Aduti za jesen
28. maj 2008 ob 11:02 | Jani Sever |Vinjete in pokrajine, dva od pomembnih projektov, ki jih želi vlada izvesti pred volitvami se neprijetno zapletata. Ampak vse le ni tako zelo črno. So tudi projekti, ki gredo vladi dobro od rok. In tudi tisti, s katerimi ima vlada očitno težave, ponujajo svoje priložnosti.
Razpis za vinjete je doživel pritožbo, hkrati pa proti rešitvi protestirajo sosednje države. Z referendumom o pokrajinah je še težje. Kot je bilo že ves čas znano, referendum pravzaprav ne bo en, ampak jih bo trinajst. In na vsakem bo zastavljenih kar nekaj vprašanj. Na koncu nas vsekakor čaka nekakšen kaos odgovorov, ki jih bo vsak interpretiral po svoje. Ob tem je plačna reforma, oziroma nov sistem plač v javnem sektorju, kljub vsem kritikam, pravzaprav neverjetna zgodba o uspehu.
Ministru za javno upravo se je uspelo dogovoriti tudi s šolniki. Nov plačni sistem je tako rekoč pod streho. Septembra bo torej veselo. Za veliko večino. Denar bo pritekal in obljube tudi. Le kdo bi temu lahko nasprotoval. Opozorila o vplivih na inflacijo in zdržnosti javnih financ se bodo izgubila v zadovoljstvu ob nekaj evrih več v denarnicah vojske javnih uslužbencev. Zaposleni v privatnem sektorju bodo sicer lahko jezni, ampak ne na vlado, temveč naj delodajalce, včasih celo na tajkune.
Tudi vinjete bodo gotovo uspešen projekt. Kljub temu, da njihovo uvajanje le ni tako enostavno kot se je zdelo na začetku. Če bodo vozniki na začetku dobili samo nekakšne Darsove kartice, bo to precejšnja blamaža. Ampak ta bo vsekakor hitro pozabljena ob ceni, ki bo za večino povsem diskontna. Tudi v tem primeru bodo opozorila o zadolženosti Darsa brez dvoma naletela na gluha ušesa. Sicer pa je konec koncev tudi vlada že postregla s svojimi izračuni, ki pravijo, da bo še vse v redu.
Vinjete imajo še eno skoraj čudežno lastnost. Diskriminatorne so do tujcev. Kaj je lahko lepšega? Domačini bodo na boljšem. In njihove ugodnosti bodo plačali tujci. Slišati je skorajda sanjsko. No, pravljica je še lepša kot se zdi na prvi pogled. Diskriminirani ne bodo samo evropski bratje in sestre. Vinjete so zelo neprijetne predvsem za Hrvaško, saj bodo resno podražile pot turistov na vzhodno stran Jadrana. Končno ima Slovenija spet v rokah orožje, s katerim lahko nagaja najbolj priljubljeni sosedi.
In pokrajine? Tu je videti zgodba za vlado še najbolj neprijetna. Pokrajine imajo ljudje sicer radi. Lokalpatriotizem je mogočen motivator. Ampak meje pokrajin so predlagane precej nespretno. In referendumi so pripravljeni tako, da na koncu nikomur ne bo jasno, o čem smo se sploh odločali. Zadeva se lahko dodatno zaplete, ker bodo očitno nekatere od političnih strank pozvale kar k bojkotu referenduma. Nizka udeležba pa je pravzaprav najhujše kar se lahko predlagateljem referenduma zgodi.
Vendar je tudi v tem primeru vladna koalicija dosegla pomembno zmago že v predigri. Predsednik vlade je enostavno zagrozil Desusu, da bi nasprotovanje referendumu pomenilo kršitev koalicijske pogodbe. A to za pozitivni izkupiček še ne bi bilo dovolj. Bolj pomembno je, da je predsednik Desusa ob tem uspel iztisniti še nekaj dodatnega denarja za upokojence. Koristno za oba. Celo nekaj malega razburjenja med poslanci Desusa ne more škoditi. Desus ohranja opozicijsko držo, premier pa ima dodaten izgovor za neuspehu referenduma.
Napori za ustanovitev pokrajin, več denarja za plače in poceni vožnja po avtocestah. Kljub nespretnostim, težavam in kritikam predsednik vlade očitno ve kaj dela.
Jani Sever
28. maj, 2008 ob 12:17
Kaos
28. maj, 2008 ob 12:22
” Napori za ustanovitev pokrajin, več denarja za plače in poceni vožnja po avtocestah.”
Ne vem sicer kaj mislite ostali, vendar se meni tole zdi kar sprejemljivo…
28. maj, 2008 ob 14:37
Všeč mi je, da so Severjevi članki vedno bolj afirmativni do pozitivnih ukrepov te vlade (in seveda odklonilni do negativnih), praznost nasprotnih, za lase privlečenih argumentov pa zmeraj bolj očitna (npr. tale današnji, da je vlada uvedla vinjete z namenom nagajati Hrvaški ;-). Dejstvo je namreč, da se marsikje že dogajajo pozitivne spremembe, ki smo jih zaman pričakovali v zadnjih dveh desetletjih. Verjetno pa bi se ti procesi dejansko realizirali le, če bi dobilo to državno vodstvo še en mandat. Štiri leta namreč niso dovolj za izkoreninjenje anomalij, ki so se vraščale v nacionalno tkivo dolga desetletja.
Je pa vse skupaj - žal - še daleč od perfekcije. Važno je, da ne začnemo drseti nazaj v preteklost, kar bi se zgodilo, če bi se na oblast spet prikopale stare sile in/ali njihov “novi” podmladek. Ok, naj pridejo v vlado, če imajo kaj res pametnega na zalogi (?), nikakor pa ne v sam državni vrh.
28. maj, 2008 ob 16:10
Ena kratka zgodbica:
Ko se je vojna v Bosni in na Hrvaškem začela, se je potek počitniške migracije turških gastarbajterjev v Z. Evropi premaknil z avtoceste Bratstva in Enotnosti. Potem so morali potovati čez Madžarsko, Romunijo in Bolgarijo. Pot je bila po kilometrih daljša, manj je bilo zgrajenih avtocest … Najhujše je bilo pa to, da je Turčija za vse državljane Vzhodnega bloka, kljub padcu železne zavese ohranili vstopne vize, oz. je enako veljalo tudi za turške državljane. Tik pred poletno sezono 1992, je tako pripotovala v Budimpešto visoka in številčna turška vladna delegacija, ki je s širokimi nasmeški obvestila madžarske državljane o enostranski odpravi vizumov za turiste. Seveda so pričakovali takojšnjo recipročno odločitev Madžarske, vendar so se ušteli, kajti madžarska vlada se je izgovarjala na parlamentarno proceduro ipd. ter tako še najmanj eno počitniško sezono služila mastne denarce. Če vemo, da se povprečna turška gastarbajterska družina prevaža v prenapolnjenih avtomobilih in kombijih, enkratna viza za enega je stala nekaj okoli 35 DEM na osebo, le ta pa je veljala samo v eno smer, je jasno koliko so denarcev zaslužili.
Bojim se drugega, če bo to tako ostalo, se bodo tranzitni tujci masovno izogibali avtocestam in s tem obremenjevali navadne ceste. Že sedaj se Čehi, Slovaki in Poljaki v Istro peljejo tako, da iz Avstrije peljejo po navadnih cestah do Predela, nato po soški dolini do Gorice, pa čez Kras naprej na Hrvaško. Tako se izognejo plačilu cestnine v Italiji za c.ca 24€ v obe smeri. Kar pa je vseeno manj kot 35€. Res pa je tudi, da v Švici sploh ne poznajo manj kot enoletnih vinjet, kdor hoče ali mora pač plača!
28. maj, 2008 ob 16:54
Placna reforma je zmaga, poznam je niti priblizno ne, vendar po obnasanju udelezenih sodim, da je koristna; vecinoma so subjekti protestirali na neki stopnji, nato pa najdli sredino, sredina pa je vrlina!
Zgodba o regionalizaciji Slovenije je izgubljena priloznost; namrec ustava RS, daje moznost, da se samostojno povezujejo obcine v regiji (prosto po Bucarju). To bi bilo res enkratno, po tem ko smo se obcinsko razdrobili bi se regijsko po potrebah zmesili v vecje enote. Taksne regije bi prvo iskale racionalizacijo stroskov osnovnoh tvornih enot zgolj iz lastnih sredstev, nadalje bi motivirano iskale priloznosti financiranja iz skladov EU, sele nazadnje bi, ce bi izpolnjevale neke objektivne pogoje usposobljenosti, prevzele dolocene drzavne dejavnosti in postale prejemnice proracunskega denarja. Mislim, da bi se tudi regijske identite tako tvorile bolje, pac na podlagi uspesnih projketov. Trenutna vlada je to spregledala, pa ceprav se ji je na zacetku mandata pred nos postavil primer regije SaSa.
Glede vinjet; morda populisticna poteza, gotovo pomemben korak k mobilnosti delavne sile! Pri mobilnosti samo se to, opozicija me res jezi samo kadar se dvigne proti prometni infrastrukturi. Tisti, ki ima vizijo razvoja Slovenije, mora imeti tudi vizijo razvoja popolnega slovenskega zelezniskega omrezja [neprepricani, glejte trend rasti cen nafte]. To najglasneje, na zalost, govori zgolj Jansa.
Rok, jaz se ne zivciram glede nove sestave parlamenta, v politiki ni ostalo veliko nezrelih ljudi, vsi so sposobni relativno kvalitetnega dela [ceprav to ne znajo enako uspesno skomunicirat]. Problem so mediji, PROblem so mediji!
28. maj, 2008 ob 18:15
Vse se lepo sliši oz. bere. Rad bi slišal oz. bral le to, od kje za vse to denar. Imeli smo krasno s strani vlade, s strani ekonomistov malo manj, poveličevano gospodarsko rast, pa se za vse to, kar se obljublja pred volitvami, ni našlo denarja. Kako, da ga je kar naenkrat dovolj. Da ne bo naslednja oblast, katera koli že bo, za vse to dobila zasoljen račun, katerega se ve, da ne bo plačala vlada. Pa ne zanj kriviti medijev.
Enoletne vinjete v Švici; Švica NI članica EU, pa tudi njen pomen v Evropi in svetu je neprimerljiv z nami, zato si tudi lahko privoščijo precej več, kot mi. In kaj, če bi pri ceni vinjet pogledali še podatke o kilometrih AC na 1kvadratni km površine države.
28. maj, 2008 ob 18:21
Uf. Mislil sem seveda, da se naš vpliv ne da primerjati s švicarskim in ne njihov z našim.
28. maj, 2008 ob 21:58
..no, s tega fanta pa zna ščasoma ratat soliden žurnalist
29. maj, 2008 ob 9:20
Sam se pridružujem mnenju Roka. V preteklosti pisca zaradi njegove zmuzjivosti in neobjektivnosti enostavno nisem več prebiral. Zda se to spreminja.
Glede vinjet je ministrova poteza dobra, škoda, da take odločnosti pri uvajanju in izvajanju ni pri večini ostalih ministrov. Sicer pa moramo tudi Slovenci povsod po svetu plačati vse, kar se od nas zahteva. Hrvati pa naj, če jim to ogroža turizem, za toliko znižajo cene, pa bo volk sit in koza cela.
29. maj, 2008 ob 9:23
Popravek - pisec je mišljen Sever, ne Rok, da ne bo pomote