Dunajska borza

25. junij 2008 ob 22:54 | Urh Maček |

Dunajska borza si želi razvoja slovenskega kapitalskega trga, zato bo kot novi lastnik Ljubljanske borze to spodbujala k razvoju novih produktov, kar naj bi povečalo likvidnost na borzi, poskrbela pa bo tudi za prenos znanja in sodelovanje z drugimi borzami v regiji. Avstrijci bodo tudi spodbujali državo, da preko borze privatizira čim več podjetij.

Kot sta na današnji novinarski konferenci povedala glavna direktorja Dunajske borz Michael Buhl in Heinrich Schaller, je nujno, da se v Sloveniji opravi nadaljnja privatizacija, saj bi to, tako kot kažejo izkušnje iz Avstrije in tudi od drugod, pomagalo pri razvoju kapitalskega trga.

Schaller je tudi dejal, da bo Dunajska borza na slovenskem kapitalskem trgu spodbujala in omogočala izdajo certifikatov, poudaril pa je, da trenutna obdavčitev teh finančnih instrumentov ni najboljša. Zato si želijo pogovorov z vlado tudi o možnostih za nižje obdavčitve teh produktov.

Koliko so odšteli za Ljubljansko borzo, Avstrijci niso želeli razkriti, neuradno naj bi odšteli 1401 evro za delnico, medtem ko je Grška borza, ki je tudi želela kupiti Ljubljansko borzo, ponudila 982,5 evra.

(Približen prevod: Smo zadovoljni, da Vas lahko obvestimo, da smo podpisali pogodbe z vsemi delničarji, ki so bili pripravljeni prodati svoj delež Ljubljanske borze in smo novi večinski lastnik Ljubljaske borze. Seveda moramo še počakali na mnenje Urada za konkurenčnost in to pričakujemo v naslednjih dveh mesecih. Od danes je Ljubljana borza tretji član CE borznega zavezništva, katerega sestavljajo Ljubljana, Budimpešta in Dunaj. Trdno verjamem, da bodo vse tri borze tesno sodelovale med sabo.

Radi bi predstavili naše plane za Ljubljansko borzo. Najprej bi poudaril naslednje. Slovenski kapitalski trg je v zadnjih letih doživel zajeten razvoj. Ljubljanska borza je dinamičen in razvijajoč trg. Obstajajo pa problemi z uvajanjem novih produktov in likvidnostjo. Dunajska borza razume svojo vlogo izključno kot dolgoročni investitor. To pomeni, da smo zainteresirani k izboljšanju celotnega slovenskega trga in želimo izboljšati likvidnost ter uvesti nove produkte na ljubljanski borzni trg.

V kratkoročnih in srednjeročnih načrtih smo pripravljeni podpreti vodstvo Ljubljanske borze na naslednjih področjih. Želimo predstaviti strukturne produkte kot so certifikati, evropske opcije in indeksne sklade.
Želimo pritegniti pozornost mednarodnih vlagateljev na Ljubljansko borzo v najkrajšem možnem času. To bi storili s povezavo z Dunajsko borzo. Želimo privabiti večja slovenska podjetja na naše predstavitve, katere imamo v večjih svetovnih finančnih centrih. Dolgoročno planiramo povezljivost, kar pomeni, da želimo po tehnični plati povezati ljubljansko, dunajsko in budimpeško borzo. Tako bo mogoče za uporabnike, ki bodo povezani na enega od teh treh sistemov, da bodo lahko trgovali na katerikoli omenjeni borzi.

Mislimo da bi bilo potrebno tako za slovenski, madžarski in avstrijski trg, da se poenotijo omejitve in postopki, kot tudi, da se poenotijo pravila in postopki za poravnave.)

Celota na Vimeu.

Urh Maček

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 7 x komentirano
  1. Revolucija pravi:

    Tako je prav. V Sloveniji je potrebna dokončna liberalizacija, ki se bo začela z dunajsko borzo. Pa tudi Slovenske železnice je potrebno prodati najboljšemu ponudniku, da bodo potniki vsaj hitreje in bolj udobno potovali. V SLO je potrebno privabiti tudi Harrahs Entertainment, čeprav temu nasprotuje NSi.

    Živel liberalizem, smrt socializmu.

  2. 1tastar pravi:

    Simonetija na borzo (dela)!

  3. joze pravi:

    Jebeš Fritzle, to je začetek nove Avstro dobe …

  4. 1tastar pravi:

    K.u. K.

  5. Revolucija pravi:

    Minister Rupel je povedal, da kdo je lastnik kapitala (to ne velja za Boška Šrota in Forum 21) sploh ni važno. Pomembno je, da lahko v EU institucijah govorimo slovensko, pa da je slovenščin uradni jezik EU.

  6. jernej pravi:

    Vse poti vodijo k novi Avsto-Ogrski, za našo jaro gospodo je to verjetno ugodno, na splošno za ljudi pa ne, še pomnite, ko so ljudje hodili in spet bo tako …

  7. 1tastar pravi:

    Za domovino, za Boga, za cesarja!

Komentiraj