Komentar - Igor

12. maj 2008 ob 14:21 | Vest |

Denar, vložen v znanost, je vedno oplemeniten, je konec januarja, za partijsko glasilo SDS, Demokracija, povedala ministrica za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. In še dodala: »Zavedanje te vlade je na visoki ravni, kar se tiče znanja, razvoja, raziskav, inovacij. Če pogledamo konkretne številke, vidimo, da so se proračunska sredstva, predvidena za 2008, povečala za 10,2 odstotka v primerjavi z letom prej. Kako imenitno, kajne, in kako zelo dobro nam gre! Nenavadno pri vsem tem je le to, da so se kljub temu 10,2 odstotnemu povišanju sredstev za visoko šolstvo in raziskovalno dejavnost, bruto plače v univerzitetnem izobraževanju, samo v tem zadnjem letu, zmanjšale za 2,5 %, od leta 2002 pa kar za 26,8 %. V raziskovalni dejavnosti v družboslovju in humanistiki, ki je za to vlado nevšečni nebodigatreba, so bruto plače, v času 10,2 % povišanja sredstev za znanost, padle za 3,3 %, od leta 2002 pa kar za 15, 8 %. So se pa v tem času povišale plače v upravi, političnih organizacijah in obrambi, v zadnjih dveh celo za več kot 10 %. Očitno je zavedanje te vlade še na mnogo višji ravni glede vlaganja denarja v samo sebe in v strukture, ki jo reproducirajo: to se, očitno in hitro, oplemeniti še mnogo bolj kot vlaganje v znanost!
Gospa ministrica glede aktualnih pogajanj o plačnih razredih tudi meni, da sindikati, pri primerjavi plač visokošolskih učiteljev z zdravniškimi, »pretiravajo«: izenačitev s podsekretarji v državni upravi da bo kar prava. Seveda od gospe, ki z znanstveno-raziskovalnim delom nikoli ni imela nič in si je pred-ministrske izkušnje nabirala v kadrovski službi Mostovne in svetovalni službi Sklada kmetijskih zemljišč in gozdov ne moremo pričakovati, da bo poznala specifike akademskega dela, kvantiteto in kvaliteto izobraževanja, ki je za tako delo potrebno, in stroga pravila, ki pogojujejo izvolitve v znanstveno-raziskovalne nazive. Pa to pri aktualnih pogajanjih o plačnih razredih ni niti potrebno niti pomembno. Kar je iz nastavljenih razmerij med posameznimi panogami in poklici več kot očitno je, da si ta vlada, z gospo ministrico vred, kupuje državno upravo in marginalizira intelektualce, ki znajo biti kritični in neubogljivi. Ponavadi prav do države in njene uprave.

Igor Ž. Žagar

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 8 x komentirano
  1. konec pravi:

    Je mnenje BUTASTO, premilo za tak komentar?

  2. Kukulele pravi:

    Mogoče pa samo ne razumeš?

  3. 1tastar pravi:

    Ministrom ni treba poznati fines poklicov, za katere skrbi. Manager - tehnični strokovnjak ali znanstvenik je čista izguba!

    Zato pa imajo svetovalce, katerim morajo zaupati. Če ne, zamenjajo svetovalce!

  4. Q_ pravi:

    …načeloma drži, čeprav vsaj malo podkovanosti ne škodi. Še manj škodi odprtost duha.

  5. xrayspex pravi:

    @konec: jaz se strinjam s kukulelejem: ne razumeš povedanega…

    @ 1tastar: govoriti, da je znanost čista izguba, je popolnoma neutemeljeno. res pa je, da se nekaterih učinkov znanosti (=dela znanstvenikov) ne da meriti na prvo žogo imbecilnega finančnega računarstva otipljivih plusov in minusov. to pa še ne pomeni, da teh učinkov ni.

    sicer se strinjam, da ministrom ni treba poznati fines resorja, ampak treba je definirati finese. pri ministrici kucler-dolinarjevi bi te finese utegnile biti zeeelo zanimive.

  6. xrayspex pravi:

    še to: naj vas opomnim, da poznavanje fines izjemno pomaga! a mislite, da bi imeli evro, če mramor ne bi poznal “fines” ekonomije?! al bi raje bajuka/rupla/simonitija/podobnika/mateja/dolinarjevo itd. saj ne vem, kje naj končam z naštevanjem!

  7. silvestre pravi:

    Ta tipo me ful spominja na en lik iz south parka…

  8. bogomir pravi:

    Kaj če bi nam ta Igor enkrat razkril nam nevednim bralcem, koliko je mahnil neposredno (preko avtorske) od Evropske komisije iz 7. okvirnega program? Koliko nekaj 10.000 Evrov je že bilo?

    Kaj če bi Igor povedal kaj o tem, da med službenim časom honorarno predava na Pedagoški fakulteti v Kopru in je takrat dvojno financiran?

    Kaj pa menijo bralci o tem, da Igor v svojem delovnem času piše takšne bloge in ga državica plačuje za to? Poglejte si samo, kdaj je bilo to napisano. V ponedeljek ob pol treh. A je takrat na Pedagoškem inštitutu že konec šihta? Aja saj res, tipi kova Igor tam sploh ne hodijo v službo. Pa še pozimi se hvalijo, da zarad tega privarčujejo na kurjavi.

    No, Igor, daj nam razodeni odgovore na ta vprašanja.

Komentiraj