Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Umirjeni, a na visoki ravni

14. maj 2008 ob 10:00 | Jani Sever |

Gospodarska rast v Sloveniji se umirja. Kar v prevodu pomeni, da pada. Še vedno. Ocene govorijo o nekaj več kot štiri odstotni napovedi rasti za leto 2008. Podobno je z inflacijo, tudi ta naj bi se počasi umirjala. A na žalost ne tako hitro in intenzivno kot gospodarska rast. Kar niti ni pomirjujoče. Kljub temu v Sloveniji to ni tema, ki bi razburjala. Zdi se, da v Sloveniji pravzaprav nobena tema ne razburja več. Zadnja leta so kot kaže utrdila kožo državljank in državljanov.

Ko se je inflacija začela krepiti, tega je že skoraj leto dni, je vlada problem najprej intenzivno ignorirala, potem ga je poskušala odriniti na stran, češ, saj imamo visoko gospodarsko rast, zdaj smo se nanjo že navadili, tako da napovedi, ki govorijo o letni stopnji inflacije med petimi in šestimi odstotki, predstavnikom vlade sploh ni potrebno več komentirati. Pred kamerami enostavno nastopi predstavnik Urada za makroekonomske raziskave, ki pojasni trende in popravi napovedi ter našteje domnevne krivce.

In vse je OK, krivi so itak hrana in nafta. Tudi zadnji mesec so največ, kar štiri točke, k inflacijii prispevale visoke cene nafte in hrane. Ampak v aprilu se je pojavila neka novost. Povsem neopazno. Direktor Umarja Boštjan Vasle jo je omenil in to je to. Rast cen začela prenašati tudi na tiste skupine proizvodov, ki niso neposredno povezane z dogajanji na svetovnih trgih. Hm, torej se lahko nadejamo, da nas bo doletel še kakšen inflacijski val? Ali pa bo udar sekundarnih učinkov izzvenel? Glede na to, da se bliža turistična sezona, je to malo verjetno.

Hkrati še vedno ostajajo tudi zunanje nevarnosti. Vasle pravi, da bo umirjanje inflacije bistveno počasnejše, če se bodo trenutna gibanja cen nafte in hrane nadaljevala. Ob tem je tolažilno vsaj to, da se napovedi vseh, ki merijo gospodarsko temperaturo v Sloveniji podobne. UMAR, Banka Slovenije. Evropska komisija in IMF se bolj ali manj strinjajo, da bližnja prihodnost ne bo najbolj rožnata. Vsekakor bo v Sloveniji v letošnjem letu po vseh predvidevanjih gospodarska rast nižja od inflacije.

Ob tem je najbolj neverjeten stil, ki ga uporabljajo glasniki slabih novic. Stavek, ki se je že dodobra ustalil v naših ušesih, vendar si ga kljub temu velja posebej zapomniti gre takole: “Gospodarska dejavnost se pričakovano umirja, kar naj bi imelo blagodejen vpliv na inflacijo.” Umirjeno in blagodejno torej. Vsekakor bi si težko želeli kaj lepšega. Ko bo gospodarska dejavnost dovolj umirjena, bo njen blagodejni vpliv dosegel izjemno intenzivnost. In potem se bo tudi inflacija počasi umirila. In potem bomo mirni.

Vse seveda ni tako enostavno. Skratka - slabo je, ker se nafta in hrana na svetovnem trgu dražita, dobro pa, da je gospodarska rast v Sloveniji nižja. K tej skorajda neverjetno idilični sliki, je nekaj prispevala tudi vlada, ki je s predlogom rebalansa proračuna napovedala “večjo restriktivnost makroekonomskih politik, kar bi lahko prispevalo k znižanju inflacije”. Tudi to očitno torej ni ravno nujno. Samo eno je povsem gotovo; pritiski za povišanje plač bi lahko resno ogrozili razmerja znotraj dohodkov in druga makroekonomska ravnotežja.

Prav to se bo očitno zgodilo z novim plačnim sistemom, ki naj bi v veljavo stopil tik pred volitvami. Nekaj se sicer zatika pri sodnikih in v šolstvu. Pa tudi pri vojski, kjer minister Virant, ki vodi projekt, nad popuščanjem obrambnemu ministru, ni najbolj navdušen. A kljub temu se zdi praktično nemogoče, da novi plačni sistem septembra ne bi bil uveljavljen. Stavka sodnikov, trda pogajanja s šolniki in težave zaradi vojske v koaliciji tega ne morejo spremeniti. Ljudstvo bo septembra večinoma zadovoljno.

Kakšne bodo posledice bomo videli kasneje. Morda bomo imeli srečo. Konec koncev tudi opozicija glede tega zaenkrat ne ponuja kakšnih privlačnih alternativ. Glede na umirjenost reakcij na novice o padanju gospodarske rasti in vztrajanju inflacije, se zdi, da postajamo družba fatalistov.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 8 x komentirano
  1. medek pravi:

    koloradarjev

  2. inšpektor pravi:

    čestitke za odličen komentar ekonomistu g. Severju jaz bi te predlagal da greš delat v evropsko centralno banko in rešiš muke Evropejcem (američanom pa kitajcem in indijcem ni potrebno) da jih bomo vsaj konkurenčni.

    Mogoče bi bilo bolje če bi kupoval in prodajal riž bi blo bolj donosne kakor svojo ekonomsko znanje podajaš ostalim.

    ko boš šel mal pogledat kakšno je stanje na trgu riža (in žitaric) potem pa še kakšno kolumno napiš.

  3. konec pravi:

    Slovenski novinar je strokovni politolog, ekonomist, zgodovinar, znanstvenik, slavist, zdravnik, inženir …., res najboljši v Evropi , najboljše poučeni.
    Tako nestrankarski, tako vsevedi, kako bi Slovenija preživljala brez njih?

  4. zderi pravi:

    Vsaka čast, FDV uber alles. Na ravni debat tehnično izobraženega kadra ki 12 ur na dan šlosa karkoli že pač, po šihtu pa poseda v vaški gostilni in sreba pivo.

  5. sifra pravi:

    … ena sama farsa…naša feel sLOVE nija…

    najbolj tragično je ,da vsi to vemo,vendar občutimo na lastni koži največ le “navadni” delavci…in sevda
    penzionisti…da o “smiselnosti” bivanja naših otrok ne bom razglabljala…. !

  6. Nadek pravi:

    Sever, tokrat si pa udaril mimo!

  7. lucko pravi:

    K tej skorajda neverjetno idilični sliki, je nekaj prispevala tudi vlada, ki je s predlogom rebalansa proračuna napovedala “večjo restriktivnost makroekonomskih politik, kar bi lahko prispevalo k znižanju inflacije”.

    Ob takih stavkih se vprasam, ce je sploh kdo prebral rebalnas… Zgleda priblizno tako, prihodke so zvislali 4 vec kot so zmanjsali odhodke. To je priblizno tako kot ce bi se odlocil, da kljub temu da zasluzis 400 evrov in porabis 500 evrov reces, da bos zasluzil 490 evrov in in porabil 485 evrov… Ni mi jasno zakaj nihce tega ne opazi…

  8. duko pravi:

    Slovenceljni itak ne bomo nikoli zadovoljni. Tudi, če bi bil razvoj ravno obraten, bi stanje spet kritizirali. Srbi, ki imajo smisel za humor, imajo za to dober izrek: “Daj slepcu kobasicu, on kaže - kriva!”

Komentiraj