Usluga opoziciji?
22. april 2008 ob 10:14 | Jani Sever |Tisto, kar nikakor ni uspelo tako imenovanim silam iz ozadja, je uspelo Janezu Janši. Tako je vsaj videti na prvi pogled, čeprav drži v resnici samo en del ugotovitve. Sile iz ozadja si namreč za sodelovanje opozicije prizadevajo bolj malo. Nekako tako malo kot same opozicijske stranke, ki so doslej predvsem tekmovale. Tudi poslej najbrž ne bo dosti drugače. A skupno točko jim je namesto njih samih vlada z napovedjo posvetovalnega referenduma o pokrajinah vendarle našla.
Genialna ideja referenduma, ki ga vlada tik pred volitvami, lahko izkoristi za popularizacijo svojih idej, je bila morda nekoliko preveč genialna. Tako je običajno z vsemi na prvi pogled izjemnimi idejami. Vedno imajo tudi veliko nasprotnikov. Posebej kadar pomenijo pomembno grožnjo. In predlog o pokrajinskem referendumu so opozicijske stranke z lahkoto prepoznale kot grožnjo. Za to ni bilo potrebno veliko analitične modrosti. Kako zelo pomembna je bila referendumska ideja pa je jasno šele sedaj.
Predsedniki SD, LDS in Zares, ki zares ne sodelujejo najlažje, so sedli skupaj in potem celo nastopili skupaj v javnosti. Ocena je enotna. Referendum je nateg. Podaljšana predvolilna kampanja za vlado in izsiljevanje s pokrajinskimi rešitvami, ki niso dobre. Nič novega torej. Pravzaprav je novo samo to, da so znane ocene povedali za eno mizo. Je to res že lahko dovolj? No, napovedali so tudi dopolnitev referendumskih vprašanj, a na bolj konkretne poteze bo treba še počakati.
Vprašanje je, ali jim takšen podvig lahko uspe, vendar je začetek obetaven. Kljub temu, da težave opozicije z referendumom o pokrajinah ostajajo enake kot prej. Konkretnim vladnim idejam mora ponuditi alternativo. Brez tega najbrž tudi pri nasprotovanju sami ideji referenduma, ki je lahko povsem upravičena, najbrž ne more računati na uspeh. Sestaviti skupno alternativo je vsekakor precej težje kot enotno nasprotovati konceptu, ki ga zagovarjajo stranke vladne koalicije.
Kljub temu je že to, da je opozicija nastopila skupaj, za vse tri stranke, velik uspeh. Gre za premik, ki jim končno daje tempo in možnost, da prevzamejo pobudo na političnem parketu, ki jo je po lanskoletnih predsedniških volitvah, odločno zasedla vlada. Tekmovalnost ter hkratno skupno nastopanje ob najbolj izpostavljenih vprašanjih, je videti kot idealna strategija, ki lahko opozicijo samo krepi. Posebej ker pokrajine niso edina tema o kateri SD, LDS in Zares razmišljajo zelo podobno.
Je torej mogoče, da lahko ideja o pokrajinskih referendumih vladi na koncu celo škoduje? Referendumi sicer še naprej ostajajo adut vladnih strank. Vendar je sedaj obrat vsaj mogoč.
Jani Sever
22. april, 2008 ob 11:00
ena lastovka se ne prinese pomladi
upam, da trojcek misli resno, ker se stiri leta vsega tega….
22. april, 2008 ob 22:23
u’redu
saj je tu že predlog za referendum o kosovi komisiji.
spet bo kle referendum o vladi, tko kot predsedniške, pa še kej
vlada res enoti opozicijo razen prodanca plemenitega, pa še dela zanjo
:-))
23. april, 2008 ob 10:19
Referendum je pametna zadeva in vsekakor ni predvolilna promocija.
Za Slovenijo je dobro da ima pokrajine in 190 županov je bilo ZA pokrajine vendar je SD zavrgla predlog in na Veliko nategnila Slovensko javnost in 4 Leta intezivnega dela JJ vlade na temu področju.
Sedaj se dela velika promocija da so pokrajine brez veze kar škoduje Sloveniji in enakomerni porazdelitvi razvitosti po regijah.
Trik je pa v temu, da opozicija noče podpreti kar je dobro za Slovenijo ampak kar je dobro za njih, ker če bi podprli pokrajine bi pomenilo prevelik uspeh JJja in njegovo naslednjo zmago. Štekate.
23. april, 2008 ob 14:10
Dee S.
Imeti 13 ali 14 pokrajin je noro in z enakomerno razvitostjo nima prav nič skupnega. Žal bo to imelo samo en rezultat: stroški državnega in paradržavnega aparata se bodo zvišali. 14 predsednikov pokrajin, vsaj 280 pokrajinskih svetnikov. Pa vsaj 10 redno zaposlenih za vsako pokrajino znese vsaj par milijonov letno. V 10 letih koliko?
V Sloveniji je prostora največ za 5 ali 6 pokrajin. Pod pogojem, da se istočasno zniža št. občin za vsaj 1/3. Občine z manj ko 5.000 prebivalcev so brez smisla!
23. april, 2008 ob 15:10
Seveda, referendum!!!!
In naj se upošteva, tako kot tisti o delovnih nedeljah trgovin!!
:)
20. junij, 2008 ob 21:12
Pa itak so te ozemeljske birokratske strukture bolj za kadre, kot ekonomijo uprave.
Saj če bi imeli po narečjih, bi laže izpadlo, da bankrotiranim občinskim prostorom spremeniš
namembnost. Kao: najprej se greš popularnega od spodaj navzgor samoupravljalca _
{crd,..}, daš velik razvojnih možnosti lokalnim aparatčikom z novimi občinami. Tu zamegljuješ nemoč.
Nato moraš uvesti pokrajine prej, da pospraviš bankrotirane občine. Odpišeš nesposobne?
20. junij, 2008 ob 21:28
Kompromis bi bil, da so mestne občine (>24kPeoples), ostalo so pa samo še pokrajine.
Aloha!
20. junij, 2008 ob 21:47
Pod tem Imenom je tekla raziskava zakaj sodstvo štrajka.
Med drugim tudi zato, ker bi lahko uvedli preiskavo zakaj je bilo v preteklosti toliko tako dragih
referendumov. Namreč po ekonomski teoriji prava in umestitvi ljudske demokracije, ki priseže,
da bo služila v dobro državi, samo tako, da se bo o vsem pogovorila, razčistila nejasnosti in
sprejela kar je najboljše. So, možne izjeme. Ampak po ekonomskem kriteriju pravnega sistema,
ne more zaradi prisege, objaviti lastne nesposobnosti (beri referendumov veliko več kot poslanskih
plač, kar dokazuje neučinkovitost pri stimulaciji do doseganja razumnega dogovora v dobrem):
ne da bi to prineslo korenite spremembe!
+nakazujeta se dve možni rešitvi:
Hipoteza:
- če poslanci delujejo po prisegi, morajo biti učinkoviti. Ker je bazen njihove stimulacije po
doseganju razumnega dogovora skozi ta kriterij ekvivalenten nesposobnosti, zaradi predpostavke sposobnosti razuma, se nakazuje nekaj drugega;
- namreč, poslanci bi se lahko razpustili zaradi nesposobnosti in ohranili svojo prisego..
!!?!
20. junij, 2008 ob 21:52
Kaj pa če vlada spremeni način obračunavanja realnosti?
Kako bi pa lahko poslanci poznali realne številke, če ne računajo ne tako ne drugače?
20. junij, 2008 ob 21:57
Biogorivo je zaradi ekonomskega obnašanja donosno. Input nevržen v morje.
Kolaterala pa zaradi lokalne korupcije proti kateri se borimo.
Ne nazadnje smo to dokazali z NAVIP pritiski na JAR, da smo uničili sistem Aprtheida.
Danke Well.
4. januar, 2024 ob 19:48
Serolean a revolutionary weight loss supplement, zeroes in on serotonin—the key neurotransmitter governing mood, appetite, and fat storage.