Komentar - Franc
28. april 2008 ob 15:25 | Vest |Pozdravljeni,
zakaj mora Slovenija dobiti pokrajine? Spomnite se: leta 1994 so poslanci v slovenskem parlamentu ustanovili občine in prekinili dolgoletno tradicijo kardeljanskih komun. Lokalne skupnosti so na ta način prevzele odločanje in odgovornost za lastni razvoj in to zaupanje so tudi opravičile z izgradnjo šol, vrtcev, cest, zdravstvenih domov itd… Sam sem poleg tega, da sem poslanec v Državnem zboru tudi župan občine in lahko vam zagotovim, da smo na lokalni ravni znali iz enega evra narediti tri.
Če pa želimo enakomernejši razvoj tudi na gospodarskem področju in na regionalni infrastrukturi, pa moramo narediti korak naprej, to je ustanovitev pokrajin. Skrajni čas je, da po 14-ih letih pokrajine končno dobimo. Ta vlada je tudi pripravila potrebno zakonodajo in predlog členitev Slovenije za pokrajine, ki jo je podprlo več kot 86% vseh občinskih svetov in županov, DS, združenje slovenskih občin, skupnost občin Slovenije, žal pa tega projekta ni podprla opozicija.
Vladna koalicija se je prav zaradi tega odločila, da 22. julija izvede referendum, ki bo jasno pokazal, kako je bila opozicija v zmoti. S tem pa bo v DZ v mesecu juliju, torej pred novimi parlamentarnimi volitvami, ponujena možnost za popravni izpit.
Verjamem celo, da bo opozicija do referenduma prisiljena priznati, da je z miniranjem pokrajinske zakonodaje skušala ljudem ukrasti boljšo prihodnost. In kaj sploh ustanovitev pokrajin pomeni za državljanke in državljane?
Prvič, garancijo za resnično boljši in skladnejši regionalni razvoj Slovenije.
Drugič, ustvarjanje več in boljših delovnih mest tudi izven osrednje SLO, saj bodo o tem odločali ljudje v okoljih, kjer živijo, ne v ljubljanskih pisarnah.
Tretjič, bistveno več sredstev iz evropskih strukturnih skladov.
In končno, vendar ne najmanj pomembno: boljšo prihodnost za naše otroke in vnuke.
In če opozicija tudi po uspešnem referendumu ne bo glasovala za ustanovitev pokrajin, potem bo grobo izkoristila zaupanje svojih volivcev in s tem dala rdeči karton ne le sebi, temveč tudi vsem državljanom republike Slovenije. V tem primeru bomo lahko govorili o pojavu kolateralne škode neodgovornega početja opozicije.
Franc Pukšič
28. april, 2008 ob 16:03
Saj razumem,
da ima VEST malce humoren stil, vendar Pukšiča za komentatorja je pa tudi za vas malce prveč.
To ni več šaljivo, to je že klovnovsko.
28. april, 2008 ob 16:05
Se strinjam. Mislim, da bi se morala tudi vzpostaviti politika, da je komentar dejansko komentar, ne pa strogo pljuvanje po političnih nasprotnikih. Velja za vse politične opcije.
28. april, 2008 ob 16:10
Bog se usmili …
28. april, 2008 ob 16:11
Destrnik je močno močno privilegirana občina. Denar iz Maribora se steka v Destrnik. In medtem, ko so nekateri delavci in že marsikateri upokojenec v Mariboru že lačni, si destrniški župan iz enega njegovi občini pripadajočega evra dela tri. In vse tri zagoni za pločnike in razsvetljavo. Pred mojim blokom (ne stanovanjsko hišo - blokom) lahko samo sanjamo, kdaj bomo imeli svetila, ki ne bodo osvetljevala stanovanj, pač pa le asfalt. V Destrniku pa imajo prav takšna, samo da so malo novejša.
In zdaj bi imeli še pokrajino, da dodatno prelivajo delavski denar (ja kdo drug še v tej državi plačuje davke?).
28. april, 2008 ob 16:19
V Destrniku so v občinski upravi vsi sorodniki.
28. april, 2008 ob 16:30
Pozdravljeni,
zakaj mora Slovenija dobiti pokrajine? Spomnite se: koliko novih fonkcionarjev smo dobili z obcinami, a jih se ni dovolj…
28. april, 2008 ob 16:42
Kaj pa enostavna razlaga, da je ta referendum le merjenje volitvenega telesa pred jesenskim spektaklom. Politikom to zlo koristi, in ni prvič, da uporabijo ta vzvod. Delavke v prodajalnah še vedno delajo v nedeljo.
28. april, 2008 ob 17:45
Tocno Uros in to je bil referendum SDS, ki ga je poteptal SDS…
28. april, 2008 ob 19:37
Najprej je bilo očitno treba prejšnje velike občine razbiti na 200+ malih, od katerih ima 2/3 nižji proračun kot najbogatejša ljubljanska četrtna skupnost. Zdaj bi teh 200+ spet nazaj združevali. Ampak, OK, ideja o pokrajinah kot platformah za omogočanje javne službe in gospodarskega razvoja na širše lokalnem, ne pa še državnem območju, ni slaba.
A zakaj pri tem stvar ne more iti po vrsti, tako da bi najprej definirali naloge, financiranje in upravljanje pokrajin, šele potem pa glede na potrebe posameznih področij govorili o številu? Zakaj je želja po boljšem predlogu, jasnejšem financiranju in opredeljeni odgovornosti glede na občine in državo razumljena kot rušenje pokrajin? Zakaj nesmiselne povezave recimo Kamnika s Kočevjem v eno pokrajino? Zakaj trmasto forsiranje 14 oziroma 13 pokrajin, če število ni utemeljeno z ničimer drugim, razen z “voljo terena”, ki je volja lokalnih odborov strank, ne ljudi?
28. april, 2008 ob 21:28
o sveta preproščina takele ma’jo v SDS za crknt.
28. april, 2008 ob 21:44
Še en koloradar …
28. april, 2008 ob 23:20
Desternik - pokrajina !!!!
29. april, 2008 ob 9:38
Velecenjeni poslanec in predstavnik slovenskega ljudstva v parlamentu (hm, le koga zastopa oz. predstavlja?) se je tokrat izkazal in že v prvem stavku neprecenljivega komentarja osnovnošolsko napačno naglasil besedo pokrajine. Klap, klap!
29. april, 2008 ob 13:26
Ta referendum je po moje le učinkovit način pretakanja državnega denarja za referendumsko kampanjo v sredstva za predvolilno kampanjo. In ker vladajo taki, kot je zgornji gospod, lahko sklepamo, da se bo referendumski denar pretakal predvsem po esdeesovskih žepih. Tako prozorni ste, da boli.
29. april, 2008 ob 13:37
@Rado
@Svizec
@Carlos Contreras
@Igor Đukanović
@Revolucija
Kako so medijsko dobro organizitrani levičarji, jih moti celo samo poslušanje oz. gledanje kar ni njim enako-mislečega. Komunisti so in to ostajajo, čeprav se delajo “demokrate”.
Edino kar pa ima boljšega od Jezusa post-komunistični levičar je to, da uspe biti 5 v enem .
29. april, 2008 ob 15:45
Mislim, da nas sprenevedanje moti in nam gre to na zivce. SDS je zadnja ki lahko govori karkoli o spostovanju posvetovalnih referendumov… Saj ves trgovine… Oni so ga forsiral pred volitvami, oni so ga povozili po volitvah…
29. april, 2008 ob 16:21
konec, saj ti si pa tako unikaten, da si res lahko samo eden. Verjetno lahko celo prideš v kakšen učbenik patopsihologije. V poglavje “Neozdravljivi primerki”, seveda.
Če pa ti misliš, da bom jaz bral ali gledal tole nakladanje Pukšiča, se pa seveda zelo motiš. Me sploh ne zanima, kaj ima povedati. Ali pa ti.
29. april, 2008 ob 16:44
Konec, hvala sa si popestril razpravo. Res je težko debatirati, če vsi mislimo enako ali pa zelo podobno.
Naj te razočaram. Res sem član sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti, po domače svizec. Vendar na vesti.si ne uparabljam nikakršnega nicka (in tudi zgornji komentar ob 16:21 ni moj). Predstavljam se izključno s polnim imenom in priimkom. Veseli me, da imam še štiri kolege, ki zagovarjajo zelo podobna stališča. Vsaj štiri. Tvoji kolegi pa se ob tej temi nič kaj ne oglašajo. Zakaj le?
P.S. Ko postaviš kakšno konkretno trditev o pokrajinah, se ti bom potrudil odgovoriti. Do takrat pa bo tale debata zelo enolična in kratka. Samo pešnajst komentarjev in praktično vsi soglasni.
29. april, 2008 ob 20:24
Nič se ni napihoval med dajanjem tega statementa - včasih je bil pogosto podoben tistim eksotičnim ribam napihovalkam. Le kje se je tega odvadil?
29. april, 2008 ob 21:45
@Igor Đukanović
saj ste mi simpatični zaresovci, ampak prejle si med vrsticami povedal, da nikjer na podeželju ne smejo živeti bolje kot v mestu (verjetno jim privoščiš vsaj elektriko in asfalt). da se razumemo, ne simpatiziram s pukšičem.
…bo treba iti malo pogledat v haloze al pa na goričko, dragi urbani levičar, pa boš videl, da v mb le ni tako slabo.
29. april, 2008 ob 22:43
Samo, vem. Živel sem tako na vasi kot v mestu. Življenje na vasi je bilo zame manj stresno (iz hiše sem direktno stopil v naravo) v mestu pa udobnejše. Tako kot ne zahtevam od vaščanov, da kaj ukrenejo, da bi se zmanjšalo število duševnih stisk in obolenj v mestih in da pridejo očistiti zrak v mestih, tako tudi od meščanov ne ti ne moreš zahtevati, da v tovarnah pridelani denar enakomerno razdelijo z vaščani. In povrhu vsega pred mojo skupino sedmih blokov s cca 85 stanovanji so štirje kandelabri (eden na dobrih 20 družin) in bi zato lahko bili malo boljši. Podobno je s pločnikom, ki se konča točno pred začetkom mojih blokov. V Destrniku (in še kakšni manjši občini) pa se afnajo in napeljejo pločnik za nekaj deset hiš. To zame ni enakomeren napredek, pač pa izsiljevanje. In pri pokrajinah pričakujem podobno izsiljevanje. Pa če bi šlo samo za prelivanje denarja iz urbanih središč v razvoj podeželja bi še šlo. Da pa se ukinja službe v mestnih občinah in odpušča sposoben kader, zato da bi nekaj neartikulirano se sporazumevajočih svetnikov dobilo službe po malih občinah in pokrajinah, pa se mi ne zdi smešno. Zato sem tako ostro odreagiral. Sicer pa lep pozdrav na podeželje Samo, igor
29. april, 2008 ob 23:23
Če hoče JJ samemu sebi dobro, mora tega tipa do volitev zapret v klet (skupaj s Tankom, Grimsom in Evo Irgl). Buhpomagaj, proti njemu so še tisti rednecki iz Deliverance francoska akademija.
29. april, 2008 ob 23:58
“I’m gonna make you squeal like a pig. Weeeeeeee!!!”
30. april, 2008 ob 6:09
P.S. Opravičujem se Samo za zmedo, ker sem na zgornjo mojo izjavo linkal Zares. V Zaresu smo raznorazni ljudje. Najbolj se to vidi, ko udarimo debato, ali so policaji good guys ali bad guys:
http://www.zares.si/alarmantne-razmere-v-slovenski-policiji/
(opomba o nastopajočih v zgornji razpravi: BraneL je podpredsednik profesor dr. Lobnikar, Bojan, Marjetica, Mateja, Manca, veteran i policist delajo na policiji).
Podobno je s Pukšičem. V stranki marsikdo misli, da je njegov način postavljanja za svojo občino popolnoma moralen in da je edini njegov problem, da je rahlo prešibko izobražen za funkcije, ki jih opravlja. Tako so tudi mnenja, kateri deli Slovenije so finančno privilegirani v stranki deljena. Zato moj zgornji komentar vzemi kot komentar Tezenčana, ki je jezen, ker se njegov kraj zapostavlja na račun prezadolženih občin a la Rupar & co.
30. april, 2008 ob 10:51
Komunisti ostanejo komunisti, edino kar ne razumem je, kaj se še vedno toliko “bunijo” po Eu, naj začnejo “delati” za odstopitev Slovenije iz Eu-ja in priključitev kakšni drugi izven-evropski opciji, kar pa jim morda celo uspe.
30. april, 2008 ob 10:54
Igor Đukanović, verjamem, da vam je Balkan zelo všeč in da je vaš model razvoja in da je vaša zvezda severnica nekje na Vzhodu, ampak upam, da so taki problematični “misleci” v manjšini, ker drugače res ni nobenega upanja za svobodo, mir in uravnovešenost v naših krajih.
30. april, 2008 ob 10:59
Carlos Contreras,
and I know that the tide is turning ’round
…don’t let the bastards grind you down
30. april, 2008 ob 15:53
Neozdravljivi primerki…
8. maj, 2008 ob 7:14
Edina sprejemljiva opcija za Slovenijo je, da ima 5 pokrajin = vzhodna, zahodna, južna, severna in Štajerska!!!