Komentar - Matej
20. maj 2008 ob 14:51 | Vest |Po padcu meje je v zadnjem času na Goriškem zaznati pojav odseljevanja velikega števila mladih družin v bližnjo Gorico.
V Novi Gorici je povpraševanje po novih in starih stanovanjih bistveno večje od ponudbe, v sosednji Gorici pa je ravno obratno. Ker se bistveno razlikujejo cene nepremičnin (tudi do 700 € razlike), se vse več mladih iz Goriške odloča za nakup stanovanja na drugi strani nekdanje meje.
Razlog za odseljevanje mladih družin pa ni samo bistveno nižja cena stanovanj ampak subvencija s strani pokrajine, ki za nakup prvega stanovanja mlade družine subvencionira v višini od 17.000 do 25.000 €. Te subvencije pa smo ob vstopu v EU in menjave stalnega bivališča deležni tudi Slovenci.
Tudi stroški javnih komunalnih storitev se bistveno ne razlikujejo, po nekaterih podatkih so v sosednji Gorici celo nižji.
Prepričan sem, da padanja cen na Goriškem še dolgo ni pričakovati in da se cene stanovanj v obeh mestih po padcu meje ne bodo tako hitro poenotile, če se sploh bodo.
Za zajezitev t.i. »drugega« bega možganov so nedvomno potrebni ukrepi tako s strani lokalne skupnosti kot tudi države.
Zato predvsem od lokalne skupnosti pričakujem:
da se tega problema sploh zavedajo in začnejo z aktivnejšo zemljiško politiko
v proračunu iz naslova davka od nezazidanih stabnih zemljišč namenijo denar izključno za nakup zemljišč in subvencij po zgledu sosednje Italije ter da
pritegnejo republiški stanovanjski sklad kot investitorja tudi na območje MONG.
Matej Arčon
20. maj, 2008 ob 16:04
,,ej Arči,Arči..
raje pojamraj kaj o onih miljonih ojrov,ki jih bo mogla MONG skeširati onim dvem kamplcem iz Dolenjske,ki sta se preko SGP vknjižila na pol javnih površin Nove Gorice.
Kdo je županoval in držal štango na MONG je seveda znano.
To je bolj aktualno…
20. maj, 2008 ob 16:21
Zakaj je pravzaprav slabo, če Slovenci kupujejo stanovanja v Gorici? To bi morali celo spodbujati. Tako bo Gorica postala spet slovenska (ali vsaj bolj slovenska, kot je sedaj). O begu možganov bi lahko govorili kvečjemu v primeru, da bi se tudi zaposlovali na oni strani, oziroma da bi se tisti, ki se preselijo v Gorico, poitalijančili. Te nevarnosti verjetno ni, torej bi morali slovenizacijo Gorice pozdraviti, ne pa da že spet nekaj čisto po nepotrebnem & kalimerovsko jamramo.
O.
20. maj, 2008 ob 16:57
O, Arči. Sicer pa, kaj je narobe, če se selijo v Gorico. Itak je to geografsko eno samo mesto in so še naprej vezani na Novo Gorico. To se mi zdi popolnoma pozitiven trend, ki lahko omili stanovanjski problem v Novi Gorici. Upam, da jih bo čimveč registriralo stalno bivališče v Gorici; tako bodo lahko volili na lokalnih volitvah. Kaj se ve, mogoče bo čez nekaj let Gorica po dobrem stoletju že spet dobila slovenskega župana :)
21. maj, 2008 ob 8:59
Jaz v temu tudi ne vidim nič spornega, raje se dogaja to, kot pa na koroškem delu slovenije, kjer so avstrijci pokupili ogromne hektare zemlje in s tem dobesedno pomaknili svojo mejo proti jugu….poleg tega se povpraševanje po nepremičninah v Novi Gorici zaradi tega najbrž zmanjšuje kar posledično pomeni padec cen nepremičnin in če k temu prištejemo še aktivno gradnjo novih stanovanj v Novi Gorici (majske poljane, eda center itd itd) utegnejo cene nepremičnin v prihodnje dejansko pasti.
21. maj, 2008 ob 10:56
Nakupi stanovanj v Gorici, ker so cenejša, kaže na nekonkurečnost novogoriške strani.Drugače pa ni nič slabega, če sami nismo v stanju zadeve ponuditi ceneje.
Arčon pa je naredil nekaj pozitivnega v Državnem svetu, ko je vprašal ministra Simonitija, zakaj je samo SNG N.Gorica predlagal ukinitev statusa nacionalne ustanove. To je pomembno vprašanje, če želimo krepiti našo zavest in kulturo na zahodnem robu narodnega prostora.
Bravo Arčon za vprašanje v DS, saj poslancev N.Gorica že 10 let nima v parlamentu. Tisti ki pa so z Goriške statistične regije, bi iz foušije najraje N.Gorico zbrisali z zemljevida.
21. maj, 2008 ob 12:51
Se bojim, da je to le mahur, ki se napihuje…
Koliko je dejansko takih družin? Ali jih je kdo preštel?
Ne poznam cen nepremičnin ne v Gorici ne v Novi G. Vem pa, da na Krasu kupujejo nepremičnine italijanski državljani, ker stanejo bistveno manj kot v sosednji Italiji. Kako je možno, da prihaja do takih razlik?
Se pa bojim, da so se mlade družine prenaglile. Če želijo imeti vse tiste ugodnosti, ki jih daje dežela FJK (in ne pokrajina), morajo imeti stalno bivališče v Italiji. Torej, ko bodo morali vpisati otroke v vrtec, bodo iskali in iskali in… na koncu našli le v Sloveniji. Ker pa ne bodo imeli stalnega bivališča tam, temveč v Italiji, bodo morali plačati polno ceno, brez olajšav. Torej, kje je računica? Komunalne storitve niso nič bolj poceni v Italiji kot v Sloveniji…
Razen, če ne bo prišlo do zlorab: za Italijo bodo imeli stalno bivališče v Italiji in “vlekli” njihove subvencije, za Slovenijo pa bodo imeli stalno bivališče pri noni in “vlekli” občinsko podporo za vrtec pa še kaj… Pošteno, ne!?!
22. maj, 2008 ob 8:24
Kar pravi Arčon je res. Sam poznam kar veliko število mladih družin, predvsem takih z visoko izobrazbo, ki se je preselilo v sosednjo Italijo. Dejstvo je, da si bodo tam uredili tudi stalno prebivališče, kar pomeni, da bodo del plače oziroma z dohodnino polnili proračun sosednje Italije ne pa proračun občine Nova Gorica. Poleg tega bodo komunalne storitve plačevali Italiji, kjer bo Nova Gorica zaradi ekonomije obsega spet prikrajšana za prihodke s tega naslova (cena/količino), da ne omenjamo porabo ostalih sredstev za življenje, ki jih bodo sedaj porabili v Italiji (trgovina, vrtec,…). Seveda je pa najbolj negativni učinek teh migracij, kot pravi Arčon beg mladih intelektualcev, ki so v sodobnih gospodarskih trendih edina konkurenčna prednost nekega mesta, ki se želi razvijat in posledično seveda tudi gospodarskega subjekta.
Pričakoval bi, da mestna občina naredi cost-benefit analizo kaj pomenijo take migracije za Novo Gorico ter z ukrepi primerno reagira.
26. maj, 2008 ob 13:28
Adi,
prosim, preberi si moj komentar. Vrtca tvoji prijatelji v Italiji ne bodo našli, ker jih je premalo… Kako bo z ostalim pa… Davke bodo plačali tam, kjer bodo zaposleni…
27. maj, 2008 ob 9:09
davki so pa v italiji bistveno višji kot pri nas….rožice rastejo v slovenski Gorici in ne italijanski…mislim da so se tile ki se selijo malce prenagnili…in tudi mislim, da gre za predvolilno muho saj teh selitev ni toliko, da bi bilo tragično…če bi bilo to res bi prišlo do manjšega povpraševanja po nepremičninah v Novi Gorici in s tem tudi do padca cen
18. junij, 2008 ob 22:15
“Kos”, pa si preveril koliko stanejo vrtci v Italiji? Jaz vem, da se splača voziti otroke v italijanske vrtce ker so cenejši kot pri nas.