Duhovi sistema plač
15. september 2008 ob 6:00 | Urh Maček |Uvedba novega plačnega sistema v zdravstvu je trčila ob prvo čer. Kot sporočajo iz sindikata Pergam so informacije, ki so zadnje dni zakrožile po medijih zavajujoče, odnos pristojnih ministrstev in institucij, ki prelagajo krivdo za nastalo situacijo na druge pa zavajoč. Ministrstvo za zdravje se praktično od srdine avgusta ni aktivno vključilo v postopek uveljavljanja novega plačnega sistema. Delovna mesta v zdravstvu so javni zavodi sistematizirali brez kakršnikoli zavezujočih in poenotenih opisov, standardov in normativov. Ministrstvo po informacijah sindikata ni nadziralo sprejemanje in spreminjanje aktov o sistemizaciji in organizaciji, ki so ključni za pravilno uvedbo novega plačnega sistema in posledično za finančne posledice plačnega sistema v zdravstvu.
Pasivnost ministrstva za zdravje do razvrščanja zaposlenih na delovna mesta je posledično pripeljalo do poseganja v delovna mesta in plačne razrede delovnih mest v nižjih tarifnih skupinah in netipično zdravstvenih poklicih v njihovo škodo, medtem ko se po informacijah iz medijev razvrščanj v najvišje plačne razrede delovnih mest nekaterih poklicnih skupin ne omejuje. Vlada pa naj ne bi razpolagala niti s približnih izračunom predvidenih finančnih posledic novega plačnega sistema in njihovo analizo, še sporočajo iz Pergama.
Predstavili so problematiko plačila babic in medicinskih sester v intenzivni terapiji s srednješolsko izobrazbo, ter nezdravstvenega kadra. Babice s srednješolsko izobrazbo v celoti, srednješolsko izobražene medicinske seste v intenzivni terapiji pa v veliki meri, opravljajo delo diplomirane babice oziroma medicinske sestre. Na koncu meseca so po starem sistemu prejele devet desetin plače diplomirane kolegice, sedaj pa je ta razlika krepko čez deset odstotkov.
Predsednica konference bolničarjev, zdravstvenih tehnikov, medicinskih sester, babic in fizioterapevtov v hišnem sindikatu Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Vesna Rugelj o razlikah, ki jih občutijo babice in medicinske sestre, ki delajo v intenzivni terapiji:
Vodja pravne službe Pergama Tatjana Labernik, Vesna Rugelj in pravni svetovalec Pergama Jakob Počivavšek o stavki:
Pandorina skrinjica, ki jo odpira nov plačni sistem v javnem sektorju:
O omejeni plačni masi delodajalcev:
Sekretar zveze sindikatov javnega sektorja Pergam Bojan Peršl in kje so se dosegali kompromisi pri pogajanjih:
Urh Maček
15. september, 2008 ob 9:55
A Janezova Urška tud noče pomagat?
15. september, 2008 ob 11:32
Pa saj ste se pogajali. Očitno ste to izpogajali, če pa kaj ni prav, se obrnite na svoje direktorje in računovodje.Za proizvodnjo nihče ne vpraša, kako ji gre, slabo ali dobro, pa podpira vse vas jokavčke in kalimerote.
15. september, 2008 ob 12:21
Marko - ko ti bodo, neboljenemu, sestre v bolnici rit brisale, jim boš pa rade volje pritrdil, da imajo slabe plače.
15. september, 2008 ob 12:29
Marko skaže po šužnjah moderne dobe, res vredno vsakega janšista.
15. september, 2008 ob 13:55
@medek
Pusti ti janšiste, dete. Napisal sem, da so se pogajali, se izpogajali in če jim sedaj ni kaj prav, naj se najprej obrnejo k svojim pogajalcem in jih pobarajo, kako in kaj.
@Fonzi,
Kdor hoče razumeti, že razume.
15. september, 2008 ob 15:20
Virant in cela Slovenija smo po Tv gledali objokane zgaranke na Onkologiji.
Kdo se dela norca, prav tem so znižali plače.
Vemo, da je vojna, in da so socialne nepravičnosti najboj genocidne na svetu.
15. september, 2008 ob 15:21
Velepička pa afne gunca.
15. september, 2008 ob 15:25
Zaradi pomanjkanja zdravnikov se ponekod že zapirajo ambulante, čakalne vrste na začetek zdravljenja pa naraščajo
http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/ljubljana/1042206751
15. september, 2008 ob 15:26
Postavili so seznam zahtev - Podcenjevanje ustnega zdravja se že kaže na otroških zobeh
http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042206757