Obletnice in sedanjost
30. maj 2008 ob 9:57 | Jani Sever |Dvajseta obletnica JBTZ je bila res nekaj posebnega. Ne zaradi okroglosti. Ampak zato, ker je na njej manjkal Igor Bavčar. Ko je bil predsednik vlade povprašan po tem ali je Bavčar do premoženja prišel na moralno sporen način, je odgovoril: “Moje osebno mnenje je, da danes nisem imel zajtrka in da komaj čakam kosilo.”
Nerodno. Tasič je novinarjem povedal, da je bil Igor Bavčar vedno zelo sposoben človek, ki je naredil, kar se je odločil narediti. Franci Zavrl pa je na podobno vprašanje, v katerem je bil uporabljen tudi termin tajkun, odgovoril, da bi bilo najprej potrebno definirati, kaj ta beseda sploh pomeni, koga označuje. Skratka razumeti je bilo, da o Igorju Bavčarju nihče od nekdanjih soborcev noče govoriti. Kar seveda ni bilo nikakršno presenečenje. Konec koncev so se dogovorili, da Igorja na praznovanje ne bo. Kar je nekoliko pokvarilo vtis.
Kar je žalostno. A kaj hočemo. Predsednik vlade Janez Janša je v vojni s tajkuni in javnost med njih prišteva tudi Igorja Bavčarja. Za to je zaslužen tudi sam predsednik vlade, ki je definicijo tajkuna vendarle nekoč že podal. Kljub temu, da je takrat s svojo izjavo ciljal na nekega povsem konkretnega Jankovića, je v definiciji mogoče prepoznati tajkunski princip, ki v rahlih modifikacijah velja za mnoge tranzicijske bogataše. In nobenega dvoma ni, da se beseda tajkun v Sloveniji uporablja slabšalno.
Pred časom je za Demokracijo Janez Janša povedal: “Tajkun je nekdo, ki je pred leti prišel v na pol privatizirano podjetje s prazno aktovko, danes pa ima na svoje ime vpisanih ali naokrog parkiranih za milijone evrov delnic ali deležev tega istega podjetja.” Temu je potrebno seveda dodati še Janševe besede o tajkunsko-političnih povezavah, ki jih je izrekel v Državnem zboru: “Vlada bo okrepila boj proti tajkunsko-političnim povezavam, ki s kriminalnimi dejanji še naprej razpredajo lovke po celotnem nacionalnem tkivu…”
Vendar tudi potem slika še ni popolna. Vsekakor jo je potrebno dopolniti še z nekaj detajli, ki dajo misliti, da predsednik vlade vseh niti vendarle nima v svojih rokah in da se mu kakšen načrt včasih tudi izjalovi. Oziroma, da ga kakšen nepričakovani zavoj neprijetno preseneti. Po aretaciji gradbenih tajkunov so se stvari odvijale bliskovito. Potem pa je v javnost zašlo nekaj magnetogramov, v katerih so se pojavila napačna imena ljudi, ki so blizu predsedniku vlade. Od takrat o aferi bolj malo slišimo.
Videti je, kot da podobno velja za Igorja Bavčarja. Kljub temu, da sta primera Bavčar in Šrot povsem primerljiva, se zdi, da za privatizacijo Pivovarne Laško in Istrabenza pred državnimi inštitucijami ne veljajo isti vatli. Kar v pravni, demokratični državi, za katero so se borili JBTZ, ni najbolj prijetno. In četudi bo rezultat na koncu v obeh primerih najverjetneje zelo podoben - dobili bomo dve novi, močni in bogati družini - to enostavno ni v redu. Je pa poučno in predstavlja še en precej velik detajl na slovenski tranzicijski sliki.
Vsi člani JBTZ, na čelu s predsednikom vlade, se tega seveda zelo dobro zavedajo. To so njihove včerajšnje besede jasno potrjevale. Premierove še posebej. Janez Janša ima še nekaj tednov na razpolago izgovor o svoji prezaposlenosti, ki ga vedno pogosteje uporablja. Po koncu predsedovanja EU bo tega konec, a predsednik vlade se seveda moti, če misli, da ljudje že sedaj ne opazijo, da izgovor vedno uporabi ob neprijetnih temah, na katere nima dovolj dobrega odgovora.
Jani Sever
30. maj, 2008 ob 10:43
Dve desetletji sta mimo od afere Janša, Bavčar, Tasič, Zavrl in stanje ni prav nič rožnato.
Igor, David, Janez, a smo se za to borili?
;)
30. maj, 2008 ob 11:21
“Vlada bo okrepila boj proti tajkunsko-političnim povezavam, ki s kriminalnimi dejanji še naprej razpredajo lovke po celotnem nacionalnem tkivu…”
&
“Videti je, kot da podobno velja za Igorja Bavčarja. Kljub temu, da sta primera Bavčar in Šrot povsem primerljiva, se zdi, da za privatizacijo Pivovarne Laško in Istrabenza pred državnimi inštitucijami ne veljajo isti vatli.”
Kot neukemu bralcu se mi dozdeva, da avtor članka namiguje tudi na morebitna Bavčarjeva kriminalna dejanja?
30. maj, 2008 ob 11:22
Sprašujem se ali smo pri nas prav tako omejeni kot v ZDA? Oni so nasedali Bushu, na žalost poznam kar nekaj državljanov, ki bodo še vedno volili Janšo.
30. maj, 2008 ob 11:25
Pomori čebel — VestPoslanska skupina Zares zaradi pomorov čebel zahteva sklic nujnih sej odborov DZ za okolje in kmetijstvo o vplivu uporabe fitofarmacevtskih sredstev na …
www.vest.si/2008/05/13/pomori-cebel/ - 24k - Posnetek - Podobne strani
E-Delo » Slovenija » Pomor čebel v PosavjuDelo, Novice, Slovenija, Svet, Gospodarstvo, šport, pop, kultura, prosti čas, film,kronika, novosti, vreme, ceste, informacije.
www.delo.si/index.php?sv_path=41,35,299612 - 33k - Posnetek - Podobne strani
Pomor čebel tudi v Brežicah - 24ur.comKmetijsko ministrstvo je potrdilo množičen pomor čebel v vasi Podgračeno v občini Brežice.
24ur.com/novice/slovenija/pomor-cebel-tudi-v-brezicah.html - 52k - Posnetek - Podobne strani
Pomor čebel na Štajerskem - 24ur.comV občini Pesnica je prišlo do pomora čebel. Sumijo, da gre za zastrupitev s fitofarmacevtskimi sredstvi.
24ur.com/novice/slovenija/pomor-cebel-na-stajerskem.html - 56k - Posnetek - Podobne strani
Več zadetkov na 24ur.com »
Inspektorat raziskuje nov pomor cebelV začetku maja so množične pomore čebel zasledili v okolici Domžal, Grosupljega in Pirnič. V domžalskem primeru je denimo pogin prijavilo 35 čebelarjev s …
www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=1&c_id=174377… - 53k - Posnetek - Podobne strani
Pomor cebel v okolici DomzalNedavno je do pomora čebel prišlo tudi v Pesniškem dvoru na Štajerskem in … Po neuradnih informacijah je za pomore čebel pri Domžalah in Grosuplju kriv …
www.rtvslo.si/modload.php?&c_mod=rnews&op=sections&func=read&c_menu=12&c_id=172986… - 52k - Posnetek - Podobne strani
Več zadetkov na www.rtvslo.si »
Maj, mesec pomora čebel - Dolenjska - zurnal24Maj, mesec pomora čebel - Množični pomori čebel se kljub prepovedi uporabe nekaterih fitofarmacevtskih sredstev nadaljujejo. Tokrat je prišlo do pomora v …
www.zurnal24.si/cms/novice/slovenija/dolenjska/index.html?id=50525 - 82k - Posnetek - Podobne strani
Za pomore čebel kriv insekticid, primešan semenu - SiOL.netLjubljana - Za pomore čebel v okolici Domžal in Grosupljega naj bi bil kriv insekticid, primešan semenu koruze, morda tudi oljne ogrščice. …
www.siol.net/slovenija/znanost_in_okolje/2008/05/cebele_pomor.aspx - 40k -
30. maj, 2008 ob 11:33
Hudo je, ko revolucija “žre svoje otroke”, ampak hudo je tudi, ko se gre anoreksijo.
30. maj, 2008 ob 13:55
Rok, saj mislim, da. Na vsaj toliko kazenska kot so kazenska Srotova…
30. maj, 2008 ob 14:50
Ja no, dokler gre samo za namigovanja …
30. maj, 2008 ob 17:32
Arghh! V 2008 je bolje, da narod zavisten, kot da je “hlapec zahoda”[ Predvidevam, da bi tako naslavljali clanke, ob morebitni stevilcni prodaji premozenja tujim gospodarskim subjektom].
Na vzhodu nic novega: ce je bilo nekaj jasno od vsega zacetka debate o umiku drzave iz gospodarstva, je bilo jasno, da ga ni Slovenca, ki bi imel dovolj premozenja, da bi lahko kupil podjetja, ki so se zgradila v socializmu in prosperirala v kapitalizmu, po posteni ceni.
Dalje, ker je [cez prst receno] drzava ob mileniju lastnisko obvladovala vec kot polovico slovenskega gosodarstva [po kriteriju doprinosa k BDP], se je zdelo nesmiselno privatizirati z prevzemi s strani domacih podjetji [nekako drzava pretoci iz ene kangl’ce v drugo kangl’co].
Mislil sem; Slovenci lahko kupujemo slovenska podjetja samo s popustom, a ni ga taksnega, ki bi drznil prodajati s popusti [ker je to politicno samo-u-bojstvo]. Kako sem se motil! In prav podjetja v delni drzavni lasti, ki so kupovala drzavne deleze drugih druzb so bile pomemben vzvod v procesu nastajanja slovenskih kapitalistov.
Prste, ovadbe in odskodninske tozbe pa bo treba nameriti na veliki [bivsi] drzavni banki; NLB in NKBM sta bili lastnici maxima holdinga in infond holdinga! No nekaksno ekonomsko skodo sta ze utrpeli, negospodarnost slovenskih bank je odprla vrata zainteresirani konkurenci.
Razvojno so pomembne naslednje stvari; so gospodje zgradili hise brez gradbenega dovoljenja, bo sledilo rusenje objektov? So vatli isti ali razlicni; naj Srota, Bavcarja in Kordeza enako vrednostno (ob)sodimo? Vsi so uporabili prej omenjeni vzvod, a Kordez je drzavi placal vsaj prevzemno premijo. Kako se znajdejo kot P.U. svojih druzb: Srot spreten financnik, neprepricljiv v realni ekonomiji[kako slabo bi bilo, ce zadnje drzi]. Bavcar neprepricljiv v financah, uspesen v dolgorocnem razvijanju dejavnosti in odkrivanju novih trgov. Kordez prepricljiv v financah, prepricljiv v realni ekonomiji, zelo zadolzen.
30. maj, 2008 ob 18:35
Zbik, tale tvoj stavek je antologijski. čestitam. naj ga vidi Bob leta!
31. maj, 2008 ob 8:20
Zanima me, kdo bo povabljen na štirideseto obletnico. Prepričan sem, da bo še nekdo manjkal…
31. maj, 2008 ob 8:28
Rok, kako bi ti definiral kriminal? Vsi nezakoniti posli s katerimi se ukvarjajo kriminalisti? V tem primeru sem prepričan, da bi se v vsakem velikem podjetju našlo kaj za njih. V Istrabenzu absolutno prav gotovo.
V besedni zvezi politično-kriminalna povezava pa vseeno pričakujem enakovrednost obeh pridevnikov. Osebe, ki to besedno zvezo nekritično uporabljajo, pogosto trpijo za motenim dojemanjem realnosti.
Konkretno, če se si jaz naročil v službi preveč kulic in jih potem razdelil prijateljem, a sem obenem član politične stranke, me še ne moreš okarakterizirati ko političnega kriminalca.
Zelo sem vesel, da policija usmerja preiskavo proti Zidarju tudi na (zame ne a za Zidarja ja) relativno majhne kraje, kot je goljufanje pri preprodaji vile svojim prijateljem. Vendar to še ni kriminal tega velikostnega reda, da bi lahko govorili o Zidarjevem politično-kriminalnem tajkunstvu. Za tako močan pridevnik je treba raziskati in dokazati nepravilnosti vsaj pri kontrolnem stolpu na Brniku, če že ne uspeva pri raznih drugih aneksih. To da si je megakapitalist prilastil zastonjsko popravilo vile še ni politično-kriminalno dejanje.
31. maj, 2008 ob 9:08
Igor, kriminal bi definiral kot opravljanje kaznivih dejanj. Potem bi pa sledil vrstnemu redu njegovega obravnavanja, kot ga določa zakonodaja. Preiskava, obtožba, obsodba, objava krivde. Ali pa preiskava, obtožba, oprostitev, objava nedolžnosti. Vmes pa gole informacije o dogajanju, brez političnih pripomb in namigovanj.
V bistvu je v realnosti glede tega največja luknja - medijsko poročanje: npr. obravnava krivde, preden je sploh uvedena preiskava, kaj šele izveden kazenski postopek. Glavna razloga za to sta po mojem dva: neznanje piscev in njihova senzaciabilnost ali pa politična nestrpnost. In pa seveda pregovorna naivnost publike (ki na srečo s časom pojenjuje).
Tako da si tako medijsko politiko lahko nekam vtakne vsaka politična opcija (vključno s svojimi komunikatorji), ki ni sposobna preseči obstoječega stanja v zvezi s to problematiko.
Politično kriminalna dejanja so danes zgolj plod zablod politične (kontra)propagande. In to ne glede na tvoje kulije.