Sunday 24. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Z glavo skozi zid

8. julij 2008 ob 12:17 | Jani Sever |

Kljub temu, da skoraj 90 odstotkov volivk in volivcev ni prišlo na referendum o pokrajinah, vlada vztraja, da je treba predlagano zakonodajo sprejeti čim prej. So jo pač potrdili tisti, ki so glasovali. Večinoma. Ali vlada res ne vidi, da ljudstvo nad predlagano delitvijo enostavno ni navdušeno. In da bi še največ storila s priznanjem, da je treba zgodbo začeti od začetka.

Glavni cilj uvajanja pokrajin naj bi bil skladnejši regionalni razvoj. Za to, da bi ga dosegli naj bi bila potrebna decentralizacija. S tem se menda strinjajo vsi. Razen Jelinčiča, ki zagovarja eno nedeljivo Slovenijo. Ostali bolj ali manj zagovarjajo, ali so zagovarjali, enako veliko število pokrajin. In tu je pravi problem slovenske regionalizacije. Politika je enostavno vedno popustila pred lokalnimi pritiski in število predvidenih pokrajin se je tako počasi povečevalo. Dokler ni naraslo na sedanjih trinajst oziroma štirinajst. Drugi motiv pokrajinskega drobljenja je seveda, da so majhne pokrajine v dialogu s centralno oblastjo vedno bolj nebogljene kot velike.

Tudi SD je imela pred leti idejo o istem številu pokrajin. Pravzaprav je tudi danes niso popolnoma opustili. In tu se vse skupaj konča. Pokrajin sicer Slovenija v tem mandatu ne bo dobila. In tudi v naslednjem, kot kaže, glede tega ne bo prišlo do kakšnega dramatičnega obrata. Konec koncev o tem priča tudi udeležba na referendumu, ki ni ponujal nobene alternative. Razlik med različnimi političnimi ponudbami scenarijev za uvajanje pokrajin ljudstvo sploh ne more razumeti, saj jih praktično ni in jih kmalu očitno tudi ne bo. Oziroma bodo marginalne. Velike stranke namreč tudi po referendumu enostavno vztrajajo na velikem številu pokrajin.

Zanimivo je, da sta dve mali neparlamentarni stranki, ki nimata praktično nobenih možnosti za kakšno opaznejšo uveljavitev v slovenskem političnem prostoru in sodita v povsem različne ideološke kroge, vendarle zaznali kakšen bi lahko bil izhod iz slepe ulice. Stranka slovenskega naroda in Krščanski socialisti pokrajine, oziroma dežele, razumejo precej bolj razumno od velikih političnih sil. Predvsem pa je njuno razmišljanje gotovo bližje ljudem. Kajti uvajanje štirinajstih pokrajin se slej ko prej večini v Sloveniji zdi še najbolj podobno katastrofi. Pomisliti morajo samo na povečevanje birokracije, gradnjo pokrajinskih sedežev, prepire o novih pokrajinskih središčih …

Stranka slovenskega naroda predlaga razdelitev Slovenije na zgodovinsko utemeljene nekdanje dežele. Kot pravijo, v Sloveniji pač še vedno obstajajo meje med temi deželami in celo mejni kamni, prav tako pa tudi deželna zavest. Vprašajte ljudi in vsi vam bodo znali povedati ali so Prekmurci, Štajerci, Korošci, Kranjci ali Primorci. Kar pomeni pet pokrajin. Nekoliko drugače si razdelitev na pet pokrajin predstavljajo Krščanski socialisti. V mislih imajo Štajersko, Gorenjsko, Primorsko in Dolenjsko ter Ljubljano. Vsekakor se zdi predlog Stranke slovenskega naroda boljši in racionalnejši, pa tudi, če bi mu dodali Ljubljano, bi še vedno ostali pri šestih pokrajinah.

Forsiranje štirinajstih pokrajin s strani vladne koalicije, po katastrofalnem rezultatu referenduma, je povsem nerazumno. A prav tako bo nerazumno vztrajanje pri velikem drobljenju Slovenije v prihodnjem mandatu. Kdor koli ga bo nadaljeval.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 48 x komentirano
  1. medek pravi:

    Bučar je tudi proti pokrajinam.

    To, da Janša forsira svoj pokrajinski kanu dalje je pa itak jasno, kalimero kamikaza fura dalje. Tud Bush je pred napadom na Belo hišo spreminjal volilna okrožja.

    Neučinkovita javna uprava ga ne skrbi, ne vem zakaj JJ opleta z Virantom po narodu, če pa sam Svetilnik forsira par tisoč neučinkovitih delovnih mest za Janševe upognjence.

  2. Aljosa pravi:

    ”Kljub temu, da skoraj 90 odstotkov volivk in volivcev ni prišlo na referendum o pokrajinah, vlada vztraja, da je treba predlagano zakonodajo sprejeti čim prej. Ali vlada res ne vidi, da ljudstvo nad predlagano delitvijo enostavno ni navdušeno.”

    To ne pomeni, da ljudje niso navdušeni nad pokrajinami, ampak da jih tema ne zanima oz. se jim ni zdelo vredno oditi na volišče, zato je bila udeležba slaba. Tisti, ki jih zanima, pa so v večini odločili, da so za pokrajine - ne glede na to, koliko jih je glasovalo, referendum je potrebno upoštevati.

    Je pa res, da naj o takšnih stvareh odloča vlada, ne pa mi na (pre)številčnih referendumih. Volivci smo jih izvolili zato, ker smo verjeli, da so dovolj sposobni, da se bodo znali sami odločiti. Kaj pa povprečen Slovenec ve, ali bodo pokrajine dobre za nas ali ne… Sam sem odšel na referendum, ker se mi je nekako zdelo, da je to moja dolžnost, ampak povem po pravici, da nisem vedel kaj naj obkrožim.

  3. tiib pravi:

    Pokrajine se mudi ustanoviti zato, da bo trenutna oblast imela “monopol” nad pokrajinskimi funkcionarji. JJ upognjenci v vsako slovensko vas!!

    JJ, opozicijske klopi v DZ vabijo… ;-))

  4. Borac pravi:

    Približno 90 % volilnih upravičencev se ni odločilo iti na referendum zato, ker jih tema ne zanima, ker so izkoristili lep dan za izlet in ker so jih poslušali svojega vodjo naj ne odločajo na najbolj demokratičen način. Vsi ti so se torej na demokratičen način odločili, da odločitev prepustijo tistim, ki so odšli na referendum. In ti so na tem referendumu odločili tako kot so.
    Vsaka drugačna razlaga referenduma je podcenjevanje volilk in volilcev!
    Če komu rezultati niso všeč je to pač njegov problem.
    V demokraciji je pač tako, da večina odloča. Boljšega sistema kot je demokracija pa trenutno nimamo!

  5. zbik pravi:

    Forsiranje pokrajin po tem referendumu ima en sam namen: prepričati volilke in volilce s privlačnostjo predstave, ki jo bodo uprizorili v parlamantu za TV kamere.

  6. Faca pravi:

    Problem je, da se s predlaganimi pokrajinami državljani ne istovetijo. Župani pa paktirajo in kažejo mišice…

    Kdo rabi še en nivo birokracije?

  7. ultraviolet pravi:

    Borac: podcenjevanje volilk in volilcev je bilo jasno kar iz referendumskih vprašanj, ki niso ponujala nobene dejanske izbire. To in samo to je bil tudi razlog za volilno abstinenco 90% volilnega telesa, ne pa lepo vreme ali nezainteresiranost.

    Kar se zainteresiranosti tiče, jo boš pa že videl 21. septembra…:))))))))

  8. ribič pravi:

    dr.Turka je na volitvah volilo 67% od 55% volilnih upravičencev .Sklep: 36% volilnih upravičencev v RS je volilo Turka,64% jih je bilo potemtakem proti

  9. Aljo pravi:

    Jep, eden največjih mimohodov sedanje oblasti…Slovenija bi lahko bila 1 pokrajina z že obstoječo občinsko birokracijo. Ne rabimo še več birokratov, potrebujemo učinkovito že obstoječo administracijo, samo bratrance, sestrične, tete.. je treba nakikat ven iz občin in zaposliti mlade nezaposlene, računalniško pismene ljudi…

  10. nesesekirat pravi:

    Ob prepirih o tem, kaj rezultat referenduma pomeni-ZA ali PROTI pokrajinam, bi bilo zanimivo pomisliti na to kako bi svet, predvsem Evropa, reagirali, če bi se referenduma o samostojni Sloveniji udeležilo le 10% volilnih upravičencev. Močno dvomim, da bi ostalih 90% upoštevali kot ZA. Če na poroki na “eksekutorjevo” vprašanje, poročeni vemo kakšno, ne rečeš DA ampak si tiho to, pomeni da si pogumen in pa odločni, čeprav neizgovorjeni, NE.
    Takšno število pokrajin (čeprav cele Slovenije ni za eno) pomeni, da se bo Slovenija pod težo administracije potopila. Država je ladja, uprava je balast. Brez balasta se ladja prevrne in potopi, če pa ga je preveč, prepelje manj tovora z več porabljenega goriva in manjšim zaslužkom, če pa se z njim pretirava, se ladja potopi. To modrost nam je “zaupal” sivolasi profesor med svojim predavanjem daljnega leta 1967, “kupil” pa jo je od svojega profesorja v Londonu v Churchilovih časih.

  11. ultraviolet pravi:

    Po čem prepoznamo SDSjevca na forumu? Po tem, da navaja napačne podatke in prostodušno laže v ksiht.

    V drugem krogu je bila volilna udeležba 58,46% volilcev. Slab procent glasovnic je bil neveljaven (število preštetih glasovnic: 1.005.359; število veljavnih glasovnic: 995.621; število neveljavnih glasovnic: 9.738). Od veljavnih glasovnic je glasovalo za Turka 68.03%, za Peterleta pa 31.97%.

    Vse številke so objavljene na http://volitve.gov.si/vp2007/udelezba2/udelezba.html

    Sedaj pa ponovi uporabno nalogo.

  12. kamenosrčnež pravi:

    mah, naj jih koklja…..

  13. ribič pravi:

    ultraviolet;
    nimam časa viset tle gor,pa sem malo čez palec usekal. Pa dejva bolj točno točno:
    0,58*0,68= 0.39 Za Turka je glasovalo 39% volilnih upravičencev ,proti jih je bilo 61%.Boljš?

  14. lorenzo pravi:

    Ribič, zakaj pa se ti tako zavzemaš za te pokrajine? Ker bomo tako mnogo bolje živeli? Ker se bo lokalna uprava močnejša? Ker je tako rekel ljubljeni vodja?

  15. nesesekirat pravi:

    Ves problem bi bil rešen, če bi v zakonu o referendumu ali pa ob sklepu za razpis referenduma določili kvorum; referendum je uspel, če se ga je udeležilo več kot 50% (najmanj 50%+1 volilec) in če bi bilo najmanj 50%+1 glasovalec za tisto, kar referendum “sprašuje. Tako je to, kot parlament: več kot polovica poslancev navzočih, več kot pol navzočih “ZA” in karkoli že so sprejemali, je sprejeto. Pa bi odpadla vsa modrovanja po forumih, kdo je na referendumu “zmagal”. Ves “hec” pri pokrajinskem referendumu pa je, da ni bilo jasnih vprašanj. Če bi bila in če to ne bi bil posvetovalni referendum, bi pač rezultat obveljal in bil za zakonodajalca obvezen. Pa tudi če bi prišli na referendum samo ribič, borac in nesesekirat.

  16. lucko pravi:

    Ja naj mi pa povedo, kako naj bi jaz na temu referendumu povedal, da se ne strinjam z odlocitvijo 13 se manj pa z groznjo, da ce bom proti, da jih bo 14. Pac eni so ostali doma, jaz pa sem naredil neveljavno glasovcnico…

  17. lucko pravi:

    ribič, vedi, da so volitve nekaj drugega kot posvetovalni referendum. Primerjati to dvoje je mozno le v primeru zakonodajnega…

    Posvetovalni referendum je le draga anketa javnega mnenja, razlaga rezultatov pa ni tako enostavna…

    Tukaj pa smo imeli malo morje referendumov, ki so nezavezujoci in poziv opozicije k bojkotu. No ne direktno ampak indirektno pa ce odstejemo Jankovica… Pa se tako so pusnili v 2 pokrajinah…

    Toraj 10% udelezba je:
    1. uspeh opozicije
    2. znak, da hocemo manj pokrajin
    3. znak, da smo politike siti

    Zavrjeni 2 pokrajini sta:
    1. nepricakovan uspeh opozicije
    2. tezava vlade(ne uposteva primorske)
    3. nestrinjanje pokrajino

    In nikakor drugace… Opozicija sedaj lahko rece, da spostuje voljo ljudstva, ker je v predlogu zavrjena pokrajina…

    Drugace pa a nismo imeli tudi posvetovalni referendum SDS o nedelskem delu? Kdo ga je ze prekrsil?

  18. Bruce pravi:

    …in Sever je seveda tudi tokrat, ko zagovarja mnenje nepomembnih neparlamentarnih strank, totalitarni komunajzerski rdecuh…

    Kje ste danes, Janzevci? Pogresamo vas!

  19. nesesekirat pravi:

    Ribič, če že obračamo številke. Volitve 2004; udeležba 60,65% vseh v volilni seznam vpisanih volilcev, od oddanih glasov za SDS 29,08% oz. glede na vse volilce 17,64% (proti 82,36% !!!), koalicija v celoti pa 49,03% oz. na vse volilice 29,74% (proti 70,26%). Torej je za ata Turka, gledajoč vse volilne upravičence,procentualno glede na SDS glasovalo 117% več volilcev, glede na vso koalicijo pa 30% več. Statistika je čud(na)ovita stvar, obračaš jo,kakor te volja. Le obrniti je ni mogoče tako, da tudi tebe ne bi slej ali prej “po nosu”.

  20. ribič pravi:

    lorenzo pravi:

    8. julij, 2008 ob 15:19
    Ribič, zakaj pa se ti tako zavzemaš za te pokrajine? Ker bomo tako mnogo bolje živeli? Ker se bo lokalna uprava močnejša? Ker je tako rekel ljubljeni vodja?

    ..Goriška regija dobi 80 MIO EUR evropskega dnarja,ki ga krvavo rabimo. Tu namreč po 12 na 60 let podlage ni ostalo nič,razen HITa,ki gre cugrund. Banko Koper je najboljša opcija prodala zgodovinskim prijateljem Italijanom,TB Nova Gorica so likvidirali in priklljučili NKBM,uničli Meblo,Vozila,obe trgovski podjetji je uničil Janković.Državnih podružnic Triglavov.Telekomov ni več.
    Dobro,da je bila blizu Italija.
    Ker polnimo tudi mi državni proračun (glej HIT),bi radi od njega kaj dobili.Za dva žabarska stadjona in opankarske megalomanije me boli k. Manj dnarja,kot gre gor,boljš bo.

  21. lorenzo pravi:

    @ribič
    Vidim da dejansko imaš mnenje, se opravičujem.
    In koliko od teh 80mio bo ostalo, ko bodo potovali mimo birokratskih rok in žepov?
    Tele pokrajine (pustimo referendum) niso strankarska reč, klasična levo/desna polemika, ker so variacije majhne. Večina ljudi, vključno z mano pa je očitno skeptičnih.

  22. ribič pravi:

    Lorenzo;
    precej ga bo ostalo.Nekaj delovnih mest se bo odprlo.Mogoče bo kdo celo ostal po študiju.
    Tle je nekaj občin,ki so z malimi dnarji in sposobnimi župani naredili veliko. In še več bi lahko.Pridni ljudje, ki ne jamrajo in zahtevajo 60 mio od države za “najveće gradbiše”
    “Žabarji” ste v drugem svetu,vi od periferije poznate kvečjemu kakšno osmico.Žalostno.

  23. lorenzo pravi:

    Vedno so me iritirali tisti “provincialci” ki so se pritoževali nad ljubljano in ljubljančani, oprosti “žabarji”.
    S tem si pokazal svojo zahojeno mentaliteto. Kaj res misliš, da se s tvojim denarjem gradi po ljubljani? Sicer pa itak vemo kako obrtniki oz. “podjetniki” plačujete davke. Pa oprosti za posploševanje…

  24. Okapi pravi:

    Predlog s Koroško in Prekmurjem ni dober, ker bi bile pokrajine preveč različno velike. Kranjska bi bila 10x večja od Koroške ali Prekmurja. Pozablja se, da je bila Koroška včasih precej večja, ker je obsegala tudi avstrijski del, podobno pa velja tudi za Prekmurje.

    Gorenjska, Dolenjska, Štajerska, Primorska + Ljubljana je edina smiselna delitev. Mogoče kvečjemu še Primorska, Kranjska, Štajerska + Ljubljana, kar so menda predlagali Lipeki.

    O.

  25. lucko pravi:

    ribic, a name pa nikoli nic ne reces… A ni kontra argumenta ali kaj? JJeva taktika ignoriraj in bo zginilo? A ti moj nick ni vsec?

  26. ribič pravi:

    lučko,
    delam,nimam dosti časa.Lepo da si šel na referendum

    lorenzo: moja firma v 13 letnem obstoju ni imela tolar/evra kredita,redno plačane davke in prispevke,davčna ni našla nepravilnosti.Z državo in paradržavo ima moja firma prihodka EUR 0 (z besedo NIČ evrov)

    Točno,tudi z mojim dnarjem se gradi po Ljubljani,tudi z mojim dnarjem leta 2008 nima pol Banjške planote in Krasa vodovoda. Da o kakšnih Halozah (sestavni del RS) ne govorim.Kdo je zahojem, bi se pa dalo debatirat.Mimogrede sem član enega najboljših ansamblov v Sloveniji,ki je obredel parkrat svet po dolgem in počez,z protokolarnimi zadevami vred.Tolko o zahojenosti

  27. Dejstvo pravi:

    Lastna hvala, cena mala.

  28. Rok pravi:

    “Politika je enostavno vedno popustila pred lokalnimi pritiski …”

    Kar pa naj bi bilo v procesu decentralizacije absolutno nesprejemljivo! O tem naj bi odločal center!

    (Pojasnilo: Sever tu očitno pojmuje pod pojmom Politika - centralno oblast, katere interes je seveda samoohranitev - zaviranje decentralizacije. Tako na strankarski kot tudi na državni ravni.)

  29. Edge pravi:

    Vsi tisti, ki se niste udeležili referenduma: imate kakšen pameten predlog, kako
    decentralizirati Slovenijo? Dejstvo je, da je decentralizacija potrebna..

  30. Carlos Contreras pravi:

    Ribič, a gre za narodnozabavni ansambel?

  31. ribič pravi:

    Carlos Šakalos: ne,nekaj bolj resnega

  32. Neja pravi:

    Kdo ugane, član katerega ansambla je ribič?

  33. Neja pravi:

    Mogoče AVE?

  34. ribič pravi:

    ..ne se obremenjevat preveč…

    hotel sem samo povedati nekemu osebku,ki z neznansko lahkostjo operira z pojmom “provincialna zahojenost” ,da bedasto prodaja neke stereotipe

  35. jurij pravi:

    zahojenost je stanje duha, ne siromašen življenjepis…

  36. lucko pravi:

    ribic, ni to da delas, ker imas vec kot dovolj casa, da trobis svoja zavajanja in selektivno napadas argumente in delas vtis, da imas prav, zato te kar pozivam, da sesuj moj argument zakaj tukaj neudelezba velja drugace kot na zakonodajnem ali pa na volitvah…

  37. lucko pravi:

    Drugace pa je to je bila taktika JJ. Nimam casa…

  38. Mirjana pravi:

    # Edge pravi:
    8. julij, 2008 ob 21:46

    Vsi tisti, ki se niste udeležili referenduma: imate kakšen pameten predlog, kako
    decentralizirati Slovenijo? Dejstvo je, da je decentralizacija potrebna..

    Da se v državici z 2 mio prebivalcev pogovarjamo o nujnosti decentralizacije, je problem le v naravi človeka. In to je človeček, ki nenadoma zavoha oblast… in oblast je slast, zato je interes delitve tortice hudo močan. Če ta oblast (katerekoli barve da je) ni sposobna enakomerno voditi celotne države, s sorazmernim razvojem celotnega ozemlja, pomeni lahko le dvoje,…ali tega ni sposobna ali pa ji ni v interesu.

  39. Koloradski hrošč pravi:

    @ribič:

    Gianni? Gianni Rijavec??? Dobro si se skril - pri vseh tistih golobčkih bi za nadimek pričakoval “lovec”, ne pa “ribič”.

    Glede posploševanj, zahojenosti in stereotipov - z njimi si začel ti, Lorenzo ti je samo ogledalo nastavil (nevedni + požrešni “žabarji”, zahojeni “provincialci”, goljufivi “podjetniki”). Ampak ti si takoj zagrabil za trnek (ribič, ha, trnek, ha).

  40. kom=fas pravi:

    Jani ali si tudi ti na plačilnem listu levičarski tajkunov?
    Zakaj si se tako hudo in strankarsko vključil v predvolilno tekmo?

  41. ribič pravi:

    koloradski;
    falil 100%,Gianni nima časa.On rešuje svet.

  42. lorenzo pravi:

    ribič pravi:
    hotel sem samo povedati nekemu osebku,ki z neznansko lahkostjo operira z pojmom “provincialna zahojenost” ,da bedasto prodaja neke stereotipe

    Če nisi opazil sem odgovoril na tvoje stereotipe o “žabarjih”. Glede tega, da se v Ljubljani gradi s tvojim denarjem pa lahko rečem, da je to samo tvoje mnenje. Z mojim denarjem pa se gradi avtocesta proti Novi gorici, samo nisem slabe volje, ker bom hitreje prišel na osmico in nazaj.

    Glede davkov pa tole; verjemi, da kar dobro poznam razmere, pa ti povem da zelo, zelo redka mala podjetja oz. obrtniki plačujejo vse davke (predvsem pri plačah) kot je treba. Ti je kaj znano - minimalna plača + visoki potni stroški (fiktivna potovanja). To, da davčna ne najde napak, mogoče pomeni samo to, da je ddv redno plačan in da vsi potni nalogi lepo poštempljani. Če se v tvojem primeru motim, pa svaka čast.

    Samo še na eno sicer rahlo nepovezano zgodbo naj omenim …
    Se spomniš art centra v Središču v bivši karauli, ki je za lokalno mladino in tudi starejše na skrajno obrobje prinesel svež veter, ustvarjalnost in kulturno dogajanje. In to v veliki meri s pomočjo prostovoljnega dela. In se spomniš kaj je potem lokalna oblast naredila s tem art centrom? Veš včasih niso za vse krivi v ljubljani.

  43. medek pravi:

    Majo oni iz Kopra več tac blizu.

  44. lucko pravi:

    Sam ej to, ribic res samo na dolocene argumente odgovarja ostale pa ignorira in upa, da bomo pozabili… Prav namerno spreminja debato v drugo smer, tja kjer ni neumnost zagovarjanja vladnega stalisca vidna z letala… Ce to ni SDSov internetni bojevnik….

  45. kom=fas pravi:

    Udbomafijska naveza je na potezi. Vsi eno: 10 nickov v resnici ena oseba ……….

  46. Carlos Contreras pravi:

    Ah, kokolino, pa ja ne misliš, da smo močnejši kot Sveta Trojica ali pa kakšna zobna pasta!

  47. Mihael pravi:

    Stranko slovenskega naroda v parlament, pa bomo imeli 5 pokrajin!

  48. Marko pravi:

    jap jas temu tui tako pravim

Komentiraj