Friday 27. December 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

V Butalah se odloča

20. junij 2008 ob 10:21 | Jani Sever |

Dočakali smo torej referendum o pokrajinah. Oziroma referendume. Množico referendumov. S povsem jasno množico vprašanj. Ljudska volja bo izrečena. A osebno me je predsednik vlade prepričal, da je bolje, če ostanem doma.

Razlog je enostaven. Na referendumu bom lahko za ali proti pokrajini, v kateri naj bi živel. Kar je lepo. Ampak odgovor predsednika vlade na vprašanje, kaj se bo zgodilo, če bo večina proti predlagani pokrajini, je bil naravnost šokanten. Vsaj zame. Če bodo ljudje proti predlagani rešitvi, bodo dobili še slabšo. Tisto, ki jo je celo vlada že opustila. Če boste nasprotovali osrednje slovenski pokrajini, boste dobili dve. Razumeti je bilo skoraj, kot da bodo tisti, ki bodo proti predlaganim rešitvam kaznovani.

Že samo to je dovolj, da se človek odloči. V primeru, da ne grem na referendum, vsaj ne bom alibi za vladne odločitve. Moj glas pa tako ali tako ne bo štel, razen v primeru, da se z vladnimi predlogi strinjam. Resnični vrhunec demokratičnosti. Človeka kar zmrazi. Pravzaprav bi bilo edino zdravilo za oblastno aroganco, to velja za praktično vso slovensko politiko, če bi bila udeležba na nedeljskem referendumu tako zalo nizka, da bi sama po sebi pomenila zaušnico pokrajinskim politikam slovenskih strank.

Kot pravi predsednik vlade. Tudi tisti, ki ne pridejo glasovati, s tem nekaj povedo. A ne le to, da so glas prepustili drugim. Glede tega se prvi minister moti. Volilna apatija je lahko, in večinoma tudi je, znak nezadovoljstva in upora. In pokrajinska zakonodaja si upor zasluži. Razlogov je več in so dovolj enostavni, da jih lahko vsakdo razume. Nobena posebna ekspertiza ni potrebna, da bi vam bilo jasno, kaj bo množica malih pokrajin prinesla Sloveniji. Množico pokrajinskih vlad, svetov, sedežev uprav…

Veliko število pokrajin pomeni veliko nove birokracije. Veliko nove birokracije pa pomeni veliko novih stroškov za proračun. Obratno enostavno ne gre. Zagotovilom vlade, da se število birokratov ne bo povečevalo, enostavno ne morem verjeti. Z natančnimi scenariji, ki jih ni nihče izdelal, me niti niso poskušali prepričati. Ampak kako bi to sploh lahko naredili? Misija nemogoče. Trinajst novih upravnih enot, pa nobenega novega zaposlenega? Kdor to trdi in misli, da mu bodo verjeli, mora res biti prepričan, da so ljudje tepci.

Poleg tega male pokrajine ne morejo krepiti decentralizacije države, kajti že samo zaradi njihove majhnosti, bo vpliv, ki ga bodo imele, zanemarljiv. Veliko število malih pokrajin je v interesu močne centralne oblasti. Enako velja za občine. V obeh primerih inflacija upravnih enot ne pomeni krepitve njihove moči. To enostavne ne gre. Moč bi imele samo pokrajine, ki bi bile dovolj velike, da bi si jo lahko nekoč vsaj teoretično priborile. Čeprav to v nobenem primeru ne bi bilo lahko v državi, ki je sama velika za dobro evropsko pokrajino.

Torej. Radikalno nov pogled, bi v Sloveniji videl precej manjše število občin in tri pokrajine. Primorsko, Kranjsko in Štajersko. Bi bilo povsem dovolj. Tako Ljubljana kot Koroška, Prekmurje, Notranjska, Bela krajina in vsi drugi bi lahko povsem enostavno preživeli kot deli teh treh zgodovinskih pokrajin, ki bi bile vsekakor močne in bi gotovo zadale resen udarec slovenskemu centralizmu. Poleg tega bi bilo to tudi precej cenejše. Če bi lahko glasoval tudi o takšnem ali vsaj temu podobnem predlogu, bi se referenduma udeležil. Tako pa…

Kot že rečeno, predsednik vlade je bil jasen. Kdor bo nasprotoval trinajstim pokrajinam, bo prispeval k temu, da jih bomo dobili štirinajst. To je igra, ki podcenjuje zdravo pamet.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 35 x komentirano
  1. LogIC pravi:

    ce sta opciji res samo 13 ali 14 se tudi jaz ne udelezim tega bisera demokraticnega odlocanja :)

  2. Leo Dokl pravi:

    Spoštovani,
    enostavno ne morem razumeti kaj se dogaja s to vlado, ki je očitno ob predsedovanju E-skupnosti izgubila stik z realnostjo. G. Janšo in njegove bi povabil v domove ljudi, ki se komaj preživljajo, vendar dvomim, da bi se odzval, saj noče iz svoje palače, razen ko se je treba srečevati s sebi podobnimi iz evropske skupnosti. G. Sever pravilno ugotavlja, da nam pokrajine prinašajo edino več birokracije in še večjo luknjo v proračunu ter nobene koristi za malega človeka. Tudi jaz sem trdno odločen, da se referenduma ne udeležim, pa čeprav zapravljajo tudi moj denar. Upamo lahko samo na trezno odločitev državljanov na bližajočih se volitvah.

    lp Leo

  3. 1tastar pravi:

    Ampak Butalci so živeli na Notranjskem, ne pa na Štajerskem, kjer je vsaka vas občina, in vsako manjše mesto sedež pokrajine.

  4. Neja pravi:

    Očitno so Butalci prevzeli oblast in mislijo, da se bodo raztrosili po vseh pokrajinah. Upoštevati referendumsko voljo ljudi? Tudi če bi bili pripravljeni, se je ne bi dalo. Ne morem verjeti, da se vse to res dogaja. Upam, da je narod preživel Butale.

  5. Puntar pravi:

    Galjotom vile v vamp!

  6. jutranji pravi:

    se strinjam

    tudi sam sem mislil iti na referendum in obkrožiti NE, pa bi to ob takem referendumu pomenilo podoro takim pokrajinam - bojkot je pravi odgovor na vladno aroganco

  7. Istrijan pravi:

    Istra republika !
    Vi pa imejte vaše regije del cazzo…..
    Pa še Joškota vzemte nazaj.

  8. valar pravi:

    kdo pa je Sever, da bo preko medija trosil svoje neumnosti in mu celo verjeli? Edina stvar, ki jo ima Sever je denar in poslovna mreža, pameti pa na žalost nima. Ker je centralizem prisoten in Sever pod njim je jasno, da je sedaj tu in ima to možnost (medij), da podebilja narod s svojimi pamfleti. Drugače je za nekega bodočega študenta, nekje bogu za hrbtom, ki ne bo nikoli dosegel to kar ima Sever, ker preprosto ni v epicentru centralizma. In potem bi rekel Sever, da je intelektualec in zato je to tako kot je. Narobe. To se Severju samo zdi, razlika je v tem, da se sedaj tudi drugje izobražujejo, ker jim je izobrazba dostopna in kajkmalu lahko vidijo, da je Sever le en od prisklednikov in ne intelektualec, da bi si zaslužil višji nivo obravnavanja kot nekdo drug, ki ne drži skledo pri centralizmu.

    Grem na pokrajine. Decentralizacija Severju in ostalim podobnim ne diši. Zakaj ne? Zaradi volilne geometrije!! Čim več bo pokrajin, manj centralizma bo in obratno. S tem pa se dno njegovega piskra poplitvi, ker se centralizacija razbije in tako pade po lestvici navzdol, finančni, kot poslovni. Tega se Sever in njemu podobni boje.

    ERGO: VOLITE ZA POKRAJINE!!!

  9. janez pravi:

    Res je butalci so živeli 50 let v enoumju

  10. coprnca pravi:

    a bi nehal žalit Butalce? Milčinski se verjetno v grobu obrača, ko primerjate njegove like z današnjo oblastjo, ki je dosti slabša od Butalcev.
    Mislim, da bom tudi sama bojkotirala referendum, ker res ne vem po kakšni logiki imata kaj skupnega Babno polje in Tržič.

  11. Fonzi pravi:

    @valar - imamo 310 občin, od katerih 200 ni sposobno skrbeti zase in so zgolj postavka v proračunu države. Pa kljub temu ni sledu o decentralizaciji.

  12. Tomaz pravi:

    Za vse “naše” in “vaše”!:
    Oglejte si intervju s Francetom Bučarjem, - tudi o resnici o pokrajinah;

    Link za video:
    http://www.dnevnik.si/video/1785

    Priporočam.

  13. Istrijan pravi:

    Samo kakšne zdrahe se dogajajo na “obali”.
    3 občine in celo število propadajočih vasic naokoli.
    Nabolj koristno bi bilo uvesti regije in UKINITI (!) občine.
    Vsaka regija bi imela svoj mali “parlament” kjer bi se odločalo o vseh
    perečih problemih.
    Ena blagajna za vse in transparentni prikaz prilivov in odlivov.
    Pa še Popotizma bi se rešili.

  14. medek pravi:

    Janše je car Butal, sredi njih pa stoji razpadajoč, ugasel svetilnik, na njem pa piše.

    Nismo največji, nismo najmočnejši, smo pa najboljši …. med Butalci. Ker še ta stavek je skopiral od Bushevega pudlja Blaira, stjupidos in še z najslabšimi vzorniki na svetu.
    Vse to v novi Mladini:Pagiat svetilnik. ( kako jim uspe Mladino na Petrolih in Merkatorjih zabrskati tako globoko med ostale cajtnge. A gre Njanjo - strokovnjak za biomaso - zjutraj na en obhod zakopavanja? Res Mladine ne najdeš s prostim očesom, moraš pošteno pobrskati, da jo odkriješ. )
    No, strinjam se Bogomirom, da je JJ referendum parada regionalnih političnih neumnosti.

    Kdo priseben danes pa še kopira papeta Busha in pudlja Blaira?

    JJ in PP (plemenita pošta) sta naravnost odurna politika, čisto sta se znegativizirala po svojih idolih.

  15. medek pravi:

    Najboljši v zapravljanju in grabljenju, vse je naše, Slovenija samo moja dežela.

    Prince of Darkness.

  16. Maks pravi:

    Js pe grem, pa bom na listič dopisal, da glasujem, da je vsaka baba pokrajina zase..

  17. gman pravi:

    Maks, tudi če glasuješ neveljavno, se bo tvoj glas štel v volilno udeležbo, in to bo šlo v korist Janezu Janši in njegovemu slabemu predlogu. Edina rešitev je bojkot referenduma, zato da bo le-ta izgubil verodostojnost.

    Mimogrede, da ne bo kdo rekel, da sem proti pokrajinam - jaz sem ZA pokrajine, vendar ne za toliko, kot jih predlaga vlada. Ta referendum pa ne sprašuje ljudi o številu pokrajin in tako vnaprej podpira vladni predlog. Zato bom referendum bojkotiral.

  18. Pavle pravi:

    @valar: jebiga, severjev ata je mel jajca in mozak, da se je enkrat od nekod priselil v središče in ostal.
    Pozdravljeni v LJ!

  19. Neja pravi:

    @valar,
    mislim, da bo tvoja “dostopnost izobrazbe” bolj malo pomagala, ker ljudje za izobraževanje ne bodo imeli denarja. Sicer pa s svojim poniževalnim pisanjem kažeš, da je v tebi gen SDS, ki je dominanten in se odraža v zvišenem, arogantnem, ignorantskem, omnipotentnem vedenju.

  20. ralav pravi:

    kdo pa je Valar, da bo preko medija trosil svoje neumnosti in mu celo verjeli? Edina stvar, ki jo ima Valar je denar in poslovna mreža, pameti pa na žalost nima. Ker je centralizem prisoten in Valar pod njim je jasno, da je sedaj tu in ima to možnost (medij), da podebilja narod s svojimi pamfleti. Drugače je za nekega bodočega študenta, nekje bogu za hrbtom, ki ne bo nikoli dosegel to kar ima Valar, ker preprosto ni v epicentru centralizma. In potem bi rekel Valar, da je intelektualec in zato je to tako kot je. Narobe. To se Valarju samo zdi, razlika je v tem, da se sedaj tudi drugje izobražujejo, ker jim je izobrazba dostopna in kajkmalu lahko vidijo, da je Valar le en od prisklednikov in ne intelektualec, da bi si zaslužil višji nivo obravnavanja kot nekdo drug, ki ne drži skledo pri centralizmu.

    Grem na pokrajine. Decentralizacija Valarju in ostalim podobnim ne diši. Zakaj ne? Zaradi volilne geometrije!! Čim manj bo pokrajin, manj centralizma bo in obratno. S tem pa se dno njegovega piskra poplitvi, ker se centralizacija razbije in tako pade po lestvici navzdol, finančni, kot poslovni. Tega se Valar in njemu podobni boje.

    ERGO: NE VOLITE ZA POKRAJINE!!!

  21. medek pravi:

    V javnih upravah že tako na riti sedijo, še posebej dedcentraši, pijejo kofetke in gledajo v luft.

    No in ker BOBUBOB Janša trdi, da smo najboljši, je res, najboljši pri ustvarjanje neefektivnih delovnih mest, katerih edino delo je rejenje potratnosti države.

    Majda Potrata naj se odpove priimku in ga milostno daruje Janši.
    Janez Ivan Janša Potrata

  22. IRENEJ pravi:

    Mene pa v resnici zanima, ali dovolj velik bojkot volitev res pomeni, da referendum ne bi uspel?
    Ali je v Zakonu o referendumu kje zapisano, kaksna mora biti udeležba, da ne uspe? Ali ni bolj iti na referendum in biti proti???
    Tudi mene nihče ne bo prepričal, da te pokrajine ne bodo zahtevale dodatnega denarja. Ali imajo morda že prostovoljce, ki bodo delali zastonj.? Že to je dovolj, da imamo 615 občin!

  23. lucko pravi:

    V zakonu o referendumu ni spodnje meje. No pravzaprav je. Ce nebi nihce prisel, kar pa je realno nemogoce. Ampak gelde na to, da je to posvetovalni referendum in da je odgovor v najboljsem primeru nejasn bojkot lahko interpretiras kot nepodporo samemu zakonu…

  24. jurij pravi:

    valar pejt se lepo napit in pozabi na svoje stevilne komplekse, referendum pa prepusti izobrazenim intelektualcem :o)

  25. Mirjana pravi:

    Kaj pa iti na referendum in vsi po spisku prekrižamo ali prečrtamo ta zmazek?
    Irenej, ne vem zakaj se toliko obremenjujemo s tem kaj meni zakon,..kdo pa zakon še spoštuje?
    Stvar je enostavna…referendum je glas ljudstva in zato bomo odločali mi, torej ali bojkot ali pa križ čez vse.
    Če pa je bistvo referenduma ime pokrajin, lahko predlagamo tudi izbiro imena pojma “pokrajine”…namesto pokrajina naj se imenuje fevd,pa bo ljudem bolj jasno za kaj gre.

    valar pravi:
    20. junij, 2008 ob 11:32

    kdo pa je Sever, da bo preko medija trosil svoje neumnosti in mu celo verjeli?
    …in kdo si ti? .)

  26. lucko pravi:

    Mirjana, tudi jaz se strinjam s tabo. Neveljavna glasovnica je se vecji znak, da se z referenumom ne strinas, ker si pokazal voljo, da na referendum prides. Izgovor pri bojkotu je pa ta da neudelezba nujno ne pomeni nestrinjanja. Lahko tudi samo lenobo…

  27. marjan pravi:

    veste, imam težave z računalnikom, pa ne morm aktivno sodelovati pri debatah. Tako pa lahko mirno rečem ljudje, ki imajo veliko povedati čez vlado imajo preveč časa, celo do te mere da obrnejo nick bloggerja, ki misli drugače od “krdela” he he je bla luna pa žolč ven buta.
    Dejte se pomirit pa se ne spraševat kaj ima nek kraj z drugim povezave.
    Ljudje, ki ne prelivJO ŽOLČA bodo podprli pokrajnie in mala reč če jih ne bo 80%
    Mir vam bodi

  28. Pavle pravi:

    @ralav: hočeš rečt, zakaj odgovorni urednik Vesti ni nek študentek iz boguzaledja? Kot mi je znano, imajo na Vesti stalno odprta vrata za odprte glave. In ne vem zakaj ne bi pripustili h kameri tudi zastopnika lokacijsko neprivilegiranih študentov z ambicijo. Svetonazori so kot mi je znano univerzalni, taki in drugačni. Bodo že našli skupni jezik. V nasprotnem pa, za blog in širjenje mnenj ne rabiš dosti denarja …
    Si pa bedak, zdaj je univerza odprta za vse, regionalni izobraževalni centri bodo namenjeni lokalni eliti, tako kot pred ww2. Zakaj pa Janšić ne da za nove študentske domove, da se bo dodaten cvet province lahko pocentraliziral?
    Do kod po tvoje seže centralizem iz svojega epicentra? Ma ta centralizem ti je foter iz bifeja prinesel.

  29. lucko pravi:

    @marjan:
    Vrjamem, da jih je lahko 80% ampak od 10% ki jih bo na referendum prislo… Toraj 8% prebivalstva…

  30. nesesekirat pravi:

    Toliko je bilo govorjenja o Sloveniji kot drugi Švici (v čem?), pa bodimo Švica še po vrednotenju rezultatov referenduma: referendum je uspel če je na referendumu glasovalo najmanj 50%+1 volilec in je “ZA” vsaj 50%+1 volilec, ki je oddal glas, če ni slučajno določena kvalificirana večina.
    Pa še o novih delovnih mestih: vsi agitatorji “ZA” govore o novih delovnih mestih, po več 100 v vsaki pokrajini. Sliši se lepo, le tega, katera delovna mesta naj bi to bila, ne ve nihče od njih. V birokraciji verjetno ne, če se po zagotovilih predlagateljev birokracija ne bo povečala, le preselila se bo iz centra v pokrajine. Kje pa so stanovanja zanje, pa prostor v vrtcu, šoli? Malo “morgen”.

  31. Bruce pravi:

    Janša prepisoval od Blaira
    http://www.delo.si/clanek/62397

    Nikoli ne bomo največji. Nikoli ne bomo najmočnejši. Lahko pa smo najboljši. Lahko ustvarimo najboljše okolje za izpolnjeno življenje. Najboljše okolje za varno in zdravo odraščanje naših otrok. Najboljše mesto za srečo.
    (Govor predsednika Vlade RS Janeza Janše na osrednji državni slovesnosti ob dnevu državnosti, 24. junij 2006)

    We can never be the biggest. We may never again be the mightiest. But we can be the best. The best place to live. The best place to bring up children, the best place to lead a fulfilled life, the best place to grow old. (Govor premiera VB Tonyja Blaira na konferenci Laburistične stranke, Brighton 1997)

  32. Rok pravi:

    “Torej. Radikalno nov pogled, bi v Sloveniji videl precej manjše število občin in tri pokrajine. Primorsko, Kranjsko in Štajersko. Bi bilo povsem dovolj. Tako Ljubljana kot Koroška, Prekmurje, Notranjska, Bela krajina in vsi drugi bi lahko povsem enostavno preživeli kot deli teh treh zgodovinskih pokrajin, ki bi bile vsekakor močne in bi gotovo zadale resen udarec slovenskemu centralizmu.”

    Fantje so za ohranitev centralizirane oblasti. Dolenjsko (npr.) pa bi v najslabšem primeru, če bi bili že prisiljeni popustiti, razdelili med Kranjsko in Štajersko. (!) Recimo, da je to mišljeno resno.

  33. ED pravi:

    Dodal bi še tole… Ravno desnaki so bili tisti, ki so svoje dni navijali za drobitev občin, češ da se bo s tem ‘zgodila’ decentralizacija. To, kar je farsično, pa je, da zdaj tako rekoč iz istega tabora letijo floskule o preveč centralizirani RS. Tj. taisti Butalalci, ki so svoje dni navijali za male občine v imenu decentralizacje, zdaj vsaj posredno priznavajo, da je drobitev starih ’socialističnih’ občin slednje ošibila in v sled tega prispevala k večji centralizaciji. Zdaj terjajo pokrajine. Jasno, problem janševističnega predloga pokrajin pa je spet v njihovi velikosti, njihovih (lastnih) virih financiranja in pristojnostih, o katerih se oblastniki sploh niso izrekli. In kot omenjeno v kolumni, 13 ‘pokrajin’ pomeni 13 novih političnih pokrajinskih oligarhij. Korupcije, klientilizma in nepotizma aktualna oblast noče in/ali ne zna krotiti niti na državni ravni, še manj bo pripravljena početi to na lokalni ravni, kjer že zdaj lahko napovedujemo korupcijske afare in ‘domačijskost’ na robu kriminala. Da npr. ‘konkurenčnosti’ pokrajin ne omenjam. Kako naj se neka pokrajin po janševističnem modelu primerja s pokrajinami v sosednjih državah, npr. s Štajersko v Avstriji ali z Julisko krajino v Italijii?

    In na kraju še o trendih drugje v Evropi, ti gredo v smeri manšanja števila ‘nerentabilnih’ loklanih entitet… “Sploh so vse skandinavske države izjemne. Na Danskem je več kot 50 odstotkov javne porabe že lokalna javna poraba. V preteklosti so imeli 1300 občin. Ogromno. To število jim je uspelo zmanjšati na 275. Nato so ustanovili 14 okrožij, kmalu jih je bilo le še 13. Pred dvema letoma pa so se odločili za radikalno reformo, ki me je zelo presenetila. Namesto okrožij so uvedli pet regij. In število občin zmanjšali na 96.” (Mladina)

  34. boris pravi:

    Lejga zlomka pa se je le našel nekdo, ki uporablja svojo glavo!
    Več na spletni strani:
    http://www.ednevnik.si/entry.php?w=krscanskisocialisti&e_id=64607

  35. andlen pravi:

    šolski primer stalinistične/boljševistične strategije in taktike - komsomolci zmagujejo v okoliščinah vojn ali obsednih stanj - torej jih ustvarijo, če jih ni…. Nekoga niso spustili zraven, pa danes živi tiste čase…

Komentiraj