Saturday 23. November 2024 - Zadnja sprememba ob 21:38:32
 

Kosov referendum

7. maj 2008 ob 10:44 | Jani Sever |

Vlada (minus Desus) si je domislila izjemno propagandno finto z referendumom o pokrajinah. Sledil je odgovor opozicije. Le zakaj ne bi istočasno izpeljali še referenduma o ukinjanju Komisije za boj proti korupciji? Tako pokrajine kot korupcija sta temi, ki ju menda volilno telo dobro razume ali ima o njih vsaj zelo jasno mnenje. Korupcija je najbrž celo v prednosti. Do nje imajo vsi enako negativen odnos. Tega se vlada seveda zelo dobro zaveda. Torej bi se bilo potrebno referendumu izogniti?

O pokrajinah se je vsaj mogoče kregati. O korupciji seveda ne. Morda o Kosu. Ampak izgovor, da se komisija sicer ukinja, vendar bo veliko večino njenih nalog prevzelo računsko sodišče, je kljub temu precej neprepričljiv. Kaj pa tiste naloge, ki jih ne bo prevzelo? Zakaj zmanjševati in ne povečevati nadzor nad korupcijo? In kaj je s spoštovanjem Računskega sodišča? Vsi vemo, da je Janez Podobnik še vedno minister za okolje, čeprav je Računsko sodišče zahtevalo njegovo zamenjavo.

No, trik z referendumom o ukinjanju Kosove komisije ima še en obrat, ki ga dela posebej zanimivega. Poslanske skupine Zares, SD, LDS, DeSUS in Lipa so prejšnji teden vložile zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri bi odločali o razpisu prehodnega posvetovalnega referenduma o ukinitvi komisije za preprečevanje korupcije, ki naj bi bil istočasno s pokrajinskimi referendumi 22. junija. Ampak iz te moke ne bo kruha. Kot je pojasnil poslanec SDS Dimitrij Kovačič.

Opozicija naj bi zamudila rok, poleg tega v SDS menijo, da zastavljeno vprašanje ni dovolj jasno. Ker ne omenja prenosa funkcij komisije na računsko sodišče. Nekoliko nategnjeno - ampak ve se, kdo ima v državnem zboru večino. Vendar se tu trik šele začne. Ker vladajoča koalicija zavrača predlog za posvetovalni referendum o protikorupcijski komisiji, so ZARES, SD, LDS, Desus in Lipa napovedali sklic izredne seje, na kateri bi državni zbor odločal o predlogu zakona o omejitvah in prepovedih za nosilce javnih funkcij.

Gre za zakon, ki ukinja Kosovo protikorupcijsko komisijo, na katerem je vlada ves čas mandata vztrajala, sedaj pa se ga tik pred volitvami boji in je sama njegovo potrditev odložila. Videti je celo, da na čas po volitvah. Glasovanje o tem zakonu na izredni seji bi pomenilo, da se mora vladna koalicija sama odpovedati svojemu zakonu ali pa jo čaka naknadni zakonodajni referendum o zakonu, ki ukinja Kosovo komisijo, ki bi ga za nameček lahko izpeljali skupaj z državnozborskimi volitvami.

Vsekakor zelo zoprno za vlado in predvsem za njeno prvo stranko, ki si je praktično od začetka mandata prizadevala ukiniti Komisijo za boj proti korupciji. To bi namreč pomenilo, da korupcija ne bi bila samo ena osrednjih predvolilnih tem, ampak bi bili volivke in volivci pred volilnimi skrinjicami neposredno motivirani z vprašanjem, ali so za boj proti korupciji ali ne. V to bi se namreč prevedlo referendumsko vprašanje v njihovih glavah. In tisti, ki ukinjajo protikorupcijsko komisijo so menda za korupcijo? Ali ne?

Kaj torej lahko stori vladna koalicija? Vprašanje se zdi vedno bolj napačno, kajti stranke se pred volitvami odločajo po svoje in ne glede na koalicijske zaveze. Desus je tako ali tako proti, SLS pa je prav tako vedno bolj nezanesljiva glede zakona, ki bi ukinil Kosovo komisijo. A SDS se ne predaja. Le zakaj bi se? Morda bi ji še najbolj ustrezalo, da bi zakon padel zaradi koalicijske nezvestobe. Tako bi lahko ostala zvesta svojim načelom ter se hkrati izognila referendumsko-volilni korupcijski evforiji.

Res pa je, da bi to pomenilo, da Kosova protikorupcijska komisija ostaja ena od inštitucij za boj proti korupciji. Koza bi torej ostala cela. Vprašanje je le, ali bil tudi volk sit.

Jani Sever

Objavi na Facebook-u, pošlji po e-pošti in več...
Zapri
  • Skupnosti
  • E-pošta
   Natisni Natisni    Pošlji prijatelju Pošlji prijatelju     RSS objav Vest RSS 
 
Komentarji - 11 x komentirano
  1. Pris pravi:

    Glavni problem te komisije je v tem, da so takoj, ko je Kos prevzel njeno vodenje, naprej mediji, potem pa še vsi ostali, začeli uporbljati izraz Kosova komisija. Ne spomnim se, da bi ji prej pravili Penkova komisija (oz. takrat še urad), ali da bi druge nadzorne državne organe tako vehementno v skoraj vsakem zapisu mediji imenovali po njihovih šefih, npr. Plahutnikov urad, Stroligov urad, če navedem zgolj tiste, ki so imeli res dolg staž …

    Tudi če pustimo ob strani stare zamere med Kosom in Janšo takšno poimenovanje meče slabo luč in vzbuja dvom v nepristranskost komisije. Strinjam se, da Slovenija takšno komisijo potrebuje, jaz bi ji celo zvišal pristojnosti in kadrovsko okrepil, da bi lahko res nudila strokoven suport organom pregona pri najtežjih oblikah koruptivnih dejanj, ampak šefa bi pa že iz razlogov politične higiene zamenjal, sploh glede na njegovo preteklost in dokazano pridobivanje dokazov na nezakonit način.

  2. Miško pravi:

    Glede obeh referendumov vsaka čast opoziciji: dobro so izračunali.
    Če že desnica želi (pazi: ima večino v regijah) za svoj račun dobesedno raztrgati državo in večino realnih zvodov moči prenesti na lokalne šerife (beri: župan-i in običajno grabežljivi svetniki) -> (glej: financiranje pokrajin), je to zgodba o jami, ki so jo sicer dobro kopali, pa sami vanjo padli. Zdi se je že prav perverzno kako želi koalicija sicer pozitivno idejo zlorabiti in posiliti ljudi z svojim pogledom na (pravi) namen pokrajin.

    Toda srčno upam, da še obstaja tista temeljna mera razuma med politiki, da se v zadnjem trenutku otreznijo in postavijo javni interes nad zasebne nagibe. to enako velja za Kosovo komisijo (da bodo osnovni standard in institucije nadzora nad korupcijo zreducirani na deklarativno raven, samo zato, ker je pred toliko in toliko leti en Kos zeznil enga Janeza… človek ostane brez besed).

  3. Mirjana pravi:

    Pirs, to je tvoje mnenje in ga spoštujem.
    Lahko pa iz lastne izkušnje povem (in nisem edina), da sem v svoji kalvariji abotnosti sodne in zakonodajne oblasti opozorila na nepravilnosti in neustavnost samega zakona domala vse pristojne ministre in ministrstva. Niti pod razno se niso čutili ne prizadeti, ne pristojni. Da stvar zasračkajo si jemljejo vse pristojnosti, za kakico počistiti, pa nenadoma niso več pristojni. Lahko dodam, da je bila seznanjena tudi varuhinja, ki me je “razveselila” s svojo nepristojnostjo in nekompetentnostjo. Bili so opozorjeni tudi parlamentarci (na kraju so novelo, ki nima ne repa ne glave sprejeli v parlamentu prav oni, decembra 2005). Nihče ni odgovoril ne meni ne kolegu, ki je žrtev istega zakonskega skropucala.Zadnja inštanca (po dveh letih agonije) je bila prav Kosova komisija, (pa če se tako imenuje ali pa ne)…in šele tedaj sem (smo) uspela pognati ta državni mastodont iz mrtve točke.
    Ponavljam, nisem še zdaleč edina. Vendar v imenu mojih kolegov ne bi govorila, lahko pa se pridružijo s svojimi izkušnjami.
    Naj na kraju povdarim, da nikoli nisem ne jaz ne moja družina pripadala nobeni stranki, …torej politična manipulacija odpade…za vse tgiste, ki nameravajo igrati na to karto.

  4. Pris pravi:

    @ Mirjam:
    Ne dvomim v kompetentnost te komisije in je nikakor ne bi ukinil. Zapisal sem celo, da bi jo kadrovsko okrepil in ji zvišal pristojnosti. Komisija ni samo Drago Kos. Še vedno pa vztrajam pri tem, da je splošno poimenovanje komisije po njemu zgrešeno. Trdim tudi, da gre za kontroverzno osebnost, kar meče slabo luč na nepristranskost celotne institucije.

  5. Pris pravi:

    Mirjana, oprosti, da sem te prekrstil v Mirjam … sem pisal brez očal. ;)

  6. hm pravi:

    adijo pamet

    ja a od teh politikantov se sploh kdo opravlja svojo nalogo, ki je skrbeti za blagor ljdui, zivecih v tej majhni drzavi????

    Mislim, da so zato dobili mandat na volitvah in ne za se igrat medsebojne igrice! Bostjan M. Zupancic je nekoc se v vlogi profesorja na Pravni fakulteti povedal, da ima narod pac taksno oblast, kot si jo zasluzi. In nic boljse.

    Torej smo si sami krivi.

    KPK (komisija za preprečevanje korupcije) pa ena od redkih institucij opravlja delo tudi v teh casih vladavine nesposobnih in to seveda gre prav slednjim v nos.

  7. Mirjana pravi:

    Ni blema, tud jaz sem se pri tebi zmotila. Veš Pris, kaj je kontroverznost in zakaj to je, je pač stvar posameznega primera ali osebe. Jemljem si pač pravico do lastne presoje na osnovi osebne izkušnje. In govorim konkretno prav o g. Kosu. Kolikorkoli da je kontroverzna oseba, mi je pomagal, ostali v vsej tej igri, ki naj ne bi bili kontroverzni so me pač popolnoma razočarali, saj so zatajili na celi črti.
    Torej govorim popolnoma osebno.
    LPM
    p.s. slavna državno nevemnitikakoseimenuje uradno komisijo, imenujemo Virantova komisija….pa tudi ta komisija vsaj naj ne bi bila samo Gregor Virant.
    Mislim, da se ljudje mnogokrat poslužimo bližnjice…naprimer Kosova komisija, Virantova komisija,…saj so uradni nazivi včasih maratonski.

  8. Rado pravi:

    Pris,
    personifikacija komisije ni nujno slaba.
    Italijani npr. imajo zelo pozitivno izkušnjo s tistim tožilcem, ki je bil zelo uspešen v boju proti korupciji (pred 15 - 20 leti).

  9. arnela pravi:

    Kosa in njegovo komisijo, bi bilo potrebno pustit in mu dat še več “moči”.
    Ne vem, zakaj bi on metal slabo luč na komisijo.

  10. rozinko pravi:

    Kar nekaj let že obstaja Kosova komisija, pa vendar ne vem kaj je tako velikega storila oziroma odkrila. Mogoče je, pa ne vem!. Je opravičila svoje plače? Glede poimenovanju KOSOVA komisija ali VIRANTOVA komisija je pač tako, kot se temu reče . Saj vendar tudi vsi kričijo JANŠEVA vlada je zanič, pa vendar ni Janševa saj vladajo vsem nam. Pravim, da še le naj nekaj časa vlada, kajti njene napake so malenkost proti temu, kam so nas pripeljali STARI voditelji, kajti oni so delali temelje vsemu kar imamo sedaj.
    Sicer pa jesen bo pokazala. Je pa sramota, da vlado najbolj sedaj napadajo, ko se dejansko ne more braniti.

  11. Puravive pravi:

    Puravive introduced an innovative approach to weight loss and management that set it apart from other supplements. It enhances the production and storage of brown fat in the body, a stark contrast to the unhealthy white fat that contributes to obesity.

Komentiraj