlado, nekje na polovici mandata bo razpadla na dve stranki ali pa se bo del članstva pripojil k kakšni drugi stranki.
V Janševi stranki se bodo namreč začela notranja trenja in povsem mogoče je, da se nezadovoljni združijo in ustanovijo novo stranko skupaj z delom SLS-a in delom NSI-ja. V JJ-jevi stranki je mnogo “Starinatovih Andrijan”, ki so tam zaradi lastnih povzpetniških interesov. Vsi ti bodo začeli rovariti proti Janši in začelo se bo nezadovoljstvo…
problem ni politični ali ekonomski ampka kulturen, to je to, slovenski kulturni prostor namreč diha samo z enimi pljuči, ….
8. oktober, 2008 ob 8:53
Konec demokracije?? Kje si pa ti našel kulturo v politiki??
Politiko v kulturi že, obratno pa nikakor.
8. oktober, 2008 ob 10:23
“kulturo v politiki??”
Hočeš seznam imen?
Se pa strinjam , da je vprašanje “kaj pojmujemo kot kulturo” - zanimivo.
lp
10. oktober, 2008 ob 2:32
SLS nima kaj iskati v vladi.Volilci so jasno povedali,da hočejo leve stranke,zato naj vladajo le-te.SLS ,taka,kot je vedno bila ni kompatibilna in v druščini z levico se bo popolnoma utopila .Če bo v opoziciji pa ima več možnosti,da se okrepi,vendar morajo dobiti drugega predsednika,ki ne bo povezan s Pivovarno Laško.V opoziciji lahko zagovarja svoja stališča in ne vem zakaj bi jo morala pojesti SDS.Sploh pa se mi zdi ,da vsi tisti,ki mislijo,da je SDS pojedla SLS in NSI nimajo pravih argumentov.SDS je vendar na volitvah dobila enak,oz. celo rahlo povečan odstotek glasov,kot leta 2004.Če bi trditev držala!da so volilci SLS in NSI volili SDS/potem bi morala imetiSDS skoraj 40 %glasov.Od samih strank je odvisno zaupanje volilcev.Iz zgodovine pa je razvidno,da je SLS že večkrat prelomila dane obljube in zaradi tega tudi izgublja.Evropi in svetu ni potrebno dokazovati ,kako smo demokratični,če kot privesek vstopi v vlado SLS.Zato naj vladajo tisti,ki so odgovorni za spremembe in naj izpolnijo obljube,ki so jih dali.