Komentar - Maja
3. september 2008 ob 14:09 | Vest |… Novica je povzročila mrzlične odhode, vročična vstajanja iz pregretih postelj. Bolniki so pozabili vzeti zdravila, odvisniki mamila, duhovniki so prekinili z obredi, gostilniški pijanci so se raztepli. Delnice so padle, afere so se pozabile, mehko kuhana jajca so otrdela in kave so ostale nepopite. Medtem ko se je megla razpršila in so govorice potihnile, je novica dosegla vse in vsakogar: Marš! Marš ljubezni je.
Hitrost in vztrajnost, s katero so skupine tekačev vzniknile, implicirata natančno koordinacijo tisočih posameznikov iz številnih kontinentov. Skupine tekačev so se pojavile z vrtoglavo hitrostjo. Razlag ni veliko. To je bodisi največja potegavščina v zgodovini ali pa … gre zares…
Zares bo šlo danes in jutri ob pol devetih in pol desetih na dvorišču za Srednjo šolo za elektrotehniko in računalništvo. Gre za spektakel gledališko gibalne skupine Betontanc, vizualnega umetnika Mateja Andraža Vogrinčiča in francoske glasbene skupine Ez3kiel z naslovom Marš ljubezni.
Marš ljubezni je sodobni interdisciplinarni in izjemno inovativni projekt, ki izraža dinamičnost slovenske umetniške scene. Izhodiščna točka projekta je reinterpretacija znane scene na stopnišču v Odesi iz filma Križarka Potemkin iz leta 1925. Znan prizor na stopnišču, ki je bil v Rusiji dolgo prepovedan in cenzuriran, prikazuje pokol prebivalstva na stopnišču. Projekt želi ohraniti simbolično vrednost prizora in si postaviti novo vprašanje: ali lahko posameznik, v množici in histeriji, v teku za življenje in ljubezen preživi? Projekt prizor ohrani kot začetno idejo, toda ga preoblikuje in reinterpretira z različnimi umetniškimi sredstvi (teater, vizualna umetnost, glasba…). Kar nas zanima, ni scena groze sama po sebi, temveč tranzicijski prostor, prehod med preteklostjo in prihodnostjo, ko se življenje osredotoči na en sam trenutek. Trenutek izjemne nujnosti, nevarnosti in upanja, tek proti življenju, proti ljubezni.
Marš ljubezni je nastal v okviru projektov Tandem, ki jih organizira Francija v času predsedovanja Evropski uniji. Svetovna premiera je bila 20. avgusta v Aurillacu, na največjem festivalu uličnega gledališča v Franciji, kjer je predstava doživela velik uspeh, ogledalo si jo je preko 20.000 ljudi in po polurnem spektaklu so bile vsak večer prave ovacije. Naj bo tako danes in jutri tudi v Ljubljani!
Maja Vižin
3. september, 2008 ob 19:09
Eh, marš ljubezni, ko smo na pragu državljanske vojne med janšisti in ostalimi. :) Tek upanja nedvomno, do končne zmage. :)