Sunday 24. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Rešitev irskega problema

23. september 2008 ob 9:26 | Elena Pečarič |

Evropski birokrati, pravzaprav skupina vplivnih francoskih uradnikov, ki se imenujejo »Prijatelji Lizbonske pogodbe«, so spisali dokument, ki naj bi bil nekakšno navodilo za »Rešitev irskega problema«, v ang. The Solution to the Irish Problem. Ja, prav takšen je naslov dokumenta, ki nam nehote vzbudi kar grozljivo asociacijo in sicer na nacionalsocialistično pojmovanje politike »dokončne rešitve židovskega vprašanja«, v originalu Endlösung der Judenfrage.

Seveda, govorimo o zavrnitvi Lizbonske pogodbe, glede katere so državljanke in državljani Irske, kot edini v Evropi, imeli sploh možnost izrekati se na referendumu. In drznili ter dovolili so si celo reči »ne« ali bolje, kar obkrožiti so ga. Odločili so se za »napačno« odločitev. In to je takoj postal Velik problem z velikim »P« za EU politike in izza njih stoječe finančne elite, ki so zainteresirane, da vodijo in upravljajo politiko EU sebi na ljubo in seveda, v svojo korist. Demokracijo si krojijo po lastni volji, nam jo interpretirajo in razlagajo po lastni potrebi in interesu.

Za EU propagando gre v namen več kot dovolj sredstev. Irska in njihov odločni »ne« je tako postal problem, problem, ki ga gre kar najhitreje rešiti oz. odpraviti. Da ne bo škode oziroma, da bo ta čim manjša; zanje, ki že imajo veliki plan in vedo kako mora biti, kaj je treba narediti in kako bo bolje ter varneje za nas.

Se sploh zavedamo v kaj nas peljejo in kje se bomo znašli? Ne, seveda ne, saj kdo razume pozna ali lahko predvidi vse razsežnosti in implikacije, tiste politične, ekonomske in družbene, ki jih prinaša Lizbonska pogodba. A mnogo več kot zgolj sluti je že mogoče, da stvari ne gredo v smeri demokratičnih procesov, možnosti participacije, dialoga z državljankam in državljani ter soodločanja. Da postajamo vse bolj obsojeni na nemočno opazovanje, kaj se ima z nami goditi, kam nas peljejo in kaj se na nas namerava početi. Oblast je vse bolj oddaljena, razpršena, fragmentirana, nedoločena in nedoločljiva, abstraktna in morda prav zato, še toliko bolj deluje in učinkuje na naša vsakdanja življenja. Ko iščemo odgovore, mnogokrat zaman, kako in zakaj se nam nekaj godi in dogaja, dobimo odgovor, da je takšna EU zakonodaja, da tako določa uredba ali direktiva, oziroma posamezna določba, da so takšne pač zahteve iz Bruslja. Morda še vdan skomig z rameni in v tolažbo, ker nisi zvedel in prišel do ničesar, ti rečejo: »Saj vas razumemo in imate prav, a tudi mi smo tu le kot izvajalci, ki delamo po navodilih. Tudi nas preverjajo in nadzorujejo, mi nič ne moremo in ne smemo, nimamo pristojnosti.« To so najbolj pogosti in priljubljeni odgovori v različnih nacionalnih institucijah, s katerimi ti uradniki postrežejo na neumesna, nezaželena ali kritična vprašanja. In kje najti tisto instanco, ki odloča in lahko spreminja, na koga se obrniti, da bomo slišani in poslušani, seveda pa tudi upoštevani?

Ponovno glasovanje na referendumu naj bi temeljilo na obljubi, da Irska ne bo izgubila evropskega komisarja in svoje deklaracije glede nevtralnosti ter drugih vprašanj, ki so bila predmet kritike za zavrnitev pogodbe. Očitno gre zgolj še za vprašanje termina, kdaj se bo to moralo zgoditi; pred ali po volitvah v EU parlament junija 2009. G. Sarkozyu se seveda zelo mudi, da ta Problem čim prej odpravi.

Kaj, če so Irci rekli NE Evropi v kateri vladajo privatni bankirji Evropske centralne banke? Prav te dni se kaže krhkost tega umetnega monetarnega sistema, katerega inflacija je le ena logična posledica.

Kaj, če so rekli NE na privilegijih uležanim EU politikom, ki se predajajo in razdajajo »Velikemu mednarodnemu finančnemu kapitalu«?

Kaj, če so bolj bistri kot se zdi (in kot mi); da ne gre verjeti slepo, čemur se ne pozna in kar se ne razume?

In kaj, če bi se referendum izvedel v vseh državah članicah? Potem bi se ugotovila Velika prevara na katerih se skuša zgraditi Evropa in vse bi se sesulo kot hišica iz kart.

Gre za to, kaj se kot problem definira in koga se kot takega opredeli. Kam se puščica meri in kam zadane; seveda pa tudi kdo strelja in čemu, ni nepomembno vprašanje.
 
Ni vprašanje ali problem sama Lizbonska pogodba oz. njena na mnogih točkah problematična vsebina, še manj je problem postopek za katerega je jasno, da je v temeljnem nasprotju z osnovnimi načeli demokratičnega odločanja državljank in državljanov. Irci so postali grešni kozli, izdajalci, Židje. Kmalu se lahko zgodi, da Problem postanemo vsi, ki si kritično zastavljamo, postavljamo ter odpiramo vprašanja tam, kjer bi morali molčati in o čemer ne bi smeli govoriti.

Če mislite, da so moje besede preostre, poslušajte kaj ima za povedati Vladimir Bukovsky. Kot pravi je on že bil v naši prihodnosti.

Elena Pečarič

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 27 x komentirano
  1. Q_ pravi:

    Bravo!

  2. bp pravi:

    Eni za, eni proti, vsi pa govorijo precej na pamet, nihče ne omenja konkretnih problemov.
    Špeh (tekst lizb. pogodbe) pa debel par sto strani in v meni nerazumljivem jeziku (ne glede na to kateri prevod vzamem). Sicer si že zato zasluži, da je zavrnjena, ampak vseeno se mi zdi, da bo pač priletela nazaj v ne prav dosti drugačni obliki.
    Tako zgleda, da mi ne bo ostalo drugega, kot da se je sam lotim brat.

    Aja, kaj mislim pod na pamet? Za razliko od FRB, kjer so glavni deležniki zasebne finančne ustanove, so v ECB udeležene nacionalne banke. Te pa niso vse enake, pa še spreminjajo se z relativno lahkoto: pogosto najprej privatne, nato nacionalizirane, in danes “neodvisne”, vendar njih vodstvo še vedno navadno imenuje izvršna oblast v državi.

  3. Joschka pravi:

    Kaj, če so rekli DA interesom ameriške orožarske industrije, ki si definitivno ne želi močne Evrope? Glavni nasprotnik Lizbonske pogodbe na Irskem je bila skupina Libertas, ki so jo ustanovili direktorji nekaj podjetij, ki delajo za ameriško orožarsko industrijo.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Libertas_(lobby_group)

  4. medek pravi:

    Nogometna tekma med Slovenijo in Severno Irsko je že razprodana :)

  5. Škot pravi:

    Nekaj prevajalskih napotkov za avtorja podnapisov pri videu:

    1. thousands != 12

    2. coercion != corruption

    Sicer se kar strinjam s komentarjem, in videom, le da se mi zdi, da je nekoliko neprimerno primerjati evrokrate z ruskimi priseljenci - ki so, po mojem mnenju, vzrok za veliko večino
    etničnih konfliktov v (nekdanji) SZ. Med temi, mimogrede, bolj radikalnih niti ni tako veliko - na misel mi trenutno pride le Kavkaz.

    Etnični konflikti v splošnem nimajo toliko veze s federalizmom kot s prevlado ene etnične skupine nad drugo.

  6. Marko pravi:

    @medek

    In tam se bo vse rešilo. Mimogrede, kje pa bo? Na danes odprtem Jankovićevem stadionu? :-)

  7. BOTA pravi:

    Mogoče se nekaj odgovorov ali še več vprašanj skriva v spodnjem dokumentarcu

    http://www.zeitgeistmovie.com/

  8. medek pravi:

    @Marko

    Slovenijo in Severno irsko, ki bo 11. oktobra ob 20.45 v Mariboru

    Za odnose s Hrvaško pa njihov “hrvač” CroCop:

    Mirko Filipović se po šestih mesecih vrača v ring, kjer se bo pomeril proti Nizozemcu Alisterju Overeemu. Dvoboj lahko ob 13.50 V ŽIVO spremljate na 24ur.com.

    Kruha in iger :)

  9. Blaz Babic pravi:

    @ Joschka: pa smo spet pri posplosevanju…

    http://www.caeuc.org/index.php?q=node/6
    http://www.forumoneurope.ie/index.asp?locID=272&docID=-1

    Ganley se ne razglasa za nasprotnika EU, marvec izrecno le Lizbonske pogodbe.

    In je res predvsem to, da so mediji pograbili njegovo bogato kampanjo in iz njega naredili novo politicno figuro, pri cemer pa so “pozabili” omenjati vse ostale, ki so naredili najvec aktivisticnega dela na ulici. Cemu je potem sluzila njegova intervencija? Lahko bi mirno pomagal vsem drugim, tako pa se je raje lansiral kar sam.

    Ganley do pred kratkim ni imel nikakrsne politicne preteklosti, profitiral je na racun telefonskega podjetja v Iraku (Liberty) in se ga ne more steti za politicno iskrenega aktivista zoper prave probleme, ki jih ustvarja EU (nazadovanje v demokraciji, nadzor nad zasebnostjo, sluzenje interesom multinacionalk, uvajanje biolosko skodljivih praks in hrane, ipd.). Ce bi ga prenesel na slovenski nivo, bi lahko govorili npr. o Zoranu Jankovicu kot trgovinskemu profiterju, ki se pretvori v “politicarja”.

    Torej Ganleya ne povezuj neposredno z irskim NE, saj je imel le-ta dosti sirse parametre. Seveda je pa res tudi to, da v danasnjem casu hiper-medijev in informacijske onesnazenosti prave informacije ne morejo prodreti, in se lahko “borba” vrsi tudi na cisto povrsinskem nivoju plakatov in letakov, kjer pa je bila prisotnost Libertasa dokaj mocna.

    Skratka, Libertas je bil prej neprijeten (in predvsem nezanesljiv) partner nasprotnikom preimenovane EU ustave (alias Lizbonske pogodbe), kot pa njihov stabilen in mocan zaveznik.

  10. šifra pravi:

    ..mar se “lizbonska pogodba” ,del “načrta” (mora) dogooditi ob doleočenem “terminu”….?!

  11. konec (demokracije) pravi:

    Elena Pečarič , ko bodo sedaj videli kakšne komunajzerji bprihajojo na oblast v nekaterih Eu državah, jim bo pčo e bolj na bruhanje in levičarsko ustavo (zato jo evropski narodi nočejo) lahko si jo “novodobni internacionalisti” ustavijo v rit.
    Prav so imeli Francosi in Holanci, prav imajo Irci.
    Pa še to: vedno bolj sem prepričan, da je

  12. Marko pravi:

    @konec(demokracije)

    Tipkaj malo bolj počasi, saj še ni udbe na vratih…….

  13. šifra pravi:

    @ konec..

    pojdi ,kot si obljubil…NE vrni se,dokler ne odkriješ kdo resnično SI???!!
    ast ala vista…!

  14. jurij pravi:

    “hrvač” CroCop…
    on pa že ni hrvač, ne piši neumnosti. zanimivo bi bilo dodati, da je bil po 5 minutah dvoboj razveljavljen (no contest), zaradi nizozemčevih neusmiljenih napadov na Mirkovo mednožje (groin strikes)… hihi

    glede komentarja: te teorije zarot so že malo prežvečene, a očitno jih eni odkrivate šele sedaj… del III Zeitgeista je nejasno natolcevanje tax protestorjev, ki nima ne repa ne glave (pokvari dobra dela I in II).

    obilo zabave pri teorijah zarote!

  15. jurij pravi:

    težava irskega referendumom je tudi, da nobenemu ni bilo pet posto jasno, o čem se odloča

    vsem evropejcem bi morali enostavno postaviti vprašanje: „ali želite, da Evropa nadaljuje s politično integracijo?“. Da / Ne

  16. šifra pravi:

    @jurij
    no dej,vsak ima svojo usodo spoznaj, še dobro ,da … .!
    nismo vsi sreče,kot ti !

  17. janez pravi:

    Avtor tega posnetka in prevoda na youtubu nas je v soboto zapustil. Naj mu bo lahka slovenska zemlja.

  18. Q_ pravi:

    Irci so bili začuda precej dobro informirani. Njihov ne Lizbonski pogodbi je dokončen, še posebej zaradi delovanja po referendumski odločitvi, ko so jih hoteli prepričati, da so se v resnici zmotili. No means no!

  19. jurij pravi:

    samo kaj to pomeni za EU, da ostanemo tako kot zdaj? skupni trg in denarna unija. ja prav, kdo pa sem jaz, da bo pameten… samo a ni bilo vedno govora o neki skupni zunanji politiki, harmonizaciji pravil, nadzoru nad krsitvami, itd.? kako bomo to dosegli z dosedanjim sistemom?

  20. Mirjana pravi:

    Jurij, ti pa znaš poenostavljat:),..pa ne samo ti, znano je, da smo do danes vsako solato prvi podpisali, in to brez komentarja…pa še ponosni smo bili na to.:)

  21. Kmet pravi:

    Elena, ti si tanrtabulša! Če boš še kdej kandidirala na volitvah imaš muj glas. Sam vejš, tu ti pa morem povedat… odkr smo v EU jest prou dobru živim od evropskih subvencij. Si lahku misliš da mi še za Savo in Lisko v štali dajo skor taužent evrov. Kaj čmo, takle mamo!

  22. Jaka pravi:

    Elena, škoda, da nisi kandidirala na kakšni listi, bi saj vedel koga moram obkrožt, ker si zgleda ena redkih, ki ostaja čista,

  23. Saša pravi:

    Na veliko žalost pa še vse je res.

  24. Polona pravi:

    Kako dobro razmišljaš!

  25. konec (demokracije) pravi:

    jurij pravi:

    23. september, 2008 ob 16:12
    težava irskega referendumom je tudi, da nobenemu ni bilo pet posto jasno, o čem se odloča

    vsem evropejcem bi morali enostavno postaviti vprašanje: „ali želite, da Evropa nadaljuje s politično integracijo?“. Da / Ne

    Ta je problem, kaj se pojmuje kot “politično integracijo”.
    Vsi narodi , razen Slovencev, so ponosni na preteklost in na sedanjost in nočejo “postati” nekaj drugega. To ne bodo dovolili. Problem je kulturen, ali Evropa narodov ali “balkanizirana multikultuna intenacionala”.
    To je to.

  26. europa_xx pravi:

    Elena ful odpiraš ljudem oči, carsko!

    Sj če človk pomisl mal trezn je res, da je čist isto blo z
    - SFRJ
    - SSSR

    in

    podobno z današnjo EU.

    Ko se bo razblinil milni mehurček prezapufanega zahodnega kapitalističnega sveta pri njihovih finančnih elitah po pogrom, sj za to pa pride do vojn (PolterGeist) in v takih razmerah ga nasankajo mali narodi in njihove državice kot je naša Slovenija.

    Amerika je samo še umetno ustvarjena, ker so itak vs dnar pognal za vojne in oborožitve, to je priznal tudi znan Američan Robert Redfort v svojem intervjuju, ki se je preselil živeti v Italijo oziroma Firenze.

    Američane je njihova centralna baka že dvakrat razslojila (RothCildi, Rockefellerji …) groza spet bo nova vojna, da bo uničenje, da bo treba spet financirat novo izgradnjo … groza

  27. Blaž Babič pravi:

    Seveda evropsko-slovenski “demokratični” mediji ne morejo mimo Ganleya kar tako…

    http://www.dnevnik.si/novice/svet/1042210537

    Ti novinarji živijo in služijo v 7-dnevnem zaostanku, potem pa slovenskim bralcem servirajo nonsense, kot je tisti pripis ob sliki, da gre za irske poslance v EP. Pa kaj si ti nor - tam je Nigel Farage, vodja UKIP, Stranke za neodvisno Združeno kraljestvo (Veliko Britanijo, deželo ki NI Irska). Tudi ostali kerlci so ali od UKIP-a ali pa člani IND/DEM skupine v EP, v kateri je morda po en član iz Irske, dajte malo sami povrtat.

    Za čiščenje glave od smetja pojdite semkaj, je več materiala, v angleščini, kakopak:

    http://teameurope.info/node/347

Komentiraj