Osamljeni na desni
22. september 2008 ob 11:24 | Jani Sever |SDS na volitvah ni izgubila le mesta prve med parlamentarnimi strankami. Kljub visokemu rezultatu je na političnem prizorišču ostala sama. Slovenska strankarska pokrajina je doživela pretres.
Najpomembnejša realnost, ki so jo za nekaj časa določile včerajšnje volitve, je, da imamo poslej na desni praktično samo eno parlamentarno stranko. SDS je ostala brez ideoloških partnerjev. NSi sploh ni več v parlamentu. SLS, ki je vanj komajda vstopila, pa je tako ali tako že nekaj časa razumljena kot tranzicijsko/tajkunska in pravzaprav samo pogojno sodi v okolje “pomladnih” strank. Konec koncev je njen rezultat v precejšnji meri posledica kampanje SDS, ki je bila usmerjena proti Šrotovi SLS. Tu je še samosvoji Jelinčič, ki je še nekoliko bolj marginalen kot v prejšnjem mandatu. In to je vse.
SDS je osamljena, a z dobrim rezultatom. Ta naj bi bi bil samo nekoliko preslab. Če bi SDS prehitela SD in bi NSi uspelo priti v parlament, bi bilo vse drugače. Tako vsaj je bilo mogoče razumeti Janeza Janšo, ki menda upa celo v to, da bi glasovi po pošti in iz tujine spremenili rezultat. Kljub temu, da možnosti, da bi se kaj spremenilo, praktično ni. Ne za to, da bi SDS prehitela SD in ne za to, da bi NSi vstopila v parlament. Razlike so majhne, a vseeno nekoliko prevelike. Izkušnje prejšnjih volitev to jasno dokazujejo. Volitve so se pač zgodile in rezultati so takšni kot so, nekaj desetink odstotka gor ali dol.
Dva odstotka, nekaj več kot eden na strani SDS in manj kot eden na strani NSi, bi seveda precej spremenila podobo rezultata letošnjih volitev. SDS bi bila zmagovalka in NSI bi bila v parlamentu. In vendar, tudi takšna sprememba ne bi bila odločilna. Kajti tudi v tem primeru bi morala, če bi hotela sestaviti vlado, SDS v koalicijo pripustiti SNS (kar nikakor ni prijetna odločitev), ali pa poiskati povezave v taboru tako imenovanega levega trojčka. To je bilo predsedniku SDS jasno že dolgo časa. Poraz je ob drugem mestu SDS in debaklu NSi samo precej bolj boleč in ima dolgoročnejše posledice.
Kot pravi Janez Janša, zmaga bi za SDS pomenila šele zmaga z veliko razliko. Kajti šele ta bi omogočila sklepanje tako imenovane razvojne koalicije, oziroma koalicije, v kateri bi dominantno vlogo igrala SDS. Zmaga z veliko razliko je bila nujni predpogoj, da bi lahko SDS sestavila vlado, kakršno si je želel Janša. Vlado z enim povsem dominantnim partnerjem. Kakšna je posledica brezpogojnega sodelovanja v takšni vladi za manjše stranke, se je pokazalo na letošnjih volitvah. Desus se je neljubi usodi izognil. Zato pa je sporočilo volivk in volivcev strankam na desnici skrajno neprijetno.
Glasovi NSi in SLS se niso množično preselili k SDS. Glasovi desnice so v veliki meri ostali doma. To je najbolj zoprno spoznanje za vse “pomladne” stranke, ki bo imelo dolgoročne posledice. Kakšna je bila pri tem vloga RKC ni povsem jasno, vendar se zdi, da se je letos držala bolj ob strani. Zdaj je, kar je. Obuditi neparlamentarne stranke je tako rekoč nemogoča naloga. Podobno velja za nastanek novih strank. Če nimajo že ob nastanku kakšnega poslanca ali poslanke, praktično nimajo možnosti. Ali lahko Janša tudi v tem vidi priložnost? Ali res misli, da lahko nekoč zmaga kar sam?
Iz sanj se je vedno treba zbuditi. Čeravno to ni lahko. Janša ima seveda prav, ko pravi, da je zmagala Ljubljana, da je k zmagi trojčka prispeval Milan Kučan in da je k njihovemu skoku v zadnjem tednu prispevalo dejstvo, da so nastopili skupaj (Janša bi rekel izključevalno). A morda bi bilo vseeno dobro, da bi se resno vprašal tudi o tem, kaj se je zgodilo na desnici. Zakaj je SDS v opoziciji ostala sama?
Jani Sever
22. september, 2008 ob 11:28
a Janeza Janšo ni toliko neprijeten relativni poraz, kot je neprijeten absoluten poraz desnice. Za tega je še največ kriv sam, saj je z vojno proti tajkunom močno škodil SLS, s pozivanjem k zmagi z veliko večino pa je torpediral NSI.
Glasovi, ki jih je prejela SDS, da se je obdržala na svojem mestu so tako šli na račun njenih desnih partneric. Nedvomno pa to pomeni, da je SDS izgubila mnoge volilce iz politične sredine, ki so bili razočarani nad njeno politiko. Vprašanje je, ali lahko dolgoročno obdrži takšen položaj, predvsem na pričakovana notranja trenja in na pričakovano prestrukturiranje desnice.
Ni skrivnost, da je Janez Janša goreč zagovornik večinskega volilnega sistema, saj mu je ta glede na osebni karakter dobesedno pisan na kožo. Zato je edina dolgoročna rešitev za Janeza Janšo uzakonitev slednjega. To pa bo s pričo stanja moči v politiki skoraj nemogoče. Zato je pričakovati, da si bo SDS krčevito prizadevala za predčasne volitve, tako da lahko zopet pričakujemo maratonske ideološke seje državnega zbora. Ob tem so očitki Janeza Janše, da se z zmago levega trojčka vračamo v čas ideoloških delitev smešni in se kot bumerang vračaje njemu samemu.
Kakor koli že, SDS je v težkem položaju, iz katerega se brez korenite spremembe političnega mišljenja ne bo mogla izviti. Ali se lahko z Janezom Janšo na čelu pa je veliko vprašanje.
22. september, 2008 ob 11:32
Jani,
zmagala je tudi Primorska, od Ilirske Bistrice do Bovca in od Postojne do Nove Gorice, največja volilna enota je pripomogla k takšnemu rezultatu. In to je dejstvo!
22. september, 2008 ob 11:36
Dosegel je, kar je hotel. Ostal je sam na desnici, znebil se je konkurentov in sedaj lahko v miru bije bitko z rdečim sovragom.
Ampak hudič je takole biti sam. Še pes ima rad družbo…..
22. september, 2008 ob 11:40
He he. Slovenija je tudi uradno postala mafijska država, v rokah gospodarjev belih ovratnikov. Vox populi revnega sloja prebivalstva in mladina je pač ostal doma, zato ker imajo puni kurac raznih gospodov, ki jim po medijih obljubljajo vsesplošen razcvet. Stranke bogatašev in njenih hlapcev so zmagale in prav je tako, bomo vsaj videli kaj so sposobni razen polnjenja svojih nenasitnih žepov. Se pa pri teh volitvah vidi katera pokrajina je najbolj priveligirana , bogata, ter vplivna. Dolina Šentflorjanska namreč, polna intelektualcev kratkega dometa, kapitalistov sumljivega porekla, ter njihovih lizunov, ki vsi čakajo na kakšno drobtinico ali kos šunke, ki bo padel z mize. Toda ne se bati KGB se bo zardi pohlepa kmalu skregal med sabo in Pahor zna biti čez 4 leta zelo razočarana osebnost. In tudi naši velecenjeni tranzicijski bogataši bodo v kratkem dobili pošteno zaušnico, s strani bank, ki so jim posodile denar za njihove sumljive prevzeme. Veselje bo trajalo kratek čas nato bo nastopila realnost v klientilističnem Kalifatu imenovanim Slovenija…
22. september, 2008 ob 11:45
Aljo,
jst vem kar za nekaaj mlaih, ki so na volitvah bli in pripomogli k zmagi nove opcije. Ti in podobni (ribič, pero, uničevalec…) boste pa meli 4 leta cajta za se potolažit! Med tem časom se bo v Sloveniji spet dalo dihat!
22. september, 2008 ob 11:48
V prodor kake izvenparlamentarne stranke v parlament tudi sam precej dvomim. Takega primera praktično celo ne poznamo, če mi spomin ni upešal, od slovenske pomladi semkaj.
Priložnost za desnico v bodoče bi bil odhod dela poslancev SDS iz te stranke z ambicijo, da ustanovijo novo stranko ali da v parlamentu delujejo za ime kake od sedaj desnih izvenparlamentarnih strank - NSI, KDS ipd. Tako se lahko desnica na dolgi rok spet malo okrepi. Vendar je ta scenarij v primeru vojaško postrojene SDS malo verjeten. Ni mi znano, da bi tamkaj bila kaka omembe vredna frakcija.
Priložnost za desnico pa bi lahko pomenilo tudi oblikovanje močnega civilnodružbenega gibanja oziroma organizacije, nekaj v smislu kake Kmečke zveze, ki bi s programsko ozko naravnavanostjo, ki pa bi ciljala na dovolj široko nezadovoljno populacijo, za naslednje volitve angažirala nove sile za kako tedaj novo politično stranko, ki bi se preko programa ali kadrov jasno vezala na tako civilnodružbeno gibanje.
Nisem pa prepričan, da je v naslednjih nekaj letih, ko novi vladarji napovedujejo večjo odprtost družbe, najboljši čas za taka gibanja.
Sprememba volilne zakonodaje v smeri večinskega volilnega sistema, ki ni nemogoča, saj jo, če se dobro spomnim, ne zagovarja jasno le Janša, ampak tudi Golobič, pa itak podre vsa razmerja in postavi igro na novo. Lokalni faktorji bi znali tedaj priti na plano, toda za majhne vseeno ne bo prostora.
Morda je še kak pameten scenarij, vsekakor pa desnici na slovenskem trda prede, sploh po neumornih predvolilnih napadih Janše na “tajkunsko” SLS. Strateg Janša se je hudo uštel, če je mislil, da v tem času in v teh logih lahko zmaga s kakimi skorajda 40% glasov na državni ravni.
22. september, 2008 ob 11:51
Požrešnost, požrešnost …
22. september, 2008 ob 11:55
Farsični poskus leninskega boljševističnega absolutnega prevzema oblasti se je stoletje po Oktobru pokazal v vsej svoji mizeriji! Na veliko srečo tistih, ki smo enkrat že premagali boljševike.
22. september, 2008 ob 12:01
ja jst bi pa samo ribica, perota, unicevalca, 1tastarga uprasu, k obicajno vidijo resnico, a je res da niso zmagal, vsaj z veliko vecino ne?? Zmeraj so tok pametni.. zdej pa jih ni nikjer, da bi mene zaslepljenega vodili cez vodo :)))))) kaj zdej butli a zile rezete??
22. september, 2008 ob 12:01
Zame je največji šok velika napaka vzporednih volitev. Moj ugibek je, da so volili “drugi ljudje”, ne pa tisti, na katere so s ponderji iz pred štirih let justirali svojo vzporedno anketo. Mediana & co bodo morali malo razmisliti o metodologiji. Ampak resno. Ko gre tesno in ko gre za Slovence, je težko poenostavljati to heterogeno mineštro. Moje mnenje je, da bi nekoliko povečalo natančnost, če bi povečali vzorec, vendar bi bilo treba pri diverzifikaciji razmisliti o (a) časovni (7-19h) in (b) krajevni komponenti.
Ker je bil neuradni rezultat tako hitro za vzporednimi volitvami, so slednje tako hitro sramežljivo izginile iz medijev. Mogoče tudi ni napačno še enkrat pogledati na
http://www.ninamedia.si/volitve2008/
22. september, 2008 ob 12:02
Spoštovani g. Sever,
sicer dober komentar, ki pa je v delu, da je Ljubljana zmagala, netočen. Ogledal sem si namreč porazdelitev po volilnih okrajih, kjer je bil bolj prisoten vzorec, da je SD v glavnem zmagovala v urbanih (morda še bolje: delavskih) občinah, medtem ko je SDS zmagoval predvsem v ruralnem območju.
Tako je SD zmagala v okrajih Jesenice, Kranj 1, Kranj 2 (območje mesta Kranj), Celje 2 (mestna občina Celje), Maribor 4-7 (območje mesta Maribor), Hrastnik in Trbovlje, ter v skoraj vseh okrajih na Primorskem, Cerknica-Logatec, Vrhnika, na območju Mesta Ljubljane.
22. september, 2008 ob 12:14
Kak sn vesel, da je končno konec te mizerije. Bi pa rad opozoril na nekaj. Najuspešnejši poslanec prejšnjega mandata je Franc Pukšič, ki je v od toče stolčenih Slovenskih goricah pobral skoraj 50%:)
Pa tud to ni pomagalo SDS. To me pa izredno veseli:)
22. september, 2008 ob 12:23
In potem se pripelje avtobus Pošte Slovenije :)
….
22. september, 2008 ob 12:24
Mislim da je piko na i za hud izbris desnice naredil poskus najbolj skrajnih desničarjev, da bi “počistili z NOB in sekularno državo”. Spomnite se, razbitje javnega šolstva (in 100 % financiranje cerkvenih šol), velike denarne koncesije cerkvi, poskusi rehabilitacije belogardizma: t.im. protivojni zakoni, itd. - s superministrom Šturmom, ex-ministrom Drobničem, pa nesrečnim Milanom Zverom na čelu. Vsekakor ima ljudstvo za vedno dobolj “dobrih belogardistov, in naj pustijo zgodovino tam kjer je - v preteklosti, ter jo čitajo tako kot se je dejansko tzgodila. Mislim da se je to ljudem do skrajnosti zagabilo in kulminiralo že pri predsedniških volitvah, ko je Jsanša sam ugotovil, da se mora rešiti tega kamna, če ni želel slediti usodi NSi. Kjub temu da se je sam zmazal, pa je padla njegova senca, in je tako izgubil.
K temu gre prišteti uspešno mazanje tajkunske barve na SLS, kar je roko na srce, stranki z dolgo zgodovino packarij pod krinko Smrkolja, bratov Podobnik & Co, samo spomnilo ljudi na vse maslo, ki so si ga slednja bratovščina namazali v vseh teh letih: preživeli so le, ker je Žerjav bil dovolj dober in je prekmurcem zrihtal avtocesto, ter ker so bili pravočasno še toliko modri, da so še šli v bratovščino z Kranjcem: toliko objektivnosti so še zmogli in nagrada je parlamentarni status.
22. september, 2008 ob 12:57
Eh, dajte no dajte ;)) . Če reče Janša, da je zmagala Ljubljana. Kaj pa Primorska?
Žal bomo take floskule še naprej prenašali.
22. september, 2008 ob 13:08
Kdor politično sceno popreproščeno polarizirano deli levo-desno, nujno pri svojih analizah in izpeljavah zaide v paradokse. Razlog je delno v medijskem konstruktu, ki se preveč zarine v možgansko skorjo pri tistih, ki se preveč enostransko informirajo (in preveč zaupajo Dnevniku). Razlog je delno tudi v želji, slediti že obstoječim ideološkim predsodkom. Temu bi se kolumnist lahko ognil, če bi pred razpredanjem, kje je levica in kje desnica, raje vprašal in poskusil definirati, kaj levica in desnica sploh sta.
22. september, 2008 ob 13:14
Janković in Kresalova sta levica, leva ruka desni đep—halo folk volili ste mafijoze, dojemite že enkrat in ne levico. Ostali pozerji v italianskih veštitih so tudi levica, halo folk a ste normalni?
22. september, 2008 ob 13:16
Janša se še ni opomogel od nezavesti. Zbudil se je in blodnje ga mečejo ob tla. Tako tudi njegova troblja,ki se izusti o ideološki delitvi o kateri se ne izjasni. Domnevam, da ima v zblojeni zavesti delitev na fašiste in komuniste. Mi državljani pa naj se odločimo?
Počakajmo še, da navije Grimsa in ga spusti na SDSovski cirkuški oder…
22. september, 2008 ob 13:41
JANI volitve so jasno pokazale , da je zmagal balkanski del Slovenije: mestna središča, LJ in primis, Nova Gorica, obala.
To je to.
22. september, 2008 ob 13:42
ne aljo, volili smo PROTI orožarski mafiji in fašistom. kako tega ne dojameš, halo a si normalen?
22. september, 2008 ob 13:48
ne ne volili ste ZA orožarsko mafijo in mafijo na splošno, cepci…
22. september, 2008 ob 13:56
VEDNO ISTE FACE - LAČNI FRANZ
Zgradili so nam nov bazen.
TV je snemala izjave,
kako objekt predajajo v namen.
Vedno iste face.
Vedno iste face.
Umrl je znan zbiralec znamk.
S pogrebom je častil prisotne
iz močnih in bogatih strank.
Vedno iste face.
Vedno iste face.
Iz časopisov skromnost se šopiri.
Vsi padejo, pa brez skrbi, na štiri.
Okrogle mize so orgazem prve vrste.
Zavidajo si svoje dolge prste.
Vedno iste face.
Vedno iste face.
Vedno iste face.
Večna mladostje med nami.
Vedno moderna in srečna.
Nežno kot vata po rani.
Liže in gloda kosti.
Odkrili so si spomenik.
Spet plapolale so zastave.
Drugačne barve, isti štrik.
Vedno iste face.
Vedno iste face.
Za njimi pride novi rod
dobronamernih misionarjev.
Spet nam obljubljajo dobrot.
Vedno iste face.
22. september, 2008 ob 13:58
pa še to:
Killing Joke - Dark Forces
You’ll need a bit of Holy water
and a little bit of
knowledge
Invocation
to your Holy Guardian Angel
the Great Evil Around
God gave man dominion
over fowls of the air
and fish of the see
justification of desecration
who wrote this MADNESS?
Get UP! Wake UP!
Some-one’s taking you for a ride
Get UP! Wake UP!
Dark Forces
They’re printing up money
that doesn’t exist
Then watch the wealthy
as they cash their chips
Economy’s failed
start a war machine
devoid of moral cause
as we witness the end
of international laws
Get UP! Wake UP!
Some-one’s taking you for a ride
Get UP! Wake UP!
Dark Forces
I’m a inside man
of the serpent clan
33 degrees
I’ll do as I please
power for power’s sake,
a personal treasure-trove.
And 2 weeks off
in bohemian grove…
You wanna come?
All the banking houses
that buy and sell
they’d sell their own mother..
just eat shit die
like everyone else
Get UP! Wake UP!
Some-one’s taking you for a ride
Get UP! Wake UP!
Dark Forces
Get UP! Wake UP!
Some-one’s taking you for a ride
Get UP! Wake UP!
Dark Forces
22. september, 2008 ob 13:59
Zdej vas mam pa dost adijo opranci na Vesti…
22. september, 2008 ob 14:02
Janšo bi moral kak novinar malo pritisniti glede teh trditev, da je zmagala “Ljubljana in obala” proti ostali Sloveniji. Malo municije:
Od 88 volilnih okrajev je SD dobila 46, SDS 41 in LDS enega (seveda v Zagorju - Drnovšek ima očitno iz groba več vpliva na Zagorje kot Kučan iz Murgelj).
Od dvajsetih največjih naselij, v katerih živi kar tretjina prebivalstva, je SDS zmagala samo v dveh (Ptuju in Škofji Loki), v sedemnajstih je zmagal SD, v enem pa LDS.
SD je dobil več kot 40% vseh glasov v 14 volilnih okrajih, SDS v 8. Če upoštevamo samo glasove za stranke, ki so prišle v parlament, je rezultat 20:12).
Levi trojček je dobil več kot 50% vseh glasov v 28 okrajih, in več kot polovico glasov za parlamentarne stranke v 38.
Levi trojček je premagal SDS v 74 okrajih, nekdanjo Koalicijo Slovenija v 58, sedanjo vlado v 38, samodeklarirane desne parlamentarne stranke (SDS+SNS+SLS) pa v 51.
In za dokončno razblinitev Janševe teze, deklarirana parlamentarna levica (SD+Zares+DESUS+LDS) je dobila več kot polovico glasov v 53 volilnih okrajih, več kot polovico glasov za parlamentarne stranke pa v kar 87 od 88 volilnih okrajev.
22. september, 2008 ob 14:06
Aljo:
Hvala, ker si mi razjasnil um. Sedaj vem, za koga sem glasoval. Hvala, pa lepo se imej.
22. september, 2008 ob 14:07
Aljo, dej se no mal umiri, sej te bo še vrglo.
Joj kako je danes lep in prijeten dan. Nič več vonja po zatohlosti, nič več odmevov El Komandantovih ukazov…
Jest samo upam, da Urška ne zapusti našega El Komandanteja. Ne znam si predstavljati kaj bi bil ta človek v posledičnih navalih jeze sposoben narediti konkurentom, ki so ga na tako “nepošten, izključujoč, ideološki, enostranski” način postavili na tla.
22. september, 2008 ob 14:18
Še nekaj: če bi imeli enokrožni večinski volilni sistem, tako kot v Veliki Britaniji, bi ti rezultati pomenili, da bi imel SD sam ravno dovolj poslancev za vlado, ob podpori manjšincev in LDS pa razmeroma solidno prednost za osem poslancev.
Če bi imeli dvokrožni večinski sistem, za kakršnega se je pred leti zavzemal Janša, bi po teh rezultatih v parlamentu sedel grosupeljski poslanec Janez Janša, manjšinca in 87 poslancev levice.
22. september, 2008 ob 14:25
Leta 2004 sem si močno želel, da bi na volitvah zmagala t.i. desnica. Dovolj mi je bilo histerije mitingov, izrednih sej, interpelacij po tekočem traku, strašljivih napovedi, “intelektualcev” tipa Jambrek, Jerovšek…
Vedel sem, da moramo te “neoprane” možgane oz. civilizacijsko raven enkrat le okusiti, da bi se ju lahko naposled znebili. Presenečen pa sem, da se je to zgodilo že po štirih letih.
Zafrustrirane zgube so se takoj po debaklu vtirile v stare kolesnice. Napovedujejo nam ideološke delitve, korak nazaj, domala v brezno. Janševi začenjajo z novo volilno kampanjo, z novo histerijo, a tokrat obremenjeni z našo izkušnjo, kaj se zgodi, če jim zaupaš oblast.
Nova koalicija mora najprej sprostiti “sproščeno” Slovenijo. Čeprav sem upokojenec, menim, da bi se ji kazalo izogniti Desusu in povabiti k sebi SLS, ji morda ponuditi prometno ministrstvo (zdajšnji minister je bil dovolj zagnan), morda tudi kmetijskega.
Sem odločno proti kadrovskemu cunamiju, kot se temu moderno pravi, a nekatere nesposobne in sprenevedave smeti je treba nemudoma odstraniti s kadrovskega parketa, če si nova koalicija sadomazohistično ne želi gojiti kače na prsih
(na primer : gen.drž.tožilka, vodstvo RTV, vodstvo KC, policije, vodje javnih skladov…).
Nasvidenje čez štiri leta !
22. september, 2008 ob 14:30
Josip, v celoti se strinjam s tabo!!!! Postajamo spet večina in ne morem povedati kako lepo je spet verjeti v svetlo prihodnost.
22. september, 2008 ob 14:50
Res je Ljubljana premagala skupaj s Primorsko vso ostalo Slovenijo.V petih volilnih okrajih je zmagala SDS,v treh pa SD.To me ne preseneča,saj je Ljubljana center bogatašev in njihovih hlapcev,ki si od nove oblasti obetajo še večje polnjenje lastnih žepov na račun ostalih SLOVENCEV.pRIMORSKA PA TAKO ŠE VEDNO ŽIVI V KOMUNIZMU.čUDNO JE LE ,DA JE PRAV TA VLADA UZAKONILA PRIMORSKI PRAZNIK IN NE KOMUNISTI.žIVIO NEOKOMUNIZEM.žIVIO CENTRALIZEM!oSTALA sLOVENIJA NE ŠTEJE.sAMO lJUBLJANA IN NJEN SLAVNI SRBSKI ŽUPAN TER PRIMORSKI BORCI .
22. september, 2008 ob 14:55
Jaz pa bi malce drugače povedal.
Mogoče se je določenemu procentu volilcev le posvitalo, da je
ta desna opcija le malce preveč skrajna za normalno življenje.
Mislim, da si “desni katoliki” le zaslužijo eno pametno zmerno stranko.
Dokler pa bodo po Sloveniji razsajali tile neo-domobranci, bo to problem.
22. september, 2008 ob 14:56
43 poslancev za trojček je premalo. Pred nekaj meseci je kazalo več kot 50 poslancev za SD,Zares in LDS. Vendar pa je janša z brezplačniki veliko pridobil. Prav tako mu je koristila Patria, ker Finci tega niso dokazale. V oddaji pa so se pojavili Potočnik, Cvikl in Kos, kar je bila velika napaka.
Brez Patrie, janšistične politične propagande (Express, Slovenski tednik), bi desnica bila poražena tudi na podeželju. Tako pa so za spremembe volili v glavnem samo najbolj izobraženi. Delavci in kmetje pa so nasedli podli janšistični propagandi. Potrebno bi bilo razkrinkati mafijo, ki širi janšistično propagando. To, da so janševci dobili enak %, kot pred 4 leti, je katastrofa za demokracijo.
Ta vlada, ki bo zdaj, je daleč od idealne, ampak kljub temu nam ne bo vladal diktator in že to je veliko.
Nedemokratične janšistične sile so poražene predvsem po zaslugi razsvetljene Ljubljane in uporniške Primorske.
Na prvih svobodnih volitvah so Ljubljančani množično volili DEMOS. Ker še šlo takrat za spremembe. Konec partijskega sistema. Danes pa so stvari drugačne. Janša nadaljuje komunistično diktaturo, enoumje in Ljubljana je prva spregledala.
22. september, 2008 ob 15:02
Francka, daj se zberi. SDS je zmagal v petih volilnih enotah, ne okrajih. Slovenija je na volilne enote (in okraje) razdeljena tako, da je v vsaki približno enako število prebivalcev. Zato so nekatere volilne enote prav nenavadne oblike - Šmarje pri Jelšah in Slovenske Konjice, ki sta satelitski naselji Celja, spadata pod mariborsko volilno enoto, Pesnica, ki je predmestje Maribora pa v ptujsko. Idrija je v gorenjski volilni enoti, Trbovlje pa v dolenjski. Volilne enote skratka ne pomenijo nič. Tudi volilni okraji so prirejeni tako, da pokrivajo približno enako število prebivalstva, a ker jih je več, se bolj prilegajo lokalnim naravnim in demografskim mejam. In če pogledaš malo višje, boš videla, da je SDS dobil samo 41 od 88 okrajev.
O tem, da si je Slovenija priključila Primorsko 12. septembra 1943, Janšev državni praznik pa praznuje 15. september 1947, ko so nam to milostno priznali tudi Italijani, pa kdaj drugič.
22. september, 2008 ob 15:04
Vrana, ti si pa tudi preberi, kar sem napisal malo višje. “Nedemokratične janšistične sile”, razen če med njih šteješ tudi DeSUS, so bile poražene POVSOD, razen v Grosupljem.
22. september, 2008 ob 15:14
Bo pa zanimivo to, da bo močna opozicija, posledica bo, da bodo morali v vladi paziti, kako hodijo v parlament, da jih ne bodo kdaj preglasili, zaradi izostankov ;)
Zmagali niso moji favoriti, ampak vseeno jim damo možnost, da se dokažejo….pa da vidimo zdaj to obljubljeno blaginjo. Čež štiri leta bomo pa ponovno šteli in kritizirali.
22. september, 2008 ob 15:26
Kako velik demokrat je Janez Jansa bo pokazal tako, da bo po dokoncnih, uradnih rezultatih teh parlamentarnih volitev, ki bodo znani 29. septembra in bodo samo potrdili zmago pomladnega trojcka, odstopil z mesta predsednika SDS-a.
22. september, 2008 ob 15:43
mislim da se ne bom učakal da bi janša kdaj prevzel odgovornost za svoja dejanja, vedno mu je nekdo drug kriv da njemu kaj ne rata. naj se vpraša kaj je sma naredil da ne bi prišlo do ideoloških delitev, kako je sma nastopal v kampanji in zadnje 4 leta. in pa najbolj bedno da zver kometira d aje bila kampanja umazana. ja pismo, če izvzamemo brezplačnike, a je res bila umazana. mislim, vse kaj sami počnejo kar avtomatsko pripisujejo drugim. hvala in adijo janez.
22. september, 2008 ob 15:58
Sem mislil, da bo SDS po volitvah svoj internet šturmbataljon razpustila… očitno sem se motil.
22. september, 2008 ob 16:01
juhuhuu,
je šla soldateska…..
vse je naše,
grabiiiiiii….!!!!
22. september, 2008 ob 16:33
OK, malo sem se pa zmotil v izračunu: Levica je dobila več kot polovico glasov za parlamentarne stranke v 65, ne 87, okrajih. Torej bi v primeru večinskega volilnega sistema SD imela “samo” dvotretjinsko večino, Janša pa bi ob sebi imel še 22 poslancev.
22. september, 2008 ob 16:34
Vrana, če obstaja kakšen človek v Sloveniji, ki ga je v voljenje sds-a prepričal njihov brezplačnik, potem jim ga privoščim in sem vesel, da ne voli isto kot jaz. Bilo bi me sram da bi bil na isti strani z tako nizkotnimi ljudmi.
22. september, 2008 ob 16:37
@konec (demokracije) pravi:
“volitve so jasno pokazale , da je zmagal balkanski del Slovenije: mestna središča, LJ in primis, Nova Gorica, obala.
To je to.”
Spoštovani konec, ki si zdaj vržen na začetek, imej svojo desno ideološko pozicijo, obdrži svojo dosedanjo mentaliteto, imej svojega Janšo, nesi ga domov in pridno zalivaj, mogoče bo kdaj vzbrstel etc. AMPAK! Kot Goričanka ti rečem le: PA KAJ, če moj del Slovenije imenuješ “balkanski”! Zakaj bi bilo to kaj slabega? Ta “Balkan” ima očitno več pojma o demokraciji kot ti, ki tako pompozno napoveduješ njen konec. Mogoče tudi tebi ne bi škodilo malo “balkana” …
22. september, 2008 ob 17:00
@Losos:
Saj JJ se ni priznal poraza zato tudi vojska se ni razpuscena…
22. september, 2008 ob 17:02
Opažamo, da je histerija zaslepila um. Zato se oglašamo.
Kdo je Borut Pahor. Človek, ki si je prisvojil stranko. In to stranko, ki si je včasih prisvajala ljudi. Borut Pahor ve kaj hoče. Vsi dozdajšnji poizkusi, da bi ga postavili na stranski tir, niso uspeli. Če ga primerjamo z ostalimi našimi top politiki, je on brezmadežen. Je spreten, v aferi Patria se je obnašal briljantno. On in njegovi so zmagali z veliko večino. Nekaj, kar je želel Janša, pa se je zgodilo Pahorju. V kampaniji ni mešal dreka, če pa je že udaril po Janši je bilo to zato, ker je takšno stališče stranke, ki jo vodi, kar je ob priložnostih tudi omenjal. Botrom trojčka je jasno, kaj so si skuhali - trojanskega konja. Želeli ga bodo “soft” zamenjati z Jankovičem. Najprej mu bodo podtaknili, da je nesposoben. Zato bo pot do oblikovanja vlade težka. Če bo Pahor dovolj spreten, mu bo uspelo, pri tem pa bo imel v ključnih zadevah podporo Janše, če bo nujno potrebno. Kajti zadeva je zelo delikatna, je pa izvedljiva in Pahor ima v roka zmagovalne karte. Če je v njem vsaj malo pokeraša, bo zmagal. Zelo bo zanimivo!
Poudariti še velja, da je ključ do predčasnih volitev v rokah Janše in Pahorja.
Te volitve so prvovrstno in prijetno presenečenje! GO PAHOR!!!
jozasportoroza, jozasportoroza in jozasportoroza iz Portoroža
22. september, 2008 ob 17:45
@Aljo
To da levičar ne more bit premožen (v kapitalističnem sistemu!?!) oz. da ne more govoriti o socialni politiki je še ena bedarija iz legla Janšistične akademije. Kdo pa je potem poklican da govori o sociali? Klošarji, ker imajo najmanj? Ljudje na socialni podpori (s svojimi željami po večji dokladi)???
Po takšni logiki bi desničarji sploh ne smeli sodelovati na volitvah, saj so konzervativci po svojem počelu vendarle za cesarja (dom in vero).
Garant dobre politike so ljudje, uspešni v svojem poklicu - nefrustrirani.
22. september, 2008 ob 17:57
Zmagala je visoka mobilizacija ideološke, centralistične LJ , to je to.
Zmagal je Balkan, zmagali so komunisti.
22. september, 2008 ob 18:12
točno tako konec, zmagal komunizem, živel komunizem, tele. pst a ti je že kdo rekel da v sloveniji komunizma več ni, a si včeraj prilezel iz luknje. probaj limonin extrakt. al pa dejanšexikacijo, pa ne boš videl samo rdeče, ampak tudi rumeno, in modro in črno, v glavnem mavrico.
22. september, 2008 ob 18:20
francka pravi:
22. september, 2008 ob 14:50
Res je Ljubljana premagala skupaj s Primorsko vso ostalo Slovenijo.V petih volilnih okrajih je zmagala SDS,v treh pa SD.To me ne preseneča,saj je Ljubljana center bogatašev in njihovih hlapcev,ki si od nove oblasti obetajo še večje polnjenje lastnih žepov na račun ostalih SLOVENCEV.pRIMORSKA PA TAKO ŠE VEDNO ŽIVI V KOMUNIZMU…..
Tako je! Najbolje, da se Ljubljano in Primorsko vrže ven iz Slovenije (saj, če bi zmagali domobranci, bi bila ta nebodigatreba komunistična Primorska lepo pod Italijo) in ustanovimo novo državo, kjer bo g. Janša vedno zmagal.
Še namig glede (nove) prestolnice: Grasuplje?
22. september, 2008 ob 18:22
Upsss se opravičujem, na zemljevidu piše Grosuplje..
22. september, 2008 ob 19:01
Ja, Konec, izgubilo je vrlo, kleno podeželje, kjer dekleta junfer obdržijo do poroke, zatem pa se dol dajejo zgolj v misijonarskem položaju, kot priporočata Bonaventura Jeglič in Sveti Oče. Bridke solze točijo pobožne kmečke žene, zakaj blaženi Slomšek jih uslišati ni hotel, trdni kmečki gospodar pa viha brke in s stisnjeno pestjo po mizi udari: “A smo se zato boril’!?” Zavekal bi tudi sam, a kaj ko to kerščanskemu možu ne pritiče. Zato si usne grize, dokler z njih ne pade kaplja krvi, rdeča kot zastava satanskega komunizma. Otroci se stiskajo v kot, premraženi in prestrašeni, iz malih, srninim podobnih oči široko zeva tiho vprašanje: “Kaj bode, kaj bode?”
22. september, 2008 ob 19:35
Tokrat se s Severjem popolnoma strinjam, čeprav sem volil SDS. To vladanje je bilo prenapeto in brez upoštevanja ljudi, vsaj navzven, in ljudje so se ga enostavno naveličali. Če pa je bilo razlog za tako odločitev upanje, da jim bo šlo bolje, da bodo višje plače in pokojnine, so se pa verjetno zmotili. Ampak razumem, da se nekdo, ki je na dnu, odloča iracionalno. In mislim, da je bil ravno to razlog, saj niso bili izvoljeni ministri, ki so v bistvu deleli dobro, na pr. Kukovičeva in Virant.
Zdaj bo pa po svoje zabavno. Kaj bodo storili s stavkajočimi sindikati, s sodniki, s Patrio? Bodo Jankoviću plačali z manjkajočimi milijoni? Odkod? Potem sledi še delitev plena. Navsezadnje bomo videli, da so tudi ti krvavi pod kožo. Upajmo, da so se na Janševih napakah kaj naučili. Priznam, da je tole malo cinično, ne verjamem pa, da se močno motim.
22. september, 2008 ob 19:37
POLEG DRUGIH RADOSTI, KI SO MI JIH PRINESLE VOLITVE, MI JE NAJLJUBŠE, DA NE BOM VEČ GLEDAL IN POSLUŠAL RUPLA.
HVALA BISTRČANI IN BRKINCI
22. september, 2008 ob 19:39
Ops, kje pa sploh je ta feniks slovenske diplomacije?
22. september, 2008 ob 20:13
zbežal je k prijatelju bušu v ameriko, uradno pa kao na GS združenih narodov… upam, da se ne vrne več. meto pa mu kar po dhl-u pošljemo.
juhuhuhu.
22. september, 2008 ob 20:25
Virant & Co _ čau,čau ! … :-)
22. september, 2008 ob 20:44
zmagala je volja. za bolj umirjene odnose in življneje ….brez “zbadljivih” monologov, .ki so bili slišani skozi vso obdobje te koalicije…
konec… bo sigurno nadelajeval, to “prakso”(še) na vesti…!
22. september, 2008 ob 20:59
Ubožčki. Volilci so vas pred štirimi leti udarili z zmago, sedaj pa še s porazom. In oboje zelo slabo prenašate.
22. september, 2008 ob 21:33
O ti grdi, grdi volilci iz ljubljane, ki so se udeležili volitev! kako si sploh upajo?!
22. september, 2008 ob 22:04
Vesel sem zmage Boruta, privoščim mu jo, dolgo je garal za njo. Tudi sam sem ga volil. A vendarle pozor pri sestavi koalicije….opravka bo imel s malimi trgovci, ki so se obesili nanj in sedaj pričakujejo več kot so si na volitvah dejansko zaslužili….torej Borut, pamet v glavo in ušesa stran od suflerjev!!!!
22. september, 2008 ob 22:50
Ma kakšen lep paketek! Borut je embalaža. Golobič je (so) zapletena navodila. Kresalova pa tista fency hologramska nalepka. Kupljeno pri najboljšem sosedu haha.
23. september, 2008 ob 0:04
Čestitam Slovencem, da smo končno povedali g. Janši, da SLOVENIJA NI BILA NA PRAVI POTI! Sedaj smo to pot preusmerili z upom na boljše, kako se bo izteklo - ne vemo. Tudi SDS je dobila priložnost leta 2004, a so pač pogrnili, ker so bili slabi oblastniki. Naj se s spoštovanjem vrnejo v opozicijo in opravljajo svojo nalogo nadzornika in kritika vladne koalicije. Pahor pa se naj izkaže, dobil je naš mandat. Ima 4 leta. Če bo uspešen, bo to dobro za vse, tudi za vas, ki ste manično podvrženi vašemu nebeškemu Janezu.
23. september, 2008 ob 0:13
na enem od forumov sem našel naslednje razmišlajanje:
- Pahor dobi mandat
- Pahor sestavi vlado; SD+ZARES+LDS+DeSUS (SLS po daljšem premisleku ne bo vstopila v vlado)
- Pahor s svojim preveč demokratičnim načinom vodenja vlade izgubi kontrolo nad dogajanji v lastnih vrstah
- gospodarska situacija v Sloveniji ne zmore sledit evropskim trendom na račun socialnih transferjev
- pokažejo se prve razpoke v koaliciji, notranja trenja razdrejo trojček, nato koalicijo
- SDS po janševistično izkoristi prvo pravo priliko in uporabi vse razpoložljive topove, pomendra zadnje upanje za rešitev leve vlade
–piše se leto 2010.–
- volitve v DZ
- SDS zmaga s 45%, Janša dobi mandat
- Janša premier, Urška ministrica za zdravstvo, Rupel kot predsednik DeSUSa postane zunanji minister.
—————————————————-
PS: B. Pahorju kljub vsemu da ga nisem volil, veliko sreče v vlogi mandatarja
23. september, 2008 ob 0:19
še eno razmišljanje.
Janša se po poroki posveti gojenju zdravilnih rastlin in branju haiku poezije.
23. september, 2008 ob 0:21
in še to..
Rupel zamenja Janšo na politični sceni.
23. september, 2008 ob 0:23
Kot pisec kolumne verjetno pravilno ugotavlja se je resnično zgodila bipolarizacija političnega prostora v Sloveniji. Kdo je kriv za to stanje je v tem momentu povsem brezpredmetno. Bolj skrbi dejstvo kam drvi Slovenija. Volivci so se očitno odločili, ne le da stopijo kak korak nazaj, morda, da bi vzeli zalet. Ne, rezultat kaže odločno podporo isti t.i. levici, ki je v prejšnjih 12. letih razvrednotila “lastnino proletariata” in ga podarila svojim pribočnikom. Kako kratek spomin ima večina, da zelo odločno obrne hrbet napredku in pluralni družbi, še kako v tem prostoru potrebnim krščanskim vrednotam, ter se malodane odloči za enoumje, dobesedno stare garniture, zavite v modrooko tri-pack embalažo.
Prav pomanjkanje te pluralnosti v parlamentu in družbi nasploh, pa pomeni obrat za 180 st., žal.
23. september, 2008 ob 1:17
http://www.flickr.com/photos/27845365@N05/2599181288/sizes/o/
23. september, 2008 ob 3:38
Pigiron, ne me basat s krščanskimi vrednotami. Kot da bi jih ta klerikalna hinavska banda res izkazovala.
23. september, 2008 ob 8:19
Marsikdo se vsaj trudi.in dokumentiraj klerikalno hinavsko bando, da bomo vedeli točno, kdo to je in njene “grehe”.
Pa ne “grehe” proti levičarskemu pogledu na svet in new age morali.
23. september, 2008 ob 9:25
SDS je postrgala kar se je postrgati dalo.
Slovenija je praktično ostala brez desnice, ker je SDS skrajna desnica.
Kako to, da pri nas ni možno imeti neke krščanske stranke, ki ne bi bila
samo replika domobranstva.
Na desnici res vlada diktatura.
23. september, 2008 ob 14:22
Carlos Contreras pravi:
23. september, 2008 ob 3:38
Pigiron, ne me basat s krščanskimi vrednotami. Kot da bi jih ta klerikalna hinavska banda res izkazovala
Kot sem ti že večkrat povedal, sosedova krava te še vedno čaka, in misli, da tak seksualni “junec2 kot si ti, bi jo celo zadovoljil, tako ,da se boš še bolj bahal s tvojo “sex performance”, ha, ha, ha.
23. september, 2008 ob 16:12
Ja, Konec, to so te tvoje kmečke fantazme o fuku med ljudmi in kravami. A te je tega učil pater Stanko pri verouku? Tsk tsk.
Ti pa dam krščanski nasvet: poišči vendar eno razočarano SDS-ovko ali morda celo NSi-jevko, pa se lepo imejta.
Vedno Tvoj v Kristusu in Stalinu, CC.
23. september, 2008 ob 17:02
@piflarka
zelo dobro 5 sedi…!
sej bi jst isto napisala ,pa ne znam!
23. september, 2008 ob 20:55
Carlos Contreas–>Korl Zloba: sm nekaj me zanima, ko vidim, da si izjemen poznavalec osemenjevanja na kmetih! Ali si pri osemenjevanju v trpni ali aktivni obliki?
Da bos razumel, na kateri strani si ti?
Kazes neko crto mladostne spolne zlorabe v kakem zkotnem hlevu.
Pa se kolegialno opozorilo: Korl, vrata smo ze snel, ne se vec zaletavat vanja, kot tele!
23. september, 2008 ob 20:59
Ah, Petrovc, govedar, vidim, da si še vedno funkcionalno nepismen. To pa človeka lahko stane … hja, zmage na volitvah?
23. september, 2008 ob 21:10
korl zloba: pocepi, mal globoko dihaj, sedaj je ze napocil cas, da gres v hlevcek h kravci.
Se bo poznal na semenu, ce bos zivcen!
A si ti s Toporisicem uvedel tudi funkcionalni pravopis, no, bravo, bravo Korl. To je pa nekaj za nove izdaje slovnic.
23. september, 2008 ob 22:00
Petrovc, cela omara mojih čevljev te čaka. Zdaj pa globin in krtačo v roke, sine!
24. september, 2008 ob 3:35
Komentarji, pa delno tudi članek dokazujejo, da v sloveniji ni desnice imamo pa skrajno levico. Le pogovarjajte se med sabo.
24. september, 2008 ob 8:51
Carlos Contreas: korl zloba-cvljev tegoba
Ves, zloba, ce so tvoje obcesije cevlji, krave, hlevi, gospodarjeve copate, se ne pomeni, da je s tem okuzena vsa okolica, bliznja in daljna. Ti si pac rojen v hlevu, hlapec svojega gospodarja. Jaz pa sem svoboden clovek!
Sploh pa s svojimi komentarji nisi niti duhovit, niti ne odgovarjas na temo. Ti preprosto bruhas gnev in blato.
V samem bistvu, je s tebij nesmiselno komunicuirat, kajti ti po navadi primitivcev na argument odgovarjas s psovko.
24. september, 2008 ob 14:01
Pot calling kettle black …
24. september, 2008 ob 17:26
Nu, co, trahni sebe u zopu!
24. september, 2008 ob 17:41
Jožin z bažin?
24. september, 2008 ob 17:51
Toel pa ni cist pravilno, je pa vsaj duhovito, moram priznati!
25. september, 2008 ob 1:25
Desnica je zelo močna. SDS,SLS,SNS -> 38 poslancev
25. september, 2008 ob 10:20
Desnica je strašno močna: SD, ZARES,LDS=44 oz.43
25. september, 2008 ob 10:23
Levica je strašno močna: SD, ZARES,LDS=44 oz.43
oz. 30%, 9%, 5% = 44%
Desnica: 29%,5%, 5%, 3%= 42%
NE NI TOLIKO RAZLIKE, NE GLEDE KAR BODO NOVINARJI “PROPAGANDIRALI”.
25. september, 2008 ob 10:30
Samo butci ne sprevidijo, da sta VOLITVE IZGUBILA KUČAN in JANŠA (in so vaša nakladanja čista bedarija). In vohajo se še samo njuni že izprdeni PRDECI (bomo videli čigavi so bolj ojštri). In vaši komentarji so molekule v prdecih.
25. september, 2008 ob 11:11
Ej kako si pa ti te % sešteval ? pa ne da je SNS desničarska ? HA HA HA
27. september, 2008 ob 9:41
Ma, po teh orožarskih zadevah bi nekaterim enostavno dosodil prepoved opravljanja javne funkcije. In nisem izbirčen, baraba je baraba, pa ni važno iz katere stranke prihaja. Je pa lepo, da se oblast zamenja, da razni dokumenti ipd. ne izginejo “nepojasnjeno” v pozabo. To, da so so se SDS-ovci razpasli kot podgane po upravnih svetih podjetij, tudi ni nič novega. So imeli dosti časa. In ljudje tega ne maramo. Koliko je Slovencev na robu preživetja, premoženja nekaterih pa eksponentno rastejo v milijone evrov? Poleg tega pa podpiramo lenobo (O.K., Virant je poskušal nekaj racionalizirati, pa mu ni najbolje uspelo), in cigane (ne rome, ti so zame civilizirani, npr. prekmurski). Razpisovati referendume, ki jih potem prezrejo… svijarija. In to naj bi bil glas ljudstva. Skrajni čas, da se malo prevetri pri nas.
28. september, 2008 ob 16:06
obljubljam, da bom namesto da bi take traparije pisal, enkrat le naredil faks. Nekoč.