Prihodnost desnice
29. september 2008 ob 12:01 | Jani Sever |Volitve so prinesle radikalno spremembo političnega zemljevida na desnem polu. V parlamentu ostajata samo SDS in marginalizirana SLS. Kako bodo na desnici reagirali na na novo nastala razmerja?
Poraz LDS je na prejšnjih volitvah povzročil popolno reorganizacijo političnih strank levice. LDS se je skrčila. Tako rekoč na minimum. SD se je okrepila. Ne le z nekaterimi poslanci LDS. Bolj pomembna je bila podpora javnosti, ki je pomenila, da so Socialni demokrati postali vodilna stranka na levi in da o tem, kdo je prvi na tem političnem polu, ni bilo nikakršnih dilem. Za nameček je med LDS in SD nastala nova stranka, ki si je svoj zagon omogočila s širokim sodelovanjem z najrazličnejšimi lokalnimi civilnimi pobudami. Zares je vsekakor našla svojo nišo. To dokazuje njen soliden rezultat na volitvah. Na levi sredini so se torej po porazu leta 2004 karte popolnoma premešale. Ali lahko sedaj kaj podobnega pričakujemo od strank na desnici? Spremembe se vsekakor napovedujejo. Čeprav so znaki, da bo do njih prišlo, šibki.
Tako kot se je zdelo na levi do leta 2002 vse odvisno od Drnovška, se zdi že dolgo na desni vse odvisno od Janeza Janše. Slika je, tako na levi kot na desni, seveda precej bolj pestra. Najbolj izpostavljeni sta avtroriteta Milana Kučana na levici in RKC na desni. A odločilni so glavni igralci. Na levi se je, v letih po umiku Drnovška, najprej na mesto predsednika republike in nato v osamo bolezni izoblikoval Borut Pahor. Ni bilo lahko. Čeprav tako rekoč ni imel konkurenta. Gregor Golobič je Zares začel sestavljati prepozno, da bi lahko na letošnjih volitvah prevzel vodstvo levice. Katarina Kresal pa ima v politiki za takšno vlogo premalo izkušenj. Kakor koli, Pahorju, ki so mu pogosto očitali neodločnost in pomanjkanje operativnih sposobnosti, je na koncu uspelo zmagati na volitvah in to je pravzaprav tisto, kar šteje.
Na desni je situacija precej drugačna. Janez Janša ni izgubil volitev tako, kot jih je leta 2004 izgubila LDS. Odstotek, ki ga je dobila SDS, je vsekakor zelo visok. Poleg tega puščava, ki je na desni nastala okoli SDS, otežuje, da bi alternativa nastala v kakšni drugi stranki. SLS je šibka in razklana. Bremeni jo tajkunska zgodba, ki je Janez Janša in SDS nikakor ne bosta opustila. Kakšna je torej sploh lahko prihodnost SLS? Vztrajanje na poti, ki jo jo je začrtal Bojan Šrot, kot kaže, stranke ne more dvigniti v višave. In kakšna je lahko alternativa? Vračanje k bratoma Podobnik? Romanje v Canosso in spokoritev pred predsednikom SDS? Združevanje z NSi, s katero so se nekoč že razšli zaradi očitkov o tranzicijski dediščini SLS?
Izbire, ki jih ima pred sabo SLS niso lahke. Kot so ugotovili tudi njeni člani, je za stranko neprijetno, če bi stopila v vlado, prav nič bolj ugodna pa zanjo ne more biti tudi opozicija. Tolaži se lahko pravzaprav samo s tem, da je NSi še precej težje. Stranka, ki ji ne uspe priti v parlament, se težko nadeja statusa parlamentarne stranke tudi na prihodnjih volitvah, če se ne združi s kakšno večjo in močnejšo stranko. Izbiri sta samo dve. NSi se lahko dokončno utopi v SDS. Od česar v resnici ne moreta imeti koristi ne SDS ne NSi. Morda se lahko le SDS nekoliko kadrovsko okrepi, čeprav je tudi to vprašljivo. In morda si lahko kašen funkcionar NSi tako lažje zagotovi službo. Ampak zaradi tega se niti ni treba združevati. Vse to seveda velja tudi za SLS.
Na skorajšnjo prenovo SLS in NSi ne gre računati. Vprašanje je, ali je sploh mogoča v naslednjih štirih letih. In SDS? Zdi se, da so se v prvi stranki desne sredine začeli spraševati o tem, kaj pomenita njihov sicer tesni poraz v dvoboju z SD in volilna katastrofa “pomladnih” koalicijskih partnerjev. Namesto Janeza Janše je začel nastopati Gregor Virant. Mož, ki je še donedavnega zatrjeval, da ni v nobeni stranki. In njegove besede, kljub temu da neomajno brani vse odločitve predsednika SDS, zvenijo precej drugače od Janševih. A to je gotovo precej premalo za napovedovanje resnih premislekov, kaj šele sprememb. No, do njih bo kljub temu moralo priti, če želi desnica zmagati na volitvah. Proporcionalni sistem zmage ene same stranke namreč enostavno ne omogoča.
Jani Sever
29. september, 2008 ob 12:21
Jaz sem za naše.
29. september, 2008 ob 12:27
Jani, a tukaj kaksen ni manjka?
“Stranka, ki ji uspelo priti v parlament se težko nadeja statusa parlamentarne stranke tudi na prihodnjih volitvah”
jaz mislim, da bi moralo biti:
“Stranka, ki ji ni uspelo priti v parlament se težko nadeja statusa parlamentarne stranke tudi na prihodnjih volitvah”
29. september, 2008 ob 12:35
Bravo lucko, si kr glavčka..
29. september, 2008 ob 12:36
Kmetavzarji dol, komunajzarji gor.
Pa tko naj tut ostane.
29. september, 2008 ob 12:51
Janša si je zgradil desni svetilnik, tako da dolgo okoli ni nič. Vsa desnica mu je pri tem zavzeto pomagala uničevati samo sebe. Če so za Bajuka rekli, da je bilo napačno staviti samo na enega konja, je verjetno resnica ta, da so stavili na osla. Ali jim je pohlep zameglil zdravo kmečko pamet? Kdaj so postali pesticidni butalci in fašističen janšev glasovalni strojček?
Reformacija na podeželju čaka na poštenega neklerikalnega pametnega Kmeta, ki bo upal konkurirati Grosupeljskemu princu teme. Kdo ima v žepu reformacijo kmetijstva in ne le boj za cerkvene lobiste.
29. september, 2008 ob 12:55
In kmečka stranka brez zelenih nima prihodnosti, ker bi spet postala industrijska farmska stranka.
29. september, 2008 ob 13:26
Preecj bedno, da je JJ nos potegnil do tal in se skril. Virant kot navadno pa pred mikrofon….Še Zveru se ni dalo več…..
29. september, 2008 ob 13:28
@medek
dobra ideja SLS in ZELENE ALTRENATIVE …nekaj sličnega v nemčiji (bundnis90) zlo močen in uspešen..
29. september, 2008 ob 13:30
p.s.mislim,da sva že dva potencialna člana (čebelice je treba rešit in vse ostalo??!!!
29. september, 2008 ob 13:39
Ma kej zdej boste 4 leta zopet samu o desnici pisali? Jest se ne bojim za desničarje. Še zmeri nas vječ piše sez djesno kukr z levo! Kaj čmo, takle mamo!
29. september, 2008 ob 14:18
(Desni) neprijatelj vreba, drugovi…..
29. september, 2008 ob 16:17
Meni je pa čisto vseeno, če piše z levo ali desno. Glavno je, da piše lepo čitljivo in za vse razumljivo. “Pir je pir”, pa če ti ga “kelnarca” na šank postavi z levo ali desno roko. Spiti ga moraš (pa ga ja ne boš pustil, če si ga plačal). Moram pa priznati, da je aktualni pisec tako “kracal”, da se za njim dostikrat ni dalo brati.
29. september, 2008 ob 16:21
Opustošenje, ki ga je naredil Ivan Janša na desni, je slo-desnake za onesposobilo za lep čas. To ni Janševa ‘igra’ od včeraj. Za primat na desni se Janša bori NAČRTNO že več mandatov. Zato se gre strinjati z Zagožnom, da Janša ni načrtoval likvidacije le NSi, ampak tudi SLS. In da je vsakršno konkurenco na tako imenovani desni sredini hotel izločiti. Način, kako je dosegel ta primat, pa slili človeka na kozlanje. Npr. ko je bila SLS del Drnijevih vlad, je bila to ‘izdaja pomladi’, ‘kolaboracija s kontinuiteto’. Da je sam Janša nemalo pripomogel k padcu demosove vlade in da je sam bil v Drnijevi vladi do 1994, je očitno ‘pozabil’. V tej luči so nenavadni tudi pozivi po sklepanju ‘velike koalicije’ z levimi strankami, tj. s SD. Če bi šel on v koalicijo s SD, bi bilo to preseganje ideoloških razlik, če bi šla v koalicijo SLS, pa bi bilo to zanj verjetno izdaja. Izdaja česa že?
29. september, 2008 ob 17:34
To je dobro, male stranke bodo šle iz parlamenta, zadeva se bo polarizirala, podobno kot v ZDA bomo čez čas imeli samo dve velesili.
29. september, 2008 ob 18:42
Kaj bi se čudili. Ali ni Janezova mantra… “najprej diskreditacija, nato likvidacija!” Tisto o… fizičnem… bom raje izpustil. Lahko mu pade v glavo kaka nora misel.
29. september, 2008 ob 18:54
Ampak zanimivo je,da je na volitvah zmagala leva opcija,članki pa še vedno v večini govorijo o desni strani,tako kot so prej,ko je bila desna opcija na oblasti.
Aja svoboda tiska je v Sloveniji na tako nizki ravni,da se drugače ne da….
Kaj ko bi se novinarji mal zamislili sami nad sabo,ker to kar delajo ni nič od nič….
Mogoče je pa treba še kakšno peticijo kam poslat,sam kaj ko se je Zgaga izgubil nekje na poti iz Finske v Metliko…..
29. september, 2008 ob 18:55
Virant je začutil priložnost in mislim da želi počasi izpodriniti Janšo. Upam da mu uspe ;)
29. september, 2008 ob 19:48
Najprej pripomba na Janijevo kolumno, ker je ignoriral Jelinčičevo stranko, ki bi lahko imela ob malenkostno drugačnih volilnih izidih pomembno vlogo. Ne strinjam pa se s prognozo komentatorja, da se bo strankarsko polje pri nas polariziralo tako kot v ZDA, čeprav zadnje volitve kažejo krepitev dveh velikih strank na račun manjših. Volilni sistem, tradicija in druge okoliščine so v Sloveniji drugačne kot v ZDA. Sicer ne bi bilo nič narobe, če bi tudi v Sloveniji imeli v bistvu dvostrankarski sistem, v katerem bi se menjavali malo bolj leva in malo bolj desna stranka. Seveda, če bi šlo za normalno politično tekmovanje med njima, ne pa za ideološki boj, ki ga je (znova) začel Janša. V primeru, kot se je zgodil v Avstriji, ko na volitvah pridobijo radikalne ali ekstremistične stranke, bi ta dva pola lahko brez težav ponovno stopila skupaj, da preprečita vstop tem strankam v vlado. Tudi Janša je obljubljal širšo »razvojno« koalicijo, če bi bil relativni zmagovalec, ki bi dobil mandat za sestavo vlade, ni pa nikoli izključil Jelinčičeve stranke, ki bi po vseh »evropskih« kriterijih sodila med ekstremne nacionalistične stranke kot je Haiderjeva. Avstrijska ljudska stranka se je zaradi koalicije s Haiderjem enkrat že pošteno opekla. Janševa stranka kot edina še omembe vredna stranka na desnem polu tega še ni doumela. Pa ne zaradi sorodnosti programa Janševe z Jelinčičevo stranko, ampak zaradi karakterne sorodnosti voditeljev.
29. september, 2008 ob 20:54
Veselje je gledati ,da najbolj zadrtim nacionalistom ni uspelo. Kajti, dejanski desni pol moderne politike so nacionalisti, kar se je pokazalo na primer tudi na avstrijskih volitvah. Jelinčič je kljub svoji retoriki, da so pač najboljši (celo tedaj ko vohunijo za UDBO) pristl le pri 6 %. Kar je poraz nacionalistične desnice v Sloveniji. To je največje olajšanje in uspeh prizadevanj vse demokratične javnosti v zadnjih štirih letih. Kakšno perspektivo ima desnica ? Samo tisto o kateri govori Peterle. Postati mora normalna konservativna stranka (žlahtna, kakršna je bila naprimer Kohlova v Nemčiji). Temu pač Janša s svojim janšizmom ni kos, saj se je tudi on dvignil na valovih nacionalizma. Slovenci zgledda ne prenesejo refleksa fuehrer principa in cukjatijevsko-grimsovske retorike antikomunizma.
Vendarle smo Slovenci potomci kmečkih puntov in delavskih bojev. Poleg tega pa ne moremo pozabiti ne duceja (Primorska) ne kanclagerjev, vkaterih so nas pekli na ražnju. Slej ko prej so Slovenci dokazali, da so moderen narod, ki jim je tuj tako fašizem kot nacizem. To pa sta resnična predstavnika sodobne desnice. Torej ali Peterle aut nihil - to je perspektiva desnice na Slovenskem.
29. september, 2008 ob 20:59
Dobra interpretacija G. Sever, mislim samo , da G. Virant, ni dovol sposoben izpodriniti JJ. On je simbol in “Zlato” v SDS. Levici pa G. Pahor, tud ni dosti sposoben sam biti tako močan. Zdej mora pufe vraćat!
29. september, 2008 ob 22:11
Komentatorji
Res je, da je Pahorjeva levica zmagala, ampak za koliko? Za en procent, to je toliko kot nič. Da ni Pahor obljubil Jankoviču tistih nesrečnih 60 miljonov, ki bo jih pobral nerazvitim , Haloškim Pohorskim Notranjskim in ostalim revnim občinam, bi Pahorjave zmage ne bilo. Prav tako aktiviranje velikega ” fureja” za vse čase, Kučana in njegovega milega pogleda in posledično pritiska na Ljubljančane, tega rezultata bi ne bilo. Je pa res, da je za ta minimalni poraz precej kriv Janša sam, ker se je malo samopašno obnašal.
No, pravkar sem gledal in poslušal neke vrste sosočanje na nacionalki in ugotovil, da bo Pahor ubogi poslušalec. Golobič že ima glavno besedo. Kresalova pa je že v vlogi kalimerovke, ker ne pride do besede kadar bi rada in zahtevala bo več v vladi,ker je bila na ZMAGOVITI strani. Kooperanti v vladi bodo morali bit tiho. Ubogi Karlek kaj ga čaka, seveda če ga nebo zamenjal Šrotek.
29. september, 2008 ob 22:36
Borut ni naiven. Je najboljši politik ta trenutek - to tezo sem pisala že odkar obstaja vest.si, da ne bo kdo oportunizma mi očital…
Šele ko bo dobil priložnost, bo pokazal, da zna več in bolje kot drugi. Dobil je možnost, nobene ne zapravi! Dajmo mu priložnost, da naredi kaj za Slovenijo…
Petra T.D.
29. september, 2008 ob 22:56
Janša ima skoraj 30%.
To je ogromno.
Tragedija zanj pa je ta , da je teh 30% neuporabnih.
Praktično je vsa desnica volila SDS.
To je bil glas za reševanje JJ-ja.
JJ je rešen in PORAŽEN.
Tega ne bo prenesel. Najbrž sledijo presenečenja…..
29. september, 2008 ob 23:16
Štrigun ti pa govoris kukr de si anaka ti volu Janšota. tu bi blu pa zarejs presenečenje. Taku al taku pa Janša nej djesna stranka. Tanrtabl djesn je pa itak Jelinčič. Sm pa slušu od prlatla iz Lublane ki je bl pr ta levih - sej za Primorca se tu nej glih za čudit - de bu zdej treba kukr de ano propagando narest kaku je Janša uniči vso desnico, de bi levi trojčk inu nova vlada dobu kukr se temu rječe moralno podporo slovenskiga ljudstva. Samu ljudi nejso mone. Dobru unih u lublanskih rovtah so ani ekstra. Kaj čmo, takle mamo!
29. september, 2008 ob 23:24
Kmet…
“ti pa govoris kukr de si anaka ti volu Janšota. tu bi blu pa zarejs presenečenje”
Ti pa govoriš žal meni nerazumljiv jezik (a ne bi šel na en “šnel kurz” slovenščine ? ).
Sicer pa se je desnica sama sebe uničila.
Razlog je zelo enostaven : Ta desnica ni prava desnica ampak samo kamuflirano domobransko gibanje.
Ljudje bodo počasi to razumeli in se bodo postopoma ustanovile nove zdrave desne stranke.
Levica to že doživlja.
30. september, 2008 ob 8:37
Nekateri ste jasnovidni, kje ste pobrali, da bo denar za Jankovića pobran od nerazvitih.
30. september, 2008 ob 9:03
za konc-a
Za to ni potrebno jasnoviden. Kje pa naj drugje vzame denar, če je vsota dana za vse občine. Če hočeš dati enemu več dobi drugi manj. To pa res ni potrebna višja matematika.
30. september, 2008 ob 9:06
Zanimivost, ki sem jo opazil po volitvah. Noben raziskovalni novinar se ne ukvarja več s Patrio. Misija je končana, rezultati so uspešni, botri zadovoljni.
Druga zanimivost pa je, da se največja poraženka volitev KK iz LDSa veseli poraza, kot bi ji podaril sladkarije.
30. september, 2008 ob 9:23
Oprosti rozinko, nisem vedel, da boš ti tudi v novi vladi in da boš pokrival to področje in skrbel za transakcije denarja med občinami.
Nova vlada še sploh ni imenovana in si že pameten, kje, kdo, kako bo vzel denar. Raje se res ukvarjaj z višjo matematiko, bo bolj pametno.
30. september, 2008 ob 9:26
Patrija ?
A ni bilo dovolj povedanega o Patriji.
Sicer pa so Finci razumljivo prekinili dialog z našimi institucijami.
A ste pozabili na Rupla, Mateja… kakšno sramoto in kraval so zganjali.
Le brez skrbi, po raziskovalnem delu pride sodna obravnava.
Finski sodni mlini pa so bistveno bolj hitri kot naši.
3. oktober, 2008 ob 23:21
J.J. bi moral v pokoj in s tem bi rešil stranko SDS, ker se pa to ne bo zgodilo, bosta šla tako J.J. kot SDS v pokoj.
Na prizorišču se bo nato pojavila nova in prerojena desno- sredinska stranka.
4. oktober, 2008 ob 20:57
Res je o Patrii je vse tiho.Kako,da ni Janša že v arestu.Kje so dokazi?Finci tudi počasui delajo.Kako,da še niso izdali evropskega naloga za priprtje janše,saj so vendar povedali,da imajo trdne dokaze zato?Ali je tudi nje podkupil Janša,da nič ne ukrenejo.Pa tako nepotkuoljivi so ti Finci,Sploh najboljši na svetu..Kar se SDS tiče pa ni potrebno,da gre Janša v pokoj.da bi rešil stranko.Stranka je vendar na volitvah dobila le 1-nega poslanca manj od SD in res ne vem kaj je treba reševati.
5. oktober, 2008 ob 1:00
Veš da, Francka, kar teci za vozom. Kar, kar …