Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

O usodi demokracije

12. junij 2008 ob 10:27 | Elena Pečarič |

Ta teden gre zares in za resnico, odloča se o prihodnosti Evrope, o usodi Demokracije. Na Irskem bo namreč v četrtek, 12. junija, referendum o Lizbonski pogodbi.

Nismo vraževerni in verjamemo, da bo petek 13., dan po referendumu lep in sončen dan saj bodo dan prej državljani Irske zamajali legitimnost evropskih struktur, za katere je že sedaj jasno, da državljankam in državljanom niso dostopne, saj z njimi upravljajo nedotakljive politične in gospodarske elite.

Irska je edina država članica EU, ki si je upala in si dovolila izvesti referendum, kjer bo svojim državljanom omogočila izrekanje in izkazovanje politične volje ter uveljavljanje temeljnih Ustavnih pravic. Za ali proti Lizbonski pogodbi, preimenovani EU ustavi. Za razliko od ostalih držav članic, v katerih nam je bila ta osnovna državljanska pravica onemogočena, odvzeta, zanikana.

V vseh članicah EU, ki so doslej podprle preimenovano EU ustavo, so glasovali le v svojih parlamentih, za odločanje o tem vprašanju državljani in državljanke teh članic nismo dobili priložnosti. Še več, države članice so naravnost zarotniško, ena za drugo glasovale in ratificirale vrhovno politično-ustavno pogodbo. A ta pogodba ni le precejšnja neznanka za laike, ampak tudi za večino politikov in strokovnjakov. In še enkrat huje - o tej temi velja vsesplošen molk medijev, ti pa kritikov in »drugačnih interpretov« pogodbe ne pustijo do besede in jim ne dajo glasu.

Le če ste dovolj radovedni, vztrajni in razmišljate s svojo glavo, se boste znali dokopati tudi do tistih informacij, mnenj in kritičnih pogledov, ki sem vam jih prikriva, zamegljuje in se vam do njih ne omogoča dostop. Spletne strani so še edina možnost, kjer lahko dobimo relevantne in pomembne informacije o tem, kaj nam grozi z Lizbonsko pogodbo. V angleščini (žal v Sloveniji proti-EU NVO-ji niso preživeli) si lahko veliko preberete na naslednjem spletnem naslovu: www.teameurope.info

V Sloveniji se je za tiste, ki smo hoteli razpravo, razmislek in kritično analizo sama ratifikacija končala jako klavrno.. Veliko praznih in nepotrebnih besed, z že v naprej določenim izidom. Kakopak, gospodarji vedo, kako ravnati s hlapci.

Pojavila se je zgolj ena samcata in osamljena civilna pobuda proti takšni politični samovolji. Prišla je iz društva Hervardi, ki pa je bila zaradi njihovega nacional-socialističnega predznaka v medijih in s tem povezanih predsodkovvsebinsko skoraj povsem prezrta, pomembnost tega dejanja pa je bila izničena. Pobuda za presojo ustavnosti preprečitve razpisa ratifikacije Lizbonske pogodbe še čaka na vrstni red na Ustavnem sodišču. Glede nato, da se tam za zmanjševanje sodnih zaostankov uporablja predvsem strategija iskanja proceduralnih napak in lukenj, ne pa dejanska vsebinska in stvarna presoja ustavnosti in zakonitosti ravnanj, ni veliko upanja, da bi v kratkem ugotovili tisto, kar je očem očitno.

Kakšna oblika demokracije se nam obeta v prihodnje!? Demokracija, ki bo kot taka le v zlorabi imena; demos-kratein, namreč pomeni vladavina ljudstva. Kot alternativo se nam prodaja posredno demokracijo, kjer dobimo zastopnike za katere ne bomo vedeli kakonas zastopajo. Vse bo ponovno postavljeno stran od nas in tam se bo oblikovalo politike, tam se bo odločalo in odločilo. Mimogrede - vladavina in oblast ljudstva je še vedno zapečatena v 3. členu naše domače ustave, pa ravno „posredni politiki“ poskrbijo, da se „neposredna politika“ ne more uveljaviti.

Torej nasv EU sami in v »slovenski EU« čakajo zgolj vladavine gospodarskih in političnih elit ter ponoven vzpon birokratizacije in militarizacije, saj se omenjene elite lahko le na ta način vzdržujejo ter ohranjajo - in seveda obvarujejo tudi pred nami, drugimi, drugačnimi, kritično mislečimi. Za takšne oblike sistemov obstajajo druga imena, demokracija ni eno izmed njih.

Če evropski ustavi prvič ni uspelo in je bila demokratično zavrnjena v dveh državah članicah EU, v Franciji in Nizozemski, se trik „za publiko“ bolj spretno, premišljeno in strateško načrtovano ponovi tako, da se besedilo nove pogodbe minimalno spremeni, maksimalno preštevilči in že v naprej izključi državljanke in državljane iz možnosti, da izrazijo svoja mnenja, svojo voljo, svoja hotenja.

Že samo to dejstvo je zaskrbljujoče in vzbuja strah. Kako pravzaprav nimamo nobenega vpliva in veljave, kako nič ne štejemo za naše vlade, ki si nas lastijo ter si dovoljujejo jemati pravico, da govorijo in odločajo v našem imenu.

Zakaj se evropski politiki bojijo vprašati za mnenja ljudi, ki jih bo Lizbonska pogodba zadevala in zavezovala? Ali ne verjamejo in niso prepričani, da je vsebina pogodbe dejansko taka, da bodo državljanke in državljani EU z njo zadovoljni, da bodo želeli živeti v takšni Evropi, kjer so prioritete vse prej kot spoštovanje človekovih pravic, ohranjanje in razvoj socialne države?

Nacionalne ustave bodo v mnogih pogledih le še dodatek in okrasek.

»Slovenski politiki so majhni po moči in ubogi v duhu. Klanjajo se imperialnim gospodarjem, ki se jim skušajo pokazati kot pridni hlapci. Za nagrado bodo dobili dobre službice in nekaj dolarjev. Kaj pa narod? Ta naj ostane zadaj, ljudje naj bodo mirni in poslušni, zadovoljujejo naj se z gigamarketi in s televizijskimi nanizankami.

V prihodnosti nas čaka trd boj. Poniglave politike bo treba odsloviti in na njihovo mesto postaviti nove, boljše, pravičnejše. Ker želimo demokracijo, bodo v prihodnosti politiki skromni predstavniki naroda; te bodo ljudje z višjo zavestjo in skladno z moralnimi načeli zamenjali vsakič, ko bo kdo hotel delovati po svoje in sledeč lastnemu narsicizmu. V resnici je izbira zelo preprosta: prihodnja država bo socialna in pravična ali pa je sploh ne bo.«*

Elena Pečarič

Svetujem vam še ogled naslednjih video-posnetkov:

MEP Exposes The EU Lisbon Treaty!!!

END OF NATIONS - EU Takeover & the Lisbon Treaty

*Dušan Rutar, Noam Chomsky, O anarhizmu & demokraciji, UMco, Ljubljana, 2003, str. 296

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 14 x komentirano
  1. 1tastar pravi:

    Ne morem pomagati, Elena! Pri nas odločajo Šušteršiči in njemu podobni večni in nenadomestljivi.

  2. lorenzo pravi:

    Eleno za predsednico!!!

  3. Viktor pravi:

    Elena je zapisala:
    “Že samo to dejstvo je zaskrbljujoče in vzbuja strah. Kako pravzaprav nimamo nobenega vpliva in veljave, kako nič ne štejemo za naše vlade, ki si nas lastijo ter si dovoljujejo jemati pravico, da govorijo in odločajo v našem imenu.”
    1. V parlamentarnih demokracijah so izvoljeni predstavniki ljudstva na določem mestu prav z razlogom, da sprejemajo in odločajo tudi v tvojem imenu. Ne pozabi, ti ljudje so bili izvojeni po demokratičnih načelih! Na prejšnjih parlamentarnih volitvah si oddala svoj glas (predvidevam, da tega nisi izpustila) tako kot drugi državljani RS. Vsak je oddal svoj glas v upanju na spremembe, v zaupanju v program, v osebo, ki jo je bil obkrožil. Zaradi subjektivizacije pričakovanj je tako vsako izmed zapisano razočaranju. Ampak to še vedno ne odvzame legitimnosti vladanju koalicijskih strank. Vprašanje pa je, ali legalnost tudi sami izvajajo… veliko vprašanje!
    2. Če naj bo demokracija naravnana v pravično (solidarno si ne upam izreči) družbo, je njen predpogoj zrelost državljanov pri sprejemanju odločitev. In tukaj ne gre samo za politično modrost; ta modrost je namreč seštevek, zmožek vseh tistih malih drobnih, nevidnih korakov, ki jih sprejemaš vsakdan (je nekašno zlitje makro in mikro).
    3, Prednost demokracije in pluralnih medijev je ravno to; da se lahko oglašamo. Menjava mnenj, ki so lahko bolj ali manj kritična, lahko vodi k napredku. Tukaj pa ne mislim gmotnega napredka (ta je zapisan bipolarnosti procesa) temveč razvoja odnosa.
    Odnos je tisto, kar me dela človeškega. Srečevanje tiste drugačnosti, ki mi stoji naproti me vedno bolj dela to kar sem. In dogajanje se istočasno vrši tudi obratno! Zaradi odnosa s svetom (s teboj, z njim, z drugi, z objektom) lahko vedno bolj postajam jaz. Odnos je tisto dogajanje, ki naj mu gre velika mera pozornosti.
    4. Strah te lahko peha v nerazumevanje toliko časa, vse dokler ga ne pogledaš v oči! Ali misliš, da jih ima?

  4. Igor Đukanović pravi:

    Elena, strinjam se s teboj, da EU ni pretirano demokratična. A poglejva zadeve še s svetlejše strani.

    Vsi se strinjamo, da je globalizacija brezosebna in da namesto, da bi povečevala plače mehiškim delavcem zmanjšuje plače ameriškim ter obe razliki spravlja v nekaj privilegiranih žepov. Obenem uničuje okolje - vejo, na kateri sedimo. A vseeno ima tudi dobro stran. Cel planet postaja globalna vas, meje med narodi se podirajo kot hišica iz kart, tako da bo upor proti smeri globalizacije tudi sam globalen.

    Pri EU pa zadeve niti približno niso tako tragične. Ne glede na svojo nedemokratičnost ustanove EU zelo korektno opravljajo svojo vlogo pri opozarjanju na globalne okoljske probleme, pri ohranjanju konkurenčnosti EU in stabilnosti evra ter celo pri pomoči nerazvitim državam in ohranjanju socialne države v vseh članicah. Res je, da bi bilo zelo koristno zbrati kritično maso za demokratične spremembe v Evropi, a tudi takšna, kot je, in še manj takšna kot želi z lisbonsko pogodbo postati EU ni slaba. In, če zrušimo to pogodbo, bomo potrebovali precej moči, da preprečimo drsenje institucij EU proti hervardom…

    P.S. Pred časom se je govorilo o prevodu skrajšanega čistopisa bolonjske pogodbe v nemščino, ostale evropske jezike in celo v slovenščino. Veš kaj več o tem? Kako se je reč končala? Jaz sem neki tak čistopis sicer diagonalno prebral, a še vedno so koristni namigi pravnikov, kako bodo napisane besede dejansko izvajane v praksi…

  5. sifra pravi:

    Igor Đukanović, poglej na int.stran:

    GlobalEurope Anticipation Bulletin

    ..morda dobiš boljši “vpogled”..v dogajanja, okoli “bolonjske”….

  6. jurij pravi:

    mislim, ne bom izgubljal besed o demagogiji in patetičnem slogu te pisarije…
    če si kdo od bougih zavedenih evropskih sužnjev želi prebrati lizbonsko pogodbo v celoti v slovenščini je tukaj link

    http://www.consilium.europa.eu/cms3_fo/showPage.asp?id=1296&lang=sl&mode=g

    vem da je to na ogled že nekaj mesecev, se pa strinjam z ga. Pečarič, da se zadeve ne oglašuje preveč, pa saj boste kmalu videli zakaj, ko boste začeli brati… ni preveč razburljivo branje, kot so takšni članki na primer…

    pa lep pozdrav, cenjeni evroskeptiki

  7. kr enka pravi:

    jurij, da ne izgubljam besed o tvoji patetiki in pomanjkanju znanja

    navedeš en link in to je to? vsi ki nimamo interneta doma pa naj si to tiskamo v službi?

    danes bodo irci povedali svoje takim arogantnežem kot si ti

    kar imej tako ustavo sam, jaz sem slovenka in že imam svojo

  8. Elena Pečarič pravi:

    Dragi Juri, če ne bi Lizbonske pogodbe vsaj petkrat prebrala (vseh 282 strani) si ne bi upala o tem pisati. Pa ne trdim, da vse razumem. Ko boš tudi ti storil isto se lahko na posamezno temo ali člen pogovarjava, če boš želel. Meni je izziv, kresti mnenja.
    Lp

  9. jurij pravi:

    Hvala za odziv Elena,
    Priznam, da sem prebral le zanimivejse “reformne” dele lizbonske pogodbe in v osnovah poznam Pogodbo o EU od prej. Glede nedemokraticnosti (slabe povezanosti z EU drzavljani) evropskih institucij so bile opravljene stevilne studije, doktorati, diplome, itd. Ogromno je bilo storjenega na to temo, vse plenarne seje e. parlamenta se prenasajo v zivo preko interneta, pa EURlex portal,…
    Razumem, da zelis vzbuditi razpravo, samo kaksno?
    Demokracija je od francoske revolucije naprej vec ali manj predstavniska - nekomu damo ljudstvo mandat in ta nas potem predstavlja in za nas odloca. Svicarji denimo, imajo vec neposredne demokracije - referendumov.
    Na referendumih se odloca velikokrat bedasto (ljudstvo ima sicer vedno prav, khm khm). Kaksen mislis, da bi bil rezultat referenduma, ali naj povecamo davke za socialo? Ali pa ali naj gre Hrvaska v Evropo? Ali naj imajo romi/geji/samske zenske/izbrisani kaksne posebne pravice?
    Referendum ni dober za neka vprasanja, se posebej ce so cenjeni ljudje z vplivom na javno mnenje, kot si ti, prestraseni ob preprostih dejstvih, kot je posredna demokracija, in v senzacionalisticnem slogu strasijo ljudi.
    Lp

  10. kr enka pravi:

    jurij lažeš in živiš na račun davkoplačevalcev

    želiš si predstavniške demokracije - ki že dolgo ne predstavlja navadnih ljudi - ker ti to očitno koristi

    ko bi hotel razumeti pravo naravo današnjih političnih strank bi videl, da so vsi na nitkah, te pa držijo ljudje in interesi iz ozadja

    skrbi da te neuko ljudstvo? pojdi med njih, razloži jim kar veš in znaš

    in pripravi se na brco v zadnjo plat, blefer

  11. oko pravi:

    Tudi v Sloveniji bi morali imeti referendum. Hervardi so zbrali 2700 podpisov, Ustavno sodišče pa še vedno zavlačuje.

    Ste mediji kaj napisali o tem? Ste povprašali ustavne sodnike, zakaj se jim nikamor ne mudi?

    Če bo referendum na Irskem slučajno padel, bo na vrsti referendum v sLOVEniji!

    OSTI JAREJ!

  12. Elena Pečarič pravi:

    Pa se je uresnčilo!
    Res je lep dan.

  13. duko pravi:

    En evroskeptik hujši od drugega! Razumem, da ste proti vsakemu realističnemu političnemu procesu, ker niste zraven in morda tudi zato, ker ste nerealni zanesenjaki. Več o vaših stališčih ni mogoče reči - sicer pa teh sploh ni, ozirpma, jih niste predstavili. Da je treba zamenjati sedanjo politikantsko elito, itd.? OK, ampak kako? Imate kakšen uresničljiv postopek? Se bo treba spustiti na zemljo, ali pa vas bo zalil žolč.

  14. Elena Pečarič pravi:

    duko, že to, da ti nisem podobna v razmišljanju je veliko.

Komentiraj