K & K & T
27. avgust 2008 ob 11:27 | Jani Sever |V Sloveniji človek nima nobenega občutka, da se tu dogaja kaj zelo dramatičnega. Celo bežni pogled na medije ne sporoča ničesar pretirano novega. Iz povprečja nezanimivosti štrlijo samo napovedi ovadb, prodaj delnic in novosti v kriminalističnih preiskavah.
Zadnji meseci pa so tako ali tako dodobra utrdili glavno politično temo predvolilne kampanje. Gre za odnos do pravne države. Do enakosti pred zakonom. Do privilegijev elite pri obravnavanju gospodarskega kriminala. Do korupcije, klientelizma in tajkunizacije. Vse to so različni obrazi iste zgodbe. Zgodbe, ki je bila ena izmed najbolj odločilnih že na zadnjih volitvah. Zgodbe, ki govori o odnosu oblasti do inštitucij pregona, do sodstva, do spoštovanja enakosti pred zakonom. Do včasih na videz le drobnih znakov, ki pričajo o tem, da imajo nekateri več pravic in da je morda kdo lahko celo nedotakljiv.
Ljudstvo je po zadnjih parlamentarnih volitvah pričakovalo spremembe. In jih tudi dobilo. Kljub temu je veliko razočaranih. Nekateri so pričakovali, da bodo spremembe večje, da bodo posegle globlje v socialno tkivo slovenske družbe. Drugi verjamejo, da so šle predaleč, da se je začel v državi vzpostavljati duh, ki je tako rekoč totalitaren. Komu bo verjela večina? Dokazov za obe trditvi je precej. Hkrati pa jih je dovolj tudi za argument, da se je oblast v štirih letih spremenila, da je denimo upoštevala pritiske sindikatov in da je svoje maksimalistične cilje znala mehčati v sozvočju z javnim mnenjem.
Spremembe so v štirih letih vedno opazne. Če ne, je z vlado nekaj narobe. In spremembe nikoli niso vsem všeč. Drugače enostavno ne gre. Ob letošnjih volitvah se tako morda najbolj pomembno vprašanje glasi, ali je korupcije, klientelizma in tajkunizacije več ali manj kot leta 2004. Odgovora opozicije in vladnih strank sta glede tega oba napačna. Vlada pravi, da se je boj s K & K & T začel šele pod sedanjo oblastjo. Opozicija odgovarja, da so tajkuni nastali šele pod Janševo vlado in da je korupcije in klientelizma zdaj več. Trditve so tako poenostavljene, da je res nenavadno, da jih sploh uporabljajo.
Ampak vse so tudi resnične. Boj s K & K & T se je res začel šele sedaj. Saj je res, da je bil pod prejšnjo vlado zaprt nek državni sekretar in da je premier Janez Drnovšek na problem opozoril. Ampak kakšne velike vneme pri preganjanju K & K roko na srce, vendarle ni bilo mogoče opaziti. Zdaj je mogoče opaziti spremembo, ki je tudi povsem logična. Oblast, ki ni imela svoje gospodarske elite, je najprej poskušala ustvariti njene zametke ter vzporedno skleniti zavezništva s predstavniki stare. Ko ji slednje ni uspelo, je predstavnike stare elite, ki je v tem času ravno zaključevala proces prvotne akumulacije kapitala, seveda napadla.
Do K & K v svojih vrstah oblast ostaja benevolentna. Tako zelo, da je celo javno pripravljena razglasiti, da to nikakor ni problem. Vsaj ne glavni. Ima prav? Morda. A če to še ni glavni problem, se bo v naslednjem mandatu, v primeru, da bo ta pripadel isti politični opciji, vsekakor pokazal kot glavni. In kaj je alternativa? Bi nova oblast pometla samo s K & K, ki je vezana na mreže okoli sedanje vlade. Bi se K & K & T, ki jih obvladujejo mreže stare elite lahko ponovno razmahnili? Ali nasprotovanje političnim pritiskom na organe pregona, naj bodo bolj odločni, ne pomeni ravno tega?
Ključna dilema, pred katero bodo čez nekaj tednov volivke in volivci, je, ali si želijo nadaljevanje sprememb v smeri, ki jo je Janševa vlada jasno začrtala, ali pa si želijo poskusiti nekaj novega. Težava, ki jo ima opozicija, je predvsem v tem, da to novo v očeh precejšnjega dela volilnega telesa predstavlja nekaj še starejšega. Posebej, ker o tem, kaj naj bi bilo zares novega, niso slišali prav veliko.
Jani Sever
27. avgust, 2008 ob 12:11
Ko se v članku omenja pravno državo, zelo poularen pojem v zadnjem času, ne morem mimo Penkovega intervjuja v sobotni prilogi Dela. Ko je bil še državni tožilec je ugotavljal, da pravna država ne obstaja.
Ja kakšna ugotovitev? Državni tožilec, ki predstavlja pravno državo, sam ne verjame več vanjo. Zakaj pa je potem postal del pravne države? Zaradi dobre plače?
Kakšna morala.
27. avgust, 2008 ob 12:14
Enako kot Sever razmišlja o vladi, razmišljajo mnogi Ljubljančani o županu Jankoviću.
Pričakovanja so bila velika a do sedaj imamo le Jankovićevo nastopaštvo, samovšečnost, postavljanje arhitekturnih spomenikov.
Od obljub smo Ljubljančani dobili le družino Strojan in bodočo mošejo.
27. avgust, 2008 ob 12:23
“Težava, ki jo ima opozicija je predvsem v tem, da to novo v očeh precejšnjega dela volilnega telesa predstavlja nekaj še starejšega. Posebej, ker o tem kaj naj bi zares novega niso slišali prav veliko.”
Natančneje: o tem ni bilo veliko povedanega, in še to so povedale tiste osebe in na načine (z napačno diagnozo, ki temelji na demagogiji, nekonsistentno in destruktivno), ki jim ne gre verjeti.
27. avgust, 2008 ob 14:05
@BORAC
Hvala bogu, da smo (bomo) vsaj to dobili!
27. avgust, 2008 ob 14:11
Ne slepim se, da bo katerakoli vlada naredila karkoli proti K&K&T. Saj smo vendarle na Balkanu!
Vendar je primerno, da se vsaj zamenja vlado, ki svojih obljub ni izpolnila, pa čeprav s tisto, ki se je izneverila že prej. Tako mi je bilo 2004 kar všeč, da so LDS-ovci odleteli.
Čeprav še nisem bil na volitvah, odkar obstaja Slovenija, bom letos šel s stisnjenim nosom in volil Ne-Janšo. Morda bom čez 4 leta na isti način volil Ne-Pahorja….
27. avgust, 2008 ob 14:56
“Težava, ki jo ima opozicija, je predvsem v tem, da to novo v očeh precejšnjega dela volilnega telesa predstavlja nekaj še starejšega. Posebej, ker o tem, kaj naj bi zares novega, niso slišali prav veliko.”
Res je. To je tudi po mojem mnenju bistvena pomanjkljivost sedanje opozicije. In še posebej Zaresa, ki se ravno s tem še izrecno promovira.
27. avgust, 2008 ob 15:10
Jani, saj niste čisto resni! Da v Sloveniji nimaš občutka, da se tu dogaja nekaj dramatičnega?! Če je to mišljeno brez zajebancije,me je strah še za Vest, ki jo rada prebiram.Nova super afera evropske razsežnosti z izraelsko opremo oklepnikov. Bavčar z vso svojo mega usrano tajkunsko zgodbo v daviteljskih rokah urada za varstvo konkurence. Nova, štajerska šlamastika na avtocesti, da že ponarodelih zapletov s predorom sploh ne omenjam. Goljufija s slavnostnuim odprtjem pediatrične klinike, ki v resnici ne bo gotova še najmanj leto in pol. Pol slovenskih bajt odkritih, pol pridelka uničenega od nekih čisto novih ujm, ki jih vlada kar obide (seveda ne govorim o škodi) in še in še. Če se vam to in še vse drugo ne zdi nič posebnega in dramatičnega, je to posebne vrste alarm. Sporočilo, da smo postali sčasoma docela otrpli, nedovzetni, nevznemirjeni, in da v posledici torej nismo večl zmožni ustrezno reagirati.Velika žalost.
27. avgust, 2008 ob 15:22
Res so se dogodile spremembe tudi tu
27. avgust, 2008 ob 15:24
res so se dogodile spremembe , poglejte rubriko volitve 2008, pa boste videli katere stanke so se odzvale na vprašalnik
27. avgust, 2008 ob 16:16
@BORAC: ne delimo vsi ljubljančani tvojega mnenja o jankoviću. treba je priznat, da se v ljubljani premika več, kot se je prej v osmih letih. če ti pa on ni simpatičen…jebiga.
27. avgust, 2008 ob 18:26
Sever je ali slab opazovalec v družbi, neumen ali pa slep, saj se jmu zapiše, da nima nobenega občutka, da se tu dogaja kaj zelo dramatičnega.
Pa poglejmo to ‘nedramatičnost’…
V zadnjih tednih se vedno bolj izrazito kaže, da so se za na videz bleščečo zunanjo lupino skotili (za večino) nepričakovani in, kakor kaže, trdovratni problemi:
- inflacija iz meseca v mesec obilno presega stopnjo rasti cen v evroobmočju;
- primanjkljaj v tekočem računu plačilne bilance, ki kaže bilanco subjektov iz Slovenije v odnosu do tujine, je v nekaj mesecih eksplodiral na dramatičnih osem odstotkov BDP;
- stagnacija produktivnosti (kljub s pufi spodbujani rasti v gospodarstvu, imamo v RS t.i. rast brez razvoja, saj se je pretežno investiralo v panoge z nizko dodano vrednostjo, tj. v ceste)
- pokritost uvoza z izvozom se naglo zmanjšuje in je padla na za to državo zelo nizko, komaj 87-odstotno raven;
- negativna neto finančna pozicija, ki kaže razmerje med terjatvami in obveznostmi do tujine, je marca presegla sedem milijard evrov. To je velikanski skok, še konec leta 2004 je imela namreč Slovenija do tujih držav skoraj 900 milijonov neto terjatev;
- rekordna bruto zadolžitev, ki po zadnjih podatkih že prebija 37 milijard € (decembra 2004 je znašala ‘le’ ca. 15 mlrd €).
Toliko slabih novic naenkrat ni bilo že od razpada Jugoslavije. Preobrat je mogočen, čedalje teže ga je potlačiti, čedalje bolj urgentno zahteva temeljit premislek in razsodno reakcijo. Še posebej ker so zelo negotove in nepredvidljive tudi globalne razmere (finančna kriza, kakršne ni bilo od velike depresije v 30. letih). (delno povzeto po SP)
Skratka, ni res, da je težava, ki da jo ima opozicija predvsem v tem, da to novo v očeh precejšnjega dela volilnega telesa predstavlja nekaj še starejšega. To pa zato, ker ‘nekaj starejšega’ je glede na podatke še vedno bolje, kot ‘nekaj novejšega’, kar naj bi ponujal Ivan Janša. Povedano drugače: to, kar se pričakujejo od nove ne-janševistične vladeje, da zgoraj zabeležene katastrofalne trende obrne v ‘pozitivno smer’ ali pa vsaj prepreči poslabševanje situacije. Če bi spet dosegli stare pred-janševistične ‘rezultate’, bi bilo zelo OK.
Vendar to je ’samo’ področje ekonomije. Očitno Sever, celo kot podpisnik odmevne novinarske peticije, na medijski sceni po novem ne vidi nič ‘dramatičnega’. Očitno najnovejša dogajanja npr. na STA, na RTVS, da ne omenjam ‘mafijskih brezplačnikov’, zanj ne pomenijo nič dramatičnega. Tudi zlorabe državnih organov v predvolilne svrhe in ponovno oživljena depalovaška logika janševističnega političnega delovanja, ni nič dramatičnega. Takisto ne za Severja javnomnenjeske manipulacije, npr. janševiki so bili že drugič zaloteni (tokrat Delo, pred časom Žurnal24), da v ad hoc spletnih anketah računalniško generirajo glasove. In ob tem jih ni več niti sram. Očitno tudi ne verjetno druga največja korupcijska afera po osamosvojitvi v vezi s patrijami, ko imamo opravka s korupcijo, podkupovanjem, kakršnega po trgovini z orožjem v 1. polovici 1990ih še ni bilo. Itd.
28. avgust, 2008 ob 1:40
@Jani Sever
Zanimiva kolumna in prekleto točne misli v zadnjem odstavku.
@ED
Čestitam tvoji sposobnosti copy/paste. Morda drugič napiši kaj s svojimi mislimi in ne kopiraj skopiranih odstavkov med forumi.
28. avgust, 2008 ob 10:07
Butast prispevek… Kdor ne vidi škode, ki jo je nardila ta vlada v 4 letih je ali slep ali pa SDS-ovec. Narod je razdvojen še bolj kot leta 2004, ko so navidezni razdvajalci bili levi in je narod upal, da bo Janša združil narod in držal obljube. Zato ga je marsikateri levo-misleči Slovenec/-ka volil. In razočaral nas je, leve in desne, z aroganco, cinizmom, revanšizmom, nepotizmom, propagando in lažmi, dokazal, da lahko v 4 letih ustava in pravna država postaneta pravljica za lahko noč. Škoda za Slovenijo, da smo izgubili 4 leta, ki bi jih lahko bolje uporabili. Upam le, da bo po 21.sept paranoje konec. We are tired already!
28. avgust, 2008 ob 12:54
@Beno
Pred žaljenjem bi lahko vsaj poskrbel, da bi bile tvoje besede točne. Janša na volitvah ni zmagal zaradi obljub o združitvi in podobno. Povsem jasno je, da je dobil glasove zato, ker so ljudje glasovali proti LDS.
29. avgust, 2008 ob 3:12
@xxx
copy/paste da ali ne, navedbe v ED-ovem postu so točne.