Z vodičem po Ljubljani
5. avgust 2008 ob 16:15 | Irena Kovačević |Kam je izginil ljubljanski zmaj? Kako udobna je vožnja z vlakcem na grad?…
26-letni Jan, podiplomski študent komunikologije že 7 let po središču Ljubljane sprehaja angleško, nemško in špansko govoreče turiste. Včeraj (ponedeljek) je v zadnjem obhodu mesta obogatil znanje nekemu Avstralcu in meni. Pot od Mestne hiše, stolnice, do gradu in Gornjega trga ter nazaj do Magistrata je trajala dve uri.
15 minutni video torej uspe prikazati le drobec nemalokrat spregledanih in preslišanih detajlov in zgodb.
V grajski kapelici naleteli na razstavo lutk biblijskih motivov, z vrha stolpa iskali palme, s katerimi je bil nekoč poraščen park Tivoli…
Ste vedeli, da imamo edini most v vsej Evropi, na katerem rastejo drevesa, da je bil stolp na železniški postaji zgrajen kar deset let pred progo, da je naš BTC največje trgovsko središče v Evropi?
V starem mestnem jedru je hiša, v kateri so v 18. stoletju umetniki secirali človeška trupla - nezakonito. V tej ulici danes umetniki kvečjemu prodajajo svoje modne kreacije. V zadnjih nekaj tednih pa so odprli kar nekaj novih restavracij in celo en nov nočni klub.
(www.vest.si) Z vodnikom po Ljubljani from Irena Kovacevic on Vimeo.
Povzetek v slovenščini:
Moram sprehajat tale svoje trebuh. _ Jaz imam podobne težave… - Ti pa že ne!
Zastave na Mestni hiši določajo naš položaj; EU, Slovenija in Ljubljana. Slovensko zastavo zaznamujejo bela, modra in rdeča barva. Podobno kot češko, slovaško, rusko, hrvaško in srbsko. Te barve so v združevale slovanska ljudstva na območju Avstro-ogrske. Prvotna zamisel je bila, da bi se združili vsi slovanski narodi, vendar se je tako zgodilo le z južnoslovani v Jugoslaviji. Še vedno imamo enake barve v zastavi, le simbol je drugačen. Tri zvezde, Triglav in voda. Zeleno-bela zastava z zmajem v grbu je simbol mestne občine Ljubljana.
- Kaj predstavljajo tri zvezde v grbu slovenske zastave? - Te nas spominjajo, da je bila nekoč zastava zlato-modro-rdeča.
Zmaj je potoval na sever. Lahko vidita, da je tu precej debelušen, kakih 100 km severneje ga srečamo v Celovcu (tudi v njihovem mestnem grbu je) in tam je že malo bolj vitek. Potoval je še bolj na sever, vse do Krakova, Poljska. Čudovito mesto, reka, grad in tudi to mesto ima v svojem grbu zmaja. Le da je njihov že precej suh. Same kosti in koža so ga. Tako je lahek, da je že poletel do Wellsa, kjer ga prav tako lahko najdemo v njihovem grbu. V begu pred grškim junakom pa je bežal vse do Škotske, kjer se še danes skriva v jezeru Loch Ness.
Vse stare hiše v mestnem središču imajo notranja dvorišča, tole je eno od treh atrijev Mestne hiše.
Koliko časa boste v Ljubljani? - Jutri odpotujem proti Zagrebu in Splitu. No, na poti boste videli veliko slovenskih cerkvic na vrhu gričev. Ljudje so se pred vpadi Turkov zatekli na vrhe gričev in tam zakurili ogenj, s katerim so svarili pred nevarnostjo. Ko je ta minila, so v zahvalo na vrhovih zgradili cerkve. Običajno so jih tudi obzidali, da so lahko prihodnjič lažje kljubovali napadom. Tako je po celi Sloveniji okoli 3000 takih cerkva.
Na vrhu vhodnih vrat v stolnico je podoba sonca, ki simbolizira up v naslednjih 1250 let, kolikor je do tedaj krščanstvo bilo prisotno na slovenskih tleh.
Imate tudi protestantske cerkve v Ljubljani? - Eno, več jih je v vzhodnem delu Slovenije.
Vi ste iz Avstralije, mar ne? - Tako je, s temle se izdam (značka kenguruja). - Teh ne boste videli tu. - Razen v živalskem vrtu…
Tole bo sedaj nekaj časa trajalo. Pa precej glasno je (vožnja z vlakcem).
Kako je bilo tu v času druge svetovne vojne? - To obdobje je bilo precel težko. V prvem delu so mesto okupirali Italijani - fašisti, pozneje pa še Nemci - nacisti. V tem času se je Ljubljana spremenila v največji zapor na svetu. Obdajala jo je kar 34 km dolga bodeča žica in številni bunkerji.
Tole je razstava lutk biblijskih motivov. Tam je npr. uprizorjana smrt Janeza Krstnika.
Siva cerkev je Trnovska cerkev, pred njo je edini most v Evropi, na katerem rastejo drevesa. Za njo pa je hiša Jožeta Plečnika, ki si jo je dal postaviti sam.
Ljubljana ima obliko zvezde in prav bi ji prišla podzemna železnica, saj bi tako povezovala tudi kraje kot so Brezovica in Vrhnika. Obstajajo kraji po Evropi podobne velikosti, ki imajo podzemno železnico, tak je npr Bilbao v Španiji.
V Ljubljani smo imeli tudi kolosej in sicer na področju, kjer danes stoji Le Petit Cafe pri Trgu francoske revolucije.
Predvidevam, da so tiste line služile za izstrel puščic… - Pravzaprav so skoznje zlivali vrele tekočine, vodo ali olje ipd.
Sedaj smo na Gornjem trgu, kjer so nedavno odprli nov nočni klub Pri zelenem zajcu. Bodita pozorna na detajle, kot je tisti kamen tam, glava tam gori.
V to hišo so prihajali ljudje gledat seciranja človeških trupel. To je bilo seveda prepovedano. Podobno so počeli umetniki v Italiji. Da Vinci je npr. kupoval trupla in jih potem seciral. In ta hiša je ena prvih tovrstnih v tem delu Evrope.
Ko so protestanti zapustili mesto, so katoliki poklicali svoje duhovnike, da so blagoslovili hiše in odgnali morebitne uroke, ki naj bi jih bili izrekli protestanti. V ta namen so v fasade dali vgraditi podobe zaščitnikov.
Ime Scweiger Haus izhaja iz nemščine. pomeni Tiha hiša. Tisti kip to tudi simbolizira. Tako so tudi tisti, ki niso znali brati, vedeli, da je treba v tej hiši biti tiho.
Tale most (Šuštarski) je slaven tudi zaradi tiste hiše, v kateri so stanovali peki. Če so ujeli peka goljufati, so ga kaznovali tako, da so ga spravili v škatlo in ga potapljali v Ljubljanico. Tak način kaznovanja se trudimo vpeljati za današnje politike… To je bila huda kazen, kajti v tistih časih so se vsi zelo bali vode. Verjeli so , da v njej živijo vragi, zaradi katerih znoriš. Zato so se takrat redko kopali. Predstavljej si tak način kaznovanja, treba je namreč vedeti, da tedaj Ljubljana ni imela urejenega kanalizacijskega sistema, torej so se vse odplake zlivale v Ljubljanico. tu je bilo tudi pristanišče. Obenem pa je ta most prej bil Mesarki most, torej je vse, kar so odvrgli mesarji, končalo v reki. Torej je bila Ljubljanica prej podobna nekaki juhi, kot reki.
Kaj bi rekli, smo bili barbari? - No, vesel sem, da me takrat ni bilo tu. - Ste imeli kake podobne načine kaznovanja prestopnikov v Avstraliji? - Za krajo kosa kruha, so morali odsedeti kar 9 let.
Tole pa je novi klub (na mestu prejšnjega Minimala), Hijo de Puta s kravo na stropu. Narejen je v Gaudijevem slogu, podoben je lokalu Park Cruel v Barceloni.
Hvala za to ekskluzivno pozornost, zelo prijetno je bilo!
Irena Kovačević
5. avgust, 2008 ob 16:23
Si že kdaj pomislil, da so se nekoč branili z mušketami skozi zid? Pred takšnimi vosli, ki danes napadajo Janšo?
5. avgust, 2008 ob 17:26
Jst sm pa vedla za most, petko v redovalnco, takoj!
5. avgust, 2008 ob 17:53
Park Güell je omenjeni park …. !
5. avgust, 2008 ob 20:57
Ja, sej res stari, JJ je prou en ubožec, k ga noben ne mara… no mogoče ti, ampak to ni zadost, kenede?
tik, tak, tik, tak, tik, tak…. 21.9. bo kmalu
5. avgust, 2008 ob 21:57
A nis zvezde le iz grba Celskih grofov?
5. avgust, 2008 ob 22:03
In a se mi samo zdi ali prav vidim, da so zvezde v grbu 5 krake? Ce izhajajo iz grba bi morale biti 6 krake, ker 5 kraka zvezda je nova pogruntavscina…
6. avgust, 2008 ob 7:51
Jaz sem proti Jankoviću!
6. avgust, 2008 ob 9:31
Jst sm pa za Jankovića!
6. avgust, 2008 ob 9:45
Fuj,vosu!
6. avgust, 2008 ob 10:07
hahahaaha zakaj vosu?
6. avgust, 2008 ob 10:31
Čudn da ne najdejo nobenga, da bi razkazu Maribor, a sej res tist kraj nobenga ne zanima, hehehe.
6. avgust, 2008 ob 11:46
bomo šli tudi v mb! še raje na ptuj! kdo gre zmano?
6. avgust, 2008 ob 12:00
jst jst jst.nism se bil nkol.kdai ?
7. avgust, 2008 ob 17:01
Kok hudo. Jan obvlada in še lepo pripoveduje. Kako super bi bilo, če bi podcastal o Ljubljani.